HHhH: Himmlerov mozog Heydrich

HHhH: Himmlerov mozog Heydrich https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111393/bmid_himmlerov-mozog-heydrich-xAQ-111393.jpg 4 502 119

Prominentného nacistu Reinharda Heydricha prezývali pražský mäsiar a kat. Šéf gestapa, ktorý naplánoval holokaust a riadil tajnú službu, sa stal protektorom Čiech a Moravy. Po sérii podlých vrážd českých generálov a vlastencov dostali Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš z hnutia odporu poverenie Heydricha zabiť. Kniha opisuje kariéru nacistu až po smrteľné zranenie na pražskej zákrute v Kobylisiach – jediný úspešný atentát na vysokopostaveného esesáka počas vojny. Zrodil sa brilantný román o akcii Antropoid riadenej z Londýna.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Marenčin PT

HHhH , 2010

karolina1733
19.03.2016 5 z 5

Neuvěřitelná knížka. Moc se mi líbila.

,,...a možná jsem tam někde i já."

Skip
19.03.2016 5 z 5

Kniha pojednává o událostech kolem atentátu na Reinharda Heydricha. Dalo by se říct, že se jedná o knihu biografickou, ovšem autor zvolil zcela netradiční a svým způsobem i originální styl. On v podstatě vypráví o tom, jak píše knihu o Heydrichovi, Gabčíkovi, Kubišovi a dalších lidech, kteří tvoří velkou mozaiku celého toho příběhu o nacistické zběsilosti, odvaze našich výsadkářů a lidech, kteří jim pomáhali, a v neposlední řadě také o zradě… Četl jsem docela dost biografických knih nebo knih napsaných na základě skutečných událostí. Ovšem Binetovo pojetí pro mě bylo zcela nové a musím říct, že mu vše perfektně fungovalo, dokázal se vyhnout fabulacím, a pokud fabulovat začal, hned vzápětí sám sebe jakoby shodil, když fabulaci přiznal a označil ji za nevhodnou či dokonce směšnou. Z obrovského množství sebraného materiálu napsal knihu, která se skvěle čte, čtenář není zahlcen spousty dat a přesto má velmi dobrý přehled o časovém rámci, a také se mu dostává měrou vrchovatou velké dávky informací, jež mu Binet předložil v až neuvěřitelně snadno přístupné formě.

rubicka
16.03.2016 4 z 5

Je to skvělá sonda do života spisovatele. Bála jsem se toho "cizího" pohledu na atentát, tady to ovšem bylo bráno opravdu hodně ze široka, včetně vysvětlení, proč se zrovna Laurent Binet do něčeho takového pustil. A bylo víc než fajn. Sice lze říct, že mě "bavila" více kniha Dva proti říši, ale tohle bylo něco nového, zapáleného a určitě se z ní člověk dozví i další skutečnosti. Takže fajn.

iva23
14.03.2016 1 z 5

Moc jsem snažila číst, téma mě zajímá, ale dál než na asi třicátou stranu jsem se nedostala.

borsalino_csfd
05.03.2016 4 z 5

Zajímavě pojatá kniha - jde spíše o nadhled nad atentátem než-li o dokumentární doložení jednotlivých kousků příčin a následků. Rozhodně kniha stojí za přečtení, ale musíte o 27. květnu 1942 nejdřív něco vědět.

Karcoolka2210
14.02.2016 5 z 5

Keby som mohla, tak dám tejto knihe aj 10 hviezd! Jednoducho paráda. Už dávno som nečítala knihu, ktorej čítanie som náročky predlžovala, aby sa neskončila. Aj sám autor povedal, že nechcel ukončiť túto knihu a ja mu úplne rozumiem. Fascinujúci príbeh a skvele napísaný. Určite som sa o tejto udalosti učila v škole na Dejepise, ale keďže vtedy ma veľmi nebavil, tak som si nič nezapamätala. Asi bolo potrebné pre Francúza napísať knihu o Československu, aby prebudil vo mne záujem aj o túto časť histórie. A podarilo sa mu to, lebo už teraz hľadám ďalšie knihy, kde by som sa dozvedela viac. Téma je síce pochmúrna, ostatne ako všetky knihy, ktoré sa zaoberajú tématikou 2.svetovej vojny. Ale spôsob podania tohto konkrétneho príbehu bol ozaj jedinečný. A mená Jozef Gabčík a Jan Kubiš si už zapamätám navždy! Odporúčam všetkými desiatimi!!! AJ

