Ódinovo dítě

Ódinovo dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/bmid_odinovo-dite-boK-278987.jpg 4 1033 225

Havraní kruhy série

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Odinsbarn , 2013

Viky007
14.01.2021 3 z 5

Se sestrou jsme udělaly výzvu. Já si přečtu Havraní kruhy a ona zkoukne seriál Živí mrtví :-D. A musím říct, že tahle kniha opravdu výzva byla. Je to čtivé, originální a rozhodně nechybí sympatické postavy (hlavně Rime a Hirka, jak jinak), ale strašně jsem se v tom ztrácela a víceméně až ke konci mi to začalo dávat smysl. Složitá jména postav tomu vůbec nepomohla. A nemůžu si pomoct, ale kdyby autorka zkrátila knihu o polovinu, zas tak moc by se nestalo. Ten konec už se strašně vlekl. Na druhou stranu mě navnadil na pokračování, takže jsem zvědavá.

ejss
02.01.2021 1 z 5

celkom slabe fantasy, svetu som neveril, opis/dialogy/rozhodnutia su zmatene, castokrat som sa musel vracat a domyslat si aby som pochopil co/preco sa deje.. je to taky mix vsetkeho a nicoho

Fabelprisen? jedine snad za to ze 'nutne' potrebovali ocenit zenskeho autora ..

Black54
28.12.2020 3 z 5

Zdravím všechny Fantasy šílence.
Knihu jsem si zakoupil na mnohá doporučení, takže teď trochu dojmů.
Obálka knihy je pěkně graficky zpracovaná a poměrem stran se zařazuje do slušné kategorie a alespoň pro mně, to nebyla žádná jednodechovka.
S knihou jsem se musel dlouhou dobu sžít, není to zrovna jednoduché čtení. Zato zpracování světa, jedinečnost a inspirace severskou mytologii, bylo skvělé. Velké +.
Dále už to bylo horší, moc mi nesedl styl psaní autorky. Čtenář si musí hodně domýšlet a u spousty dialogů jsem se musel vracet zpět, abych se v tom vyznal. Nejvíc mi asi vadila chaotičnost jakékoli akce a absolutně jsem zde ztrácel orientaci. Knize by prospělo více akce.
Teď už trošku spoilery, takže POZOR!
Svět je velice pěkně vybudovaný a představa toho, že člověk je zde vetřelcem a svět obývají tzv. „AEtlingové“ lidé s ocasem a schopností vnímat sílu země, byla skvělá. Zato už postavy byly o dost slabší. Největší pocty se dostalo hlavní hrdince Hirce, což je pochopitelné, zato mě vcelku chyběly důvody jejího rozhodovaní. OK chtěla přežít, ale od 3/4 knihy, už vlastně nevíte proč dělá, to co dělá.
Rime byl vcelku v pohodě, ale u Urda, jakožto hlavní záporáka, už toho hodně pokulhávalo, zasloužil by si více prostoru a hlavně vysvětlení.
Zbytek postav tam byl takřka povrchních, buď byly hodní nebo zlí a žádný smysluplné odůvodnění.
Slepí, krásná myšlenka bohužel neúplně zpracovaná a na to, že na nich celá kniha stavěla, už od začátku, měli sakra málo prostoru.
Tak abych to zakončil, kniha se mi v celku líbila a určitě si pořídím pokračování, které je potřeba jako sůl.
Knihu doporučuji skalním vyznavačům fantasy, pro obyčejného čtenáře je to něco na co, za chvíli zapomene.

Guepp
19.11.2020 4 z 5

Je to skvela fantasy kniha.
Osobne uz ale citim, ze jsem podobnou literaturou "proctena" a uz musim najit nejaky jiny-dalsi zanr. :)

Lu_books
13.11.2020 5 z 5

Není to tak úplně obyčejná young adult fantasy... Je to něco víc. Dosaďte si místo pojmů aetling a Ódinovo dítě třeba černoch a běloch, křesťan a muslim nebo jakékoliv jiné kulturní odlišnosti a zjistíte, že ten příběh je mnohem víc o nás, lidech.

"Nezákonnost je podmíněna existencí zákona a zákon pochází od můžu a žen, jako jsme ty a já. Myslíš si, že žiješ bez pravidel? Copak nemáš žádná pravidla, kterými se řídíš?"

