Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487490/bmid_hajovna-v1s-487490.jpg 4 900 272

Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Nemá je ráda a obává se jich, ale se svým osobním životem mladé manželky a matky je spokojená. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Musí se vyrovnat s tvrdým trestem a mnohaletým odloučením od manžela Vojtěcha a teprve čtyřměsíční dcery Aničky. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu, na které ji pomalu, ale definitivně nahradila Hanka. Rozhodne se bojovat o manžela i dceru, ale tento boj s nejistým výsledkem je ze všech nejtěžší.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: ekniha , Brána

Lenisk@
Lenisk@
včera 2 z 5

Kniha s výborným námětem - my, co jsme to nezažili, se dozvídáme o době, v níž se žilo, a také zjišťujeme, jak se žilo v hájovně uprostřed lesů a ve vězení. Ale to všechno bohužel jen hrozně povrchově. Nemáme čas se do postav vcítit, autorka nám nic nepopisuje do podrobností, třetí část úplně uspěchá. Je to veliká škoda, námět měl určitě potenciál.

kristyna4022
kristyna4022
21.02.2024 2 z 5

Námět zajímavý, zpracování bída - klouže po povrchu, nudné, rozhodně to ve mě žádné emoce nevzbudilo a navíc mě brutálně rozčilovaly vykřičníky za každou druhou větou, proboha proč? Nutila jsem se do čtení a musela jsem přeskakovat. Nechápu tolik kladných hodnocení, protože kdo čte hodně a má srovnání, tak tady asi bude zklamání. Nedoporučuji.

Siege03
Siege03
19.02.2024 5 z 5

Za mě výborná kniha,obdivovala jsem hl hrdinku,co všechno dokázala,jak se s nepřízní osudu propašovala.A o tom to je.Za mě doporučuji

klokan.1905
klokan.1905
15.02.2024 5 z 5

Hájovna...
Pro mě velice milé překvapení... Na knihu jsem narazil opět díky mým oblíbeným uživatelům zde na Databázi knih...
Je to taková čtenářská jednohubka (pouhých 216 stran), tak na dva večery, ale mimořádná čtivá... Budete se pohybovat v druhé polovině osmdesátých let a pak také v období sametové revoluce... Ke knize Vám nijak více neprozradím, snad jen, že by si určitě zasloužila Vaši pozornost...
Po přečtení mohu konstatovat, že bych tam viděl prostor pro pokračování... Mohlo by se třeba jmenovat Fara... ;-)
Knížka se mi velice líbila a moc dobře se mi četla... Potěšilo by mě, kdyby bývala měla klidně o nějakých 150 stránek navíc... ;-)
Koukal jsem se i na další knihy napsané Karlou Kubíkovou a rád bych si přečetl Spálená křídla... Knihu však nejde zakoupit a tak budu doufat v dotisk...

mkarajda
mkarajda
07.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Knížka se mi líbila. Ze začátku jsem si říkala,že je hodně povrchní,ale pak jsem si na to zvyklá,že nejde nijak do hloubky a tu hloubku, pocity jsem si začala domyslet sama a s autorkou jsme se hezky shodly, že jsem přesně chápala Lairiny kroky. Jen ten konec mi přišel takový uspěchaný. Anička nic nic, pak malý náznak a najednou se stěhuje.

andream
andream
23.01.2024 5 z 5

Opravdu hluboky pribeh, i kdyz neni psan do hloubky spis povrchni vypraveni, coz nic nemeni na velice ctivem a smutnem pribehu, od ktereho se proste neda odejit jednoznacne doporucuji a davam plny pocet hvezdicek.

Gaboskaaa
Gaboskaaa
05.01.2024 4 z 5

Velmi silný příběh, ve kterém si člověk zas a znovu uvědomí iracionalitu a absurditu doby minulé, a na druhé straně benefity svobodné doby. Přesto mi přišlo, že mohla být kniha psaná více poutavě.

lydie7986
lydie7986
31.12.2023 4 z 5

Téma velmi silné podané formou jako byste nahlíželi do cizího deníčku. Nečekejte tedy žádnou propracovanou literaturu ani hlubokomyslné úvahy o životě. Je to velmi surové a je to tak dobře, protože zpracovat si to musíte sami v průběhu čtení a je pravda, že jsem měla nejmíň dvakrát chuť odložit knížku nedočtenou, protože v happyend jsem nedoufala. Doporučuju jako povinnou četbu všem, co mají doma jakoukoliv střelnou zbraň.

