Hlava XXII

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29286/bmid_hlava-xxii-BFN-29286.jpg 4 2413 2413

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Catch-22 , 1961

HTO
18.03.2012 5 z 5

Když jakýsi kritik (myslím dost drze) řekl Hellerovi, že tak dobrý román, jako je Hlava XXII, jeho prvotina, už nikdy znovu nenapsal, Heller jen suše odpověděl, že takový román nenapsal nikdo. Jedna z těch knih, které je třeba číst, a číst opakovaně – alespoň já ji teď čtu jinak než před dvaceti lety, kdy jsem vnímal hlavně ta legrační místa. Teď už i tam, kde jsem se dřív smál, až mě všecko bolelo – například v osmé kapitole při výslechu Clevingera jeho nadřízenými („A říkejte panu plukovníkovi 'pane plukovníku', když mu neříkáte 'pane plukovníku'"), prosakuje děs, děs a děs, z absurdní mašinérie, která se řítí jak odbržděný vagón, a pulsuje ve mně ne legrace z toho, jaký je major Metcalf blb, ale hrůza z toho, co Clevinger při výslechu pozná, „že by se nikde v široširém světě nenašli lidé, kteří by k němu pociťovali prudší nenávist". Surreálné kousky pomalu skládají obraz, který graduje v málem halucinačním pekelném Yossarianově bloudění Římem ke konci knihy, kdy se nejen svazují nitky, ale mnohé legrační věci se náhle převrátí do tragiky.

– Zajímavé je srovnat si Chuchvalcův a Jindrův překlad; oba výtečné.

Snow
19.02.2012 5 z 5

Fajnovka z povinné četby! Rozhodně nelituji večerů kdy jsem si knihu přečetl, místy zábavné, místy děsivé. Po přečtení asi každého napadne otázka, jestli je je větší nepřítel na naší straně, nebo na té druhé.

raisen
13.02.2012

Tuhle knihu jsem četla v dětství. Vím, že mě nijak nenadchla a po chvíli ji odložila. _Naštěstí_ jsem se k ní vrátila o pár let později a udělala jsem dobře. Mám ráda absurdno, divné a nemožné situace a když se tohle spojí s protiválečnou tématikou, tak z toho vznikne vynikající dílo. Člověk se nasměje, ale zároveň je mu z toho i smutno, bezmocně. Pro ty, kdo nedočetli: Dejte tomu ještě šanci.

Bránolog
06.02.2012 4 z 5

Absurdita války v krystalické podobě. Tragická, groteskní i chápající. Milo a bavlna v čokoládě - nezapomenutelné.

Patapuf
01.02.2012 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou sem musel mít doma....

sam198
31.01.2012 2 z 5

•Jé, to je ale pěkná kniha. Taková úsměvná, se zajímavým prostředím a absurdním humorem - to se mi určitě bude líbit.
•Je to prostě vtipný, některý situace jsou k pousmání a snad se to začíná rozjíždět, jen tak dál.
•Prostředí se sice nemění ale snaží se vymyslet něco novýho, každopádně konečně se to snad někam posune.
•Pořád nic, humor přestává být humorem, prostředí začíná být pěkne otravné a svým způsobem se opakuje.
•Dál už jsem to nevydržel, konec čtení
(dojmy z čtení Hlavy XXII dělené po padesáti stranách)

Algren
11.01.2012 4 z 5

Vtipné a zároveň absurdné. Kniha nemá súvislí dej čo by niekomu mohlo prekážať ale u mňa to bolo naopak a pri čítaní som sa bavil. Obľúbená kapitola Poručík Scheisskopf.

zipporah
20.12.2011 5 z 5

Nešťastím bola táto kniha, čítala som ju v nevhodnom čase, keď som sa nemohla smiať a tak mi tento veselý príbeh spôsoboval muky a bolesti. Keby som to bola vedela, že mi bude smiešnô... Takú halušku nenapíše hocikto, len asi pán Heller mal to šťastie a rozum. U mňa best postava Milo, milujme Mila, lebo je to starosta nie talianskeho mestečka, ale starosta vesmíru. Milo je génius, lebo výhodne kšeftuje so svetom... zopár generálov a majorov a vzťahov medzi nimi a tým kaplánom a zasranom, čo ho dráždil, to je dačo senzačné, ja som si vzala z knihy hlavne ten humor z opisov a perfektných dialógov, ale určite je kniha ešte mocnejšia:D super darček pre chlapa inak:D

papaja
01.12.2011 2 z 5

Plno vtipů, ale nemohla jsem se začíst a neustále jsem ji odkládala, můj šálek čaje to nebyl

Jack Bauer
30.10.2011 odpad!

