Temný cypřiš

„Včas pamatujte na svou závěť,“ mohla by Agatha Christie vzkázat všem čtenářům. Paní Laura Welmanová, velmi bohatá a velmi nemocná žena, náhle zemřela. O tom, kdo bude jejím dědicem, nebylo zdánlivě pochybností, vždyť neměla bližší příbuzné než půvabnou neteř Elinor. Skutečně však nechtěla odkázat své jmění nikomu jin... celý text

„Včas pamatujte na svou závěť,“ mohla by Agatha Christie vzkázat všem čtenářům. Paní Laura Welmanová, velmi bohatá a velmi nemocná žena, náhle zemřela. O tom, kdo bude jejím dědicem, nebylo zdánlivě pochybností, vždyť neměla bližší příbuzné než půvabnou neteř Elinor. Skutečně však nechtěla odkázat své jmění nikomu jinému?
Neměla být dědičkou třeba její oblíbenkyně Mary Gerrardová? Další smrt upozorní nejen na problém dědictví, ale i na bouři lidských osudů a vztahů, z nichž některé mají kořeny hluboko v minulosti. Elinor je obviněna z vraždy a všechno nasvědčuje tomu, že zabila i svou tetu. Jen jediný člověk nevěří v její vinu a povolá Hercula Poirota.
Zkušený detektiv zvolí zvláštní metodu. Tentokrát mu není vodítkem pravda, ale lež. Co způsobuje, že lidé lžou? Co lze z jejich lží odvodit? Proč lžou i nevinní? Jakmile zná odpověď na tyto otázky, není pro něho těžké odhalit vraha. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/221/temny-cypris.jpg 4.5247

Hercule Poirot (20.)

Sad Cypress (1940)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

pavla.ctenarka

Agatha se vždycky čte dobře... knížka mě bavila, ale trochu mě zklamalo rozuzlení. Podobný styl zápletky už se objevil i v jiných jejích detektivkách, nebylo to nic ohromujícího.

Majdule

Temný cypřiš podle mě nepatří k top autorky, přesto je to příjemná detektivka v pomalejším, elegickém rytmu. Velká část je věnována expozici příběhu, pátrání Hercula Poirota probíhá převážně ve formě rozhovorů s účastníky a vyvrcholení proběhne pro autorku netypicky v soudní síni. Mě trochu chybí uspokojení z dopadení pachatele, byť ho známe. A možná určitá nedokončenost, třeba jen náznaky řešení v osudech hlavní hrdinky. Na druhou stranu autorka velmi citlivě postihla emoční konflikt, který stojí ve středu příběhu.

Bablu
08.03.2016

Pro mě jedna z nejčtivějších knížek od Agathy, líbila se mi.

antonio22
06.01.2016

Příjemné čtení na dovču.
Zápletka opět trochu dostrkaná, ale na to už jsem si u detektivek zvykl, proto je příliš nečtu.

KattyV.
03.03.2015

Kniha mne fakt bavila. Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrahoun. :-) Jak jinak - u Agáthy.
A to už jsem si zvykla, že je to většinou člověk, do kterého bychom to neřekli.
A Poirot - bez debat, to je génius. :-)

patricka
05.12.2014

Ze začátku mě to moc nebavilo. Rozhodně to podle mě byla jedna z horších knížek od Agathy, ale ve druhé polovině to začalo být lepší, zvlášť se mi líbilo, to co řekl a konci dktor Elinor....

Skawin
26.10.2014

Ač nejsem velkým čtenářem detektivek, Poirota mám ráda pro jeho jemnou ješitnost a skvěle fungující šedé buňky mozkové. Kniha má spád a je velice čtivá.

R.E.M.
21.10.2014

Bezvadný děj, dobře vypointovaná detektivka, kde vůbec nevadí, že šedé buňky mozkové p. Poirota přijdou na scénu se zpožděním. Paní Agatha Christie v Temném cypřiši potvrzuje své nadání a profesionalitu.

aannyy
14.08.2014

Další skvělý díl s Herculem. Sice mě trochu zklamalo, že tam Poirot přišel až skoro v půlce děje a chyběla mi taky závěrečná konfrontace s pachatelem, ale i tak to bylo skvělé čtení.

fruitbueno
30.01.2014

Skvělý díl, který nemůže nikoho nechat chladným. Poirot je týpek jak Brno!!

pavucik
15.01.2014

Opat dalsia chutovka od Agathy. Trosku ma zklamalo, ze Hercule Poirot vstupil do deja az celkom neskoro a takztiez mam radsej zaverecnu konfrontaciu samotneho Poirota s pachatelom pri jeho odhaleni, ale aj tak si myslim ze tuto knihu mozem zaradit medzi tie lespie.
Agatha Christie priznala, ze pribeh pokazila tym ze v nom vystupoval Poirot, co sa mne nezda, pretoze ja ho mam velmi rada a vlastne preto citam knihy vylucne s tymto detektivom (ale z casu na cas nepohrdnem aj inou detektovkou od A.Ch.)

Esko*
29.04.2013

No co na to říct? Snad jen, že je to Agatha Christie, která je podle mého názoru vynikající spisovatelka a tahle kniha rozhodně nezklamala.

Selinute
11.11.2012

Vynikající detektivka. Patří mezi mé oblíbené od Agathy Christie. Také filmové zpracování je velmi působivé.