Hněv

Hněv https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286240/mid_hnev-8wX-286240.jpg 4 89 25

Teodor Szacki série

< 3. díl

Prokurátoři ani policisté neřeší rádi případy domácího násilí. Preferují „opravdové“ zločiny, jako je vražda nebo krádež, kde je všechno od začátku jasné a jediným úkolem je zjistit, kdo čin spáchal. Nemají rádi, když u soudu stojí slovo proti slovu. Nemají rádi, když oběti své výpovědi ze dne na den odvolávají. Takovými případy opovrhují. A prokurátor Teodor Szacki se v tom nijak neliší od svých kolegů. Szacki žije už třetím rokem v Olštýně na severu Polska. Jednoho dne je vyslán do bývalého protileteckého krytu, kde byla během silničních prací nalezena lidská kostra. Stejně jako všichni i on je přesvědčen, že se jedná o ostatky předválečného Olštýňana. Nenechá je však zakopat a předá je místní lékařské fakultě ke studijním účelům. Netuší, že to, co považoval za konec rutinního postupu, je ve skutečnosti začátek nejsložitějšího případu v jeho kariéře. Případu, do kterého se zaplete natolik, že úplně ztratí profesní odstup a bude nucen dělat nevratná rozhodnutí. Hněv je detektivní román, v němž autor mění pravidla hry se čtenářem — místo abychom přemýšleli nad identitou vraha, snažíme se uhodnout, kdo byl zavražděn a proč.... celý text

Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Gniew , 2014

bosorka
22.02.2016 5 z 5

Knížka Hněv mi opět potvrdila vypravěčské kvality Zygmunta Miłoszewskiho. Píše nesmírně čtivě, příběh ubíhá před očima téměř plasticky a mám pocit, že i filmový kabát by mu hodně slušel. Je to napínavé a má to šmrnc, hlavní postavy jsou přitom lidé z masa a kostí, uvěřitelní a přitom zajímaví. Tentokrát se autorovi tématem stalo domácí násilí a sexismus, více řeší palčivé problémy současnosti, neohlíží se tolik do minulosti jako v předešlých dílech série. Líbí se mi, že si ve svých knížkách nebere servítky a do své vlastní země si umí pěkně rýpnout. Myslím, že i pro nás je zajímavé koukat, jak se po převratu se západem a s novými řády vyrovnávají naši sousedi.
Prokurátor Szacki se třetím dílem loučí a asi je i dobře, že to s ním Miłoszewski nechce táhnout do nekonečna, ale přiznávám, že mi bude ta jeho suchá odměřenost trochu chybět. Ale ještě víc mi budou chybět Miłoszewskiho detektivky, protože údajně chce začít psát jiný styl. Škoda, jde mu to moc dobře. A ten konec!

kadgam
29.01.2016

Mám rada atmosféru Miloszewského kníh, detektívka trochu neuveriteľne prekombinovaná. Dá sa prečítať, mám ale rada komornejšie príbehy.

čika
12.12.2015 4 z 5

tak szacki nam na rozlucku pekne ukazal prostrednik....nech sa paci, detektivka ako ma byt, mam to stastie, ze miloszewskeho knihy citam vzdy v rovnakom obdobi, v akom su pisane, neinak tomu bolo aj teraz, preto na mna atmosfera knihy pekne dychla.

Ladiva
02.11.2015 4 z 5

Veľmi dobrá detektívka, záverečný diel voľnej trilógie, v ktorom sa autor rozlúčil s hlavnou postavou. Spôsob, akým to urobil a tým aj záver knihy ma zaskočil. Napriek tomu si rada prečítam všetky ďalšie knihy tohto autora.

bondula
09.09.2015 5 z 5

Jesenná knižka. Okrem trefných a často vcelku vtipných popisov súčasného Poľska autorovi parádne vyšli aj opisy Varmskej jesene. Úžasne to urobilo atmostféru. Príbeh dobre naaranžovaný, nejde síce tak do histórie ako predchádzajúce dve knihy série, ale nič to, aj na problémy dneška treba poukázať. Pre mňa je táto Miloszewského séria jednoznačne objavom roka v kategórií detektívka.

2014  85%Zrnko pravdy
2011  77%Zapletení