Síla

Síla https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343980/bmid_sila-EIC-343980.jpg 4 529 99

Havraní kruhy série

< 3. díl

Temné finále trilogie Havraní kruhy přinese osudovou volbu. Představte si, že jste ikonou ve světě obávaných slepých. Symbolem, který jeho obyvatele spojuje v nenávisti a touze po pomstě. Jako dcera mrtvorozeného válečníka, jenž se vinou zrady svého bratra ocitl ve vyhnanství, máte jediný úkol — zahájit začátek konce. Hirka se připravuje na setkání s vládnoucím rodem studeného světa s pevně danou hierarchií, v němž se cení odvaha a pohrdá slabostí. Dívka neochotně přijímá svůj osud v naději, že svého přítele Rimeho udrží naživu a Ymslandu v bezpečí. Ale žízeň mrtvorozených po Síle je neuhasitelná a válka nevyhnutelná. Ke kterému světu se Hirka nakonec přikloní? Kam patří?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Evna , 2015

Black54
15.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Zdravím všechny fantasy šílence,
máme tady poslední díl, tak jdeme bez okolků na to.
Jako u ostatních dílů kladně hodnotím vazbu i grafickou stránku knihy. Teď, už to bude horší, takže něco k příběhu, tak pozor na spoilery!
Děj je opět rozdělen do dvou příběhových linií Hirka/Rime. Hirka se po průchodu bránou setkává s Umpiry, neboli slepými a seznamuje se s jejich drsným světem. Tady opět máme zpět více, jak polovinu knihy onu vystrašenou a bezbrannou Hirku, kterou jak jsem doufal necháváme dávno za sebou. Bohužel opak je pravdou a opět zde autorka buduje postavu od začátku, což nebyla pro mě zrovna vhodná volba.
Rime zde zjišťuje mocenský převrat v (Manfalle) a nastávající válku s Ranhovem. ( opět jsme zpět v prvním díle )
Asi v 3/4 knihy se situace zničehonic změní a hirka najde způsob, jak zachránit Rimeho od zobáku a jak navrátit sílu zpět všem světům. Pak už je to opravdu rychlé, Hirka se změní v havrany, znovu se narodí, tentokrát už se schopností přimknout k Síle. Dále vypukne válka se Slepými a konečné vyvrcholení.
Takže za mě opravdu škoda, v knize opět převládá chaos a má schopnost se v ní orientovat byla vážně hrozná. Navíc to za mě chtělo ještě jeden díl a kniha byla, až příliš uspěchaně ukončena.
Tudíž z toho vyplívá mé velké zklamání celou norskou bestoff triologií. Autorka má velkou fantazii a velmi se mi líbil svět který vytvořila, ale nutno podotknout vyprávění by chtělo asi někoho schopnějšího. Někoho, který by dokázal více vykreslit a detailněji popsat děj.

Anushka1
16.01.2021 5 z 5

Musím přiznat, že ke čtení třetího dílu jsem se musela chvílemi nutit. Nedokázala jsem se do něj začíst jako u předchozích dílů. Obzvláště v části, kdy se Hirka nachází ve světě Umpiri. Ale i tak hodnotím tento díl a celkově sérii Havraní kruhy plným počtem. Pěkně vytvořený fantasy svět. Hirka jako hlavní hrdinka byla fajn.

Zuzi_cte
10.12.2020 5 z 5

Znacku pro me, kdyz te vytahnu ♥️
Serie Havrani kruhy pro me byla necekanym krasnym prekvapenim. Uzasne vykreslene svety a charaktery postav. Propracovany pribeh, kdy do sebe vse zapadalo jako dilky skladacky. Romanticka linka byla nevtirava, o to vic intenzivni a hluboka a pro samotny pribeh dulezita.
Celou serii vrele doporucuji.

betule3
24.11.2020 5 z 5

Skvělé zakončení série! Druhý díl byl za mě o maličko slabší, ale tady se opět všechno vrátilo do starých kolejí. Nově představený svět mě moc zaujal a neskutečně jsem si ho užila. Konec byl šíleně napínavý, do poslední chvíle nebylo jasné, jak to všechno dopadne. Havraní kruhy jsou určitě skvělou sérií, kterou by si žádný milovník fantasy neměl nechat ujít.

