Harleen

Harleen https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433945/bmid_harleen-F4p-433945.jpg 5 207 53

"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.“ „Na té cestě jsem potkala bledého muže,“ „A on se na mě usmál…“ Doktorka Harleen Quinzelová, nadaná mladá psychiatrička, je na stopě léku, který by zbavil Gotham šílenství, a v úsilí o záchranu města před jím samotným neváhá sáhnout po drastickém řešení. Sledujte zrod legendární superpadoušky ve strhující nové verzi příběhu zvrácené a tragické lásky mezi Harley Quinn a Jokerem, kterou vám předkládá proslulý vypravěč Stjepan Šejić (Aquaman: Underworld, Sunstone).... celý text

Literatura světová Dobrodružné Komiksy
Vydáno: , Crew

Harleen , 2020

Wheelcrusher
24.01.2021 5 z 5

O duševno se zajímám už dost dlouho na to, abych chápal, že veskutečnosti je jen soucit (kvantová provázanost) a že veškerý emoce jsou stejně falešný jako naše paranoidně-schízoidní identytyty i pokrytecká společnost na bázi kultu osobnosti... pouhá empatie ze který LOGICKY vyplývá vzájemně si neškodit, ale pomáhat, pročež tu máme víru, Batmana a (super)hrdinství všeobecně:) Teprve až tehdy se může v praxi osvědčit Džoukrem i mnou prosazovaná Anarchie.
Harleen je vlastně klasická přeštudovaná pseudointelektuálka, kterou pan Jéčko využije jako jasnou páku, tudíž vzbuzuje ve čtenáři značnou lítost, jakože život neobsahuje žádnou závaznou klauzuli o příčetnosti, ha! Nicméně harmonicky splynout s dobrosrdečnou deviantkou je i můj ideál, kvůli čemuž ocenuji především "true romance" prvek s intenzivní krezbou.

INCOGNITOREADER
20.01.2021 5 z 5

Co vás doslova hned praští do očí je obálka! Ta je jedním slovem nádherná! Na fotkách ani z daleka nevypadá tak jako ve skutečnosti.
Kresby uvnitř jsou krásné a někdy az dech beroucí.
Příběh vypráví seznámení Harleen a Jokera a ukazuje zrod Harley Quinn. Je to příběh plný pochyb, naivity, sebestřednosti, obelhávání, tragédie a v neposlední řadě lásky.
Je to opravdu mistrovské dílo a moc jsem si ho užil.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

je to prostě jedním slovem BOŽÍ!!! Ta obálka je zkrátka skvost, jako vážně.. stěží byste našli krásnější.. ilustrace? Dokonalost! A díky tomu příběhu mi Harley & Joker přirostli k srdci ještě víc, než už přirostlí byli.
Pro milovníky komiksů a antihrdinů NUTNOST!

Mi--LADA
09.01.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších a nejpůsobivějších komiksů, jaký jsem kdy četla.

Bude od stejného autora nějaké pokračování (Harleen) - nebo-li Harley, prosím? K tomu bych brala všemi deseti cokoli a o čemkoli ze světa Gothamu a jeho postav, ať už je to Joker, jiní padochové (třeba naznačený rozpracovaný příběh s Ivy Isley, předběžná ukázka je odprezentovaná v bonusech na konci knížky) nebo Batman, jen pokud to bude zase příběh od Šejiće. On prostě umí, dokáže tenhle svět podat i nakreslit jako nikdo jiný. Držím mu palce, snad se ještě něčeho dalšího dočkáme. Klobouk dolů, je to fakt třída.

