Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468167/bmid_hajovna-hXF-468167.jpg 4 930 283

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu ...... celý text

twigxi
21.11.2022 5 z 5

Tak silny a velky pribeh na tak malem rozsahu! Tady nebylo vubec nic navic. Naopak jsem si prala, aby kniha mela vice stranek. Krasny, dojemny - ale vubec ne kycovity pribeh. Tak verohodne vypraveny, ze se zda jako by byl opravdu ze zivota. Doporucuji!

KAJAMA
14.11.2022

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hrdinku chápu, v době, kdy se děj knihy odehrává, jsem byla na mateřské dovolené. Dnes s odstupem let se lehce kritizuje. Uvědomte si, že nikdo v době normalizace nevěděl, že bude nějaký listopad, Rusáky jsme tu mohli mít dodnes. Styl psaní mi vyhovuje, je to lepší než nějaké kličky a básnické obraty. Určitě si přečtu další knihy od autorky.

wendulka321
13.11.2022 5 z 5

Příběh o tom jak jedna blbá "legrace" skončila dlouhým vězením mladé maminky. A jak pak musela pomaličku získávat zpět přízeň své malé dcerky. Silný krásně napsaný příběh.

ludek.n
09.11.2022 5 z 5

Jediný okamžik, chvíle strachu o sebe a o svou čtyřměsíční dcerku, stačí k tomu, aby se život Lindy změnil v tragédii. Karla Kubíková vypráví svůj příběh z vojenského újezdu s neobyčejnou pokorou a něhou. Nebojí se přitom ukázat prstem na sociální křivdy, odhalit bezútěšnost života za mřížemi, ani zaplést vztahy mezi svými protagonisty do podivuhodného klubka příčin a následků. Je tu spousta emocí, které přestože se nederou příliš dopředu, bublají pod povrchem a celé vyprávění dělají atraktivním. Jednu chvíli máme před sebou příběh dramatický, hned poté zase milostný, nebo ještě lépe příběh o nekonečné mateřské lásce a o touze po svobodě, psychické i fyzické. Kubíková při svém vykreslování osudů Lindy, Vojtěcha a Hanky nikam nechvátá. Přestože si jde neochvějně za svým, hraje si s pocity, kouzlí s náladami a skládá jednotlivé perličky dojmů do mozaiky tak osobité, že zapomenete na realitu a ocitnete se rázem v hájovně na okraji lesa hned vedle roztahujících se Rusáků, kterým přejete jedno jediné: ať táhnou, odkud přišli! Silný emotivní příběh, který je dobře napsán, co víc si přát…

Italkaaa
29.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha, plná emocí, strachu, vlastně mi přišla napínavá, protože jsem si říkala, že ve spoustě momentů bych já sama už pokračovat nemohla. Ale hlavní hrdinka pořád žila dál a dál. Bylo to o lidech z masa a kostí. Jsem nadšená.

Knihomolka506
26.10.2022 5 z 5

Můj obdiv patří těm, kteří za těch časů žili a nepřežili a těm, kteří přežili nemožné.
Život po válce se pro mnohé začal obracet k lepšímu. Dokud nepřišli Rusové znova. Vlastně potřetí.... sice náš stát osvobodili, ale pak v průběhu let 1968 a 1985 udělali ze života lidí tragédii. Mladá studentka, teda teď už vlastně maminka se nám život té doby snaží vysvětlit. Za sebemenší slovo v hospodě stačilo místním, abyste skončili ve vězení. Ruské obchody překypovaly zbožím, zatímco u místních byl nedostatek snad všeho . Hlavně v době výchovy malého dítěte. Co ale způsobí odloučení dcery od matky?

anibeni
25.10.2022 3 z 5

Tato kniha se mi těžko hodnotí a kdyby to bylo možné, dostane ode mne tři a půl hvězdičky...
Příběh jako takový byl silný.. myslím že mi dlouho zůstane v hlavě... ale zpracování jaksi pokulhávalo... nevím, čím to bylo.. jestli ne úplně povedeným začátkem, nebo naopak zničehonic "šťastným" koncem... každopádně jako ženu a matku mě příběh velmi zasáhl, ale jako vášnivou knihomolku mě asi trochu zklamal..

