Ódinovo dítě

Ódinovo dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/bmid_odinovo-dite-boK-278987.jpg 4 1034 226

Havraní kruhy série

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Odinsbarn , 2013

eva-lupen
16.05.2022 5 z 5

Paráda! Po dlouhé době zase jednou skvělá fantasy. Příběh mne rychle pohltil, až na kapitoly z pohledu Urda, ale bez toho by to člověk nepochopil. Z počátku jednoduchý příběh se stále více zamotává a jde do hloubky. Vlastně bych napsala totéž co ElikaS. Hned jdu na druhý díl.

sarahmoon
07.05.2022 5 z 5

Audiokniha - tento formát je o to složitější, že je další vjem, který vám musí sednout.

Chvilku nám to trvalo, ale nakonec jsme si sedly. A prožitek už pak nic nerušilo. A to bylo dobře. Protože, bych nerada o tento svět přišla. :o)

bearwhiteraven
31.01.2022 4 z 5

V první řadě musím pochválit design obálky, který — jak jsem později zjistila — navrhla a vytvořila sama autorka, protože právě ten mě nalákal k přečtení téhle knihy i zbytku trilogie. Dalším lákadlem byla inspirace severskou mytologií, která je v příběhu opravdu znát. První třetina příběhu mi dala docela zabrat. Rozjezd byl pomalý, těžko jsem se orientovala v přívalu nových pojmů a neustále tápala, kdo je kdo, co je co a kde se to odehrává (přiložená mapka je k ničemu, spousta lokací v ní není zakreslena). Autorčinu stylu psaní jsem dlouho nemohla přijít na chuť, ale je možné, že za to může překlad, kdo ví. Neumím vysvětlit, co přesně mi na tom nesedělo, některé pasáže textu zkrátka neplynuly tak dobře. Svět byl vykreslený barvitě, moc se mi líbí jeho ponurá atmosféra, ale u některých věcí jsem si říkala, že by stálo zato je více rozvinout, vysvětlit. Je dost možné, že k tomu dojde v následujících dílech.

Co se týče samotného příběhu, jde o takovou klasiku — náctiletá hrdinka Hirka je jiná než ostatní, jediná svého druhu, a tak stojí sama proti celému světu. Občas se chová naivně, sem tam učiní nesmyslné rozhodnutí, ale celkově mi je sympatická svou odvahou, otevřeností, ochotou přistupovat k druhým bez předsudků, vztahem k přírodě a především svou snahou řešit obtížné situace v klidu a bez násilí. Rime, Hirčin přítel z dětství, je rozervaný klaďas, který má narozdíl od Hirky všechno od vysokého postavení až k bohatství, ale protože měl možnost odmalička přihlížet politickému pletichaření, v němž jde o všechno možné jen ne o lidi (vlastně ætlingy), rozhodl se odmítnout to, kým se měl stát a vzal život do vlastních rukou. Hlavní záporák Urd mě zpočátku bavil, nakonec zklamal. Pořád jsem netrpělivě čekala na velké odhalení a vysvětlení, proč dělá to, co dělá, ale nakonec dělal špatné věci prostě proto, že byl špatný, a tak se spojil se špatnými silami, aby mohl páchat ještě špatnější věci. Škoda. Naštěstí jsou ostatní postavy zajímavé a dobře napsané, takže jsem to závěrečné zklamání překousla. Jo a abych nezapomněla — kam se hrabou psi a kočky, když můžete mít jako domácího mazlíka věrného havrana jménem Kuro?

Co říct na závěr? Od některých kapitol jsem se nemohla odtrhnout, do jiných jsem se musela nutit, ale celkově šlo o příjemné počtení a pokud si další díly udrží alespoň stejnou úroveň, pravděpodobně si knížky pořídím do sbírky.

tulipi
29.01.2022

Do první části této fantasy trilogie jsem se musela zpočátku trochu prokousat, ale pak už se mi četla dobře. Napětí, barvité popisy prostředí, situací, komplikovaný, ale s postupujícím dějem dobře pochopitelný vývoj postav i děje s různými, místy překvapivými zvraty... Za mne fajn, těšila jsem se na pokračování.