DennisMoore
01.01.2021

Prvotřídní psycho a za poslední dobu komiks barev DC, který bych doporučil snad úplně každému. Tragédie doktorky Quinzelové je plná smíchu i ikonických postav, jejichž osudy se prolínají a navzájem ovlivňují tak, jak čekáte, a někdy i jak nečekáte. Stínový souboj Batmana a Jokera z prvního sešitu patří k tomu vůbec nejlepšímu, co jsem viděl, druhý sešit je obrovská psychologická masáž a postupné hroucení původně čisté duše, třetí sešit už je čiré šílenství. A Stjepan Šejić je borec.

zandu
26.12.2020 5 z 5

Tak tohle bylo něco úžasného. Můj první komiks (ty z dětství nepočítám) a jsem nadšená. Příběh, kresba, ty výrazy postav... Myslím, že jsem si - pro seznámení se s tímto druhem literatury - nemohla vybrat lépe. Vřele doporučuji :-)

Sidonka3
26.12.2020 5 z 5

To zírám! Hodně povedený komiks. Chorvat Stjepan Šejić mi pomohl pochopit Jokerův svět líp než americké dílko, kde se pro samou pochybnou akci ztrácí smysl příběhu i logika jednání mnohých postav. Autor mi tady skvěle odprezentoval vlastní, inteligentnější pohled na zrození chorobného vztahu mezi Jokerem a jeho partnerkou Harley Quinn. Zatímco z absurdního filmu, tuším, že se jmenoval Sebevražedný oddíl, jsem nepobrala jediný důvod, proč by měla mladá a hezká psychiatrička pomáhat nebezpečnému, vyšinutému, neatraktivnímu pacoši ze svěrací kazajky a ještě mu naservírovat pod nos střelné zbraně, aby se prostřílel na svobodu, tady motivace jejího jednání dává uvěřitelný a smutně zábavný smysl.
Všechno do sebe zapadá, doktorčina minulost, sklony, stres, frustrace, osamocení, touha být prospěšná, potřebná a pracovně uspět, nástup do nového zaměstnání a s ním spojená naděje na jiný začátek, na to, že si v práci najde nové přátele a že svým výzkumem zlepší svět … A do toho jí vstoupí charismatický, záhadný sociopat, který jí během jejího vlastního lékařského výzkumu postupně sám manipuluje, využívá, vede a vtipně předělává k obrazu svému. Prostě způsobuje v ústavu i výzkumu svůj oblíbený posměšný chaos. Role se vyměňují, on je dominantní terapeut, který má kontrolu nad situací a postupně začíná vést zbloudilou, tápající, nervní duši jiným životem. Město Gotham plné temných stínů a lidí s potlačovanou agresivitou, zkorumpovanými občany, se všudypřítomným zločinem je nevlídným místem, v němž je těžké se vyznat, přežívat sám a bez někoho druhého. Doktorka, která se ztratila v jejich mlhavých uličkách, přijímá ruku, která jí zavádí na zcestí patologické, závislé lásky.
Příběh se dá přečíst opakovaně, asi si ho dám ještě znovu, určitě v něm objevím zase nové podněty k zamyšlení, kterých je tu překvapivě docela dost. Smutná, depresivní a přitom zajímavá knížka, kde se povedlo vše, včetně kreseb postaviček, které se tváří a gestikulují jako živé lidské bytosti. Dávám palec nahoru, velká spokojenost, i když podbarvená sklíčeným povzdechem a melancholickým smutkem nad městem Gotham.

Jandýs
29.11.2020 5 z 5

Za mne krásné zpracování, nejen obsah,ale i přebal knihy a samotné hrubé desky, které mě vážně ohromily. Jelikož komiksy jsou spíše vyjimkou v mé čtecí zálibě,a to teprve nedávno zavedenou, tak mě překvapuje autorův cit pro detail lidského těla... Křivky, svaly.. Výrazy v obličejích.. Prostě nádhera!

