Mrtvé ženy

Mrtvé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438710/bmid_mrtve-zeny-eei-438710.jpg 4 116 116

Hank Giorgio série

Sandra. Melissa. Jayne. Michelle. Nebo alespoň její část. A jména přibývají. Detektiv Hank Giorgio řeší čtyři případy, které spojuje jeden faktor – na začátku byla mrtvá žena. Jeho zběsilému tempu vyšetřování a jedinečným deduktivním schopnostem možná nestačí jeho kolegové, ale bude to dost na to, aby zabránil dalším obětem?... celý text

jarin58
14.05.2023 5 z 5

Brutální thriller spolu s geniálním vyšetřovatelem a máme před sebou výbornou knihu.

666Jitka
13.04.2023 5 z 5

Mám takový pocit, že Martin Štefko ve mně dokázal probudit větší zájem o krimi thriller, který jsem prozatím četla spíše okrajově. Detektiva Hanka Giorgia si člověk velice rychle oblíbí, jak pro jeho podivínství, tak pro jeho "zvláštní" smysl pro spravedlnost a nezvyklé osobité kouzlo. Kniha nabírá na obrátkách hned v počátku, postupně se rozmotává spletité klubko záhad a na povrch vyplouvají dávné hříchy a tajemství, které neujdou chladnokrevné pomstě a budou "originálním" a nechutným způsobem potrestány. Jsem zvědavá na pokračování, protože přeci jen nebylo vše uzavřeno a některé zapeklité události zůstávají prozatím nevyřešeny...

mortem
03.03.2023 5 z 5

Knihu jsem měla tu čest si poslednouch v audio verzi a jsem z ní nadšená. Každá část měla svůj příběh, Hank je opravdu skvělá postava, takový podivín- fascinuje mě, jak je klidný - nedá na sobě znát emoce, a zároveň stačí jeho pohled a už vidí, co kolegové ne. Jeho postava je dokonalá a těším se, až si poslechnu Farmu zrůd, jakmile bude k dispozici. Protože mě tohle pokračování zajímá, jak se vyvine děj a postavy kolem Hanka. Děj byl rychlý a málo předvídatelný, což mě moc bavilo. Zároveň mě konec překvapil, pro mě byl celkem drsný, nečekaný...tak uvidíme co nás čeká dál. Moc děkuji autorovi za zpestření mých dnů a za napětí, které ve mě kniha vyvolala :)

Pampalini
12.01.2023 4 z 5

Jako celek hodně dobré, příběhy jsou dobře promyšlené, nápadité, vygradované a moderní. Žádné čtivo pro slabší povahy, žádné pěkné mrtvoly. Hank je trošku příliš toporný, občas jeho chování postrádá logiku, kterou se ohání (možná záměr). Nevadí, že někdy se dedukují podstatné skutečnosti z ničeho - vpich jehlou nemusí být hned spojen s určitou substancí, stejně soubory v počítači nemusí obsahovat na první dobrou to... Nepoužívání ženských jmen tak, jak je u nás zvykem a pravidlem, evokuje špatný překlad, i když se jedná o původní literaturu. To jsou ovšem drobnosti.

lucie1099
10.01.2023 5 z 5

Za mě pecka... drsný a napínavý krimi thriller. Ráda bych si přečetla pokračování, kdyby bylo

Morbidus
16.10.2022 4 z 5

Nečekaný, avšak fungující mix s význačnou příchutí thrilleru, jehož ingredience mi hodně připomínají seriálového Hannibala, Dextera, všemožné Sherlocky Holmese a něco, co nejspíš neznám. Jen jsem se časem trochu divil, že ústřední tým spánkových deprivantů (plusové body za Hankův černý čaj!) je stále schopný řešit nový příval hrůz, aniž by odpadl únavou. Ale to je jen nepatrný detail. Popravdě se mi většinu času dařilo (je to prokletí) úspěšně držet krok s Hankem.
Jako negativum nevnímám ani brutalitu, vulgaritu ani občasnou erotiku - tohle k žánru patří a zapadalo mi to tam bez jakéhokoli narušení čtivosti. Vlastně bych si možná dovolil tvrdit, že kniha má mimo drsné pasáže i poměrně „dobrý humor“. Na druhou stranu mi trochu vadila „neuzavřenost“ některých dějových linií. Naštěstí je vše navzájem propojené, takže po čas četby není třeba se nad tím výrazněji pozastavovat. Nejvíce jsem si tím pádem užil až poslední příběh (tedy, ne že by kvalita předchozích byla výrazně slabší); podobné skládačky mi prostě sedí. Konec knihy se mi zamlouval a současně navnadil na pokračování.
Doporučuji nejen milovníkům thrilleru, ale i čtenářům temnější literatury.

