Gottland

Gottland https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395853/bmid_gottland-X3j-395853.jpg 4 990 171

Nové, upravené vydání bestselleru známého polského reportéra o novodobých dějinách naší země, v němž se pokouší nezatíženým pohledem cizince skrze příběhy známých i méně známých osobností pochopit českou národní povahu. Vydáno ve spolupráci s nakladatelstvím Jaroslava Jiskrová - Máj.

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Gottland , 2006

lucywilcox
25.05.2015 5 z 5

Jedním dechem, bavila jsem se.

martin4082
17.05.2015 5 z 5

Pohnuté osudy z dob totality jsou vždy velmi zajímavým tématem. Pro mě byla kniha Gottland další smutné a zároveň senzační a napínavé čtení. Národní identita je mrtvá, ať žije člověk!

lazarus
02.05.2015 3 z 5

Nic světoborného. Dozvěděl jsem se něco málo o Baťovi, což mě zajímalo, něco málo o stalinově pomníku, což mě moc nezajímalo a dál už nic zvláštního. Podle komentářů jsem čekal drobátko víc.

OldaB
19.04.2015 5 z 5

Nejvíce se mi líbila první kapitola o Baťovi, to je úplně skvěle napsané. Szcygiel občas používá zkratku, ale možná je to jeho největší přednost. Opravdu to stojí za to.

s.macuska
02.04.2015 4 z 5

Od Gottlandu jsem asi čekala trochu víc. Nicméně rozhodně jsem se dozvěděla a připomněla si spoustu zajímavých věcí, které jsou pro moji generaci pouze příhody z doslechu. Tristní příběhy s tragikomickým obalem...

Ali1960
30.03.2015 5 z 5

Pro mne velmi inspirativní knížka - nikdy jsem se nezajímala o historii Stalinovu pomníku, o paní Moserové jsem věděla jen to, že kandiduje na presidentku a o smrti Zdeňka Adamce čtu poprvé.
Vím, že to není nic k chlubení a stydím se, že českou minulost mi musel připomenout polský autor...
Je to ale pro mě výzva dozvědět se něco více o lidech a událostech, na které bychom neměli zapomenout.

MorriconeTheGod
19.02.2015 2 z 5

Kniha, sice jakoby čtivě (novinářsky až bulvárně) napsaná, je pro mě poměrně zbytečným dílem. Nechápu, co měl autor vlastně za cíl. Dva body za jakžtakž ucházející část o Baťovi - a to asi jen proto, že jako pro Zlíňáka má to téma pro mě nějaký význam - zbytek je aušus.

VeronikaZ
07.12.2014 5 z 5

Krásný, shovívavý pohled na nedávné české dějiny. Spousta zajímavých pohledů na věci, o kterých už ani nepřemýšlíme. Přečteno za jeden den a stále přemýšlím o popsaných událostech a lidech. Hlavně Kafka a Baťa.

petr4683
01.11.2014 4 z 5

Tahle reportážní kniha je přesným obrazem české sebekritiky s určitým (polským) odstupem. Pravdivým, až je to smutný.

Veveruška1992
27.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha a silné příběhy, z nichž jsem některé ani neznala a u některých známějších si zase doplnila podrobnosti...mnohé z nich ve mě budou rezonovat asi ještě hodně dlouho....kniha podle mě žádná tabu neboří, nesnaží se udělat revoluci nebo přepólovat znaménka, ani říkat, že ten byl dobrý a ten zase špatný...prostě jen svižným stylem vypráví příběhy a to, jakou příchuť a vyznění budou mít, nechává plně na nás...kdyby se děly zázraky, mohla by přinést nám, Čechům, vyrovnání se s vlastní minulostí, ale to bude zřejmě ještě běh na dlouhou trať...zatím je to jen vrtání se v ještě nezhojenych ranách...

magnolia
07.10.2014 3 z 5

Knihu jsem musela (kvůli vypůjčení) přečíst za jeden den, což se dalo dobře, je velmi čtivě napsaná. Ale možná by bylo lépe, nechat si jednotlivé osudy v klidu doznít. Jak píší i ostatní, některé jsou strhující, zvláště nepřekonatelná J.Moserová. Dozvěděla jsem se hodně nového (události kolem Stalinova pomníku, Kafka, Procházka) i o tom, co již člověk tolikrát četl jinde. Třeba úvodní baťovský příběh mě strhl a také místy děsil. Úžasné jsou některé poslední věty jako ta o Lídě Baarové (Jenže nikdo neřekl, že ti, kdo způsobili její pád, byli jenom muži), a nejen ty poslední - autor ví a umí. Některé vybrané osudy a události mě tolik nestrhly (třeba znovu rozebíraná anticharta). Některé autorovy názory nesdílím v plné míře, některé obdivně přijímám. Kniha je to docela depresívní, jak už naznačuje její obálka.

