Hrdý Budžes

Hrdý Budžes
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2345 2345

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

fruitbueno
24.01.2014 5 z 5

Fenomén, kterému nejvíce pomohla jedinečná Bára Hrzánová coby divadelní Helenka.

Pišingr
12.01.2014 5 z 5

Jestli si s sebou vzít do ciziny nějakou knížku, která by vás udržela v kontaktu s rodnou řečí a zahřála u srdce, tak jednoznačně Budžese.

Lauralex
09.01.2014 5 z 5

Hrdý Budžesi, hrdý buď, žes vytrval a já tě miluju. Nevím, jestli je to vtipné nebo smutné, ale Helenka Součková je, jak se dnes říká, "my spirit animal".

K Hrdému Budžesovi jsem se dostala ne na střední, nýbrž už na základní škole, díky naprosto skvělé divadelní hře, kterou miluju a kterou jsem viděla asi stokrát, z toho jednou naživo, což byl nezapomenutelný a výjimečný zážitek, a když jsem zjistila, že je to na motivy knihy, hned jsem si ji chtěla přečíst. Byla jsem zvědavá, jaké to je v psané formě, a ono je to stejně skvělé. Nasmála jsem se u ní, i když už jsem věděla, o čem to je, a znám některé pasáže, no vlastně všechny nazpaměť. Jednoduše jsem se bavila a bavím se pokaždé, jako u máločeho, jsou tam úžasné, nesmrtelné hlášky, které mě vždy dostanou a zlepší náladu.

Plus výhoda jedné knihy k maturitě, kterou jsem ovšem četla už dávno před ní a ještě víckrát po ní, protože je prostě boží, a ze seznamu doporučuju všemi deseti - ne, všemi milióny. Miluju to, zbožňuju to.

Moje nejoblíbenější:
"S kurvama jsem měla taky potíže. Když jsme si s dětma hráli v zákopech před bytovkama, tak kluci pořád říkali: "Ty kurvo, ty kurvo, ty kurvo." Já jsem to slovo předtím v životě neslyšela, ale strašně se mi líbilo. Takže, když na mě babička zavolala: "Večeře, Helenko.", tak jsem řekla: "Děkuji, ještě nemám hlad, ty kurvo."

"Na kostele zvoní zvon
jak sral kníže Přemysl.
A pod tím:
Horší nežli Rusák
je ten čůrák Husák.
A ještě pod tím: Dělej mi to zezadu!"

Tohle mě vždycky pobaví a pohladí.

dark.ma93
27.12.2013 4 z 5

Klasika!

silhavaA
21.12.2013 5 z 5

Jako první jsem viděla divadelní představení s Bárou Hrzánovou a to jsem si to opravdu zamilovala a koukala na to furt. Rozhodla jsem se přečíst knihu. Byla hezká, ale v hlavě jsem si stejně stále představovala jak to říká Bára ve hře.

lagina
08.12.2013 4 z 5

Jako první jsem viděla divadelní hru, dávám 4/5. Prostě divadelní hra mě bavila víc :)

marketad
26.11.2013 4 z 5

Ale přece jen mi víc utkvělo to úžasné představení s Bárou Hrzánovou.

Martias
15.11.2013 5 z 5

Helenku prostě milujeme...!
Já a obě moje dcery používáme mnoho hlášek z této knihy a známe celé pasáže nazpaměť. Četly jsme knihu, máme na VHSce divadelní představení s Bárou Hrzánovou, byly jsme v Praze na představení na živo...
Popis doby, která tu byla, očima Helenky, nemá chybu. Všichni, kdo jsme to zažili, se nejen bavíme, ale i vnímáme silnou výpověď o době, která přinášela i mnohé neveselé věci...
Kniha je prostě VÝBORNÁ!!!

ivkalia
28.10.2013 5 z 5

Vtipné, humorné, tragické. Autorka ví jak psát. Škoda, že jsem neviděla divadelní představení.

vikaa
24.10.2013 4 z 5

Super knížečka. Čtu už podruhé a opět nezklamala. Konečně jsem si ji pořídila do své knihovny. A kdybych se potkala někde s hrou, tak neváhám a jdu do toho:-) Ale jsem ráda, že první byla knížka a že jsem (jak někdo psal) neměla celou dobu před očima Báru Hrzánovou.