Norri
15.11.2020 4 z 5

Poměrně často se mi stává, že se na nějaký komiks dlouho a hodně těším, v duchu už si pomalu připravuji oslavný komentář, a potom jsem při čtení zklamaný. Tvorbu Stjepana Šejiće mám rád. Líbí se mi jeho scénáře a líbí se mi jeho kresba. To všechno v Harleen je a přesto jsem měl problém se do ní začíst.
Šejićovy scénáře jsou hrozně ukecané. Rozpoložení a myšlenkové pochody hrdinů rozebírá Šejić do mrtě. V tom je vlastně unikátní. Protože ať už dělá komiks o sado-maso holkách a nebo o super padouších, tak je vždy popisuje především jako skutečné lidi, kteří mají tužby, důvody a spoustu pochybností. V Harleen nám Šejić připomíná, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly a ukazuje pozvolný přerod idealistické psychiatričky v šílenou sociopatku. Nejsem schopen říct, nakolik ve svém příběhu pracuje se známými klišé a kolik je jeho vlastní invence, každopádně jeho vyprávění funguje a je velmi uvěřitelné. Chápete, proč doktorka Harleen Quinzelová Jokerovi podlehla, a zároveň obdivujete manipulativní schopnosti a charisma Jokera. Navíc scénář nepostrádá typický Šejićův humor.
Největší překvapení mě čekalo v kresbě. Jak jsem už psal, mám Šejićovu kresbu rád, ale až u Harleen jsem si všimnul, jak je v detailu hrubá. Jakoby šlo jen o rychlé skici, které jsou navíc jen narychlo vybarvené, bez snahy držet se obrysů. Nahlédnutím do Sunstone a do Death Vigil jsem si ověřil, že tak kreslí vždycky, jenom jsem si to dříve neuvědomoval. Možná je to kvůli zvětšenému formátu Harleen. Když jsem se však nesoustředil na detaily, ale na obraz jako celek, tak je jeho kresba úžasná, nepostrádá nápady a některé výjevy jsou epické.

Terva
23.10.2020 5 z 5

Tenhle sen je jiný.
Poprvé nevidím jeho tvář jako něco nestvůrného.
Usmál se na mě a já se dopouštím
nejhroznější chyby svého života
....a ten úsměv opětuju.

Přiznám barvu. Mám raději Marvel, protože jejich postavy dokážou mít smysl pro humor, což u DC je spíše výjimkou potvrzující pravidlo. Zase naopak u Marvelu nemají vtipné a vlastně ani moc chytré ženy (omlouvám se Černé vdově) a u DC to pravidlo potvrzuje právě doktorka Quinzelová. A vše je podivné – Marvel má hláškující a vtipné kladné hrdiny, ale DC má hláškující a vtipné záporáky. Jen LEGO potvrzuje výjimku a dělá vše obráceně :-)

Malá ochutnávka:
Chci tím říct, že bychom po provedení důkladné komparativní studie chovanců v Arkhamově ústavu a trestanců ve vězení Blackgate, ve spolupráci s Gothamskou policií, mohli vyvinout metodu zjišťování stádií odumírající empatie, což by nám umožnilo...no...rozpoznat rodícího se sociopata.

Doktorka Quinzelová se mi líbí. Máme totiž jedno zásadní společné – nemáme rády Báťu .(Jo, překlad pana Martina D. Antonína je někdy spíš impulzní, než podle originálu) Akorát s tím rozdílem, že ona se zamilovala do Jokera a já Jokera také nemám rád. Vlastně celé to sleduju jen díky tomu, že je v hlavní roli žena. Žena, která těm mužským tupounům nakonec pěkně nakope koule.
Svazek má tři díly a ty bych pojmenoval: Strach, Pochopení a Láska.

Citát: Jo, téhle běhně se tu říká Harley, protože si na ní zajezdil snad každej dědek s krizí středního věku.

Krásný je doktorčin stín při vstupu do Arkhamu, kde Harleen Frances Quinzelová dostala nabídku na svůj vědecký projekt. V tu dobu na stíny nekoukala, ale byla to předzvěst toho, čím bude. Tato kresba se velmi povedla, je tak trochu mrazivá a vlastně celou knihou nás doprovází příjemně mrazivá, klidná a pohodová kresba. Scénář je klasický, je to vlastně životopis a na něm se přeci nedá nic zkazit :-) Skončí to chaosem a zkázou, ale je to podívaná.