ErčaV.
ErčaV.
28.12.2023 5 z 5

Tohle je opravdu nádherná kniha. Těžký osud, spousta emocí a i když má pár stran, tak je to skvělé čtení.

orinka3
orinka3
21.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Hořký román z doby, která vzala spoustě lidí kus jejich života. Stejně tak, jako Lindě. Čtení je to krásné, příběh má správné tempo a s hlavní hrdinkou jsem se vrátila do doby, kdy i u nás se zboží prodávalo v univermágach a zmínka o zvláštním pachu vyvolala i mou vzpomínku na cosi divného ve vzduchu v těch obchodech. I na sčoty, dřevěná počitadla, která pro mě byla naprosto nepochopitelná. Linda si vystála své. Nedovedu si představit, jak mohla zvládnout tolik let vězení a nezbláznit se tam! Matka od miminka, a oni jí nemohli dát podmínku, vždyť byla předtím netrestaná! A jakoby toto nestačilo, po vykonání trestu se s nadějí vrátila k dcerce, aby zjistila, že jí "maminku" v její nepřítomnosti dělá kamarádka Hanka a obsadila její místo i v manželské posteli. Linda měla vůbec na manžela smůlu, na první pohled suverén, pod povrchem nerozhodný a vyhýbající se řešením. Tomu docela vyhovovaly dvě ženy v domě a ani se netajil s tím, že žije s Hankou místo ní. Do toho ještě tchyně, kterou si tam Vojtěch přistěhoval, aby si ušetřil dojíždění za ní na vesnici. Lindě vlastní máma zemřela v době, kdy byla ve vězení a odtamtud ji ani na pohřeb nepustili. Naše knižní hrdinka byla smířená se situací, šlo jí jedině o dcerku, kvůli ní nedělala výstupy, jen pokorně čekala, až si ji získá. Aby toho nebylo málo, Hanka s Vojtěchem otěhotněla a tlak na rozvod nabíral na síle. Když Linda poznala, že je v hájovně navíc, chtěla bydlit samostatně. V domě tchyně, když ta žila na hájovně s nimi a dům byl prázdný. Nebyla příliš zdravá a přivodila si tam úraz, na který doplatila životem. Přišel rok 1989 a Vojtěch se dal na politiku. Na rodinu měl stále méně času, Linda mezitím kontaktovala Eriku, od které se dověděla úžasnou zprávu, že dostala svou vlastní farnost. Svitla jí naděje žít svým vlastním životem jinde a Erika souhlasila s jejím přistěhování na faru. Doma atmosféra houstla, Hanka nezvládala péči o obě děti a Lindina dcerka svou snahou starat se o malého Vojtíška teď překážela. Dávala najevo, že by bylo dobré, kdyby s ní Linda odešla. Tak se i stalo, na tu faru odjížděly spolu. ...... knížka skvělá, jen ten konec mi přišel tak trochu uspěchaný. Docela by se mi líbil i další díl.

Ďobi-1968
Ďobi-1968
12.12.2023 5 z 5

Smutný příběh o tom jak pracovali komunistické soudy. Je pravdou že jsme nenáviděli Rusáky a mysleli jsme že jsou tu dočasně na věčné časy. Když přijeli Vojska Varšavská smlouvy na pomoc proti potlačení kontrarevoluce která tu nebyla, ležel jsem jako dvouměsíční mimino v nemocnici se zápalem středního ucha. Mamka myslela že bude válka, tak mě v vzala domů na revers. V devadesátých létech jsme byly s první dcerou na propichnutí uši kvůli naušnicim. Byla tam s náma i babička a sestřička s mamkou vzpomínali na první den okupace a chaoz v nemocnici i státě.Po revoluci jme očekávali většina že budeme neutrální stát a pomohli jsme rozkladu vojsk Varšavské smlouvy.
Dnes se nám po našich ulicích prohánějí opět cizí vojska, doufám že tu nebude vojenská základna. NATO se roztáhlo až k Ruským hranicím což není mírové jednáni. Uvidíme jak dlouho to Rusko vydrží,doufám že naše země se nestane bojiště těch kteří nepoznali válku a utrpení.

mythos91
mythos91
07.12.2023 4 z 5

Emotivní příběh ze socialistických 80. let a osudu jedné mladé ženy. Vlastně i jejích blízkých osob. Ačkoli jsem po většinu času četby tohohle románu měl stažené hrdlo a necítil se komfortně, díky trpkostem zažívajících hlavní postavou Lindou, autorku musím vyzdvihnout.
Velmi dobře napsaná kniha o lidské síle, ztrátě svobody a dopadu socialismu nejen na hlavní postavu, ale na celou rodinu. Inspirováno skutečnou událostí.

