Hlas kukačky

Hlas kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363274/bmid_hlas-kukacky-V2V-363274.jpg 5 2080 528

Napínavý příběh o pátrání po tajemství, o němž se i v nejužším rodinném kruhu jen šeptá. Příběh o rozplétání složitých lidských vztahů táhnoucí se hluboko do minulosti. Začalo to už v dětství jako pouhá zvědavost, ale tehdy Kristýně na otázky nikdo neodpověděl. V průběhu let se zvědavost změnila v potřebu odhalit vlastní kořeny a přijít rodinným záhadám na kloub. Už dospělá Kristýna se snaží pochopit jednání svých nejbližších, o nichž si myslela, že je důvěrně zná.... celý text

KK22
21.09.2023 5 z 5

Musím říct, že toto byla jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla... A co se českých autorů/autorek týče, tak možná jedna z top 3 (silnou konkurencí je zejména Hana od A. Mornštajnové). Opravdu se mi to moc libilo. Všechno! Počínaje historickými informacemi, přes vykreslení jednotlivých postav i ten samotný příběh. Konec mě dojal k slzám. Irma pro mne byla neskutečně silnou a inspirativní ženou, opravdu je někdy až nepředstavitelné, co všechno žena vydrží...
Rozhodně se brzy chystám na další knihy této skvělé české autorky.

alishek
17.09.2023 4 z 5

Zajímavě pripleteny příběh, který se postupně objasňuje, zasazeny do události na začátku 2.svetove války. Přečteno na posezení, protože mě zajímalo, jak to vlastně všechno je.

IvaniceTamta
14.09.2023 5 z 5

Velká knižní paráda! Velmi oceňuji historický přesah. Díky skvělé práci autorky se velmi záhy přenesete do období protektorátu.
Nemohu opomenout ani naše hlavní hrdinky. Při četbě jsem mnohokrát knihu na moment odložila, jen tak se zahleděla a vědomě cítila tu naši ženskou sílu.
Zvládneme vše!

Ristridin
29.08.2023 5 z 5

První zkušenost s autorkou. Z nezajímavé Irmy se nakonec vyklubala silná a úžasná žena. Hezky zapracováno do historického kontextu. Dle zadní strany obalu se jedná o příběh podle skutečných událostí? Ocenil bych vlastní závěr autorky o tom, co bylo skutečné a co si domyslela.
Jinak velmi čtivé, název knihy již předem dával najevo, co je hlavním tématem. Překvapení se tak nekonalo, ale nebylo to na škodu. Příběh samotný stojí totiž za přečtení. Velmi lidské a v závěru dojemné. Znám i jeden takový podobný (a též skutečný) příběh. Líbil se mi popis uvažování jednotlivých postav i vykreslení toho, čím je zapříčiněno jejich chování a postoj.
Žánr "Pro ženy" možná knize škodí (i přes značnou popularitu). Ocení ji určitě i muži.

marketa1860
29.08.2023 5 z 5

Překrásná kniha, která ve vás zanechá otisk.
Téma nechtěných dětí, dvou světových válek, domluveného sňatku.., autorka je umí uchopit něžně, s citem pro detail a vykreslení postav umí na jedničku. Moc se mi líbí i nenásilné zapracování historie, na pozadí jednotlivých příběhů pak všechno dostává jiný rozměr.
Jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek.

Luca84
28.08.2023 4 z 5

Velmi čtivý román. Sedl mi styl autorky - přímé, tvrdé, chvílemi až mrazivé. Ostatně jako ta doba sama. Žádný zbytečný patos. Příběh mi sedl a i když nešlo o kdoví jak překvapivé rozuzlení, rozhodně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

Mirka320
22.08.2023 5 z 5

Krásný, dojemný příběh. Bylo to pěkné čtení, děkuji.

Terkishead
21.08.2023 3 z 5

Tak nebylo to úplně špatné, i když žádné velké tajemství se teda nekonalo. Forma byla čtivá, příběh ani úžasně úchvatný, naštěstí ani nudný. Občas si ale autorka takříkajíc odskočila a vrhla se na kariéru spisovatelky učebnice dějepisu pro nejmenší.

