Hniloba v kořenech

Hniloba v kořenech obálka knihy
Mé hodnocení:

Půl století uběhlo od zrušení otroctví a společnost se naoko řídí zákony o rasové rovnosti. Sedmnáctiletý Park o tom však ví své. Jakápak rovnost, když jedna rasa má vrozenou schopnost po libosti měnit, vytvářet a ničit, zatímco původní domov té druhé je drancován těžbou suroviny, potřebné k využívání této schopnosti? Parkův nejlepší přítel Kimp se jako jeden z mála odmítá smířit s útlakem, který většina považuje za nutné zlo. Když přijde se šíleným plánem, jak svůj lid vyburcovat k akci, má ho Park za blázna. Kimp však za svůj nápad zaplatí životem a vypadá to, že upadne v zapomnění jako další odložený případ. Park už dál nemůže lhostejně stát stranou. S pomocí party spolužáků tak rozdílných, že jen stěží hledají společnou řeč, si umíní vypátrat pravdu. Ta ovšem vyrůstá z kořenů léta pohřbených v popelu a krvi a má moc změnit životy jim všem......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458126/hniloba-v-korenech-xZY-458126.jpg 3.615
Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Yoli

Kniha Hniloba v kořenech

Luccinda

Svět je v Hnilobě vymyšlený opravdu skvěle! Příběh se odehrává na kontinentu zvaném Sanheia, jehož původní obyvatelé mají kůži, která vypadá jako kůra stromů, rozeklaný jazyk a zelené vlasy. Tento kontinent před stovkami let objevil mořeplavec Gorian ze Zartenu. Radzarové – národ objevitelů obdařený změnomocí – si Sanheiany snadno podmanili a zotročili. Od zrušení otroctví už uběhlo půl století, ale rovnoprávnost mezi oběma národy stále neexistuje. Rasová nerovnost je hlavním tématem této knihy a už kvůli němu Hniloba v kořenech určitě stojí za přečtení.

Příběh je trošku slabší, osobně bych knížku doporučila spíše mladším čtenářům, nebo těm, co s fantasy teprve začínají. Na mě už to bylo prostě málo. Přála bych si propracovanější příběh s lepší zápletkou (tahle byla navíc lehce detektivní, což já moc nemusím) a zajímavějšími postavami. Romantickou linku bych klidně vynechala úplně, protože jsem jí stejně moc nepochopila. Takže za mě super téma, nádherný svět, ale zápletka a postavy slabší.

Aprilek

Další kniha od mého oblíbeného autora! Přestože fantasy zrovna nemusím, do této knihy jsem se začetla a na konci jsem se opravdu nerada loučila s hlavními postavami. Detektivní zápletka mě velmi zaujala. Addairův styl je výjimečný a jeho fantasy mne vždy zaujmou tím, že do nich dokáže promítnout reálné problémy. Doporučuji i nečtenářům fantasy!

bookbypatrik

Z Hniloby v kořenech jsem i po dočtení stále rozpačitý. Na jednu stranu je Theův styl psaní samozřejmě skvělý a bavil mě detektivní námět příběhu, ale čekal jsem něco víc.
Každopádně velmi oceňuji řešení důležitého tématu!

Pokud máte chuť na odpočinkovou young adult knihu a nebudete očekávat velikou pecku, tak po Hnilobě sáhněte.

zpetkeknize

I přes pomalejší rozjezd a delší dobu, než jsem si zapamatovala jména a dokázala všechny postavy rozeznat, mě poté příběh opravdu vtáhl, neustále jsem se vracela o x stran zpět (a to vám říkám, že občas jsem byla úplně nepříčetná, že jsem danou pasáž zpětně nemohla najit), abych se ujišťovala o různých informacích a podpořila své teorie. Hledala jsem vraha spolu s hlavními hrdiny a bavilo mě, jak do sebe všechno postupně zapadalo. I historické události byly skvěle vystavěné, líbily se mi ty paralely s naší historií.
A jsem na sebe pyšná, že jsem vraha odhalila ještě o něco dříve než hlavní hrdinové!

JitulHa

Tohle bylo něco docela jiného, než jsme u autora zvyklí! Fantasy obalené předsudky a davnými nepokoji, jejichž úponky pronikají až do současného světa zdejších postav... Příběh to je pěkně zapeklitý, s dosti propletenými osudy, který celou dobu nechává čtenáře v napětí, až jsou podezřelí opravdu úplně všichni! A vy prostě potřebujete vědět KDO! Společně s hrdiny si proto děláte poznámky či sunýrujete v hlavě, nač jste doposud přišli. Ať tak či onak, stejně vám s poslední stránkou nejspíše spadne brada! Zajímavá kniha o netradičním světě, kde nikdo není takový, jakým se na první pohled může zdát být...

Adelína_čte

3,5 hvězdičky
Útlak, segregace, vzpoura, rozdělená společnost. Radzarové a Sanheianové. Ti první, oplývající změnomocí, magií, se kterou mohou měnit nejen svůj vzhled nebo prostředí, si před stovkami let podmanili a zotročili původní obyvatelstvo. Sanheianský lid má kůži pokrytou kůrou stromů, zelené vlasy, rozeklaný jazyk a žádnou kouzelnou moc. Od zrušení otroctví a zavedení integrace už sice uběhlo padesát let, o rovnoprávnosti se ale stále mluvit nedá.
Odkrývání tajemství minulosti, o které se kvůli bolavým vzpomínkám nemluví, rodinné vztahy a záhadná vražda. To vše hned na začátku nabízí Hniloba v kořenech.

Theův styl psaní mi sedl už v Muffinu a čaji+Koláčcích a spiklencích a i tady byl moc pohodový.
Ocenila jsem originální svět i zápletku, příběh pak chytil detektivní ráz a to já můžu :)
Lehká romantická linka byla příjemným zpestřením a celkově se mi líbilo vykreslení nejrůznějších vztahů.
Do postav jsem se bohužel nějak nedokázala žít, přišlo mi, že příběhu chybí gradace, určité napětí...okamžiky, které měly být emočně náročnější mě nechávaly chladnou.
Nejvíce ale oceňuji zpracování samotného tématu, jsem strašně ráda, že se i v českých vodách začínají objevovat takové tituly, které poukazují na aktuální problémy.

Celkově Hnilobu hodnotím jako příjemnou a oddechovou youngadultovku. Za mě nic světoborného, na co bych myslela ještě nějaký ten pátek, ale nejen díky důležitému tématu rozhodně stojí za vaši pozornost.