Lucissia
21.10.2022 5 z 5

Mám ráda tyto příběhy, do konce jsem netušila, jak to s Lindou dopadne... 5 hvězd právem :-)

Pavlina50
19.10.2022 5 z 5

„Bůh nedává důkazy o své existenci, ale pouze znamení. Kdo je hledá, ten najde…“

Hezký, smutný příběh o jednom osudovém okamžiku, díky kterému hlavní hrdinka příběhu přišla úplně o všechno.
Celkově to byl takový nekomplikovaný, lehce plynoucí příběh, v mnoha ohledech sice i dost nevěrohodný (pro mě zejména ta finální pointa a vůbec – celé to podivné soužití v hájovně), z druhého úhlu pohledu je ten příběh ale naopak hodně mrazivý, protože situace, kdy se v jedné vteřině může změnit úplně obyčejný život v pravé peklo, může reálně potkat kohokoliv z nás.
Chladnou mě to rozhodně nenechalo, emoce se dostavily.
Lindu jsem se snažila chápat – její snahu uvěřit tomu, že se jí to opravdu děje, taky její pocity po návratu na hájovnu, potlačování vlastních citů, srovnávání se s novou situací a její řešení, když se v ní vnitřně bila vděčnost s pocitem zrady.

Četlo se to opravdu hezky.

Škoda jen, že anotace ke knize prozradí už dopředu téměř celý děj, takže jediné, na co čtenář čeká, je jen to, jak to nakonec Linda všechno vyřeší.

Ivana11
15.10.2022 5 z 5

Moc pěkné.

luciella10
10.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Těšila jsem se na příběh plný emocí a dostala jsem plytký popis života ženy, která prožila část života ve vězení. Kniha je celá "k neuvěření". To jak hrdinka přijímá osud a konec knihy ještě víc. Měla jsem pocit, jako bych se dívala na osud ženy za normalizace, ale psán z pohledu ženy, která žije ve 21. století a prošla kvalitní psychologickou terapií. Jinak si ten nadhled a zpracování životních ran nedokáži představit. Za mě to bylo zklamání.

Štěpánka_010
06.10.2022 4 z 5

Sice jednoduchá kniha ale s krásným a silným příběhem. Postava Lindy mi zpočátku nebyla moc sympatická, po jejím pobytu ve vězení, se ale podle mne velmi změnila. Myslím, že autorka velmi důvěryhodně popsala dobovou atmosféru. Knihu jsem přečetla během pár dnů, a rozhodně nelituji.

Chillia
06.10.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha na téma, které jsem ještě nečetla. Silný příběh matky, kterou ovládl strach a jediná chyba, která ji odloučila od dcerky. Děj byl svižný, stránky ubývaly rychle, kniha se mi dobře četla. Doporučuji.

Vivetkav
03.10.2022 4 z 5

Tak to je drsný... Mám husí kůži a myslím, že dlouho budu mít v hlavě.. nepřála bych nikomu ..velmi smutný příběh a ta doba byla taky příšerná.

uzivatel1190
02.10.2022 5 z 5

Přečteno za dva večery, silný příběh.

maja2712
30.09.2022 4 z 5

Moc hezký příběh z osmdesátých let situovaný do českého vojenského újezdu zabraného ruskými vojáky. Před rokem jsem v takové oblasti byla, na hájovně, na propustky, v tiché krásné přírodě a často uvažovala, jaké osudy se v těchto místech žily. Z mého pohledu už je zvláštní, že bylo možné obývat civilisty hájovnu ve vojenském prostoru. Knihu doporučuji.

Izu
28.09.2022 3 z 5

Příběh co klouže po povrchu ale žádné pohnutí nevyvolá.

Maky78
21.09.2022 4 z 5

Ze začátku jsem nechápala Lindinu zaujatost rusáky. Její síla proplouvat vězením mi byla velmi sympatická. A její jednání po propuštění jednoznačně vyžaduje obdiv.
Kniha měla spád, doporučuji.

iveta3689
16.09.2022 4 z 5

Nemůžu dát plný počet hvězdiček, protože první dvě části knihy byly dost plytké. Černobílé postavy, příběh nebyl nijak hluboký. Třetí část pro mě byla dost silná. Jako máma malé holčičky jsem dost těžko nesla to, co se hlavní hrdince honí hlavou. Zasáhl mě spíš příběh, než styl, jakým byl napsaný. Celkový dojem mám z knihy ale dobrý, můžu ji doporučit.

Barbanka
09.09.2022 5 z 5

Bezmoc, zoufalství, trápení.Tak by se dala specifikovat tato napínavá kniha, kterou jsem přečetla rychlostí blesku. Jsem také matka, při představě, že bych musela zažít něco podobného mi běží mráz po zádech. Občas stačí chvilka a člověku se obrátí život vzhůru nohama. Nezbývá nic jiného, než se s tím nějak popasovat..

vězení, věznice 80. léta 20. století rodinné vztahy socialismus ze života mateřství české romány

Karla Kubíková
česká, 1948
2022  84%Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
2017  85%Spálená křídla
2007  82%Rafanda
2008  76%Samoživitelka
2024  0%Dům na konci ulice

Kniha Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce je v

Přečtených1 281x