Plíseň

Plíseň https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324370/bmid_plisen-R9o-324370.jpg 4 627 117

Havraní kruhy série

Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli. Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Råta , 2014

jana4920
30.10.2018 4 z 5

Přiblížení světa lidí už nebylo tak záživné jako první díl. Rime už mě začal celkem dost štvát a zmizelo dost postav z prvního dílu. Počtení dobré, ale jednu hvězdičku musím ubrat.

SlamLenka
28.08.2018 5 z 5

Parádní vykreslení světa lidí - nic nemá chuť, všechno umírá... A jsem ráda, že tím autorka zároveň trochu apeluje na současnou společnost.
Druhý díl mě chytil dokonce i víc, než první, a to asi i tou blízkostí něčeho reálného, přitom zároveň kniha dál zachovává mnohá tajemství a odpovědi servíruje jen pomalu a po kouscích.
Zklamalo mě, k čemu se uchýlil Rime, ale tomu zoufalství, které ho k tomu vedlo, rozumím. Jsem zvědavá, jak to s nimi dopadne - fandím jim!

Jonny
26.08.2018 3 z 5

Nejsem tak nadšený jako z prvního dílu.

Mrzí mě, kolik událostí a postav se s druhým dílem vytratilo. Co Vetle a Ramoja?
A neskutečně mě štve Rimeho nerozvaha a impulzivnost (a přitom tolik věcí promyslel a prohlédl).

Co mi zbývá jiného, než se vrhnout na třetí díl a doufat, že Rime přijde k rozumu a že Siri všechno napraví.

Dominika13
21.08.2018 5 z 5

Hezké pokračování prvního dílu. Z počátku sice trošku nudné, ale rychle se vše rozjelo. Posléze jsem knihu projela s daleko větší rychlostí, než jsem chtěla. Srovnání našeho světa (plného zkaženosti) s Hirčiným (krásným a svěžím) nebylo sice žádné překvapení, jelikož málokdy je náš svět stavěn v pozitivním světle.. Ale zápletka a spoustu fantasy "věcí" a schopností oceňuji. Úžasné popisy pro mou fantazii, dokázala jsem si vše barvitě představit!

Tucaka
06.08.2018 5 z 5

Rozhodně lepší než první díl. Nejvíce mě nadchl Hirčin pohled na náš svět: ''Jablko, které nikdy neumírá, otrávená voda, svět bez zvířat, umírající svět''. Celkový sled událostí mě trochu zamotal hlavu, nevím jak Hirka, ale já i přese vše Gralovi nevěřím. Těším se na další a poslední díl.

Týnka2819
01.08.2018 5 z 5

Co dodat? Zatím nejlepší fantasy triologie, na kterou jsem kdy narazila, jen těžko ji něco předčí! Doporučuji... doporučuji ... doporučuji!

E.lisabeth
27.07.2018 3 z 5

Já nevím , nějak mě tenhle díl nebavil. Abych nenapsala nějaký spoiler...tak svět ve kterém je zde Hirka, byl pro mě moc obyčejný a nezajímavý. Vždycky jsem se těšila na Rimeho kapitoly a na to co se děje v Ymslandě. Každopádně jdu se hnedka vrhnout na další díl, jsem zvědavá jak tohle vlastně dopadne.

Velké plus za Voynichův rukopis, tahle zmínka a účel knihy mě v příběhu strašně potěšily. Autorka nápad skvěle zapracovala...apropo...víte, že rukopis možná pochází z Čech?:)

P-puma-
17.07.2018 4 z 5

Přiznám se že mě druhý díl překvapil. Narozdil od prvního dílu, se tady objevili napínavé části a konečně jsem se nemohla dočkat dalších stránek. Hirka se stává čím dál víc zajímavější postavou. Bohužel mě Rime trochu zklamal. Takže hurá na velké finále ☺️

Lethania
25.06.2018 4 z 5

Druhý díl byl trochu slabší, ale pořád jde o parádní fantasy. Hlavní hrdinové jsou mi velmi sympatiční. Už se těším na závěrečný díl.

