Hledači pokladů a jiné příběhy

Hledači pokladů a jiné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54354/bmid_hledaci-pokladu-a-jine-pribehy-hz0-54354.jpg 4 11 11

Výbor povídek prvního (časově) amerického spisovatele, jenž si zasluhuje tohoto jména a který r. 1822 navštívil Prahu a byl do češtiny záhy překládán, je seskupen do dvou oddílů po pěti povídkách. První oddíl Novely obsahuje prózy –⁠ Legenda o Spícím luhu; Rip van Winkle; Tlustý gentleman; Andulka Delarbrová; Příšerný ženich. V druhém pod titulem Hledači pokladů jsou prózy: Pekelná vrata; Pirát Kid; Ďábel a Tom Walker; Wolfert Weber aneb Zlaté sny; Dobrodružství černého rybáře. Jedno z nejznámějších je vyprávění o Rip van Winkle, který v legendárním příběhu prospal dvacet let a opět se šťastně navrátil do změněné rodné vsi, kde již nežila jeho svárlivá žena, kterou byl „trojnásobně požehnán“. Předmluvu napsal Zdeněk Vančura.... celý text

Knišíl
14.09.2021 3 z 5

Irvingova Legenda o Spícím luhu je mistrovskou povídkou, kterou si ještě rád někdy přečtu a snad se i podívám na filmové zpracování, které mě prozatím tajemným způsobem míjelo. Další povídka Rip van Winkle je též velice zajímá a nakonec i humorná povídka Tlustý gentleman se dle mě řadí k tomu lepšímu z této sbírky. Druhá polovice povídek (nazvaná Hledači pokladů) mě však již tolik nezaujala, čím to nevím, možná na mě cyklus povídek působil mírně repetitivně. Jak název napovídá, jedná se o povídky, které na sebe lehce navazují tématem hledání pokladů a také některými postavami případně vypravěčem. Rozmanitost první poloviny sbírky zde byla smrštěna na jedno téma, což je dle mě ten důvod, proč hodnotím tak, jak hodnotím.

eraserhead
11.06.2021 4 z 5

Ohó. pro mě zcela nečekaně objevná kniha. Objevná v tom, že k mému překvapení minimálně půlka novel zabíhá do strašidelné, ba přímo až horrorové atmosféry. Opravdu milé překvapení. Úvodní LEGENDA O SPÍCÍM LUHU, předloha Burtonova horroru Ospalá díra, tajemně napínavý RIP VAN WINKLE, duchařsky dobrodružný blok částečně pirátských příběhů HLEDAČI POKLADŮ. Irving z dnešní ho pohledu občas zabíhá do nezajímavých vod, ale většinou, celkově a obecně bylo radost tuto knihu číst. 3.5*

qydko
22.01.2018 4 z 5

Moc mě lákalo přečíst si předlohu, která inspirovala můj oblíbený film Ospalá díra. Překvapilo mě, jak jsou povídky ještě po takové době "čitelné".