Citát: Můžu vám říkat HarleyQuin? To se mi totiž líbí.

ZAJÍMAVOST: Město Gotham je v této knize označován ženským rodem. „Ta Gotham“.

Aleen
17.10.2020 5 z 5

Přebal je tak luxusní, že jsem po knize sáhla převážně proto, abych si ho mohla pěkně užít a stáhnout a objevit tu vymazlenou nádheru. A to jsem nevěděla, že poprvé budu držet v ruce komiks, ve kterém je Žolík moc pohledný muž! Vůbec jsem to nečekala. A byla jsem totálně nadšená. O Harleen jsem toho dříve mnoho nevěděla, narazila jsem na ní zatím jen tak mimochodem a to pouze jednou. Nyní ji fakticky zbožňuju, tu mírnou, rozháranou a naivní duši :-) Padouška z lásky, to je prostě super. A Joker je tu chvílemi snad až za klaďase... Ha, ha, ha... Tenhle si snad dám za nějaký čas znovu, ačkoliv to rozhodně není můj styl. Jestli si v životě užít jen jediný komiks, tak tenhle.

Ajda300
14.10.2020 4 z 5

Velice pěkný komiks. Ačkoliv mě taková témata jakou jsou D.C., Avengers nebo Marvel většinou míjejí, tohle bylo nanejvýš zajímavé počtení. Hezký

Marcel7
12.10.2020 5 z 5

Stjepan je geniální! To, že je perfektní ve své schopnosti neskutečně převést do obličeje postavy všechny pocity a myšlenky vím dávno a věděla jsem, že u Harleen tomu nebude jinak, ne-li lépe. Ale sakra, to byla paráda! Celkově samotný příběh, kdy se dostalo konečně k pěknému tématu jak to vlastně s Harley šlo z kopce a i detaily, které v kresbách a příběhu byly, byly perfektní. Rozpad osobnosti Harley, rozkol v Harvey Dentovi, chladná manipulace Jokera, kterému jste v obličeji a úsměvu viděli tu neskutečnou vypočítavost, ale zároveň se na vteřinu zapomněli a věřili, že mluví pravdu. Všechny stíny, detaily, maličkosti jako barvy oblečení jen vylepšovaly kvalitu tohoto díla. Už jen i obálka prodávala tento supr komiks sama o sobě svým zpracováním a chytrostí. Nemám na to nic jinýho než slova chvály a jsem neskutečně šťastná, že spolupráce s tímto mágem kresby nakonec vznikla

tereza1198
04.10.2020 5 z 5

Absolutní pecka. Už čtu podruhé v několika dnech. Skvěle nakreslený příběh. Harleen se pomalu a úplně uvěřitelně psychicky hroutí a nechává se ovládnout psychopatem. Jen ona věří, že uvnitř takový není a jen ona ho vyléčí, to ona ho změní. Takových holek bylo a bude. Ale když je váš vysněný protějšek Joker, tak to postupuje ještě na vyšší level. Líbil se mi i Joker. Byl dostatečně psychopatický, ale zároveň přitažlivý, abych chápala, že se slečně doktorce líbil (na rozdíl od stříbrozubého Jareda Leto).

jarynek
26.09.2020 5 z 5

Tak tohle se mi hodně líbilo. Výborný civilní origin postavy. HQ jinak moc nemusím, pojetí dané postavy mi moc nesedí, ale zde k tomuto nemám co vytknout. Propracovaný příběh má myšlenku, jsou v něm emoce, kterých rozhodně není málo. Je snadné vnímat pocity hlavní hrdinky a chápat její vnímání, pohnutky a finální přeměnu. Příběhem se mihne velké množství postav Batmanova univerza, ale všechny jsou do vyprávění zabudovány nenásilně a nerušivě. Jinak musím samozřejmě pochválit super kresbu a krásně zpracovanou obálku. Kniha prostě nemá chybu od prvního uchopení do odložení na čestné místo v knihovničce.

memphisz
26.09.2020 4 z 5

Temný origin příběh přerodu doktorky Harleen Quinzel v maniakální Harley Quinn. K tomu také retelling zrodu padoucha Two-Face z čestného prokurátora Harveyho Denta, který slouží jako vedlejší parafráze celkové myšlenky nemožnosti čelit propadání do šílenství.

