Háv klamu

Háv klamu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26689/bmid_hav-klamu-cb2-26689.jpg 4 71 10

Galaktická Republika, pošpiněna hrabivostí a korupcí a ochromena byrokracií, se hroutí. Ve vnějších soustavách mimo hranice Republiky, kde přepravní trasy kontroluje Obchodní federace, vzrůstá napětí. Dokonce i zdánlivý klid a mír na Corusantu je narušen pokusem o atentát na nejvyššího kancléře Valoruma, který překazí Qui-Gon Jinn a jeho učeň Obi-Wan Kenobi. Svolání konference na nejvyšší úrovni za účasti představitelů Republiky, Obchodní federace a vnějších oblastí je nezbytná. V téže době se uzavírají i tajné dohody, v nichž jde o velké peníze. Stín podezření padá do nejvyšších míst, avšak největší hrozba zůstává všem skryta, s výjimkou tří představitelů Obchodní federace, kteří uzavřeli smlouvu s temným Lordem ze Sithu Darthem Sidiousem. Zatímco tato trojice si od spojenectví slibuje jen více peněz a méně starostí, Darth Sidious má dalekosáhlejší, mnohem hroznější plány.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cloak of Deception , 2001

Zak66
29.12.2023 5 z 5

Háv klamu je skvělou knihou pro proniknutí do pozadí Episody I a do politiky Galaktické republiky právě před oním filmem. Ono politické pozadí je zde brilantně popisováno a člověku dává mnohé odpovědi na jeho otázky. Především ohledně Obchodní federace a jejího konání. Také se zde dobře pracuje s postavou Qui-Gon Jinna a jeho vztahu s Radou Jedi. Navíc mě moc potěšila přítomnost mnoha Jediů typu Saesee Tiin, Yaddle, Mundi, Gallia, Billaba atd, kteří se ve filmech jenom mihnou, ale tady skutečně jednají a interagují s hlavními postavami, což je prostě super. Příběh měl občas pomalejší tempo, ale zároveň nabízel napínavé a gradující scény, hlavně na konci. Pozadí korupce a Sithské manipulace je zde taky perfektně nastíněno a člověk díky tomu sám vnímá hrozící rozpad Republiky. Kolem a kolem, parádní kniha prequelové éry.

Ailee
29.08.2023 3 z 5

Uf, konečně dočteno. Bohužel, tohle mě nebavilo. Zaujal mne až konec, cca posledních 50 stran, které rozpletly všechnu tu nudu předtím, aby ukázaly, kvůli čemu to vlastně bylo. Ten závěr byl super, ale prokousat se až k němu... Nejde o to, že tam byla politika. Naopak Palpatinův život je zajímavý. Ale přišlo mi to takové neosobní. Příliš mnoho postav na malém prostoru.

kacaav
22.08.2022 5 z 5

Luceno má i lepší kousky, každopádně tohle bylo též kvalitní. Politika mě ve Star Wars vždycky bavila a tady tomu nebylo jinak, ovšem vztah mezi Qui-gonem a Obi-wanem tu nefunguje tak jak má.

daniel6725
29.12.2020 5 z 5

Je to o vkusu, ale zrovna mě politika ve Star Wars zatraceně baví. Háv klamu se výborně doplňuje s titulem Darth Plagueis od stejného autora. Dozvídáme se, jaké bylo pravé pozadí počátku sporů v Galaktické Republice, kdo za nimi stál a k čemu to vedlo. Spousta prostoru dostávají Neimodiani, které známe z ep1-3, stejně tak Sheeva Palpatine, kanceléř Valorum, Qui-Gon Jinn a další Jediové. Pro nás, kteří jsme vyrůstali na prequelech, je to opravdu toužené a propracované prohloubení postav, po kterém prahneme. Co víc, kniha je relativně krátká, dynamická, čte se dobře a politika je tam poctivě vyvážená akcí, ať už jde o vesmírné bojůvky, palbu z blasterů, nebo bzučení světelného meče. Opravdu jen marně hledám něco, co bych knize vytknul a vůbec nic mě nenapadá. Knihu jsem si velice užil a doporučuji ji každému, kdo si chce doplnit znalosti o tom, co předcházelo Klonovým válkám.