zany
20.11.2015 1 z 5

Historicky věrné to právě není, je tam spousta chyb

Jonny
20.11.2015 5 z 5

1) čtivé
2) historicky věrné, podle všeho
Z dějepisu na ZŠ si pamatuji úplně jiné informace, tak jsem rád, že nabyly pravděpodobnějších rysů. Laurent Binet odvedl skvělou práci.

[edit: Ano, s tou historickou věrností to mohl být ukvapený závěr. Na poli historie nejsem kdovíjak znalý. Ale zásadní události souhlasí: a) Heydrich žil. b) byl na něj spáchaný atentát c) v důsledku atentátu Heydrich zemřel. d) parašutisté a rodiny, co je podporovaly jsou obdivu hodni. Nebo je to všechno jinak?]

hanap
23.06.2015 5 z 5

Líbí se mě pohled na tu to událost zvenčí . Líbí se mě i zpracování . Doporučila bych knihu i jako četbu pro školáky , nejsou to jen suchá data a právě proto se to dobře čte . O operaci Antropoid by měl vědět každý Čech ,kladných hrdinů není nikdy dost . Čest jejich památce .

bob0985
23.05.2015 5 z 5

Někteří z hodnotitelů knihy píší o tom, že čekali zpracování, které bude obsahovat víc faktů. Já osobně si naopak cením, že zahraniční, francouzský, autor napíše o této události knihu takovým způsobem, který dokáže oslovit širokou i zahraniční veřejnost. Mě s románem seznámil jeden dvacetiletý (!!!) Holanďan, který ji přečetl ve svém jazyce, a pak mi ji věnoval v češtině. Styděl jsme se před ním, že on knihu četl a znal a já o ní nevěděl. Zároveň jsem však měl radost, že tak 20-ti letého kluka oslovilo české téma prostřednictvím knihy. Já autorovi děkuji, že tuto událost dokázal zpřístupnit mnoha lidem po celém světě.

Daněka
06.05.2015 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala s nedůvěrou jako ostatně ke každé knize zahraničního autora, kde je děj zasazen do českého prostředí. O to větší je po přečtení mé nadšení. Binet je tématem atentátu zřejmě fascinován už od dětství. Touha po přesnosti, respekt a možná skromnost mu nakonec nedovolí vtělit se do Josefa Gabčíka a vyfabulovat celý příběh z jeho pohledu. Nakonec opravdu jako veverka přeskakuje z jednoho střípku k druhému a postupně skládá působivý a velice čtivý celek. Vyčítání historických nepřesnosti je podle mne zcela zbytečné. Naopak bylo sympatické jak si některé s postupujícím výzkumem autor opravuje sám.

Gagarin
27.02.2015 4 z 5

Román o tom, jak autor píše román o atentátu na Heydricha. Plný osobních poznámek pod čarou a pocitů, které Binet při své práci cítí - a právě to činí příběh o to zajímavější a samotnou historickou pravdu to nijak nezkresluje. To, že to není úplně přesná dějepisná práce, je myslím jasně patrné už z obálky, takže mě překvapuje, že to někoho překvapuje.

Richardson
07.01.2015 5 z 5

Kniha mě velice bavila. Jedná se dle mého o román s historickými fakty, autor to sám zmiňuje, že románový žánr mu umožňuje si vymýšlet, či v jeho případě spíše domýšlet a poupravovat známá fakta - nechápu tedy, jak se v tom někdo může tolik rýpat a hledat historické nesrovnalosti. Nejedná se přece o literaturu faktu...