Ivan Kučera
15.10.2022 4 z 5

Dlho to vyzerá ako zbierka (veľmi dobrých) poviedok, ale postupne sa to začne prepájať. Martin Štefko v tejto knihe dokázal temer nemožné. Nemám príliš v láske, ak napr. český autor píše nielen o zahraničí (dajme tomu o USA), ale ak postavy nie sú napr. českí turisti, ale priamo obyvatelia USA. Martin to ale napísal tak dravo a sebavedomo, že ak by Mrtvé ženy napísal pod pseudonymom John Reinwald, nikto by nikdy nezistil, že je Čech a naopak každý by vravel o novom šokujúcom zahraničnom spisovateľskom objave. Podľa mňa sa Martin dokázal presvedčivo vcítiť do kože Američanov a napísať poctivý, drsný krimitriler. Niečo som už v živote videl a čítal, takže ma tunajšie sexuálne a krvavé pasáže nešokovali, ale musím uznať, že sú napísané tvrdo a ak niekto podobné záležitosti nečíta každý deň, určite ho slušne odfajčia. Martinov štýl je rovnaký, ako hlavný hrdina: chladnokrvný, praktický, technický, vecný a (zdanlivo) bez emócií. Tempo i vďaka tomu odsýpa, hoc má kniha 328 strán. Čo sa ústredného detektíva týka, spomenul som si na Agathu Christie (Poirot), A.C. Doylea (Sherlock Holmes), Eda Brubakera (antagonista Tracy Lawless zo série Criminal), Mentalistu, Zahlera (Špinavý kšefty na North Ganson Street), Lee Childa (samozrejme Jack Reacher) a Lairda Barrona (séria o Izajášovi Coleridgeovi), ale nemôžem povedať, že mi to vadilo. V podobných látkach si zvyknem všímať rôzne nezrovnalosti a blbosti, ale musím objektívne povedať, že tu som si ničoho vyložene nesprávneho nevšimol; fakt to vyzerá tak, ako keby bol Martin Štefko bývalý kriminalista.

Kaacule
21.06.2022 3 z 5

Kniha se četla dobře, je svižně napsaná, příběh nestojí, hlavní postava super, vedlejší taky povedené, záporáci jsou dobře vymyšleni, ale… vykreslená brutalita je na mě místy zbytečně přehnaná. Sprostých slov je hodně, nicméně to není tak rušivé, jako některé scény, které by zapadly spíše do erotické povídky. Tady mi nesedí.
A nakonec ještě zbytečné chyby v textu - na knihu této délky jich bylo docela dost.
Každopádně autor umí psát, to je poznat, ráda si od něj přečtu více knih a na chystané pokračování Mrtvých žen se nejspíš také dostane. Přece jen - Hankův příběh mě zajímá.

jaroiva
12.04.2022 4 z 5

Martin Štefko bezesporu umí psát. Přesto tato kniha nebude patřit k mým oblíbeným z jeho repertoáru. Nesedělo mi větší množství sprostých slov ani brutální popisy.
Třeba u Chrise Cartera tu brutalitu tak nějak beru, i když je mi z toho špatně, většinou se omezí na pár scén, tady to bylo takové brutálně rozplizlé po celé knize.
Nesnesitelně geniální detektiv byl dobrý, ten mě bavil.
Stejně ale za mou oblíbenou autorovou knihou "Nikdy se nepřestala usmívat" zaostávají Mrtvé ženy o mnoho koňských délek.

Leona333
30.03.2022 3 z 5

Krváky a brutalita prostě frčí...! To už pochopili i čeští autoři, kteří chtějí psát thrillery a detektivky. Jen tady bych doporučila pro příště trochu ubrat. Ono se ne nadarmo neříká, že ,,méně je někdy více." Já bych za sebe třeba více ocenila propracovanost ohledně ,,možné - nemožné" souvislosti všech vražd, které v knize jsou. Takové to přeskakování od jednoho k druhému, od vraždy k vraždě, se mi prostě nezamlouvalo. Takže žádné wau ani potlesk se bohužel po přečtení nekonal.