Příběhy Black labelu se snaží o temnou a realistickou notu, což je vždycky příjemná změna od často prostých zápletek masových sérií superhrdinů. Občas se to ale už opakuje - ono také, co pořád vymýšlet. Na Harleen je kouzelné, jak pozvolná celá proměna je. Autor nikam nespěchá, nevkládá do děje nesmyslné akce a celkově odvypraví příběh jen v malém počtu exteriérů - byt Harleen, univerzita, Arkham. Bylo to jako sledovat film. Scéna za scénou na sebe navazovala a díky tomu má čtenář pocit, že je v příběhu zcela přítomný.

Felipé
25.09.2020 5 z 5

Jedním slovem WOW!
Nějakou dobu jsem váhal, jestli si tenhle komiks nenechat ujít, protože jsem přece jenom milovníkem spíše té ztřeštěné a vtipné Harley a vážnější tón mi k ní úplně neseděl. Tenhle příběh měl ale úplně všechno! Dokonalá kresba, skvěle vyprávěný příběh a opravdový náhled na vnitřní přerod naší rozštěpené doktorky, která chce až moc pomáhat. Takhle dokonale zachycený origin postavy jsem v komiksovém prostředí ještě asi neviděl a od příběhu jsem se nemohl odtrhnout od první do poslední stránky. Oproti klasické Harley tu jde humor a akce stranou a důraz je kladen na emoce, lásku a rozkol, který naší hrdinku (nebo padoušku?) dovede na scestí a ještě daleko za něj. Stjepan Šejić ale zvládl tento nelehký úkol bravurně. Další rozměr dodává knize její skvělé zpracování, kterému nasazuje korunu nádherná a chytře vymyšlená obálka. Jednoznačně nejlépe zpracovaný komiks, který mám tu čest vlastnit.
Jediné, co mi na knize nesedí je ztvárnění Jokera, který na mě působí až moc "normálním" dojmem. Zobrazení jeho šílenství příliš nepřidává ani jeho lehce metrosexuální vzhled.
Rozhodně se ale jedná o asi nejlepší samostatně stojící komiksový příběh, který jsem kdy četl. Už se těším, až se k němu vrátím při druhém, třetím a dalším čtení...

roman9276
31.08.2020 5 z 5

Nádherný zpracování příběhu, boží ilustrace a já sakra potřebuju okamžitě další díl! Když jsem tohle dostal, všechno ostatní šlo stranou a já to prostě musel číst hned. Harley je prostě láska.

Bezkyne9
22.08.2020 5 z 5

Jednoznacne nejkrasnejsi komiksove dilo, ktere jsem mela tu cest cichat - ta vune! Harleen je Komiks s velkym K. Do puntiku precizne zpracovany - nadherna obalka, prekrasne barvy... ta kresba! Vychutnavala jsem si kazdou stranu. Pribeh je propracovany, uderny, emocne silny a v myslenkach jde do hloubek bez servitek. Uzasne dialogy. A Harley je krasna. Krasna a hodna, laskava a naivni, inteligentni, zamilovana Harley. Moc se mi libilo nahlednuti do Sejicovo tvorby scenare. Kniha si rozhodne zaslouzi cenovku i doporuceni :)

3DD!3
20.08.2020 5 z 5

Skvěle vykreslený původ postavy, která v české mutaci neměla štěstí na vydané příběhy. Harley je žena, se sebedestruktivními sklony, která se zamiluje do největšího násilníka pod sluncem, protože mu chce pomoct. Nechává se zneužívat a bít. Tak se jí to líbí. Tohle je příběh o tom jak a proč mu propadla. Nádherná kresba, promyšlený příběh. Fajnšmekrovinka.