Těžká velmi nudná četba o ničem, vůbec mě to nebavilo, ani film.

magickajana
16.10.2011

Úžasná kniha o absurditě světa a života. Je pravda, že pro některé čtenáře může být složitá na čtení - mnoho postav, mezi kterými se ztrácí, mnoho epizod spojovaných pouze prostředím a postavami. Přesto bych ale doporučila hlavně lidem, kteří se zajímají o literaturu týkající se 2.sv.války. Tento román úžasně popisuje naprosto groteskní situace, u kterých ale nevíte, zda se smát, nebo plakat. Ke konci už jsem se plně zžila s Yossarianem, kaplanem a mnoha jinými postavami. Při čtení této knihy vlastně stále jen čekáte na nějakou pointu a bohužel - někteří z čtenářů ji tam prostě nenajdou, ale dle mého názoru je pointa obsažena v celém díle, prostupuje postavami i absurdními situacemi a nejkoncentrovanější je samozřejmě v Hlavě XXII.

knedlik
10.10.2011 5 z 5

Výborná, výborná, výborná. Zezačátku snad chaotická a člověk by si i položil otázku : "tak tohle je ono?", ale vzápětí vás Hlava XXII přesvědčí, že si pět hvězdiček zaslouží.
Příběh Hlavy XXII je mrazivý a působivý. Velmi se mi líbilo vykreslení postav, sdílela jsem s Yossarianem mnohé pocity, co se vztahů s nimi týče. A je velmi smutné, když si člověk uvědomí, že někde opravdu žijí lidé s vedoucí funkcí, kteří neváhají riskovat ztráty na životech jen kvůli tomu, aby se dostali do výtisku novin.
Dalšího komentáře snad neřeba. Ostatně, sám fakt, že Yossariana, jediného člověka zachovávajícího si zdravý rozum, všichni považují za blázna, mluví za vše. A kdo by se taky nezbláznil...
Velmi jsem se bavila a tím víc jsem byla vyděšena, když se kniha chýlila ke konci. Ještěže to Orr tak hezky vymyslel.

Jako velmi dobrý komentář bych označila komentář uživatele valda.

tessapokorn
04.10.2011

Jen u Orra jsem si byla jistá, že je určitě blázen a pak zjistím, že dovesloval do ŠVÉDSKA!!! Má nejoblíbenější kniha, jen pořád nevím jestli Yossarian je nebo není blázen.

Adrianah
23.09.2011 4 z 5

Skvělá parodie na válku,některé pasáže byly naprosto geniální,něco na způsob Haškova Švejka.

WEIL
05.09.2011 2 z 5

film mě dost nudil, a kniha asi podobně, protože tyhle příběhy z druhé světové války mi přijdou až moc vykonstruované.

Komnenos
03.09.2011 5 z 5

Čierne komédie, to je moje. A táto kniha ňou určite je. Hoci po prečítaní prvej tretiny knihy to tak nevyzeralo. Potom sa to však už rozbehlo a na jej konci môžem povedať, že je to riadny nárez. Autorovým zámerom bolo vykresliť vojnu ako boj skôr s vlastnými, ako s oficiálnym nepriateľom. A to sa mu brilantne podarilo. Dlho pred filmom Čata. V tom je najväčší význam tohto románu.

Elhzar
14.08.2011 3 z 5

Zajímavá kniha. Málokdy mě některé čtivo dokáže nahlas rozesmát a tady se to párkrát povedlo a i přes to, že některé absurdity mě opravdu pobavily, tak jsem v polovině knihu odložil. Děj se táhl jako rozteklý sýr a (až na těch pár vtipných kousků) mi to přišlo nemastné, neslané. Bordel mi v tom ještě dělala skutečnost, že každá kapitola byla o nové postavě a časem už jsem nedělal rozdíl mezi jednotlivými kapitány, generály a plukovníky...

eraserhead
11.07.2011 4 z 5

Je to velmi zvláštní pocit, přistihnete-li se, že se smějete u něčeho (něbo něčemu), co v podstatě vůbec směšné není, ale naopak, mělo by to ve vás vyvolávat pobouření, vztek a zlost. Možná to je na knize to, co jí dělá tak dobrou. Místy až trochu ad absurdum, možná trochu zbytečně dlouhá, na mnoha místech šílená. Ale taková je válka.

RocketKing
19.06.2011 5 z 5

Perfektní kniha, v podstatě je to esence absurdity. Četl jsem to ve slovenštině a mám dojem, že jsem se nasmál víc, než kdyby to bylo česky. ;) Na druhou stranu, film mne nezaujal. Myslím, že se mu nepovedlo přenést tu absurditu na plátno. Možná ty situace dokážou být absurdní (alespoň z mého pohledu) pouze na stránkách knihy.

petopeto2
14.06.2011 5 z 5