puczmeloun
29.01.2022 3 z 5

Začátek je pěkně těžkým soustem. Kniha se zdá být komplexní, nakonec je však spíše plná specifických termínů, které pochopení znesnadňují (a mě od čtení trochu odrazovaly). Jak je ale čtenář s přibývajícími stránkami pochopí, najednou je děj vcelku nekomplikovaný. Ano, je i docela temný, nešetří se s krví ani zlými pletichami, ale velké zvraty nakonec nekončí nějakým výrazným překvapením nebo enormním problémem (až bych ve výsledku řekl, že jsou lehce literárně naivní). A škoda, že ze tří hlavnějších postav, na které se kniha specificky zaměřuje, nakonec světla reflektorů září prakticky jen na jednu (takovou, kterou typově známe z mnohých young adult románů, včetně Naslouchače nebo Ve stínu Hvozdu). Ale rozumím tomu.

Na druhou stranu oceňuji, že svět Havraních kruhů má svoji specifickou atmosféru. Inspirace severem a tamní mytologií je jasná (i v vzhledem k autorce), přidáno (tedy v rámci mé omezené znalosti) je ale zároveň dost vlastních prvků, které knize dodávají na zajímavosti. Byl bych proto moc zvědav na dospělejší knihu z tohoto "vesmíru", kterou snad další dvě pokračování nabídnou.

dpxcz
18.12.2021 5 z 5

Norská fantasy... Opravdu jde poznat, že autorka je ze severských zemí... Temná a ponurá atmosféra z knihy naprosto číší.

Bakelitka
03.12.2021 3 z 5

Jsou fantasy knihy, které mají na zadních stránkách rejstřík pojmů. Já k němu plynule dojdu až po dočtení příběhu a vlastně nevím, proč ho tam autor dal, když jsou tyto pojmy z vyprávění jasné. U Ódinova dítěte jsem po rejstříku šla pátrat cíleně, protože jsem se v pojmech absolutně neorientovala. Hledala jsem ale marně :) Autorka čtenáře nechává, aby si na význam slov přišli sami, což samozřejmě ponechává prostor pro fantazii. Mě to tedy při první půlce knihy spíše rušilo a doteď si nejsem úplně jistá, zda jsem vše pochopila správně. V každém případě jsou však postavy i děj skvěle vykreslené, kniha měla spád a bavila mě, ačkoliv byly některé pasáže trochu zdlouhavé. Jsem zvědavá na další díl a svět, do kterého nás zavede :)

ElikaS
09.10.2021 5 z 5

Jsem nadšená, od knížky jsem čekala celkem povedou fantazy, ale tohle překonalo mé očekávání. Bylo to skvělé! Příběh měl vše, co měl mít:
1) Zajímavé prostředí, u kterého mi chvilku trvalo než jsem se na něj naladila a trochu ho pochopila.
2) Skvělé postavy. Rime s Hirkou jsou úžasní a oba jsem si je zamilovala. U ostatních postav se mi moc líbilo, že nebyly ani černé ani bílé. A poměrně dlouho jsem u mnohých nevěděla, co si o nich myslet. Každý měl nějaké vlastní motivace, které byly zastřeny tajemstvím, ale dávaly smysl.
3) S předchozím bodem souvisí poměrně zajímavé politické prostředí. Obecně mám ráda, když se autorům ve fantazy podaří vytvořit svět, ve kterém je důležitá i politika, která příjemně doprovází hlavní příběh.
4) Emoce. Knížka ve mě vzbudila kupu emocí, na konec jsem si i trochu pobrečela, jak to bylo dojemné.
5) Příběh rozhodně nebyl čitelný a předvídatelný.
Ježiš, jak já se těším na pokračování. :-)

miiiiiinka
24.08.2021 4 z 5

Ze začátku jsem byla naprosto ztracená, frustrovaná a absolutně neměla tušení, co se děje. O několik set stránek později mám stejné pocity, zároveň jsem ale nadšená a nemohu knihu odložit. Příběh a styl psaní jsou rozhodně velmi zvláštní, ale pokud prostě pokračujete ve čtení (a já chvílemi vůbec netušila, proč pořád chci pokračovat) uchvátí vás. Nevím jak lépe to popsat, stalo se mi to poprvé, ale musím rozhodně doporučit.

roso.mak
02.06.2021 5 z 5

Prvních 20 30 stránek jsem jsi říkala, zda se do té knihy dokážu vůbec začíst. Autorka tam přichází se spoustou neologizmů. Musíte to na začátku prostě vzdát. Není jich tolik a časem se vysvětlí. Postav také nakonec není jako na orloji, jak to ze začátku vypadá a příběh se brzy rozjede.

