Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487490/bmid_hajovna-v1s-487490.jpg 4 926 281

Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Nemá je ráda a obává se jich, ale se svým osobním životem mladé manželky a matky je spokojená. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Musí se vyrovnat s tvrdým trestem a mnohaletým odloučením od manžela Vojtěcha a teprve čtyřměsíční dcery Aničky. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu, na které ji pomalu, ale definitivně nahradila Hanka. Rozhodne se bojovat o manžela i dceru, ale tento boj s nejistým výsledkem je ze všech nejtěžší.... celý text

Téra
18.07.2023 4 z 5

Nejdříve jsem knihu ohodnotila na tři hvězdy. Ve stínu některých knih, co jsem četla v nedávné době, mi v této knížce něco chybělo, ale ani nevím co. Nakonec jsem své hodnocení přehodnotila, příběh to byl totiž moc zajímavý a já jsem netrpělivě čekala, jak nakonec dopadne. Lindu jsem moc obdivovala, za to, že nezahořkla a zvládla necítit nenávist a zášť.

Pisquosus
14.07.2023 2 z 5

Téma možná zajímavé, ale zpracování hrozné. Všechno povrchní, napsáno nudně, nezažívala jsem vůbec žádné emoce.

Podle recenzí jsem očekávala pecku, ale spíš jsem se nutila knihu dočíst.

Za mě palec dolů.

Khalidah
13.07.2023 4 z 5

Příběh mladičké maminky Lindy mě úplně pohltil. Styl jednoduchého vyprávění v první osobě knížce naprosto sedl. Osud hlavní hrdinky, její odloučení od dcerky a následný návrat zpátky byl velmi dojemný a nenechá na sebe zapomenout.

sonalana
30.06.2023 4 z 5

Začátek knihy byl na mě moc rychlý. Jako když babička vypráví večer před spaním celý svůj život. Nestihla jsem si k postavám udělat vztah. Prostřední část ve vězení už byla trochu lepší, ale hrozně mě nudilo psaní knihy. Navíc k ní nebylo více informací, co na to řekli lidé a blízcí po návratu. Třetí část knihy už byla za mě nejlepší a já dvakrát měla na krajíčku. Kniha nebyla špatná, ale něco málo navíc mi tam ještě chybělo.

adevis
26.06.2023 5 z 5

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Podnázev knihy značí o velkém emočním průseru. A taky žejo!

Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou je jí mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu

Hlavní hrdinka Linda má i přes nepříjemnou přítomnost ruských vojáků skvělý život. Narodí se ji dcera Anička a když ji jsou dva měsíce, kvůli nešťastné náhodě skončí ve vězení. Propuštěna je po necelých pěti letech. Mám doma pětiletou Amálku a představa, že bych ji celý její život neviděla a nebyla ji po ruce mě doslova ničila. Nechci si to ani v nejhorších snech představovat.
Hájovna je silný příběh. Nejednou jsem měla chuť knihu zahodit a rozdýchat tu nespravedlnost. I přesto mě zvědavost přinutila ve čtení pokračovat. Bylo to neskutečně silný.
Doporučuji všem - rodičům i nerodičům.
Budete cítit neskutečné množství různorodých emocí.

Proč je den po bouřce nejvoňavější a duha nejkrásnější? Proč musí být nejdřív dusno, aby pak v průzračném vzduchu ptáci šťastně zpívali?
Vězení mi vzalo svobodu, ale dalo možnost mít čas pro sebe a já jsem ho chtěla využít.

N.i.n.a
23.06.2023 5 z 5

Jak ve mně knihy nevzbuzují velké emoce, tak u této jsem měla asi 2x na krajíčku.
Příběh byl extrémně silný a úžasná čtivost knihy z toho udělala jednu z nejlepších knih, které jsem letos četla!