Andulino
13.09.2013 4 z 5

Super knížka, vtipná i smutná zároveň. Svět z pohledu dítěte je prostě úžasný, zvlášť co se týká věcí, kterým děti zatím nerozumí. Několikrát jsem se smála nahlas, doporučuji také divadelní hru, která knihu posouvá ještě o level výš. Aneb: "Já si ale myslím, že jiskřičky nejsou žádný zasraný a že to bude príma." "Když o tom tak přemejšlím, tak můžu bejt ještě ráda, že jsem jenom tlustá, poněvadž jsem taky klidně mohla bejt černoch a s tím by se už vůbec nedalo nic dělat." :)

Polajda
13.09.2013 5 z 5

Úžasné čtení. Viděla jsem nejdříve divadelní představení a při čtení jsem tam tu Báru celou dobu viděla :o)

k.evelin
21.08.2013 5 z 5

skvělá kniha... svět viděný dětskýma očima je k smíchu, ale často i k pláči... snad se mi poštěstí a uvidím Helenku v podání Báry Hrzánové v divadle

Dáma s hrnstjm
07.08.2013 5 z 5

Geniální kniha! Autorce se velmi dobře podařilo popsat vtipným způsobem smutné a znepokojující věci. Myslím, že jsem se při četbě knihy vůbec nesmála, jen obdivovala spisovatelské umění. Mezi řádky Helenčiných příběhů se odehrávají drsné příběhy dospělých. Opravdu skvělé dílo.

Verrrunka
07.08.2013 5 z 5

Nejvtipnější divadelní hra, kterou jsem zatím viděla (naprosto bravurní hlavní postava v podání Báry Hrzánové), román je také velice dobrý a humorný. Některé pasáže si citujeme doma dodnes.

Koka
30.07.2013 5 z 5

Hodně autorů, když chtějí něco říct na plná ústa a kromě odhalení nahého krále vyvolat i úsměv, používá k tomu dětského vypravěče. Ne vždy je výsledek natolik zdařilý, jak se povedl paní Douskové v Hrdém Budžesovi. K názvu knihy mám osobitý vztah: Slova z budovatelské básně S. K. Neumanna "... a hrdý buď, žes vytrval ..." jsme kdysi na studiích používali jako ironické rčení při všech situacích, kdy bylo zapotřebí prosedět hodiny na nudných přednáškách nebo v čekárně u zubaře. Že se jednou "buď žes" dočkám v názvu knihy, jsem nečekala! Pobavilo mě to velmi!

kniholka
30.07.2013 5 z 5

Vesele, nostalgické a (bohužel) pravdivé. Jedna z nejvýstižnějších pasáží je popis toho, jak to chodilo (a doteď někde) chodí ve školních jídelnách.

lenka777
24.07.2013 5 z 5

Velmi vtipné. Dětský pohled vnáší humor, dojemnost i tragiku.

keduler
20.06.2013 5 z 5

Velice pěkná, úsměvná, ale zároveň i tragikomická knížka poplatná své době nad kterou se asi mohou plně smát či šklebit pouze lidé kteří si to zažili a prožili…
PS: Jsem vrstevníkem autorky a tudíž i její Helenky Součkové. A zrovna tak jako Helenka jsem pramálo chápal, když jsem jednou zaslechl svého tátu jak říká mamce: „To jsem se teda dočkal, synátor chodí přednášet těm rudejm komančům – pitomejm vyžírkám!“ A vůbec mi nebylo jasný, co ty pánové a paní mají společnýho s indiánama, a proč jsou vyžírkové, když jsou hodný, protože nám za to zpívání a přednášení dávají limču a chlebíček nebo někdy i dorta…!?!

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Skvelé, vtipné a tak skutočné. Jedna z kníh u ktorej som sa naozaj smiala najviac ako to šlo.