Helix - I ty budeš nahrazen

Helix - I ty budeš nahrazen https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415279/bmid_helix-fWU-415279.jpg 4 244 71

Americký ministr zahraničí během státní návštěvy Mnichova zemře. Během pitvy na jeho srdci nalezli zvláštní znamení, způsobené bakteriemi? V Brazílii, Tanzánii a Indii zaměstnanci mezinárodní chemické společnosti objevují plodiny a zvířata, která by neměla existovat. Ve stejnou chvíli se Helen a Greg obrací na genetickou kliniku, která by jim měla pomoci s umělým oplodněním. Doktor jim vypráví o neoficiálním výzkumném programu, díky kterému se už narodilo více než sto “speciálních” dětí. Ale pak jedno z těch dětí zmizí a všechno nasvědčuje, že události spolu souvisí...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Omega

Helix - Sie werden uns ersetzen , 2016

evik_svistik
28.04.2021 4 z 5

Za mě skvělé, čtivé, moc zajímavý námět, ale nebude to pro každého, věřím, že mnoha lidem to nesedne. Je pravda, že Blackout se mi líbil víc, nicméně i tak jsem si čtení užila.

Lucynell
21.04.2021 5 z 5

Stejně jako předešlé knihy od Elsberga je kniha velmi čtivá, poutavá a napínavá. Tentokrát nám ukazuje, jak nebezpečné může být zahrávání si s genetikou.

Hall3006
16.03.2021 4 z 5

První kniha od tohoto autora, co jsem četl. Napínavé drama o genetických manipulacích rostlin a živočichů s jasným poselstvím nad morálním dilematem "co kdyby si rodiče mohli vybírat, jaké bude mít jejich dítě vlastnosti" Kniha na reálných událostech vysvětluje o co korporacím působících v GMO jde a svým příběhem nastiňuje, kam konkurenční boj o nadvládu může vést. Jednu hvězdu srážím za utahaný konec.

Jenda75
13.03.2021 4 z 5

Krásná kniha, která popisuje co se může stát pokud si budeme hrát s přírodou. Člověk by neměl se snažit být Bohem, ale raději by měl poznávat Boží vůli.

BabaJaga11
01.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od autora – a musím říct, že i když to nebylo špatné, čekala jsem trochu víc. Stejně jako v knize Blackout, kterou jsem přečetla loni, se děj i zde odehrává na několika místech během několika málo dní, přičemž se nakonec všechny dějové roviny i osudy postav protnou. V předchozí knize mi toto střídání místa děje a postupné sesázení osudů jednotlivých postav do barvité mozaiky připadalo velmi originální, jenže právě pokud něco originálního po prvním úspěchu použijete znovu, obvykle to již ke stejnému výsledku nevede. První kniha mi také připadala realističtější, i když je pravda, že do aktuálního genetického výzkumu příliš nevidím a že i to, co vím, je dost znepokojivé. A také mi zde asi nebyla žádná z postav doopravdy sympatická.

Přínos knihy vidím jednoznačně ve zvoleném tématu a upozornění na nebezpečí genetického výzkumu, který se vymkne kontrole. Sebeúžasnější objevy a nové technologie lze zneužít a člověk, ať už jednotlivec či společnost, obvykle není schopen domyslet možná rizika až do konce, dokud se ohrožení nestane realitou. A i když pomineme genové manipulace u nenarozených dětí, je dobré se zastavit a zamyslet, zda je opravdu to nejdůležitější, aby současné mladé i příští, dosud nenarozené generace byly stále inteligentnější, rychlejší, obratnější, vynalézavější... To všechno je k ničemu, pokud zároveň nebudou i dobrými lidmi – ohleduplnými jedinci, kteří neprosazují své vlastní zájmy na úkor všech ostatních.

PS: Knihu věnuji do dobročinného bazaru, kde si jistě najde nadšené čtenáře. S tím jsem si ji ostatně i kupovala – z tlustých knih si opravdu ponechávám jen málokterou, není místo :-).

valeria0031
27.02.2021 4 z 5

Skvělé seznámení s problematikou, poutavý příběh a neřekla bych, že je na místě jakákoliv kritika autorova stylu psaní, čte se to příjemně a ani si nevšimnete a máte 200 stran za sebou.

Metroušek
24.02.2021 2 z 5

Autor má slušné nápady, ale stále více se ukazuje, že neumí psát, a úroveň jeho knih má navíc klesající tendenci.

Mahuleno
18.02.2021 4 z 5

Trochu rozpačitý dojem. Genetická manipulace, začínající u rostlin, postupující u zvířat a vrcholící u lidí je jistě mimořádně závažné téma, a to pro život, nejen pro knihu. A nepochybně, jak je i popsáno v knize, by se by této "příležitosti" chytily komerční firmy. Román o závažném tématu, postavený na pozadí souvisejících dramatických událostí, je docela čtivý, mě jenom vadila druhá polovina knihy, kdy jsem se nějak vnitřně bránil přijetí souvislostí (nechci konkretizovat, částečně bych prozrazoval děj). Trocha nadsazení některých věcí, patří ke sci-fi. Zatím to sci-fi je, ale bez silné etické regulace k tomu věda v budoucnosti zřejmě může dospět.

tlapiczka
06.02.2021 5 z 5

Kniha se četla téměř sama, od poloviny jsem ji doslova hltala, zápletka je vzrušující hned od začátku, především otázka, proč zmizela dívka Jill a jakou roli zastává v příběhu.
Téma genetiky je mi blízké, s příchodem metody PCR a sekvenování DNA (dnes masivně používané vyšetřovací metody) už není implementace genu žádné sci-fi, je jen otázkou, jak daleko s tím jsou vědci u člověka. Geneticky modifikované potraviny tady máme už dlouho, kdopak z vás si čte složení potravin a nechce je konzumovat? A kdo z vás GMO nevědomky konzumuje? Kniha nás přivádí i na etické otázky, zda je toto v souladu s přírodou a co se může stát, když se experiment vymkne kontrole.

