Historik v čele diplomacie: Kamil Krofta

Historik v čele diplomacie: Kamil Krofta https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157949/bmid_historik-v-cele-diplomacie-kamil-kr-651efd90b69e0.jpg 3 1 1

Kniha pracovníka Historického ústavu AV ČR podrobně rozebírá problémy, jež musela řešit čs. zahraniční politika v době mezi německou remilitarizací Porýní a mnichovskou dohodou, kdy v čele Ministerstva zahraničí stál historik Kamil Krofta. Autorův výklad je založený na dlouho nepřístupných dokumentech z AMZV a vrcholí vyčerpávajícím popisem osudových zářijových dnů roku 1938.... celý text

Daydreamer
28.04.2016 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšil, ale na jeden zcela zásadní nedostatek jsem narazil hned na počátku. Kniha postrádá rejstřík ! A další nepříjemný nedostatek: kniha sice obsahuje bohatý poznámkový aparát, pokud se s ním ale opravdu chcete seznámit, připravte se na nekonečné listování sem a tam! Poznámky totiž nejsou, jak by zdravý rozum, při tomto objemu, velel, na každé stránce pod čarou, nýbrž vždy na konci každé kapitoly. Například kapitolá pátá má šedesát stran a k tomu 251 poznámek! Čtení poznámek se tak stává skutečně otravnou záležitostí.
Ale to zdaleka není vše. Autor trpí zálibou v nadužívání cizích slov a hojně toho v této publikaci využívá. Ale ono se nejedná pouze o cizí slova - pan Dejmek najednou klidně přejde do citací úryvků hned v několika cizích jazycích, aniž by je, například v onom rozsáhlém poznámkovém aparátu, přeložil !! Krásnou ukázkou jsou strany 228-229, kde čtenář nalezne citace hned ve třech různých jazycích!
Pokud si kupuji knihu v ČEŠTINĚ, nepředpokládám, že bych na její přečtení musel ovládat hned několik cizích jazyků!
Rovněž korektorská práce na textu byla naprosto zoufalá, pokud tedy vůbec nějaká byla - chybějící písmena ve slovech a chybějící slova v textu(!), dokonce i hrubé pravopisné chyby (!!) na několika místech jsou dalším nemilým překvapením.
Tohle vše jsou opravdu závažné chyby, které způsobily, že jsem jinak samozřejmě velmi zajímavou knihu o významném člověku málem ani nedočetl....
Vzhledem k výše uvedeným nedostatkům si více než tři hvězdičky tahle práce opravdu nezaslouží.