Berrysek
20.08.2023 5 z 5

Tato kniha,i když místy vzbuzuje velice tísnivé pocity (ale to k období,ve kterém se odehrává, patří. Skvěle to dokresluje jak tehdejší dobu,tak celkovou atmosféru příběhu) se četla jedním dechem. Kniha má spád, nezabíhá zbytečně dlouze do detailů, přesto se mi příběh odehrával před očima jako film... Dle mého názoru knihu lépe pochopí a prožije ten,kdo už má děti

Dadyna.Havlova
19.08.2023 5 z 5

Tato autorka zraje jak víno

jana4084
13.08.2023 3 z 5

Když je v rodině tajemství. Čekala jsem asi trochu víc, nebo možná trochu jiné události, proto jsem lehce zklamaná. Ale zase na druhou stranu to vůbec tak špatný nebylo, když si odmyslím, že jsem si namlouvala jiný příběh. Náhodou je velice zajímavý, jak je v knize hned několik generací a každá má tu svou minulosti a přítomnost. Je to pouze příběh rodin, které byly ovlivněny válkou a (ne) láskou. Trochu bolestná témata.

Gaboskaaa
27.07.2023 5 z 5

Moje druhá knížka autorky a jsem podruhé nadšená. Další silný, krásně napsaný příběh, který se četl jedním dechem.

PavlaA
19.07.2023 5 z 5

Mám ráda knihy od této autorky. Tato byla místy smutná, někdy lehce depresivní, ale příběh se mi líbil.

jana-cisarova
16.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mne velmi zaujala od samého začátku. Vybrala jsem si ji v rámci čtenářské výzvy. Děj zahrnuje životní příběhy tří žen z jedné rodiny, které postihl podobný osud. Začíná v roce 1938 před zabráním Sudet, pokračuje Mnichovskou zradou, obdobím protektorátu, a vtáhne nás do krutých let druhé světové války.
Edita se rozchází se svou rodinou, kvůli tyranskému otci, který jí bere svobodu. Matka Irma se svému osudu nemohla vzepřít, neboť se provdala za Editina otce z nouze, jako těhotná, tedy zhanobená. Muž jí to dával celá léta znát.
Edita skončí stejně jako její matka těhotná, bez naděje na sňatek s přítelem, který jí zatajil, že je ženatý. Dvě děti, které v období dvou let porodí, svěří do péče své matky a sestry. Proto je nazývána kukačkou.
Kristýna, dcera Edity, kterou porodila v době války a svěřila ji své matce Irmě, se až po létech dozvídá o svém původu a o původu svého bratra, který byl prvním Editiným nemanželským dítětem. Toto rodinné tajemství se projeví až v poválečném období, kdy je Kristýně čtrnáct let.
Obdivovala jsem především Irmu, která toho za svůj život musela tolik zvládnout, tolikrát se obětovala pro druhé a opatrovala bezmocného manžela po mrtvici až do jeho smrti.

Rose-Mary
05.07.2023 5 z 5

Velmi poutavá kniha od významné autorky paní Hany Marie Körnerové. Vypráví o nelehkém údělu tří generací žen v období protektorátu, druhé světové války, a v poválečném období.
Irma, Edita, Kristýna. Podobné osudy předčasného a nechtěného těhotenství Irmy a její dcery Edity. Zatímco Irma se se svým údělem dokázala smířit i za těžké situace, po předčasné ztrátě rodičů, Edita to nikdy nedokázala. Stala se z ní kukačka, která porodila dvě děti, každé od jiného otce, a zařídila jim náhradní rodiče z vlastní rodiny. Sama se od mateřských povinností distancovala.
Kristýna teprve po letech zjišťuje, jaké tajemství její matka celá léta chránila a opatrovala, aby nebylo ublíženo jí a jejímu bratrovi.
Příjemné a zároveň smutné čtení, které dokázalo vtáhnout do děje a bylo těžké knihu odložit.

