Bez kůže

Bez kůže https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378668/bmid_bez-kuze-jTH-378668.jpg 4 496 148

Grónsko série

Život Matthewa Cavea, osmadvacetiletého novináře, se rozpadl, když při nehodě přišel o svou ženu a nenarozenou dceru. Aby všemu unikl, odchází do Grónska a ve městě Nuuk začíná psát pro místní noviny. Brzy ho vyšlou, aby napsal reportáž o neobvyklém objevu: pod ledovým příkrovem je objevena mumie skandinávského Vikinga. Vypadá to, že jde o celosvětovou senzaci – ovšem pouze do chvíle, kdy mumie zmizí a její strážce je dosti ohavným způsobem zabit. Matthew proto začíná pátrání na vlastní pěst, které ho přivádí až do roku 1973, kdy došlo k brutálním vraždám čtyř mužů. Všichni byli navíc podezřelí ze sexuálního zneužívání svých dcer. Matthew zjišťuje, že dvě z těchto dívek nebyly nikdy nalezeny a že vyšetřování dosud neskončilo.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Pigen uden hud , 2017

ava.s
07.03.2021 2 z 5

Velká škoda této knihy. Dobrý příběh, ale…
Překladatelé neodvedli vůbec dobrou práci, spousta věcí a podstatných informací se ztratila v překladu. Bohužel nejde o drobnosti. Uvedu příklad - na obalu se dočteme o incestu a korupci, v anotaci o znásilnění. V knize je uvedeno „vraždy 4 mužů ze 1973, s tím asi souviselo zmizení dvou mladých dívek“ a o pár stránek dál se mluví o znásilnění, jako o známém faktu, který byl už sdělen. V knize přitom nebyl jediný náznak, natož, aby to dvě zmíněné postavy probírali. Původně jsem myslela, že jde o mou nepozornost, protože jsem se nemohla začíst, proto jsem prvních cca 80 stránek přečetla znovu. Bohužel jsem objevila další nesrovnalosti. Některé pasáže jsem četla potřetí a opravdu se asi hodně informací ztratilo v překladu, navíc i některé věty působí opravdu divně (proto asi ta horší čtivost).

Další věc je Jakobův deník - nikdo kdo by si psal deník a poznámky k případu by o sobě nemluvil nezaujatě a ve třetí osobě, nepoužíval by přímou řeč a nepopisoval myšlenky jiných lidí. Působilo to velice divně a rušivě.

Také jsem moc nepochopila nepřeloženou angličtinu a anglické slova uprostřed věty, které se objevili na začátku knihy. Dost pochybuju, že autor používal angličtinu jen v první části knihy.
Další dost zarážející věc je přebal knihy, který však nijak nesouvisí s obsahem. Myslím, že s tím má nakladatelství Vendeta poslední dobou problém.

Nelíbilo se mi ani škatulkování, které se v knize objevilo, že u Inuitů je běžné znásilňování žen i pedofilie (nevím, zda kniha v originálu, také tak vyzněla).

I přes všechno uvedené jsem na vraha ze sedmdesátek přišla cca v půlce knihy, zas taková záhada to nebyla.

Moc ráda bych dala 4 hvězdičky, ale vzhledem k výše uvedenému hodnotím 2 hvězdičkami.
Shrnula bych to tak, že překladatelé zničili jinak celkem dobrou a originální knihu. Takto bohužel, spíš zklamání.

RadimWiniarski
02.02.2021 4 z 5

Tento příběh hodně lítá mezi škatulkama. Více než kriminálku, připomíná spíše surové drama, ve kterém se každá z postav snaží vypořádat s vlastními démony a problémy, které je souží.
I když hraje hlavní prim současnost a postava vyšetřovatele Matthewa, dostává se nám taky spoustu návratů do minulosti k postavě Jakoba, která je paradoxně zajímavější a uvěřitelnější, než náš hlavní hrdina. Celkově mi postavy z minulosti přišly daleko více zajímavé, nežli například postava Tupaarnaq, která je na můj vkus taková levnější verze postavy Lisbeth ze série Milénium.
Co se násilí týče, tak ho zde není zrovna málo. Krásně se však doplňuje s tou chladnou severskou atmosférou, kdy zde máte několikrát krásný kontrast krve a sněhu.
Kniha nabízí několik zvratů, přičemž minimálně jeden dokáže člověka příjemně překvapit. Nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že v závěru se autor snažil o tolik momentů překvapení, až nakonec překvapil sám sebe a děj tak lehce překombinoval. To je však podle mě jediný větší problém jinak kvalitního severského dramatu z prostředí zneužívání malých dětí.
Kniha je napsaná velmi čtivou formou, které pomáhají krátké kapitoly a mezery, takže bych se rozhodně nebál ji vyzkoušet i za předpokladu, že se větších knih bojíte a preferujete spíše knížky kratší. 80%

Luciasek31
01.02.2021 5 z 5

Přečtená za dva večery, děj plynule ubýval. Hlavní hrdinové si nesou svá traumata, která by neměla potkat nikoho.