pipa36
17.10.2020 5 z 5

Super! Další svět, do kterého se hlavní hrdinka vydala, se mi se vší tou ledovou surovostí moc líbil. Napínavé od začátku do konce - ještě 8 stran před koncem jste si nebyli jistí, jak to dopadne (a to 3 strany zabírá poděkování autorky...).
Moc se mi to líbilo, vůbec mi nevadil ani fakt, že je to YA - světy, které autorka vytvořila v jednotlivých dílech, byly celkem kompaktní a dobré, každý s vlastními zákonitostmi a principy.
Škoda toho mírně chaotického druhého dílu, ve srovnání s ostatními bych ho zpětně hodnotila spíše 3 než 4 hvězdami.

kacilipka
09.10.2020 5 z 5

Na tuto knížku jsem náhodou narazila v knihovně a vůbec jsem netušila, že to je třetí díl. Přečetla jsem ji za den a ani poté jsem to nezpozorovala a přitom to dávalo smysl. Moc se mi líbila a mám ji ráda, protože nepoukazuje na minulost a zároveň do sebe všechno zapadá. Určitě doporučuji.

Sandalkar
18.08.2020 5 z 5

Super vyvrcholeni cele serie. Dreysil a popis jeho obyvatel (samolibi, neukazuji strach...) mel napad. Posledni 1/4 knihy jsem slupla jako malinu. Rozhodně se na tuto trilogii nebude v me knihovne prasit. Hirka a Rime jsou moji oblibenci, jejichz lasce na pozadi vsech tri svetu se drzely palce samy...

petgona
25.06.2020 5 z 5

Ja som spokojna. Citalo sa to lahko, nebolo tam vela zbytocnej vaty a uvah o nesmrtelnosti chrusta. Ani tam nastastie nepribudli nove POV, co sa niekedy s prirastkom postav stava. A najlepsie je, ze to je len trilogia. Iba malo autorom sa podari udrzat uroven az do konca, ak to ma 7 dielov.

katallinka
13.06.2020 4 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se do série pustila. Stejně jako u předchozích dílů bych knihu proškrtala, ale posledních 200 stránek bylo dokonalých. Autorka vytvořila nádherný svět, který doplňuje příběh plný akce, lásky a odvahy.

Deia
23.05.2020 4 z 5

Obidve časti (Plíseň a Síla) sa mi páčili a čítali veľmi dobre. Hirka je naozaj zaujímavá postava, ktorá nevie bojovať a nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, čo je v YA fantasy príjemným osviežením. Páčil sa mi jej prerod v silnú ženu, ktorá sa snaží dosiahnuť svoj cieľ. Na druhú stranu sa mi nepáčilo správanie Rimeho. Chápem, že Hirka mu chýbala, ale jeho rozhodnutia mi prišli veľmi nedomyslené a príliš impulzívne. V tretej časti sa potom stretávame aj s väčším množstvom zástupcov Umpiri (necicajú krv), ktorých má Hirka viesť. Tí sú tiež zaujímaví (vrátane ich studeného, snehom pokrytého sveta), ale bavili ma o trochu menej.
Celkovo sa mi táto séria veľmi páčila a raz sa k nej možno vrátim.

Lisa_Flames
15.05.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla na za den, nemohla jsem z ní spustit oči. Napínavé, krásné,... sérii budu propagovat i svým přátelům.

Fenixik
13.04.2020 3 z 5

Tato kniha mi dlouho ležela v knihovně a nějak jsem po druhém dílu neměl chuť začít tuhle knihu vůbec číst. Nakonec jsem se i k dočtení musel nutit.
Průběh knihy byl hodně předvídatelný. Asi mi nesedl styl jakým je kniha napsaná. Pro mě je nejlepším dílem trilogie první díl.

Roscata
10.03.2020 5 z 5

Pro mě byla Síla asi nejlepším dílem série. Už od první stránky jsem se nemohla odtrhnout. Napnutá jak struna jsem čekala co vše se bude dít a hlavně jak se se situací popere Hirka. A povedlo se jí to parádně. Strašně se mi líbil její přerod z ustrašené holky v sebevědomou a silnou ženu. Jasně, z velké části za to mohla Síla ale i bez ní ušla velký kus cesty.
Naopak Rime se vůbec nezměnil. Sice už se nechoval tak bezmyšlenkovitě jako v druhém díle, ale i tak měl svoje špatné chvilky. Vůbec mi jeho chování nesedělo k roli kterou v příběhu měl. Jinak mi na příběhu nic nevadilo. Ostatní postavy byli přesně takové jaké měli být a pokud mě štvali tak to bylo proto, že štvát měli.
Nemůžu se ubránit pocitu, že si autorka záměrně nechala lehce otevřený konec a my se ještě do Ymslandy, nebo kamkoliv to Hirku a Rimeho zavede, ještě podíváme.