Malarkey
09.03.2022 5 z 5

Martin Štefko mě už mnohdy přesvědčil s jeho spisovatelským umem a tak, ač je tato kniha již z roku 2020, jsem tak nějak tušil, že si čtení užiju. To, na co jsem si musel zvykat, je fakt, že kniha nevypráví konkrétní příběh. Spíš prochází určitým časovým úsekem emočně nevyrovnaného vyšetřovatele Hanka, který když Vás rozbrečí (a navíc budete žena), tak kapesníček od něj určitě nedostanete. Zde jdou emoce stranou a možná i proto je Hank tak zajímavá a čtivá postava. Zajímavé na této knize je ale to, že ač nějak začíná, chvíli trvá, než se dostanete k jádru pudla o čem to vlastně vůbec je. Jednoduše řečeno se tu vraždí jak na stříbrném podnose, vraždy nemají ani kdovíjakou souvislost, až nastane moment, kdy se začne něco dít, a i když vraždy pořád nebudou mít souvislost, vy už budete tušit, co je hlavním námětem celé knihy. Jediné, co celý ten děj spojuje je fakt, že probíhá v rámci nějakého časového úseku, u kterého se podivíte minimálně tím, že těch hnusných vražd je na jedno město až nebývale hodně. Autor se navíc lehce vyžívá i v sexuálních a brutálních scénách, takže pokud si zvyknete i na to, máte vyhráno. Mrtvé ženy se pro Vás stanou zážitkem poslední doby a dopadnete na tom stejně jako já.

pohoda58
16.02.2022 5 z 5

Kniha je pro příznivce trilleru, obsahuje napětí, spád. Na to, že jsem měla v ruce prvni knihu od tohoto spisovatele, tak mi opravdu velmi překvapila. Opravdu doporučuji, ale silnějším čtenářům. Spisovatel je český Carter :)

karinga
16.01.2022 4 z 5

Detektiv Hank Giorgio je takový novodobý Sherlock Holmes a před sebou má několik řádně zapeklitých případů. Ačkoli mu právě někdo zavraždil novomanželku, vrhá se po hlavě do práce a tam, kde se jiní teprve rozkoukávají, on má odpovědi. Jak si ale poradí s na první pohled nevyřešitelnými vraždami?

Ani tentokrát mě Martin nezklamal a dokázal, že je jedno, jestli píše horor, postapo nebo detektivku, prostě umí vyprávět příběhy. Nechal Hanka řešit 4 případy, z nichž každý byl jiný, ale všechny spojovalo jediné - lidi umí být fakt krutí.

Hlavní hrdina byl prostě magor (i dle jeho vlastních slov) a snad i proto je skvělé o něm číst. S knihou Nikdy se nepřestala usmívat (kterou si URČITĚ přečtěte) mají Mrtvé ženy společné některé postavy, což je mi taky sympatické, ale tady šlo čistě o detektivku, takže ten wow efekt nebyl takový jako u Nikdy se nepřestala usmívat.

Každopádně i Larisa, Hankova parťačka, je dost cool, takže prostě a jednoduše: tohle by šlo. Skoro si troufám říct, že je to takový český a trochu ostřejší Bryndza.

OnusProbandi
09.12.2021 1 z 5

Jakože cože? Opravdu je nezbytné se vyžívat v brutalitě spáchaných vražd kdy pouhé nahlédnutí za oponu nestačí a probíráte se obzvláště nechutným trýzněním s takovým tím, "já to vlastně nechci popsat celé ale jen ty naprosto k zvracení momenty zbytek ať udělá fantazie" ? Ke zmírnění fantazie příliš prostoru nezbylo. Hlavní postava je fakt sympoš, no ještě aby ne, když je to lyrické spojení fyzických kvalit superhrdiny, sociopata a myslitele Sherlocka.

Lablynt
05.11.2021 3 z 5

Je mi to moc líto, ale čekala jsem od toho víc. Hlavní postavy nesympatické, věčně ukecané, spousta bezduchého tlachání a popichování, které mohlo být nahrazeno pořádným rozuzlením. Příběhy zachraňují především rozmanité brutalitky. Nemohu říct, že bych se nudila, ale u vytržení rovněž nejsem, i když je knížka poměrně čtivá.

katerina5544
23.04.2021 5 z 5

Vynikající. Český Chris Carter což je král thrillerů tak asi ani není třeba nic dál dodávat ;) jen toho humoru je tady trošku méně ;)

klarisssa
01.03.2021 5 z 5

Wau! To byla jízda. Strhujicí,drsné a převapivé čtení ,které vám zaleze pod kůži..
Doufám, že případy detektiva Hanka jestě nekončí..

