Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2339 2339

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

Pišingr
12.01.2014 5 z 5

Jestli si s sebou vzít do ciziny nějakou knížku, která by vás udržela v kontaktu s rodnou řečí a zahřála u srdce, tak jednoznačně Budžese.

Lauralex
09.01.2014 5 z 5

Hrdý Budžesi, hrdý buď, žes vytrval a já tě miluju. Nevím, jestli je to vtipné nebo smutné, ale Helenka Součková je, jak se dnes říká, "my spirit animal".

K Hrdému Budžesovi jsem se dostala ne na střední, nýbrž už na základní škole, díky naprosto skvělé divadelní hře, kterou miluju a kterou jsem viděla asi stokrát, z toho jednou naživo, což byl nezapomenutelný a výjimečný zážitek, a když jsem zjistila, že je to na motivy knihy, hned jsem si ji chtěla přečíst. Byla jsem zvědavá, jaké to je v psané formě, a ono je to stejně skvělé. Nasmála jsem se u ní, i když už jsem věděla, o čem to je, a znám některé pasáže, no vlastně všechny nazpaměť. Jednoduše jsem se bavila a bavím se pokaždé, jako u máločeho, jsou tam úžasné, nesmrtelné hlášky, které mě vždy dostanou a zlepší náladu.

Plus výhoda jedné knihy k maturitě, kterou jsem ovšem četla už dávno před ní a ještě víckrát po ní, protože je prostě boží, a ze seznamu doporučuju všemi deseti - ne, všemi milióny. Miluju to, zbožňuju to.

Moje nejoblíbenější:
"S kurvama jsem měla taky potíže. Když jsme si s dětma hráli v zákopech před bytovkama, tak kluci pořád říkali: "Ty kurvo, ty kurvo, ty kurvo." Já jsem to slovo předtím v životě neslyšela, ale strašně se mi líbilo. Takže, když na mě babička zavolala: "Večeře, Helenko.", tak jsem řekla: "Děkuji, ještě nemám hlad, ty kurvo."

"Na kostele zvoní zvon
jak sral kníže Přemysl.
A pod tím:
Horší nežli Rusák
je ten čůrák Husák.
A ještě pod tím: Dělej mi to zezadu!"

Tohle mě vždycky pobaví a pohladí.

dark.ma93
27.12.2013 4 z 5

Klasika!

silhavaA
21.12.2013 5 z 5

Jako první jsem viděla divadelní představení s Bárou Hrzánovou a to jsem si to opravdu zamilovala a koukala na to furt. Rozhodla jsem se přečíst knihu. Byla hezká, ale v hlavě jsem si stejně stále představovala jak to říká Bára ve hře.

lagina
08.12.2013 4 z 5

Jako první jsem viděla divadelní hru, dávám 4/5. Prostě divadelní hra mě bavila víc :)

marketad
26.11.2013 4 z 5

Ale přece jen mi víc utkvělo to úžasné představení s Bárou Hrzánovou.

Martias
15.11.2013 5 z 5

Helenku prostě milujeme...!
Já a obě moje dcery používáme mnoho hlášek z této knihy a známe celé pasáže nazpaměť. Četly jsme knihu, máme na VHSce divadelní představení s Bárou Hrzánovou, byly jsme v Praze na představení na živo...
Popis doby, která tu byla, očima Helenky, nemá chybu. Všichni, kdo jsme to zažili, se nejen bavíme, ale i vnímáme silnou výpověď o době, která přinášela i mnohé neveselé věci...
Kniha je prostě VÝBORNÁ!!!

ivkalia
28.10.2013 5 z 5

Vtipné, humorné, tragické. Autorka ví jak psát. Škoda, že jsem neviděla divadelní představení.

vikaa
24.10.2013 4 z 5

Super knížečka. Čtu už podruhé a opět nezklamala. Konečně jsem si ji pořídila do své knihovny. A kdybych se potkala někde s hrou, tak neváhám a jdu do toho:-) Ale jsem ráda, že první byla knížka a že jsem (jak někdo psal) neměla celou dobu před očima Báru Hrzánovou.