Knihomolkajá
22.06.2018 4 z 5

Skvělé, jako minulý díl, až na těch pár chybiček, které jsou ale vcelku pochopitelné. Rimeho dějová linka mě spíše zklamala, což bylo ale očekávatelné, když jsem toho kluka neměla ráda již v prvním díle. Hirce ke konci knihy bohužel nějak moc stouplo sebevědomí a bratři měli na to, že se na světě nacházeli již pár tisícovek let, vcelku málo rozumu. Nějak se mi nechce věřit, že by je šestnáctiletá puberťačka dokázala takto přechytračit.
Kniha je ale jinak velmi dobrá a vyhodnocuji ji jako jednu z nejlepších fantasy trilogií vůbec.

Anluck
14.05.2018 5 z 5

Tuhle knížku můžu jen doporučit. Moc se mi líbila. Jedna z nejlepších sérií fantasy co jsem četla.

AjťačkaTýnka
28.04.2018 5 z 5

Příběhu dávám *****, což je víc, než prvnímu dílu. Celkově byla kniha skvělá - oceňuji opět perfektní propletenost dvou dějovývch linek hlavních postav - Hirky a Rima. Vlastnosti, které jim autorka nyní napsala, jsou opravdu dobře sladěné a když už si člověk myslí, že jednoho nebo druhého dobře zná, přijde nějaké překvapení SPOILER!!!!! (to, že měl Rime Hirku opravdu moc rád, jsme věděli. Ale že až tak, že kvůli tomu přijal zobák? No to mě podrž!). KONEC SPOILERU!!! Během čtení jsem se několikrát nachytala u přemýšlení o tom, jak málo vlastně Hirce v úplně novém světě stačilo a nad čím vším se stihla podivovat. Donutilo mě to přemýšlet také nad tím, co mám já v životě navíc a můžu to oželet, pomoci Zemi, aby neumírala tak rychle (například omezení plastů, o kterých autorka v knize naprosto právem říká, že jsou mrtvý/neživý materiál). Velmi se mi líbilo, jak se Hirka, resp. autorka knihy, podivovala nad vším, co je pro obyvatele Země úplně běžné, normální, samozřejmé. Příběh se četl sám, stránky ubíhaly velmi rychle a nebylo třeba se do čtení přemlouvat (jako tomu bylo v mém případě u prvního dílu).
Jediná věc, která mě naštvala, byla již níže zmíněná nedokonalost situace cizí holka z jiného světa vs. nový svět. Jak je možné, aby po Zemi pobíhala přes půl roku celkem výrazná holka a nikdo si nevšiml její odlišnosti? Nikdo se nezaměřil, že nemá CPR a doklady? K zamyšlení...

MishRarach
17.04.2018 4 z 5

Upřímně jsem se zdráhala, co se týče hodnocení prvních dvou dílů, protože je v mých očích absolutně zastínil díl třetí. Něco se ale téhle sérii nedá odepřít, vývoj hlavních postav je prostě jeden z nejlepších, jakých jsem v knihách zatím zažila.. A to nemluvím ani o tom, kolikrát jsem byla něčím překvapená, což už je opravdu umění potom, kolik jsem toho přečetla. A to, že si jednou myslíte, že už v tom máte jasno, ale pak se ukáží další skutečnosti, které vaším přesvědčením zatočí, je na tom asi to nejlepší..

KerolWH
15.04.2018 5 z 5

Jo, tohle byl ale jiný kalibr. Po ne úplně příjemném začátku a prvním dílu, který mi dělal obrovské problémy, do této knihy jsem začetla, jako když horký nůž krájí máslo. Prostě snadno. A KUPODIVU jsem byla neuvěřitelně zklamaná, když jsem knihu dočítala a i při vědomí, že mě čeká ještě díl třetí, chtěla bych se vrátit do chvíle, kdy jsem tento druhý díl otevírala a začítala se. Hirka mi připadala už opravdu jako hrdinka, která má i nějakou tu ženskost a Rimeho zoufalý pokus dostat se k Hirce byl až, řekla bych PSYCHO. Za to zápletka ohledně bratrů mě bavila moc.
Podle mě nejlepší díl této trilogie.

terka98
14.04.2018 4 z 5

I přes fakt, že se jednalo o druhý díl, příběh byl vydařený. Ale nějaké ty mouchy to z mé strany přeci jen mělo. Trochu mne překvapilo, že jsem se ze začátku v lidském světě moc nechytala. A že dívka bez jakékoliv identifikace si tam mohla jen tak chodit po městě a všem to bylo jedno. Rimeho příběh pro mě byl více povedený. I přes pokus vymazat veškeré intriky a podvody, zde vidíme, že to tak jednoduché není. Celkově se již velmi těším, jak příběh dopadne.