PetraCy
09.01.2021 5 z 5

Hodně mě překvapila, nečekala jsem takový příběh z Grónska, napínavý děj až do konce...

85098211
31.12.2020 5 z 5

Za sebe jsem byla s knihou navýsost spokojená ;-). Matthew je sympaťák každým coulem, který za sebou nechává smutnou minulost. A v Grónsku se zapojuje do vyšetřování případu, jehož kořeny sahají až do roku 1973. Vraždy jsou neobvykle surové a je jich hodně. To se musí autorovi nechat, že se tady docela rozjel :-). Kromě toho se mi často skoro obracel žaludek při jejich popisech, takže kniha opravdu není nic pro slabší povahy. Ale případ jako takový je výborně vymyšlený a jeho vyřešení úplně jiné, než jak všechno vypadalo na začátku. Autor píše čtivě, jeho zásluhou jsem se seznámila se životem, přírodou i lidmi v této pro nás exotické zemi, proto si plný počet určitě zaslouží. A samozřejmě si nenechám ujít ani pokračování...

birgitte
11.12.2020 5 z 5

Vynikající, napínavý román z ledového Grónska

orangerose
05.12.2020 odpad!

usla, do dalších dílů nejdu, nezaujal mne moc 1 díl :(

SilvieSisinka
18.11.2020 3 z 5

Něco mě v knize chybělo. Kniha nenadchne ani neurazí. Průměr tedy za 3 hvězdičky.

PetraKysova
08.11.2020 4 z 5

No podľa mňa to bola dobrá kniha. Osobne som sa v menách vyznala čiže to mi naozaj nerobilo problém. Kniha mala spád od začiatku do konca a veľmi sa mi páčili dve roviny deja a dvoch vyšetrovateľov. Kniha mala svoje prekvapivé momenty kedy som naozaj pozerala s otvorenými ústami. A tu mi vlastne ani nevadilo že hlavný hrdina bol novinár a nie policajt, lebo to k tomu prípadu sedelo oveľa viac. Páčil sa mi aj štýl písania autora a jeho opisy prírody a celkovo opis života ľudí v Grónsku, čo bolo podľa mňa dosť kľúčové poznať tieto skutočnosti aby som pochopila dej a celkovo motív vraha. Teším sa na ďalšiu časť.

iveta3689
08.11.2020 3 z 5

Autorův styl je takový neslaný nemastný. Není to vyloženě špatné, číst se to dá, ale moc to nechytne. Ke konci se kniha četla rozhodně lépe než na začátku, byla napínavá. Trochu to vylepší dojem, přečtu si i další ze série. Rozhodně ale existuje mnoho lepších titulů.

Svamburger
01.09.2020 3 z 5

Severní vítr je krutý!- ,aneb tak trochu jiná severská detektivka. Největším přínosem knihy je netradiční místo (respektive ostrov), v němž se děj odehrává. Nikdy předtím jsem se o Grónsko tak nezajímal, natož pak, abych věděl něco o místě, jako je hlavní město Nuuk. Sníh, mráz, mrtvý tuleň stažený z kůže - nic z toho tu nechybí. Rozhodně se nejedná o tak brutální kriminálku, jak zde někteří čtenáři uvedli. Pravdou ale je, že pokud se už na začátku knihy přestanete orientovat v tom, kdo je vlastně kdo, jste nahraný. V tomhle guláši bizarně znících jmen se vyznat... Cosi tomu chybělo. Snažil jsem se číst pozorně, ale při čtení posledních stránek, jsem si připadal jak zmatená lesní včela. Druhý díl už mám koupený, takže si ho v budoucnu určitě přečtu. Traduje se, že je o něco lepší. Nakonec bych chtěl pochválit mrazivě vražednou obálku, která vás donutí ve čtení nepolevit.

lalaserka
23.08.2020 3 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst ale konec byl napínavý ale některá jména a místa mi dělali problém. Pokud kniha jen trošku odráží, co zažívají ženy a dívky v Grónsku, tak je to strašné.