AdmiralPata
15.11.2020 3 z 5

Trochu zklamání.Velkým kladem celé knihy je naturalistické,brutální a až na hranici pudlikovatelnosti vykreslení zločinu.Zbytek knihy je ale nanejvýš průměrná detektivka,autor se příliš zaměřil na vyprávění o zločinu,ale opomněl ty části knihy kde se daný zločin řeší.Úplně chybí nějaké větší zvraty.K tomu nesympatická dvojice hlavních postav, ohraný detektiv bez emocí a jeho parťačka,která si určitě ,vzhledem k mluvě, přivydělává jako dlaždič.

Habana
27.05.2020 5 z 5

Krom hlavní postavy Larisy, mohu říct, že se jedná o Štefkovo nejlepší dílo a dokonce bych řekla že i nejlepší dílo celého nakladatelství Golden dog. Jedná se o surový detektivní thriller, kam pro gore scény nechodíte moc daleko. Hlavní hrdina je sice jako robot, ale čtenář si jej velice jednoduše oblíbí!

eraserhead
08.05.2020 5 z 5

Martin Štefko to se mnou jako se čtenářem nemá vůbec lehké. Plně uznávám jeho spisovatelské schopnosti, Štefko umí zaujmout, umí načrtnout a vygradovat scénu, umí si hrát se slovy, umí pobavit trefně zvolenou hláškou, umí vtáhnout do atmosféry, strhnout akcí, Martin Štefko prostě píše dobře a každou knihou se jen a jen zlepšuje. Jen prostě většinou nepíše příběhy, které by byli mou skleničkou jahodového džusu co se týče zaměření a žánru. Zombie postapo, až komiksově akčně (fantastické) superhrdinovky se silně stylizovanými hrdiny či western fakt není něco, po čem bych sahal v knihovně pravidelně. Vlastně jím není ani krimi thriller. Ale už po pár stránkách Mrtvých žen to dost hlasitě bouchlo a co myslíte - bylo to tam. Mrtvé ženy jsou prakticky dokonale napsanou knihou. Kašlat na to, že mě ani tenhle žánr zrovna dvakrát moc nebaví a nejednou mi nemá co nabídnout (čest vyjímkám), ale Mrtvé ženy mě draply za koule a dotáhly po drsné dlažbě až do konce. Už dlouho se mi nestalo, že jsem kvůli knize odkládal jinou práci a ukrajoval jí čas jen proto, abych mohl jen o pár minut déle číst. Mrtvé ženy to dokázaly a v mých očích se staly Štefkovou dosud nejlepší knihou. S přehledem válcují minimálně polovinu všech krimi thrillerů co jsem dosud přečetl (mám hrozně rád Grahama Mastertona, hlavně teda jeho horrory, ale jsem rád i za tu krimi thriller sérii, co mu teď u nás vydávají - Mrtvé ženy za sebou nechávají některé díly Mastertonovy série a s dalšími bez zadýchání drží lajnu). Já vlastně nevím, co tady napsat negativního, protože mě vůbec nic nenapadá. Hrozně rád bych si od Štefka zase přečetl takhle skvěle napsaný horror, ale vlastně budu úplně spokojený, když to bude pokračování Mrtvých žen. Já nikdy moc nechápal, jak může tak žánrově přeskakovat a možná u některých knih to v mých očích i ubíralo na kvalitách a mém osobním hodnocení, ale tady jsem úplně cítil, jak si to sedlo. A myslím si, že krimi thriller Štefkovi sedl jako pověstná prdel na hrnec. Protože dobrý, poutavý, strhující, drsný a současně i zábavný krimi thriller může vzniknout kdekoliv, nemusí na jeho obálce být seversky znějící jméno nebo drsně působící anglický pseudonym typu John Dirt. Na knize hlavně oceňuji práci s charaktery postav a odvahu nebát se přitvrdit, když je to třeba. Snesu hodně, ale některé scény... Wau... Takže, kolik Mrtvých žen si musím koupit, aby bylo pokračování?