LucieT
20.06.2023 5 z 5

Perfektní, vůbec jsem nedokázala knihu odložit. Hlavní hrdince patří obdiv za to, jak všechny ty nelehké chvíle zvládala, ve vězení i potom. Uff.

klara2791
16.06.2023 5 z 5

Knížku jsem četla jedním dechem, šokující téma. Hrdinka prožila peklo na zemi, kvůli náhodě. Skvěle seprané. Doporučuji.

tereza5480
15.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Uf, to byl masakr. Hodně jsem obrečela. Mám dvě děti a starší dcera je pětiletá. Moc hezky napsáno. Krásně vidět ta změna náhledu na situaci a smíření se. A díky, jak to dopadlo. To bych asi nevydržela.

mag097
14.06.2023 5 z 5

Knížka má jenom něco málo přes 200 stránek, autorka tedy nejde úplně do hloubky, i tak se jí podařilo vystavět neuvěřitelně silný příběh a dotknout se mnoha témat. Pro mě nejsilnější bylo asi téma mateřské lásky.

Dádulka67
12.06.2023 5 z 5

Pěkná kniha. Jsem stejně stará, jako hlavní hrdinka a mám dceru věku Aničky. Dobu, kterou autorka popisuje jsem prožila. Bylo to opravdu tak, jak kniha popisuje. Osobně si myslím, že hlavní hrdinka by nedostala taky vysoký trest, kdyby se nejednalo o "rusáky". Její nechuť k nim naprosto chápu - i nám je ve škole vnucovali takovým způsobem, že mám dodnes problém je akceptovat. I proto mi tak strašně vadí ukrajinizace naší vlasti a pozvání vojsk USA do Čech. Opravdu by mne zajímalo, jak se na dnešní politické tahy hlavní hrdinka dívá, zda je jí z toho tak úzko, jako mě. Historie se opakuje, ale obávám se, že to nebude jen na pár let...

huhuhu
08.06.2023 4 z 5

Silný a zajímavý příběh, ale myslím, že mohl být zpracován lépe - méně povrchně a trochu rafinovaněji. Takhle to pro mě bylo dost předvídatelné, ale i tak jsem četla celkem se zájmem.

Thamilka
05.06.2023 3 z 5

Kniha se četla dobře, byla to zvláštní doba, často čtu nové a nové věci, o kterých jsem neměla tušení... Hlavní hrdinka se s tím vším ale vypořádala bravurně.

kosátkoo
05.06.2023 5 z 5

Skvělý román, vyspělý, chytrý, krásný.

dagmar5477
04.06.2023 5 z 5

Velmi silný příběh. Kniha se četla sama. Perfektní.

Ála41
22.05.2023 3 z 5

Kniha se čte lehce a rychle, což u takového velkého a zajímavého tématu není úplně asi výhra. Líbily se mi popisky života na hájovně, přírody okolo, klidně by jich mohlo být i víc. Co mě teda fakt rušilo a bylo slabé, tak to byly pohádky, které psala Linda dceři, prostě a jednoduše mě nebavily, proč tam byly?Nesouvisely s dějem, neměly výpovědní hodnotu, neodrážely se v nich žádné myšlenky....Jsem ráda, že jsem si knihu koupila, určitě se k ní někdy zase ráda vrátím, určitě ji doporučuji.

kalinka99
22.05.2023 5 z 5

Příběh o tom jak jedna nešťastná náhoda může obrátit život vzhůru nohama.

sonkovaj
22.05.2023 5 z 5

Moje třetí knížka od autorky a i tato se mi velmi líbila.
Nevšední příběh z nevšedního prostředí.
Téma vztahy a ještě vztah matka X dcera, to já můžu.
Autorka píše velmi dobře toto je čtivá kniha, co vás pohltí.
Za mě doporučuji.

Susan94
20.05.2023 4 z 5

Autorka mě překvapila velmi čtivým stylem psaní. Je lehký a srozumitelný. Děj jako takový je zajímavý, ikdyž se toto téma (život v komunismu) neustále opakuje. Závěrečné stránky mi naopak přišli, že se snaží autorka udělat jen dobrý dojem na čtenáře. Nedokázala jsem tomu uvěřit, protože ten zvrat byl tak rychlý a nečekaný.

bosorka78
16.05.2023 5 z 5

Jak někdo už zmiňoval první kapitola se mě táhla, dokonce jsem i obracela listy, protože se mi zdálo, že se tam nic moc neděje ,ale pak to dostalo rychlý spád a já se nemohla odtrhnout. Miluji své děti ,ale vůbec si nedovedu představit,žít po propuštění z vězení tak jak musela žít hlavní hrdinka,ale asi mateřská láska dělá divy.