Dejf_ano
01.02.2021 4 z 5

Opět je kniha od Marca Elsberga výborně napsaná a čtivá, jednoduše jí "zhltnete" téměř na posezení.
Téma je zajímavé a aktuální, ale morální problém celého příběhu, je otázka do jaké míry je skutečně problém. V případě dobrovolnosti a toho, že si s plným vědomím pořídíte "vysněného" potomka vlastně nic špatného. V případě potravin naprostá paráda. Určitě knížka stojí za přečtení, ale za thriller bych považoval spíš její předchůdce a hlavně Blackout.

FireOfFilth
28.01.2021 4 z 5

Napínavý thriller o genetické manipulaci a šlechtění lidí. Kniha se velmi dobře čte, takže děj krásně odsýpá.
Příběh postupně odkrývá karty a vysvětluje čtenáři co se vlastně děje. Postavy jsou poměrně sympatické, hlavně mě bavila jedna dětská postava.
Kniha má docela zajímavý, avšak předvídaný konec.
Hodnotím 75%

Turek131
25.01.2021 3 z 5

Super kniha, trošku zdlouhavá, zase jiný náhled na možnou budoucnost.

Ella_85
13.01.2021 4 z 5

Tohle je treti prectena knizka od Elsberga. Zacatek byl hodne zajimavej, genetika, tajne sluzby, prostredek mne nenechal jit spat no a zaver jsem dala temer bez dechu. Verim, ze neco takovejo se opravdu deje, jen o tom jeste nemame tuseni...uz jen to, ze si pri ivf udajne muzete vybrat pohlavi miminka...z toho docela mrazi. Kdo vi co se v laboratorich po svete jeste chysta

rikiki
03.01.2021 5 z 5

Od tohoto autora jsem již četla Blackout a Zero. Blackout mě neskutečně nadchnul a přečetla jsem jej během krátké chvíle. Zero mě tak nenadchnulo. Ale Helix, dávám plný počet hvězdiček. Byl méně napínavý, než Blackout. Ale téma je to dost aktuální a kontroverzní. Postavy mi byly sympatické, byly i dobře popsané a umělá jsem se do nich vcítit. Pasáže mi zmatené nepřišly, podobným stylem probíhají i ostatní knížky od Elsberga. Se závěrem jsem spokojená. Vše se vlastně vyřešilo, ale i tak v člověku zůstane malý otazníkem, který se občas vynoří v mysli a nutí jej se zamyslet, jak to bylo doopravdy a zda se i my jednou budeme muset rozhodvat podobně, jako hlavní hrdinové. Knížku rozhodně doporučuji. A těším se, jaké téma příště Elsberga načne.

CharlesWard
31.12.2020 2 z 5

Kniha naprosto o ničem. Už dlouho se mi nestalo, abych se vůbec neorientoval v hlavních postavách!

kure91
16.12.2020 4 z 5

Začnu výsledným hodnocením, na pět hvězdiček to nebylo, neumím přesně specifikovat co, ale něco mi chybělo v závěru, který byl takový podivný z mého pohledu. Samotný námět knihy byl dost zajímavý, to se musí nechat, navíc že autor umí napsat čtivý thriller už ukázal Blackout. Takže se zde sešly všechny ingredience pro dobrou knížku, která mě bavila číst, tomu napomáhaly i kratší kapitoly, které prostě nutily ještě si jednu, dvě stránky dát, protože se přeskakovalo mezi pohledy několika osob a jak se dá čekat, vždy jednotlivá kapitola končila tak, že bylo těžké se odtrhnout a říct si, ne, teď už musím knížku odložit.

Kerberos
20.11.2020 4 z 5

Autor zase poukazuje na závažný problém - kam až by mohlo zajít genetické ovlivňování rostlin,zvířat i lidí.Představa,že když chcete potomka vyplníte formulář,jak by měl vypadat,kolik měřit,jaká barva vlasů,očí,schopnosti,míra geniality...Ještě zatím o tom rozhoduje příroda a náhoda.Předchozí knihy se mi líbily o trochu víc.

Evelína3
09.10.2020 2 z 5

Kniha se nečetla jednoduše, nejvíc mi vadilo přeskakování v ději a množství postav. Ale všechno podstatné jsem se dozvěděla přímo nebo v náznacích. Kniha nebyla špatná, ale četla jsem i lepší.

Bustedka
22.09.2020 3 z 5

Kniha nenadchne, ale ani neurazí. Námět je super, ale asi pro autora velké sousto, nebo ho to nebavilo. Spousta věcí nedodělaných, nevysvětlených.

Epes
11.09.2020 4 z 5

Teprve po čase mi došlo, proč se kniha jmenuje Helix: z angličtiny šroubovice.

thrillery genetika sci-fi

Marc Elsberg (p)