Kačenka K.
01.10.2014 4 z 5

Zajímavá a čtivá kniha, která mě velice sympaticky překvapila. Mariusz píše příjemně a čtivě. Po knize by měl sáhnout opravdu každý, kdo si již nepamatuje, jaké to tady bylo dříve...takže za mě jen doporučuji. A i teda doporučím nákup.

Gooverka
15.09.2014 3 z 5

Pro cizince, který českou/československou historii vůbec nezná, je tato knížka úplně ideální. Pokud ji ale čte člověk, který zná historii své země dopodrobna, nedozví se nic moc nového. Autor nám samým ale ukazuje, jak je i bylo mnoho našich dějin úplně groteskních, najde se tu černý humor a úplné paradoxy. Několik kapitol se mi hodně líbilo, ale úplně bych zas nedávala za pravdu názorům, že nám kniha ukazuje nás samé nějakým neobvyklým způsobem, nebo tak, jak se nevidíme.

sachista
09.09.2014 5 z 5

Tak jsem konečně knihkupectví sáhnul po 14. dotisku veleúspěšné knihy, o níž jsem slyšel chválu ze všech stran. Drahnou chvíli jsem si tak v hlavě přemítal, co je účelem této knihy, proč je napsána a co má sdělit. Až později a po přečtení nějakých recenzí a informací o autorovi jsem pochopil, že je to projev lásky, obdivu a náklonnosti České republice a jejím dějinám 20. století. Vzhledem k tomu, že mám velmi kladný vztah k Polsku, tak mě takový literární počin těší a hřeje u srdce o to víc. Současně mi je však trochu smutno z toho, že nejspíš žádný Čech nenapíše něco podobného o Polsku...

Inozuka
01.09.2014 3 z 5

Není to špatná kniha, hlavně díky svěžímu jazyku, kterým je napsána a velkému nadání ze zdánlivých protikladů vytvářet analogie. Ale po přečtení mi tak nějak přišlo, že pí ár o tom, že očima našeho severního souseda se dozvíme něco víc o sobě, je až moc přehnané. Nepřišlo mi, že by Szczygiel našinci předkládal cokoliv, co by tuzemský národozpytec netušil nebo sám nevymyslel. V tom je kniha naopak až dost klišovitá. Že bolševici byli hovada není nic moc objevného, že mlčící většina vždy raději ohne hřbet než by riskovala, že úspěch se na jedné straně neodpouští a na druhé vyžaduje jistou dávku necitelnosti a nesmlouvavosti, není nic, co by bylo nějak extra nové. A rovněž nic, co by nějak významně bylo spojené pouze s českým národním naturelem. Řekl bych, že tak to funguje všude na světě. Zůstává tak jen důraz na známou českou přizpůsobivost a švejkovitost. Ale toho jsme si vědomi a řečeno citátem z Hášovy televizní inscenace Noc rozhodnutí o hodinách předcházejícím okupaci a prezidentu Háchovi: "Co je údělem malého národa na křižovatce velmocenských zájmů? Nemůže-li zpívati s anděly, musí výti s vlky." Ale znovu opakuji, není to špatná kniha a je opravdu dobře napsaná...

MaxQ
04.08.2014 5 z 5

Moderní dějiny československé a české republiky očima Poláka. Známé kauzy, o kterých všichni něco víme, ovšem napsané tak, jak by to asi nikdo z Čechů nedokázal. Přitom nejde o žádnou kritiku, naopak, je z textu cítit, že autor má naši zem rád. Aspoň doufám :)

Pa3k
16.06.2014 4 z 5

Zajímavé

Zdenik
07.06.2014 3 z 5

Nevím, jaký mám mít názor na tuto knihu. Některé části (životopisy) se mi líbily (např. Baťa, Moserová), ovšem popis mi připadal povrchní. Asi autor toho chtěl říci mnoho, ovšem na málo stránkách. Že by v ní bylo něco kontroverzního, tak to mi opravdu nepřijde.

schacco
14.05.2014 4 z 5

Zásadní momenty v historii českého národa posledních sto let prostřednictvím osudů vybraných představitelů národa. Pokud chtěl autor vystihnout zejména českou národní povahu, klíčová jsou zřejmě slova o filozofii přežití, o tom, že v životě není velký prostor pro hrdinství, protože nikdo nežije ve vzduchoprázdnu, o Švejkovi a jeho mazané podřízenosti. Takhle nějak nás vidí český příznivec, v Čechách žijící Polák.

Skip
02.05.2014 3 z 5

Čtivě napsaná kniha, která je sice docela zajímavá, ale že by to byl nějaký zázrak, to teda není. Jestli snad měl někdo pocit, že až Polák dokázal říct, jací my Češi jsme, tak je teda vedle jak ta jedle. Nic takového, nic nového pod sluncem.