Kakiko
31.03.2018 3 z 5

No, co k tomu říct. Na jednu stranu se mi vážně líbí, jak autorka píše, dokáže udržet moji pozornost a čtení mě jednoduše baví, ale pak jsou zde věci, které se mi na příběhu nelíbily.
Na lidský svět jsem si chvíli zvykala, ale ve finále se mi ten nápad zalíbil, akorát mi tam něco nesedělo. Třeba to, že se Hirka dokázala za tak krátkou dobu naučit jazyk, že neviděla žádné zvíře a že se moc lidí nepozastavilo nad tím, že holka je jednoduše dost mimo, protože je z jiného světa.
S novým dílem přišly samozřejmě i nové postavy. Stefan byl nešťastná postava a vůbec netuším, jak se někdo takový mohl živit jako lovec. Chováním vůbec neodpovídal svému údajnému věku. Spíš mi přišel jako puberťák, kterému dal někdo do ruky zbraň a učinil ho svou loutkou, což nezvládal. Graal a Naeill, dva bratři, staří tisíce let, o kterých by si člověk myslel, že už pobrali trochu toho rozumu, ale je to Hirka, kdo je navádí na správnou cestu nebo si s nimi hraje, aniž by jim něco došlo. Kdyby autorka ubrala trochu Hirce a naopak přidala něco málo jiným postavám, příběh by působil věrohodněji. Pak to totiž dopadne tak, že Hirka je ta nejlepší, ta, co všechny, všechno vždycky zachrání a má plány a nápady, které ostatní nejsou schopni vymyslet.
Nejvíc se mi líbila Rimeho linka, ta mě vážně bavila do té doby, než začal s otravnými kecy, které si neodpustila ani Hirka, aneb: Ublížíš jí a zabiju tě. Jednoduše řečeno, láska v téhle knize hory (nebo lépe řečeno světy?) přenáší.
Ale i přesto knihu hodnotím celkem kladně a na další díl jsem zvědavá.

Alee
19.03.2018 5 z 5

Je to vážně dobré a to i přesto, že se jedná o druhý díl trilogie. Má to spád, napětí, zvraty, originalitu, charismatické hrdiny a záporáky. Kniha dokáže překvapit, dovést k zamyšlení a především vás nutí číst a číst. Líbí se mi, že autorka se nebojí podkopávat nohy sama sobě, protože v tomto díle z velké části popřela to, co jsme se dozvěděli v díle prvním. Ale je vidět, že ví co dělá, že celá série je promyšlená jako celek a nás čeká epické finále. Protože si ani netroufnu odhadovat, jak tohle skončí.

Nifredil
18.03.2018 3 z 5

Přiznám se, že kdybych tady nečetla některé komentáře s tím, že stojí za to přečíst celou trilogii, asi bych to odložila. Má to neduhy prodstředních dílů. Spousta věcí je řečeno, ale nevyřešena, hrdinové udělali rozhodnutí a nevíme, kam povedou... a právě proto budu hodnotit teprve až dočte celou trilogii, každopádně jedna věc je jistá: jednička je perfektně propracovaná, má skvělý je nápad využít severské prvky, je to nový svět s vlastními zákonitostmi, dvojce myslím škodí přenesení do našeho světa. Všechno to skvělé z jedničky najednou prostě nefunguje a já si vzpomněla na Gaimana, který umí psát fantastické příběhy z našeho světa. Tohle se mu v něčem podobá, ale tak dobré to prostě není. Uvidíme, jak závěrečný díl, věřím, že spoustu toho, co není jasné vysvětlí a příběh uzavře.

kraah
14.03.2018 5 z 5

Narozdíl od prvního dílu mě začátek tolik nechytl, ale s postupem času bylo těžší a těžší se od knihy odtrhnout. Osvěžující čtení.

kalache
02.03.2018 4 z 5

...a zase ti krvesajové...

norská literatura fantasy havrani

Siri Pettersen