Hedvábný strom

Hedvábný strom https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298122/bmid_hedvabny-strom-LfX-298122.jpg 4 31 13

Řím L. P. 549. Obchodník Nicander a legionář Marius prchají z města před vpádem Ostrogótů, aby si zachránili holý život a začali nový za mořem v Konstantinopoli. Plni odhodlání zbohatnout podniknou několik divokých pokusů, jak přijít k velkým penězům, až jednoho dne dostanou velkolepý nápad. Vyzbrojeni smělým plánem ukrást vzácná a bedlivě střežená semena bájného hedvábného stromu v daleké zemi lidu Seres, pouštějí se Nicander a Marius na strastiplnou a záludnou cestu do neprobádaných krajů. Avšak dříve než se vydají na svou pouť do neznáma, setkají se s řadou významných postav monumentální Byzantské říše a nakonec se pokusí obelstít i samotného císaře Justiniána. V dobrodružném příběhu plném překvapivých zvratů čelí Nicander a Marius mnohým, často smrtelným nebezpečím, kdy nejen v zemích římského impéria nic není takové, jak se na první pohled zdá…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Brána

The Silk Tree , 2014

malýčtenář
01.12.2022 3 z 5

Historické knihy mám ráda, ale tato mi přišla trochu podivná až neskutečná. Sice cesta za hedvabim se dvěma rozličnými postavami byla trochu zamotaná, ale proč ne. Přes všechny útrapy a neskutečná dobrodružství se podařilo dosáhnout každému svého cíle.

antiope
26.02.2022 4 z 5

Knížka je čtivá, ze zajímavé doby a prostředí. Jen v příběhu bylo moc šťastných náhod, aby byl uvěřitelný.

uzivatel6780
21.04.2021 3 z 5

Popis cest poutavý, neobvyklý, ale jak už zde někdo psal, chybělo v tom více napětí s zvratů, nejnapínavější byla pasáž odehrávající se v Číně, ale navzdory pozvolnosti děje, bylo to zajímavé putování.

Gweny
25.04.2020 4 z 5

Tak trochu jiný historický román, než na jaký jsem byla doposud zvyklá. A i když jsem se na Hedvábné stezce cítila jako doma, nemůžu říci, že by mě kniha naprosto pohltila. Celý děj se tak nějak pohyboval po povrchu a pomalu přesípal jako písek na poušti při mírném vetříku. Charaktery postav mi přišly takové jednoduché, nevykreslené do hloubky.
U každé, byť jen sebemenší zápletky, kdy už jsem očekávala nějaké hlubší napětí, najednou kapitola skončila nebo měli hlavní hrdinové najednou nesmírné štěstí. Dokonce i závěr příběhu pro mne byl tentokrát už předem předvídatelný a musím se přiznat, že už jsem se opravdu těšila, až se dokoušu k poslední stránce. Mám ráda knihy o stovkách stran ale v tomhle případě si skoro říkám, že kdyby byla kniha o něco kratší, vlastně by se nic nestalo a mnohé z kapitol o putování by mohly být vypuštěny.
Na druhou stranu ale musím uznat, že námět na román si autor zvolil opravdu atraktivní. Byzantská říše a Hedvábná stezka jsou mými oblíbenými historickými tématy.
Autor se pustil do hodně náročných vod, co se týče tématu, vždyť jen ta geografická vzdálenost člověka nutí mnohé si nastudovat. V tomhle bodě tak má autor mé uznání.

iška
12.06.2019 4 z 5

Zajímavý historický román. Tato doba a místa, ve kterých se děj odehrával, nejsou v literatuře zrovna častá. O propašování bource morušového do Evropy víme všichni z dějepisu, ale vždy jsem to brala jen jako holý fakt a víc o tom nepřemýšlela. I když se jedná pouze o román, vzala jsem do ruky mapu a to za pár hvězdiček stojí.

surikata246
29.09.2018 4 z 5

Dočetla jsem asi do poloviny a dál nějak nemohu postoupit, zatím jsem vzdala další marný pokus.Možná se za čas vrátím.

2509
27.03.2018 5 z 5

Kniha mě tak vtáhla do děje, že bych hned cestovala po Číně.

sestricka1
03.01.2018 5 z 5

Krásný příběh, čtivé, poutavé. Škoda rychlého konce.

Atanone
19.08.2017

destinatio - určení (z latinského slovníku)

orinka3
26.03.2017 1 z 5

Tak to bylo hodně špatné čtení. Navíc příšerný, ale opravdu příšerný překlad. Kniha nás zavádí do 6. století a přitom jsou tam zcela současné slangové výrazy případně novinky posledních desetiletí, jako je slovo "destinace". A to, že byla princezna "zpražená sluncem" nenechá nikoho na pochybách, že si překladatel krátil chvíli popíjením něčeho dobrého aby to vydržel, když už to dostal k přeložení. Jinak si to vysvětlit nedovedu. Co se týká samotného příběhu: je vidět, že je pan Stockwin dobrodružného ducha. Poněvadž do románu nacpal všechno, na co si vzpomněl a ještě to místy vylepšoval pokusem o náboženskou mystiku. Dva hlavní hrdinové knihy byli vcelku komická dvojice, závěr, ve kterém nechybí vroucí láska, působil až parodicky. Princeznina postava byla vyloženě nezvládnutá. Nicméně - dávám aspoň 1 hvězdičku za to, jak hezky byla popsaná cesta pouští. P.S. Knihu jsem si půjčovala jen podle titulu. Uvědomit si, že jde o autora, který má na svědomí i Kydda, ani bych to do ruky nevzala. Děsný kydy!!!!:)

katka134
01.02.2017 5 z 5

Pěkný historický román, dobře se čte. Souhlasím, že mínusem je to, jak vyvázli všichni ze všech nebezpečných situací. Ale nevím, kterou postavu bych obětovala, aby byl děj více dramatický. Příběh milenců je asi vymyšlený, ale to, že hedvábí do Evropy tajně donesli dva mniši je pravda.

evickakyticka
24.12.2016 4 z 5

Hodnotím čtyřmi hvězdami, ale mám výhrady. Ale pěkně od začátku. Začátek se mi líbil víc než druhá polovina knihy. Postavy celkem sympatické, popisy prostředí přesně podle mého, příběh něměl ani tak moc mouchy. Jediné, co mi opravdu vadilo bylo, že se dvojce dostávala do různých situací a velmi lehko ze všech vyvázla. Trochu chybělo rozvedení potíží a trochu zašmodrchání v ději, což by ale vedlo více než k tisíci stranám. Taky moc nevěřím, že by jejich cenný náklad přežil tu strastiplnou cestu poští, horami... Ke konci jsem už i trochu litovala, že se nedozvím, jak k hedvábí nakonec dospěli, jak se jim to podařilo a jak obě postavy skončily.

zuzana2599
08.12.2016 3 z 5

Historicko - dobrodružný příběh, kdy obchodník a legionář prchají z Říma vyzbrojeni smělým plánem získat vzácná semena hedvábného stromu.
Kniha má moc krásný obal, milovníci dobrodružství příběh jistě ocení, no u mě je to tentokrát jen za tři hvězdičky. Ale špatné to vůbec nebylo :-)

dobrodružství Byzantská říše historické romány hedvábí

Julian Stockwin
britská, 1944