Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2749/bmid_onegin-byl-rusak-YhK-2749.png 4 891 150

Helenka Součková série

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě.... celý text

Vevericka.eva
20.02.2013 5 z 5

Stejně jako první díl, mě nadchla. Čtivé, vtipné. Parádní relaxační kniha, která pobaví a nabije pozitivní energii.

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Zbožňuju knížky vtipné už od začátku! (Když myslím od začátku, myslím tím už od počátečního nadpisu ;)) Ironie je nejlepší zbraň proti komunismu v knihách. A Oněgin byl Rusák nezklamal.

Melanka
26.01.2013 5 z 5

Tahle knížka mě neuvěřitelně zasáhla. Asi jsem v době studií byla tak trochu Helenou Součkovou. Pocity, zážitky a příběhy z doby socialismu jsem prožívala úplně stejně. Skvělé bylo i divadelní představení v Divadle v Dlouhé!

Mišel
08.11.2012 5 z 5

Skvěle! Skvěle! Skvěle! Dousková je dle mého soudu v tomto geniální! Nemohu si sice odpoutat od představy Báry Hrzánové jako hlavní hrdinky, ale ta byla tak správně vybrána, že mi to ani nevadí :)

Romkal
29.10.2012 5 z 5

Určitě se mi knižka líbila víc než Budžes!Super!

Bránolog
27.06.2012 5 z 5

Chytlo mě to ještě víc, než Budžes. Asi proto, že jsem byl na střední zhruba ve stejnou dobu. Dostávaj mě ty sekvence s křečkama.

mončičáček
03.05.2012 5 z 5

Irena Dousková opět nezklamala a Helenka Součková jakbysmet ! :-) Jako gymnazistka mi byla ještě bližší než jako žákyně druhé třídy, takže jednoznačně pět hvězdiček :-)

Avrilka2112
02.04.2012 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila. Byla zábavná i inspirující :)

pet-kyval
28.04.2011 5 z 5

[038/11] (ebook) Když jsem poprvé slyšela audio-nahrávku, docela mě zarazil ten časový posun od ‘Hrdého Budžese‘ a upřímně, moc se mi to nelíbilo. Ale čím víc, čím častěji, jsem to poslouchala, tím víc jsem se dostávala do té tehdejší atmosféry obklopující puberťáky čerstvě se zbavující dětskosti a, i když se celkově naše společnost tváří, jak je svobodná a uvědomělá, svoboda projevu není ani dnes a nebo alespoň ne bez cenzury (alespoň mezi studenty).

(EB str.: 006) „Co se tady sakra pořád motáte? Já tady dělám jak blbej a vy se mi tu furt motáte!“
„Tak zkuste dělat jako chytrej. Hned budete mít lepší náladu.“

‘Oněgin byl Rusák‘, se u mě časem upřednostnil nad první knihou a ani netuším, jak a kdy se to stalo. Asi je to tím, že malá Helenka už není malá a pokračování o její životní pouti není tak profláknuté a v povědomí lidí. Vlastně jsem ani neměla v plánu si knihu přečíst, ale tak nějak se sešel internet s počítačem, a už to bylo.

(EB str.: 049) Tuhle si jeden chlapeček chtěl sebrat ze země barevnej lupen, krásnej, červenej, vůbec jsem se mu nedivila. Jenomže maminka s ním začala cloumat a řvala na něj: „Dělej, Roberte, sakra! Co blbneš pořád? Já se z tebe poseru.“
A když začal brečet, třásla s ním ještě víc a křičela: „Neřvi! Slyšíš hergot! Co řveš?“
A vlepila mu pohlavek, až mu spadla čepice na zem.
„No vidíš, co děláš,“ řekla mu potom.
Víc už jsem toho neslyšela a ani bych nechtěla. Chudák Robert. Ale on až vyroste, tak jí to spočítá. Třeba ji zabije, až bude potřebovat na cigára, to se klidně může stát.

U knihy jsem se nasmála, hlavně v pasážích, které jsem ještě neznala. Ti křečci… Určitě si ji ještě někdy přečtu, protože kvalitní humor bez trapných vulgárností, se hledá dost těžko.

(EB str.: 043)
...
Píšu to psaní potmě vstoje
jen měsíc zírá do pokoje
jenom ta luna prokletá –
jak by řek ňákej poeta.
Co vůbec mají básníci
na tomhle blbým měsíci?
...

triatlet
05.02.2011 5 z 5

I bez znalosti prvního dílu (Hrdý Budžes) si čtenář užije maturatčiny pocity, které jsou ovlivněny nejen porostředím, ale i dobou 80. let. Skvělé zpracování v Divadle V Dlouhé.