"Rime měl pravdu. Svět je na změnu příliš veliký."

PS: V žádné jiné knize mě asi ještě tak moc nedostalo věnování, jako v knihách od Siri.

Anushka1
16.10.2020 5 z 5

Vůbec se nedivím, že tato kniha byla vyhlášena nejlepší fantasy severskou knihou 2014. Je hodně čtivá a vykresluje nám úplně nový fantasy svět, kde je normální mít ocas a neumět přimknout vás může stát život. Celý svět okrajově zapadá do severských mýtů o Ódinovi a jeho havranech a mostu mezi světy. Sice se jako jeden z žánrů udává young adult, ale i starší čtenáři se rozhodně nemusí bát se do příběhu o Hirce bezocasé pustit.

pipa36
30.09.2020 5 z 5

Výborná fantasy (ano, pro mládež), psaná úsporným jazykem.
Příběh před námi otevírá celkem složitou a docela dobře propracovanou společnost aetlingů, jejichž výrazným fyzickým znakem je ocas. Patnáctiletá Hirka se od všech odlišuje tím, že právě tuto fyzickou část těla postrádá – a tím je odsunuta na okraj společnosti. Je však silná a chytrá, takže si z předsudků ostatních až tak moc nedělá. Na věci si dokáže udělat vlastní názor, a i když na svět pohlíží s notnou dávkou respektu (v některých případech spíše naivity), rozhodně to není žádný strašpytlík. V jejím životě jsou důležité pouze 2 osoby – její otec a její o tři roky starší přítel z dětství, který však patří do úplně jiné sociální skupiny, a tudíž je jejich přátelství něčím naprosto zapovězeným. Jenže Hirka má opravdový problém, se kterým jí může pomoct právě jen její nejlepší přítel. Tím se však rozpoutá kolotoč, který nakonec změní celý svět, který Hirka do té doby znala.
Na rozdíl od jiných fantasy knih jste zde vhozeni přímo do děje, ve kterém musíte plavat. A i když se jedná o fantasy s velmi propracovaným světem, sociálními vazbami, božstvy a názvy, vysvětlení pojmů nepřichází a nepřichází. Postupně jste v příběhu nuceni některé zákonitosti a výrazy pochopit až z průběhu děje. Když k tomu ještě přidáte severská jména a pojmenování (vazba na severská božstva vychází už z názvu knihy), může pro někoho být čtení této knihy opravdu oříškem. Ale ten, kdo vydrží a počáteční nezdary překoná, je odměněn dobrým a poutavým příběhem. K celkové čtivosti přispívá i autorčin styl psaní, který je i přes velký počet stran velice úsporný – v knize je použita spousta jedno až dvouslovných vět, které v řadě za sebou dávají čtenáři málem víc, než složitě vykonstruovaná souvětí.
Mimo jiné byla v knize celkem dobře popsána až fanatická víra v něco, co nikdy nikdo neviděl, a přesto tato víra řídí životy všech. Jak se člověk upíná na to, že nejsme odpovědní sami za sebe, ale za vše dobré může ten, kdo nás střeží (v tomto případě Vidoucí), a za vše špatné jeho protipól (zde Kolkagga jako nástroj Vidoucího v podobě trestu).
Konec byl takový zvláštní, zůstalo ještě celkem dost nezodpovězených otázek. Určitě si nenechám ujít pokračování – jsem zvědavá, jak se příběh bude dál vyvíjet.

Sahir
25.08.2020

skvělá fantasy

Julkas
23.08.2020 5 z 5

Úžasný!!! Žrala jsem to i s navijákem.

Mabie
18.08.2020 5 z 5

Kniha přináší složitý fantasy svět, kde se všechno točí okolo "přimykání". Co to je?! Časem je pojem vysvětlen, ale celá řada dalších pojmů je nejasná, takže minimálně čtvrtinu knihy jsem se trochu trápila.
Hlavní postavy jsou jako ve většině YA fantasy skvělé, úžasné - prostě klaďasové, ale já to mám tak ráda. :-)
Svět, inspirovaný severskou mytologií, je plný barvitých popisů, neotřelých zvyklostí a nápadů, postav, které mají na rozdíl od hlavní hrdinky ocas, zkrátka správné fantasy. Příběh mě opravdu bavil a doporučuji ho všem kdo mají fantasy rádi.