IG: zrzi_cte

zinon
04.03.2020 5 z 5

Poslední díl se mi líbil nejvíce. Tato série byla opravdu hodně dobrá...jen škoda toho zmatečného začátku prvního dílu.

Andynka
21.02.2020 4 z 5

Tahle série se mi hodnotí velmi těžko. U každého dílu jsem měla problém s rozjezdem příběhu. Konkrétně zde jsem se trápila se 160 stranami 5 dní. A i jsem přemýšlela, ze knihu odložim. A pak jsem přečetla 290 stran na jeden zátah, jak to bylo skvělé. To mě na tom hodně mrzí, ty nezáživné začátky. Ale když se tím prokoušet , čeká na Vás skvělý příběh plný napětí. Dokonce i mala romanticka linka se tam vešla. Rozhodně je to velmi originální série, která má čím zaujmout. ????

Gedofrey
26.01.2020 4 z 5

Po druhém dílu jsem měl trochu obavy, ty se ale rychle rozplynuly. Nový svět slepých je krásně vykreslen, stejně jako systém, který v této drsné zemi funguje. Zároveň je zde pěkně popsán Hirčin vývoj, přes jistou formu cynismu a povýšenosti až ke konci. Na závěr snad jen - nechť tě síla provází, Hirko!

julythreemosen
07.10.2019 5 z 5

Po velmi dlouhé odmlce jsem se dostala k třetímu a závěrečnému dílu trilogie Havraní kruhy. Trošičku to samozřejmě uškodilo čtenářskému zážitku, jelikož mytologie a svět je v této sérii bohatě propracován, děje je hodně a postupem času se mi detaily vykouřily z hlavy... Co je ale jasné, že jsem si tento díl užila mnohem víc, než ten druhý, ve kterém mi vážně nesedělo zasazení světa, v Síle se však opět setkáváme se světem zcela novým, fascinujícím, i s již důvěrně známou Ymslandou. Myslím, že autorce spíše sedí hrát si se svou fantazií než s tím, co je okolo nás a je skutečné (nebo jsou postavy z tohoto světa pro náš svět moc velké:) )... Závěrečný díl mi dal úplně vše, co jsem chtěla, a ještě spoustu věcí navíc. Se závěrem jsem spokojená, dokonce bych si dala ještě další sérii, která by nám poodhalila, jak je to s našimi oblíbenými postavami dál? Tato severská fantasy si mě určitě získala a já už se těším, až si k ní někdy v zimě s šálkem horkého čaje sednu znovu.

Ria.
13.09.2019 5 z 5

Síla opět pozvedla úroveň této trilogie. Do světa Umpiri jsem se zamilovala a nevadilo by mi, kdyby se autorka rozhodla napsat novelu odehrávající se v Dreysílu.

Aleydis
13.08.2019 5 z 5

Páni. Síla je vážně síla.

Mitculka
27.07.2019 5 z 5

Grandiózní finále. Na začátku mi to přišlo trochu pomalé, ale i tak to bylo pořád super zajímavé. Když se to potom pořádně rozjelo, už nešlo nic vytknout.
Hirka je tak realistická, tak plastická, měla jsem pocit, jako bych ji opravdu znala. A bude mi moc chybět, ona i Rime, Kolail a další.
Lámala jsem si hlavu, jak tohle celé půjde zakončit, ale jsem s tím koncem opravdu nadmíru spokojená. Bylo to super, klidně bych si dala ještě nějakou povídkovou sbírku o tom, jak to bylo potom (kdo četl, pravděpodobně pochopí, co by v ní bylo).

Miluju to, celé Havraní kruhy by se rozhodně měly stát jednou z fantasy klasik, které by si měl přečíst každý.

norská literatura fantasy

Siri Pettersen