StarPopcorn
14.08.2020 5 z 5

Je tam víc politiky no :D
Což mě ale nevadilo. Je to super vysvětlení děje před ep.1

Sorrangar
25.06.2020 4 z 5

Moc akce tam není. Je to hodně vykreslené politické prostředí, do detailu rozpracované události, které bezprostředně předcházely Skryté hrozbě, a tím je uvádí do nového kontextu. Připadá mi to mnohem promyšlenější než samotné filmy. Ale pokud vás odpuzuje politika a intriky, tak vás tahle knížka nejspíš neosloví. Mě právě tohle baví a za mě je to velmi kvalitně zpracovaná kniha. O to víc mě bavila, že Skrytá hrozba je moje nejoblíbenější epizoda a konečně rozumím, proč se Obchodní federace rozhodla pro blokádu konkrétně Naboo. Děj se točí kolem zdanění obchodních cest, což vedlo právě k blokádě a odstartování dalších událostí galaktických rozměrů. Setkáte se s Qui-Gonem a Obi-Wanem (je také víc rozpracovaný vztah Qui-Gona a Rady Jediů). Skvěle napsané! Luceno je jedním z nejlepších autorů.

GeekyMom
01.02.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha! Lecerno vám naservíruje pořádnou dávku manipulace a přetvářek. Kniha dá hloubku a detail období před Epizodou I a krásně vystíní machinace Sithů. I když je to vice politický triler, než akční čtení, knížka má spád a je vzrušující.

DarthSoren
03.03.2018 5 z 5

A mně se to líbilo, říkejte si co chcete. Lucenův styl psaní mám rád, velice jsem ocenil propracované politické pozadí, které mi dokázalo navodit tu správnou atmosféru posledních let Staré Republiky. Díky téhle knize se pak z epizody Skrytá hrozba vytrácí veškerá pohádkovost a působí jako dokonání a vyústění Palpatinovych snah o moc. Nachází se tady hodně odkazů, nejenom na filmové epizody, ale také na zbytek EU. Já jsem se bavil a to hodně.

AuroN
29.11.2017 4 z 5

Háv klamu je kniha, která předchází filmové epizodě I a to konkrétně části odehrávající se na Coruscantu, kdy situace v senátu vyeskaluje a dochází tak k odstranění nejvyššího kancléře Valoruma. Pokud nemáte rádi prequelové epizody právě kvůli těmto politickým pletichám, Háv klamu rozhodně není pro vás. Akce sice nechybí, ale kniha se především orientuje právě na politické spektrum a tím pádem není úplně snadná na čtení. Podobně jako v románu Darth Plaguies, i zde James Luceno pracuje se značným množstvím postav a rozehrává složitou hru, v které by se nejeden čtenář ztratil, což je právě velký zápor (pozitivum?) tohoto románu. Nenechte se však mýlit, není to špatná kniha. Výborně totiž do daného období zapadá. Také skvěle odkrývá pozadí politické situace v Republice a dokresluje nám její náčrt z první epizody. V neposlední řadě také ukazuje, jak fatální může být, když věříte jistému senátorovi, kterého považujete za přítele...

+ dobře napsané charaktery (hlavní i vedlejší)
+ camea známých postav, užší propojení se zbytkem tehdejšího EU
+ zajímavý závěr

- někdy únavně podrobné popisy (postav, okolí)
- poněkud těžší tempo vyprávění
- málo využitý potenciál dvojice Qui-Gona a Obi-Wana

celkové hodnocení: 75%

Babouš
20.03.2014 2 z 5

Na Star Wars tam je víc diplomacie než bitev, vadilo mi hodně postav, často jsem si je nedovedl spojit s tváří.

Star Wars

James Luceno