KristynaKohleo
KristynaKohleo
20.11.2023 5 z 5

Silný příběh o nezdolné ženě žijící v těžké době. Přečteno jedním dechem.

Hema
Hema
19.11.2023

Ten příběh má vše potřebné. Je to útlá knížka, ale plná emocí. Postoje hlavní hrdinky chápu a souzním s ní.

Katrinreading
Katrinreading
14.11.2023 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Skvěle napsaná, silný leč prostý příběh, dojemná... prostě výborná a netřeba dalších slov.

Janca007
Janca007
05.11.2023 4 z 5

Knížka měla zajímavé téma, ale asi nic, co bych si přečetla podruhé. Nevím, jsou ve mě rozporuplné pocity.

Jakubicek
Jakubicek
05.11.2023 4 z 5

Ani nevím jak se tahle knížka ke mně dostala. Asi mě zaujala svou obálkou a prostředím. Na začátku jsem měl pocit, že autorka používá takové strohé a nezúčastněné věty. Že hodně popisuje děj a nedává postávám moc prostor se ukázat v jasnějším světle. To se ale změnilo zhruba v půlce knížky. Dostalo to hodně psychologicky nádech a poslední třetina byla plna emocí. Jako trojnásobný táta jsem měl několikrát slzy v očích. Silný příběh, nijak veselý z okupovaného Československa pod totalitní vládou. Autorku jsem neznal a na její styl jsem si zvykl a bavil mě. Doporucuju určitě dočíst až do konce.

tracey9
tracey9
30.10.2023 3 z 5

Hájovna Karly Kubíkové je knihou, kterou jsem si přečetla v rámci projektu #hromadnastafeta a tuto konkrétní vyslala na cestu @ann.ctenarskyklub :)

Hájovna po celou dobu sklízela nadšené ohlasy a tak jsem se na ni nesmírně těšila. Silné téma mateřství a zároveň uvěznění Lindy za dob minulého režimu slibovalo opravdu silný příběh, nicméně pro mě byla kniha spíše zklamáním. Možná to bylo vysokým očekáváním, které jsem od knihy měla. Rozhodně mi nesedl úsporný styl psaní autorky, který pro mě tím pádem nešel do takové hloubky citů postav, které bych si přála. Všechno tak nějak sklouzlo strašně rychle pryč. Vztah hlavních postav Lindy a Vojtěcha mi od začátku vadil, obzvlášť Vojtěch mi hrozně lezl na nervy svým divným, až ledovým chováním. Linda si s ním ale moc nezadala, když v jednu chvíli se jí dotkl na velmi citlivém místě a o pár řádků dál se baví téměř nejvíc za celý život.

Knihu jsem si přála přečíst před porodem a to se mi bohužel nepovedlo jediná postava, která mi tudíž přirostla k srdci, byla malá Anička, která se už jako malé miminko ocitla bez maminky, která byla zavřená ve vězení. Později se o ni kromě tatínka a babiček starala i Lindina kamarádka Hanka a Anička tak později musela mít v ženách kolem sebe veliký zmatek. Hanku jako postavu nedokážu ani komentovat, protože její chování bylo snad nejvíc nelogické ze všech :D

Takže jako poslední čtenář této knihy předtím, než se vrátí k Annettce, nedávám žádné vysoké hodnocení. Kniha sice má silné téma, nicméně pro mě tam chybí více hloubky v citech a prožívání děje. Celou dobu se mi zdálo, jako kdyby Linda vyprávěla cizí příběh, který se jí ani nedotkl, ne svou vlastní bolavou zkušenost.

Hodnotím tedy 3,5 z 5 a to hlavně kvůli závěru, který jediný mi přišel citově plný.

Vrbická1999
Vrbická1999
27.10.2023 5 z 5

Tato knížka má přesně to, co mě poslední dobou nejvíc baví. Je spíše smutná a dramatická, věnuje se těžkému tématu odloučení matky od dítěte, část děje se odehrává na venkově, přesněji na samotě v hájovně a popisuje část české historie. Velice dobrá knižní jednohubka (má pouze 200 stran).

katerina3368
katerina3368
26.10.2023 4 z 5

Knížku jsem dostala od babičky na poslední Vánoce, než zemřela. Má tedy pro mne speciální význam a čtení sem dlouho odkládala. Četla jsem ji na 2x, před letem jsem ji odložila s tím, že nechci číst nic vážného a teď se k vrátila. Nemohla jsem se však znova úplně začíst. 2 část mě příliš nebavila. Poslední část už byla jinčí kafe. Ocenila bych však, kdyby autorka šla více do hloubky a poslední část více rozepsala.