Vixiene
16.05.2021 3 z 5

Předně musím podotknout, že jsem knihu poslouchala jako audioverzi a byla to chyba. Rozhodně doporučuji ji spíše číst. Projev byl sice fajn, takový pohádkový, ale prostě si nemohu pomoct, audioverze tomuto příběhu vůbec neslušela. Příběhu nesedla ani délka - tolik zbytečných a hluchých míst co v knize bylo... autorka by udělala lépe, kdyby finální verzi malinko seškrtala.

Moje očekávání prostě byla zase příliš vysoká. Byla to milá fantasy, ale dělalo mi problém se k ní vracet. Nebyly tam žádné strhující situace, žádné "cliffhangery". Musím se přiznat, že hlavní hrdinka Hirka mě někdy svou hloupostí vyloženě vytáčela :-D Člověk by snad nenašel jedinou kapitolu, kde nepronesla nějaká slova sebelítosti. Záporák byl jako vystřižený ze šablony, stejně jako typická YA romantická linka.

Svět je vykreslený pěkně, je originální. Námět jako takový je také super. Jen mi to přišlo ploché, místy až bezdějové. Za velké plus považuji vizuál knihy, hlavně ten mě totiž nalákal ke koupi.

Když to vezmu kolem a kolem, jsem z knihy spíše zklamaná, nicméně další dva díly si i tak přečtu, třeba svůj názor změním. K přečtení doporučuji (nejen) mladším čtenářům, kteří si nepotrpí na moc náročné a propracované fantasy příběhy a mají rádi spíše jednoduché oddechovky.

Mimochodem - z knihy vyplývá jedno důležité ponaučení... Dávejte si pozor na to, s kým máte sex, můžete totiž zplesnivět. (Jo, fakt..)

DreamerX9
28.04.2021 1 z 5

Severska mytologie mi nevadí ale tohle bylo zdlouhavé a do půlky o ničem, hodně jsem se ztrácela v ději a nudilo mě to a také styl jakým je to napsané mi nesedlo. Ale oceňuji originalitu

broskev28
28.04.2021 5 z 5

Navnadila mě jedna naše žákyně, která poslouchala audioknihu - četba totiž není její koníček - a byla nadšená. Tak jsem se ke zdolání těch 560 stran odhodala také a jsem nadšená velmi podobně.
Jak tady mnozí píší, kniha se navzdory rozsahu čte velmi dobře, překlad mi připadá skvělý, chyby jsem nenašla žádné, postavy jsou propracované a jejich jednání pochopitelné, Ymslanda a její společenské a náboženské uspořádání velmi zajímavé. Fascinovala mě "terminologie": Hirka bezocasá, Slokna, přimknutí, Kolkagga, značka pro tebe. Nemám zdaleka ve všem jasno a spoustu věcí asi jen tuším, ale to mi vůbec nevadí. Tenhle svět mě baví.

"Jedna chytrá žena, moje známá, kdysi řekla, že sbírat chyby ostatních je nebezpečné. Najednou se jich nakupí příliš mnoho. A ještě horší je, když je pak považujeme za svoje vlastní."

JK96
17.04.2021 3 z 5

Začátek knihy mne pohltil jako rozbouřená voda. Minimálně do první poloviny jsem ji musela číst jedním dechem. Pak hlavní hrdinka udělala něco, co pro někoho může být sice velmi zajímavé, leč pro mne osobně velmi nezáživné, a tak se mi druhá polovina knihy četla už ne s takovým zápalem, jako ze začátku. Nicméně konec opět nabral na obrátkách, tudíž bylo opět těžké se od knihy, byť jen na malý okamžik, odtrhnout.

