Nezaplatitelný ekniha

Píše se rok 1944 . Hans Frank, nacistický pohlavár spravující Polsko, ukryje svou nejcennější ukradenou kořist. Vzácný umělecký předmět, který mu má po válce zaručit beztrestnost však za tajemných okolností beze stopy zmizí. Doktorka Sofia Lorentzová, historička umění zaměstnaná na Ministerstvu zahraničních věcí, je jednoho dne povolána do kanceláře premiéra v naléhavé a přísně tajné záležitosti. Bylo nalezeno Raffaelovo mistrovské dílo a ona ho musí dostat zpět do Polska. Neexistuje však způsob, jak toho docílit legálními prostředky — nezbývá než ho ukrást. Sofia výzvu přijímá. Pomáhat jí bude cynický mladý obchodník s uměním, tajný agent ve výslužbě a legendární švédská zlodějka, kterou za tímto účelem propustili z polského vězení. Nezaplatitelný je thriller, který v sobě kombinuje to nejlepší z Dana Browna, Artura Péreze-Reverteho a Umberta Eca. Hrdinové se při svém pátrání dostanou na stopu tajemství, které by mohlo obrátit moderní svět vzhůru nohama....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/239029/nezaplatitelny-239029.jpg 3.975
Literatura světová, Thrillery
Vydáno: (ekniha), Host

Bezcenny (2013)

Kniha Nezaplatitelný

Driftersoul
01.08.2018

Smíšené pocity. Oceňuji zajímavé téma (historie, umění, malířství) a napínavý děj (odehrávající se v různých zemích Evropy, chvíli i ve Spojených státech, ale především v Polsku). Oceňuji řadu vtipných postřehů a odkazů na reálie v daném konkrétním prostředí. Co však dle mne knihu značně deklasuje? Působí (a) jako počin namíchaný z Dan Browna říznutého občas Jo Nesboem; (b) je zabarvena přehnaně sebestředným (hrdým a patetickým) vlastenectvím autora. A hlavně (c), děj je postaven na vykonstruované konspirační teorii, která autora řadí do kategorie pilných (a možná řádně někým honorovaných) tvůrců fake news.

trudoš
07.07.2018

Zygmunt Miłoszewski trochu zbytečně kombinuje vícero motivů do jednoho románu, přičemž každý jeden z nich by si vystačil na vlastní knihu. Každopádně ústřední zápletka je nápaditá, jen maličko roztříštěná. V jednu chvíli děj sviští akcí, aby následně nesmyslně stagnoval. Tyhle momenty naštěstí záplatují informační výlety do historie umění nebo případně autorův ostrovtip, díky kterému získává čtenář od konspirační fabulace přiměřený odstup. Jen ty plány v plánech jsou občas až za hranou únosnosti.
Tím nejlepším na Nezaplatitelném tak pro mě byly hlavně postavy, především díky geniálně vystihnuté polské nátuře - chvilku se křičí, chvilku zas pláče, potom přijde smích, aby se vzápětí znovu křičelo. Záporáci jsou sice účelově pitomoučcí, jako kdyby jim od začátku nešlo o nic jiného, než se nechat chytit, ale ti jsou tu naštěstí vedlejší. Vpravdě nezapomenutelnou figurou pro mě zůstal Vasil Topilin, pracovník FSB, který se v duchu neustále ptá, co by na jeho místě udělal Vladimír Putin.

Dajine
20.04.2018

Dočteno. Jakž takž. Aspoň jsem se něco dozvěděla o výtvarném umění.

ladyka
11.02.2018

Slibný a čtivý rozjezd, ale pak se mi kniha četla hůř. Souhlasím s komentáři o překonspirovanosti...působilo to na mě příliš mohutně a kvantita není kvalita. Nicméně jsem na autora nezanevřela a zkusila jeho detektivky - ty doporučuji k přečtení, dle mého názoru rozhodně lepší než tento román! Zrnko pravdy u mě vede, pak Zapletení a chystám se na Hněv. Už se těším!

chanahd
01.02.2018

Četlo se mi dobře, jen konec byl takový hodně uspěchaný. Jako oddechovka s konspiračními teoriemi to bylo výborné. Takže opravdu takový polský Brown.

jaryn
16.10.2017

Bondovka, no...

fruitbueno
09.10.2017

Na můj vkus obsahovala kniha až moc mnoho věcných údajů, které se mi postupně začaly slévat a trochu brzdily jinak solidně ubíhající děj...

pollyanna
27.09.2017

Katastrofa. Autorovy detektivky jsou přece jen o chlup lepší. Ale pokud je jeho tvorba obecně o třídu lepší než další současná polská tvorba (jak tvrdí jakási recenze na obalu knihy), tak už si asi nic polského ze současnosti nepřečtu. Zápletka nevěrohodná, po poměrně slibném začátku se všechno zvrtlo do béčkového románu, na téměř 500 stranách žádná pořádná akce, která chytí... Navíc si autor opět bere na na mušku Polsko, zejména to "katolické Polsko" ho velice dráždí, jak je to ostatně patrné i z jeho dalších knih. Působí to ale dost křečovitě.