Misshell1
15.08.2020 5 z 5

Skvělé promyšlený svět s postavami. Příběh byl plný zvratů, překvapení, nenudil a byl psaný poutavě. Navíc po dočtení prvního dílu, nutně musíte sáhnout po druhém, protože co bude dál? ...

Alex.Barunka
07.08.2020 4 z 5

Krásně hutný vypravěčský styl
Budování věrohodných postav
Severská atmosféra
Zpochybňování víry a její hodnoty
Základ světa

Ale autorka mi dluží ještě nutnou dávku vysvětlování, dluží mi prokreslenější svět/y s podstatu magie.

Dale00007
02.08.2020 2 z 5

Do knihy jsem se rychle zacetl, ale postupně mi připadala kniha stále více nudná s řadou nelogicnosti nebo zbytečných pasáží. Ale jako romantické fantasy pro teenagerky, které se mohou vžít do hlavní postavy Hirky asi mohu doporučit.

kyticka152
31.05.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Nový svět mě vtáhl do sebe, skoro bych věřila, že v takovém světě můžu žít také. Autorka měla svět dobře vymyšlený, což dodávalo příběhu uvěřitelnost. Důvod, proč jsem dala 4 hvězdičky je, že mi občas styl psaní úplně nebyl po chuti. Nemám ráda dlouhé popisování budov, přírody, vzhledu... Hlavní hrdinku Hirku jsem si oblíbila a prožívala jsem s ní celý příběh. Bavilo mě, jak poznávala samu sebe a celý svět kolem. Velmi příjemná fantasy. DOPORUČUJI k přečtení!

Deia
23.05.2020 4 z 5

Kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre. Spočiatku som bola dosť zmätená z rôznych názvov a častí daného sveta, keďže vysvetlivky tam neboli skoro žiadne (asi aj preto sa mi druhá časť páči trošku viac), ale potom som si už zvykla. Tiež sa mi veľmi páčila hlavná „hrdinka“ – konečne to nie je dievča, ktoré sa len oháňa mečom a chce nejakú pomstu. Je to dievča, ktoré nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, nevie bojovať a miesto toho sa považuje za liečiteľku a chce zabrániť každému krviprelievaniu. Občas sa mi nepáčili jej rozhodnutia, ale tak je mladá a nemá nikoho, kto by jej poradil, tak sa to dá odpustiť. Tiež sa mi páčil vývin jej vzťahu s Rimem, žiadna prehnaná romantika. Som rada, že som sa do trilógie konečne pustila, je to veľmi podarená séria.

Kasana
18.05.2020 3 z 5

No, jsem trochu nerozhodná, co si o tom mám myslet, protože to má hromadu věcí, které se mi líbí. Je to fantasy. Nádech skandinávské tématiky. Hlavní hrdinka nemá přehnané schopnosti, protože je ve světě, kde je mají všichni a jen ona ne. To zní zatraceně dobře. Taky postavy mi byli sympatické, dalo se i očekávat, že se tak budou chovat podle toho, co se jim stalo. Ten svět celkově vypadá strašně zajímavě.

Já měla problém se stylem, jakým je ta kniha napsaná. Strašně dlouho jsem tápala, nedokázala jsem porozumět tomu, co se tam pořádně děje, proč se to děje, jaký je tam systém té Síly a přimykání ... mám pocit, že tomu stále nerozumím. Na konci jsem se už tak nějak chytala, přesto vím, že ta kniha nebude rozhodně pro každého. Taky mi úplně nevyhovoval styl psaní akčních scén, na mě se tam hromadu věcí zamlčovalo. Některé scény se zamlčovaly, a já nejsem přímo toho fanoušek. Přesto bych tomuto to dokázala odpustit.

Reálně, kdyby to nemělo zajímavý příběh, výborné postavy a nápad, odhodila bych celou sérii do odpadu, protože tohle bylo těžké číst. Takhle bych řekla, že kniha je ještě dobrá, ale nevím, zda se rozhodnu číst další díly. Zatím mám jiné knihy ke přečtení, tak tuto sérii na nějaký čas odložím.

Catwoman292
08.05.2020 odpad!