Příběh je zasazen do fiktivního světa, takže je, především ze začátku, celkem obtížné se v něm zorientovat. Nakonec malá rada na závěr: nesnažte se všechno pochopit hned na začátku, vše se vám postupně v příběhu poodhalí. Podle mého mínění tak autorka učinila úmyslně a neodhalila tak veškeré pojmy hned na první stránce, neboť postupným odkrýváním cizích a těžko vyslovitelných slov se nám zároveň odkrývají i pikantní tajemství příběhu, která dělají knihu ještě zajímavější a napínavější.

Misisou
27.03.2021 3 z 5

Svět byl zajímavý, i když vyznat se v něm alespoň trochu, chtělo více úsilí a trpělivosti, než jsem zvyklá. Styl psaní mi nesedl úplně dobře, ale postupně se na něj dalo zvyknout, co mi však vadilo bylo, že jsem na vysvětlení některých pojmů musela čekat až někdy do poloviny knihy, než jsem teda pochopila o čem je řeč. Ke konci knihy jsem se těšila, že se dozvím něco o Urdovi a Slepých, ale nemohla jsem být více zklamaná, jen spousta otázek, co zůstaly nevyřčeny. I přesto všechno, jsem ale poměrně objemnou knihu přečetla velmi rychle (nejspíš důsledek honby za zodpovězením otázek) a až na trochu vláčnější konec měla dobrý spád. Rozhodně si plánuji přečíst další díly, protože tento svět má opravdu dobrý potenciál pro pokračování.

INCOGNITOREADER
18.03.2021 1 z 5

Hodně jsem se ztrácel v ději a celkově mi to přišlo takové zmatené. Vůbec mi to nesedlo a v sérii pokračovat nebudu.

Libris_Na_Ex
17.03.2021 4 z 5

Dobrý to určitě bylo. Ale na zadek jsem si z toho nesedla.
Hlavně měna některých místech nudil děj. Zápletky nejsou špatné, ale prostě to není nic převratného a celou dobu tak nějak víte kam se to ubírá. A já rozhodně nepotřebuju aby v každé druhé straně byl nějaký velký zvrat. Ale abych měla pořád co objevovat. A tady se děj spíše točí v kruhu.
Samotný motiv knihy je ale určité skvělý - Dívka, která hledá svoje místo a vláda, která není perfektní.
Co ale za mě bylo nejlepší, byla atmosféra. Popsala bych jí asi jako zemitou – hodně lesů, rostlin, bylinek, hor a k tomu Síla, která tohle všechno propojuje. To je něco pro mě a odstavce, kde je toto popisované jsem si maximálně užívala.
Takže do dalších dílu se asi pustím, nejlepší kniha mého života to ale nebyla.

ElessaRiverbow
26.02.2021 5 z 5

Knihu jsem si po pár stránkách naprosto zamilovala. Tohle je přesně ten typ fantasy, který mám nejraději - vše není dokonalé, nedějí se jen samé dobré věci, vše nemá dobrý konec a hlavní hrdinka není úžasná, dokonalá holka. Do příběhu jsem se rychle začetla a hltala každou stránku. Svět, který autorka vytvořila, byl naprosto úžasný. Jsem ráda, že v knize bylo více pohledů, ne jen ten Hirčin. Co se týká Hirky, tu jsem si oblíbila hodně rychle a prožívala vše s ní. A ten konec? Nutně potřebuju do knihovny pro další díl!

Ailee
20.02.2021 4 z 5

Norská mytologie se moc často nevidí a tím pádem má tento příběh na originální fantasy jasně zaděláno. A že to byl originální a promyšlený příběh hrající si se všemi odstíny šedi povah postav a jejich rozhodnutími. Jen mi trošku čtení kazila hlavní postava. Všechno je její vina, za všechno zlo na světě může ona. Nejsem fanda sebemrskačství, navíc když ani není opodstatněné. Ale ten svět a jeho vůně to dokázaly přebít.

Haloon
19.02.2021 4 z 5

V originálním světě možná trochu neoriginální příběh. Alespoň takový byl můj pocit, čímž neříkám, že se mi kniha nelíbila. Naopak, byla zvědavou honbou za neodbytnými otázkami, kdo je Vidoucí? Kdo jsou Slepí? Co je do Slokny zač ten Urd...? Zajímavý svět, doufám že se z něj dozvím více.