Andulino
13.09.2013 4 z 5

Super knížka, vtipná i smutná zároveň. Svět z pohledu dítěte je prostě úžasný, zvlášť co se týká věcí, kterým děti zatím nerozumí. Několikrát jsem se smála nahlas, doporučuji také divadelní hru, která knihu posouvá ještě o level výš. Aneb: "Já si ale myslím, že jiskřičky nejsou žádný zasraný a že to bude príma." "Když o tom tak přemejšlím, tak můžu bejt ještě ráda, že jsem jenom tlustá, poněvadž jsem taky klidně mohla bejt černoch a s tím by se už vůbec nedalo nic dělat." :)

Polajda
13.09.2013 5 z 5

Úžasné čtení. Viděla jsem nejdříve divadelní představení a při čtení jsem tam tu Báru celou dobu viděla :o)

k.evelin
21.08.2013 5 z 5

skvělá kniha... svět viděný dětskýma očima je k smíchu, ale často i k pláči... snad se mi poštěstí a uvidím Helenku v podání Báry Hrzánové v divadle

Dáma s hrnstjm
07.08.2013 5 z 5

Geniální kniha! Autorce se velmi dobře podařilo popsat vtipným způsobem smutné a znepokojující věci. Myslím, že jsem se při četbě knihy vůbec nesmála, jen obdivovala spisovatelské umění. Mezi řádky Helenčiných příběhů se odehrávají drsné příběhy dospělých. Opravdu skvělé dílo.

Verrrunka
07.08.2013 5 z 5

Nejvtipnější divadelní hra, kterou jsem zatím viděla (naprosto bravurní hlavní postava v podání Báry Hrzánové), román je také velice dobrý a humorný. Některé pasáže si citujeme doma dodnes.

Koka
30.07.2013 5 z 5

Hodně autorů, když chtějí něco říct na plná ústa a kromě odhalení nahého krále vyvolat i úsměv, používá k tomu dětského vypravěče. Ne vždy je výsledek natolik zdařilý, jak se povedl paní Douskové v Hrdém Budžesovi. K názvu knihy mám osobitý vztah: Slova z budovatelské básně S. K. Neumanna "... a hrdý buď, žes vytrval ..." jsme kdysi na studiích používali jako ironické rčení při všech situacích, kdy bylo zapotřebí prosedět hodiny na nudných přednáškách nebo v čekárně u zubaře. Že se jednou "buď žes" dočkám v názvu knihy, jsem nečekala! Pobavilo mě to velmi!

kniholka
30.07.2013 5 z 5

Vesele, nostalgické a (bohužel) pravdivé. Jedna z nejvýstižnějších pasáží je popis toho, jak to chodilo (a doteď někde) chodí ve školních jídelnách.

lenka777
24.07.2013 5 z 5

Velmi vtipné. Dětský pohled vnáší humor, dojemnost i tragiku.

keduler
20.06.2013 5 z 5

Velice pěkná, úsměvná, ale zároveň i tragikomická knížka poplatná své době nad kterou se asi mohou plně smát či šklebit pouze lidé kteří si to zažili a prožili…
PS: Jsem vrstevníkem autorky a tudíž i její Helenky Součkové. A zrovna tak jako Helenka jsem pramálo chápal, když jsem jednou zaslechl svého tátu jak říká mamce: „To jsem se teda dočkal, synátor chodí přednášet těm rudejm komančům – pitomejm vyžírkám!“ A vůbec mi nebylo jasný, co ty pánové a paní mají společnýho s indiánama, a proč jsou vyžírkové, když jsou hodný, protože nám za to zpívání a přednášení dávají limču a chlebíček nebo někdy i dorta…!?!

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Skvelé, vtipné a tak skutočné. Jedna z kníh u ktorej som sa naozaj smiala najviac ako to šlo.

Chemiczka
13.05.2013 5 z 5

Neuvěřitelný "zvedač" nálady. Jak při čtení knihy, tak na divadelním představení popř. záznamu jsem se několikrát přistila, že lituju toho, že jsem nechodila do "jiskřiček" (ptž, jiskřičky nejsou vůbec žádný zasraný) a nesnažila se vyhrabat partyzána-ehm prase.
Dětskýma očima "ta" doba vypadá snad i idylicky. Výborné, výborné, a ještě jednou výborné. ( B. Hrzánové v divadle nemluvě)