Havran a jiné básně

Havran a jiné básně

Výbor toho nejlepšího z Edgara Allana Poa, který poprvé vyšel již roku 1928 jako druhý svazek edice Prokletí básníci u Rudolfa Škeříka, v překladech Vítězslava Nezvala opět svérázným způsobem proilustroval Pavel Růt.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/110/havran-a-jine-basne-110.jpg 4.41325
Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Dokořán

Jacck

Jedna z mých nejoblíbenějších básní. Výborný je na ytb anglický přednes v podání Christophera Lee (filmový představitel Drákuly)

dia.riedl

Dílo, které nikdy neomrzí. Žasnu nad každým veršem.

slapyd

Autor, který ovlivnil nespočet dalších známých tvůrců. Havran je mistrovským dílem, které i přes svou délku dokáže vyvolat více emocí a hutnější atmosféru, než kdejaká současná kniha.

Katranis

Klasická kniha.

krevetinka

Moje nejoblíbenější báseň vůbec.

Nita17

Po přečtení nelze zapomenout. Úžasné básnické dilo s temnou atmosférou.

lena_itf

Nádherně ponuré

Killingjoke

Má oblíbená báseň, která je ve všech směrech dílem velkého básníka, označovaného za blázna a opilce, ve skutečnosti však myslícího génia. Je temnou vizí posmrtného života s notnou dávkou ironie...

plackaknihomol

Havran se mi líbil, ale v originále je mnohem krásnější, protože slovo nevermore se dá v češtině špatně nahradit, překlad Vítězslava Nezvala byl úplně nejhorší z těch co jsem četla.

Madlobina

Krásná poezie

PandaGirl

Není to úplně můj šálek čaje, ale básně měly své kouzlo, které dokázalo oslovit i mě. I když si nejsem jistá, zda se k tomu někdy vrátím.
E.A. Poe vždy dokázal vykreslovat náladu a celkově atmosféru a toto dílo není výjimkou.

Ahmose

Svetová klasika nesklamala knihu hodnotím veľmi pozitívne. Bál som sa ,že sa to bude ťažko čítať kedže je v češtine ale vďaka tomu ,že v knihe je viac prekladov od viacerých autorov a ešte aj originál v angličtine tak si každý nájde svoju verziu ,ktorá mu bude najviac vyhovovať. Odporúčam !!!

Adelajda_4

Dechberoucí básně! Mistrné dílo, ke kterému se ráda vracím.

MinaHawke

Krásné básně.

RSR

Krásné básně doplněné autorovým úvodem popisujícím vznik básně Havran. Povedený Nezvalův překlad.

katushah

Trochu mně přiváděla k šílenství, tím neustálým opakováním poslední fráze, ale to už k tomu asi patří. Je to báseň, která se vám vetře do mysli na dlouhou dobu. Nesmrtelná klasika.

Dym

Čtení této sbírky básní jsem si užila. Opravdu je zajímavé jak vás dokáží jednotlivé básně pohltit. Nejlepší byla podle mě báseň Havran v originálním znění, ale i zbytek ušel.

Julinka679

Není co dodat! :-) ♥

martina.culik

Báseň mám moc ráda. Mám koupenou knihu, kde je více různých překladů včetně originálu a na tom je krásně vidět, že překlad je opravdu hodně, hodně důležitý.

hellena1523

K této klasice není co říct. Pro mě je asi nejsilnější atmosféra, která se k člověku plíží...

Amia

Díky této básni jsem si jejího autora oblíbila. Píše čtivě a jeho díla mě přesvědčují o tom, že má smysl je číst. To, jak Havran vznikal, je úžasný příběh sám o sobě (mimo jiné popsaný v Filozofii básnické skladby). Autor nejprve plánuje psát o papouškovi, ale jeho smutku, do něhož báseň ladí, více odpovídá černý havran. Je neuvěřitelné, s jakou dokonalostí Poe dokázal přenést část svého vlastního života do své tvorby.

RichardvonT.

Never more složil i Jarek Nohavica, Havrana "zfilmovali" pro Simpsony...co dodat?
"Prosinec byl mrazný tmavý, mroucích uhlů reflex žhavý odrážel se od dlaždic" !!!!!!!!!!!!

dominika2585
05.12.2016

Snad nejlepší báseň co jsem kdy četla, a ráda se k ní vracím. Báseň je krásně znělá, čte se úplně sama a je v ní takový krásný nádech temna.

kara
26.11.2016

Super!

Hopicek495
26.10.2016

E. A. Poe mě prostě baví!

sinfulka
01.08.2016

Nemám slov. ❤

RudýOnkel
15.07.2016

Krátké, ale na obsah to nemělo význam

TheBonelex
01.07.2016

Skvělá báseň. Ovšem "Jednou a už víckrát ne."

farao14
20.06.2016

Jsem trošičku zmaten. Četl jsem třikrát, ale jen abych byl trochu v obraze. Po prvním přečtení jsem přemýšlel co jsem vlastně četl. Čím častěji to čtu tak se v tom víc orientuii a musím uznat že je to bravurně napsané. Asi si to přečtu ještě jednou (minimálně).

nikikostadinova
14.06.2016

Z mého osobního pohledu se mi nejvíc líbí překlad Vrchlického. Ale celkově tu báseň miluju a celkově tato poezie byla příjemná a krásná. Takže za mně 5*****