Peťulka3
30.09.2014 5 z 5

Líbí se mi jak se autor na jednu stranu drží faktů a na druhou nechá volnou ruku svojí fantazii. Je to moc dobré čtení :)

Annicka
23.08.2014 4 z 5

Celkem dobře napsaný román o atentátu na Heydricha (nebo občas spíš o někom, kdo píše román o atentátu na Heydricha). Jenom mě občas rušilo, že občas po dobře napsané scéně následovala věta: Ale takhle se to asi opravdu nestalo.

sumcicka
30.06.2014 2 z 5

Když si chci přečíst knihu o atentátu na Heydricha, zajímá mě právě atentát na Heydricha a ne to, kdy a kde autor knihu psal, jestli třeba na záchodě, co u toho jedl, s kým tehdy zrovna chodil a proč se s ním rozešel. Takže ne, tohle zpracování tématu mě rozhodně nazaujalo a nechápu, proč tato kniha po svém vydání vyvolala takové nadšení. Za mnohem lepší dílo považuji Dva proti Říši Jiřího Šulce. Holt se ale asi musíme smířit s tím, že české knihy se prostě do angličtiny nepřekládají a celý svět si radši o českých hrdinech přečte příběh z pera francouzského egoisty, který se věnuje více sobě než samotnému atentátu.

alhl
16.12.2013 5 z 5

Himmlers Hirn heißt Heydrich. Podle mého názoru úžasná kniha. Ač je trochu zvláštní způsob vyprávění, ve výsledku mě opravdu nadchla. Zajímavá je také skutečnost, že autorem je Francouz s takovým neobvyklým, opravdovým zájmem o tuto část československých dějin. Autorovi musela dát kniha spoustu práce, což oceňuji, tolik informací, podrobností a napsaných s citem. Není to sice úplně lehké čtení, ale doporučuji každému, kdo se zajímá o osobnost R. Heydricha, atentát, který na něj byl spáchán a jeho aktéry.

jarmik
26.09.2013 4 z 5

Nádherný čtenářský zážitek! Román HHhH od p. Bineta je jeden z dárků, které jsem dostal ke čtyřicátinám. Jsem jím naprosto nadšen. I když čtu dost, tak málo čtu opravdu současné světové hity beletrie. To je taková nádhera přečíst si něco dnešního, svěžího, myšlenkově bezvýhradně blízkého a skvělého! To bych uměl fakt častěji

Tuto knihu vřele doporučuji především každému, kdo je přesvědčen, že určitě nechce číst žádnou knihu o atentátu na Heydricha.

mijagi80
05.09.2013 5 z 5

Knihu jsem četl po historickém románu Dva proti říši. Obě se věnují stejnému tématu, přesto je každá jiná. Na HHhH si cením větší historické přesnosti a zároveň míst, kde autor nechce fabulovat a takzvaně vyloží karty na stůl. Tematicky se kniha zaobírá více mezinárodní situací a vlastnímu atentátu se nevěnuje tak obsáhle, jak je tomu u Jiřího Šulce.

Přesto výborné a originální čtení.

zany: Přečetl jsem si Váš komentář s výčtem chyb, kterých se autor dopustil. Budu-li číst knížku znova, zaměřím se na ně. Při četbě jsem si těchto nepřesností vůbec nevšiml. Takže zřejmě bude muset laskavý čtenář brát moje slova o "historické přesnosti"s rezervou. Smazat je nemůžu, protože by Váš komentář ztratil smysl.

Lubakus
26.08.2013 5 z 5

Úžasná záležitost. Přečteno během 2 dnů (bohužel musím občas i spát nebo jít do práce). Měl jsem chuť vyběhnout z domu a začít řvát všude kol sebe, jak je ta kniha čtivá a dechberoucí. Holt Gabčík a Kubiš boli fest frajeři.