Limonadovyjoe
03.07.2023 4 z 5

Téma těžkého osudu žen na pozadí 2.světové války a začátku protektorátu. Tolikrát už zpracované téma. Ale i paní Körnerová to zvládla se ctí, jemně a poutavě.
Irma a Edita. Dvě ženy s nelehkým osudem a nepříjemným tématem nechtěného těhotenství, nechtěných lásek a sňatků. O tom, jak muži dokáží ubližovat a co všechno je třeba vydržet.

Osud jim nepřál. Osud! Na ten se dá svést snad všechno.

Vrbická1999
26.06.2023 5 z 5

Pokud někdo hledá knihu, od které se nedá odtrhnout, může sáhnout po Hlasu kukačky. Nesmírně poutavý příběh, který vás donutí se zamyslet, zda-li je podstatné, kdo je biologickým rodičem a kdo dítě vychovává. Co dělá matku matkou ? Co tvoří pouto k dítěti? Vše je zasazené do období protektorátu a 2. světové války.
Nádherná kniha se silným příběhem. S klidným srdcem velice doporučuji.

Analady
25.06.2023 5 z 5

Paní Körnerová je moje srdcovka. Píše moc hezky, laskavě a poutavě. Je to prostě zážitek. Chystám se postupně přečíst všechny její knihy. Hlas kukačky není nijak veselé čtení. Irma a Edita to neměly vůbec lehké. Ale i takový je život. Opravdu jsem si to moc užila. Příběh mě naprosto vtáhl. Doporučuji.

BabaJaga11
"I zoufalství a beznaděj můžeme obrátit v něco dobrého a krásného. Jen mít dost odvahy a lásky."
Moc hezká myšlenka. Budu si ji často připomínat.

BabaJaga11
16.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Moje první kniha od této autorky a určitě ne poslední. Kniha o mezilidských vztazích na pozadí "velkých" dějin, ale i o tom, jak do našich povah, názorů a životních příběhů někdy zasáhne zdánlivě drobná náhoda. O tom, jak osud dovede být nelítostný a veskrze ironický, jako třeba v případě Hedy a Josefa, kteří oba ke konci života potřebovali Irminu oddanou péči. Mnoho toho, o čem autorka píše, můžeme kolem sebe vidět i dnes, i když doba se změnila a zdánlivě máme svobodu. Ale bohužel stále existují a existovat budou lidé neschopní lásky, kteří si nesou šrámy na duši z výchovy ve své původní rodině a tato traumata, s nimiž se nedovedou vyrovnat, přenášejí dál. A nevyřeší to ani do čtyřiceti, ani do padesáti, někdy ani do smrti...

I dnes jsme svědky, jak se někteří lidé vyvyšují nad ostatní jen kvůli tomu, v co věří nebo co vlastní. Kdy pro některé jsou v životě nejdůležitější peníze a ty, kteří nedisponují tučným kontem, považují za méněcenné.

Irma, Edita, Magda, Kristýna... ani jedna z nich neměla snadný život, už tím, v jaké době se narodily a žily. Války, krize, doba poválečná... nic hezkého. Dobře popsaná doba těsně před a po Mnichovu. Doporučuji číst takové knihy, protože je stále větší snaha interpretovat tyto události jinak. A nedělám si iluze, kdyby dnes došlo na lámání chleba a stát se to může nedopadlo by to líp, bohužel. Přesto nám nezbývá nic jiného, než žít svoje malé životy a věřit... V Hlasu kukačky autorka krásně ukazuje, že i zoufalství a beznaděj můžeme obrátit v něco dobrého a krásného. Jen mít dost odvahy a lásky.

Bakana
14.06.2023 4 z 5

No jo, nikdo to holt nemá lehké a někdo ještě těžší. Ale do majsterštiku tomu ještě ždibíček chyběl, i když se to četlo báječně.