Simix.š
18.08.2020 4 z 5

Brutalita a morbidnost ve městě obklopeném sněhovou pustinou. Do té ponuré atmosféry se mi ten příběh hodil. Kdo je padouch v současném příběhu bylo trošku průhledné, ale kdo řádil před lety, to jsem byla překvapená.
Problém mi dělala severská jména a názvy, pletly se mi a moc jsem nevěděla kdo je kdo, odkud je, kde se co dřív stalo, ..... prostě mi to znělo všechno podobně.

lucakuca
11.08.2020 3 z 5

Jak slibuje obal, brutalita proběhla. Je však nabídnuta lehoučce jako rosol, abych se neroztřásla strachy :-). Čtivé, u konce jsem však byla v pasti… „Nebylo poznat kdo je kdo…“
:-(

artlucie
21.07.2020 2 z 5

Ač šlo o brutální zločiny, emoce se na mě z knihy přenášely těžko. Četla jsem knihy bohužel ve špatném pořadí (nejprve Ledový strach), ale tak jako tak mi to moc nesedlo. A pokud jsou ty statistiky o zneužívání pravdivé, tak je mi vážně úzko..

viva71
24.06.2020 3 z 5

Ano mělo to spád a napětí pěkně gradovalo. Ale ta jména osob i míst, to mi dělá velký problém. Kdybych knihu odložila na pár dní, tak se těžko budu znovu orientovat v ději. Zločiny na mě už moc brutální, proto ubírám hvězdičky.

eva3992
14.06.2020 2 z 5

Příběh novináře Matthewa, který se dostane do Grónska, kde začne pracovat pro místní noviny. Jeho úkolem je napsat reportáž o neobvyklém objevu mumie vikinga. Ta však zmizí a její strážce je zavražděn děsivým způsobem. Ten novináře při pátrání zavede až do roku 1973, kdy byli podobným způsobem zavražděni další muži.

Thrillery mám ráda, ale bohužel tento se k nim řadit nebude. Celkový děj byl bez napětí. Podle mě by měl mít dobrý thriller kolem 250 stránek, aby to mělo spád. Tato kniha je na rovných 400 stranách - je tu spoustu zbytečných, zdlouhavých popisů, které nás odvádějí od toho důležitého.

Celkový děj byl překombinovaný a nakonec nebylo ani vše pořádně vysvětleno. Bylo zde spoustu postav, spoustu jmen, někteří úplně zbytečně. Vraha z minulosti odhalíte velice snadno, avšak stejně jeho záměr nebyl zcela jasný. Navíc některé rozhovory, zejména ze začátku knihy, jsou jak ze slohové práce žáka páté třídy.

Takže za mě bohužel ne.

Arkagas
11.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Hurá - konečně thriller, který mi pp dlouhé době tak sedl, že jsem se nemohla odpoutat od čtení. Příběh se odehrává v Grońsku - led, sníh, hory a jedno malé nenápadné městečko u moře. Matthew není policajt, ani detektiv a přesto se pouští na vlastní pěst do vyšetřování několika hodně brutálních vražd, které byly spáchány v městečku Nuuk. Jedná se o případy zabitých mužů, kteří byli vyvrhnuti a staženi z kůže. Aby toho nebylo málo, v případu mu pomáhá osoba, která za tyto vraždy neprávem odseděla 12 let ve vězení a sotva ji pustili ven, chtějí ji dostat zase zpět.
Za mě je tahle kniha dobrá v tom, že není prvoplánová, příjemně se čte (na grónské názvy jsem si kupodivu zvykla dřív než jsem čekala), ale pro nezkušené čtenáře může být náročná v prolínání se dvou dějových linek - rok 2014 a 1973, kdy ne vždy je úplně jasné, kde se zrovna pohybujete - jména si tady prostě musíte pamatovat. Brutalita a násilí je tady vyrovnáno jakousi lidskostí ze stran lidí, kteří pátrání nevzdávají.
Jako celek na mě kniha působila víc než dobře a jdu se pustit do navazujícího Ledového strachu.

ArwenAragorn
06.06.2020 2 z 5

Ne, tak tohle mě nezaujalo. Příliš depresivní, temné, brutální. Tentokrát mi přeskakování mezi rokem 2014 a 70. léty vadilo, vyšetřování mi přišlo zmatené, chaotické. Jediná světlá chvilka, u které pracovaly emoce byla tehdy, když si Jakob vezme malou holčičku domů, ale to je jen pár stránek.

konicekbily
19.05.2020 3 z 5

Autorova prvotina není úplně špatná, ale kniha mi připadala nějak nevyvážená. Celkem poklidné tempo příběhu obou časově oddělených linií bylo většinou poklidné, mnohdy zabíhající do pro mne zbytečných podrobností (možná to byl záměr - pro seznámení se s budoucími aktéry série) a závěr byl sprintem. A přinesl náznaky možného pokračování série.

vraždy Grónsko norská literatura kriminální thrillery

Mads Peder Nordbo
norská, 1970