Podle toho, jak byla knížka chválena, tak jsem od ní měla velká očekávání, ale tohle byla katastrofa. V polovině jsem knihu vzdala. To co hlavní hrdinka dělala?! Chovala se naivně, i když těžko říct, tohle snad už ani naivita nebyla... Někdy jsem si říkala, jestli se ta holka kromě ocasu nenarodila i bez mozku, protože....grrr.. Ta kniha mě tak vytočila, jak nic před tím... A to jsem si dokonce, když jsem si knížku kupovala, říkala, jestli si nemám pořídit rovnou celou sérii!! Ještě, že jsem to neudělala!!

chodícírohožka
20.04.2020 4 z 5

Dobrá knížka s poněkud problematickým začátkem. Autorka vrhá čtenáře do málo vysvětleného světa a nechává ho poměrně dlouho tápat. Už od prvních stránek se snad vše točí kolem "přimykání", aniž by bylo někde řečeno, o co jde, jak to funguje, cokoli. A těch neznámých pojmů pro mě bylo víc, nicméně některé byly časem vysvětleny.
Hlavní postavy byly docela v pohodě - prostě klasičtí teenage klaďáci. Problém jsem měla s Urdem, který představoval klasického záporáka, jemuž ovšem podle mě chyběl pořádný motiv. Proč to všechno dělal? A co znamenal ten zobák? Na přebalu knihy je vychválena autentičnost postav, ovšem mně připadalo, že jsou příšerně černobílé. Buď dobré, skvělé a úžasné, nebo naopak záporné až na kost.
Příběh tedy měl své mouchy a nedomyšlenosti, nicméně nebyl špatný, opravdu mě bavil. Takže časem hurá na další díl!

zinon
25.02.2020 4 z 5

U této knížky jsem měla velký problém se začíst. Vůbec jsem nevěděla o čem to jenom čtu. Jakmile jsem konečně "pochopila", tak už to bylo mnohem lepší. První 1/4 knížka byla ale opravdu mimo mě, až jsem měla chuť knihu odložit. Jinak příběh byl velmi zajímavý, napínavý a konec mě nalákal na přečtení dalšího dílu. Za originalitu dávám 4 hvězdičky :)

Nisus
11.02.2020 5 z 5

Kam na to tá Siri chodí??
Štyri hviezdy za originalitu príbehu, jeho prepracovanosť, zápletku, za “vypiplané” detaily a postavy. A za havrany samozrejme! Postavy som si veľmi obľúbila.
SPOILER Hirka je šampiónka, ktorá o tom prvých cca 350 strán ani netuší. Mladá hrdinka vytlačená na okraj spoločnosťou, v ktorej ľudia prežívajú na polopravdách a báchorkách. Hirka je cudzinkou v tomto svete, najmä pokiaľ zostáva cudzinkou sama sebe. Stránku po stránke spoznáva Hirka svoj vlastný strach a neistotu, učí sa im čeliť a konečne sa jej podarí uchopiť svoj osud, ale bez osobnej obete to nepôjde.
A Rime? Ten je dokonalý od začiatku, je to bojovník. Je silný, čestný a k Hirke ho púta niečo, čo si nevie vysvetliť. Aj keď ich vzťah s Hirkou je celý čas nejaký sterilný. Môže za to, že sa mu svet prevrátil naruby, že už nič nebude také ako predtým, že stratil pevnú pôdu pod nohami? Rime je však klaďák skrz-naskrz, novej situácii sa vie rýchlo prispôsobiť a vždy sa rozhoduje správne. KONIEC SPOILERU
Piatu hviezdu by som dala za schopnosť autorky preniesť na čitateľa atmosféru Ymslandu. Vedela som sa do príbehu hlboko ponoriť, čo však vyžadovalo nejaký čas a sústredenie, takže čítať v krátkych úsekoch počas presunu metrom, túto knihu by som si vôbec neužila. A to by bola škoda.
Rada by som sa tiež zmienila o množstve skrytých obsahov, ktoré mi vyplynuli úplne prirodzene a bez násilia. Intertextualita tu jednoznačne vyvažuje prinajmenšom solídny rozsah. Pre mňa teda po všetkých stránkach výdatná fantasy.
Siri Petersen vytvorila úplne nový fantazijný svet a ja som zvedavá kam sa bude príbeh uberať a čo bude ďalej s našimi hlavnými hrdinami.