Gottland

Gottland https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15619/bmid_gottland-VxY-15619.jpg 4 990 171

Známý polský reportér vytěžil ze svých pobytů v Čechách "výbušnou" knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k "neuralgickým" bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci). Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor byl za ni rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. Knihu doprovázejí fotografie známého fotografa Pavla Štechy. Již vyšlo v německém, maďarském a francouzském překladu. Kniha získala Europan Book Prize 2009.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Gottland , 2006

Ladys
03.04.2014 5 z 5

Pohled zvenčí na české kauzy.Kniha mi vůbec výbušná nepřipadá. Naopak. Dobře napsaná. Zajímavá. Četlo se to samo. A průřez novodobou historií optikou "nečecha" mi vrátil chuť být alespoň trochu vlastencem. Byť události zde popisované kolikrát vůbec nepatří k těm, na které bychom měli být hrdí. Vlastně právě proto chci vést svoje děti k rovným zádům a slušnosti a doufám, že se český národ pozvedne

Blanchi
18.03.2014

zajímavě a přitom poučně psaná kniha. Občas jsem byla překvapena informacemi, jež autor zmiňuje a co všechno je v knize polského autora o české kulturně-politické scéně uvedeno.

Diorissimmo
19.01.2014 5 z 5

Super kniha. Přiznám se, že jsem kolem ní několik let chodila, než jsem se rozhodla jí dát šanci. Odrazoval mě název, myslela jsem, že kniha bude o něčem úplně jiném. Ovšem jaké překvapení, přečetla jsem ji za jeden večer. Kniha je psaná vtipným reportážním stylem, několikrát mě rozesmála a dost jsem se u čtení knihy bavila.
I když je většinou o neveselých věcech, způsob, jakým je to podáno je prostě fascinující. Dozvěděla jsem se informace, o kterých jsem neměla tušení-například o stavbě Stalinova pomníku. Zajímavá byla i reportáž o Batovi a likvidační komisi brakové literatury. Komu se stýská po komunismu, měl by si ji povinně přečíst. Souhlasím s tím, že obsahuje spoustu historických informací, o kterých se všeobecně neví a člověk může objevovat a pátrat dál.

liskarysava
11.01.2014 5 z 5

Vážně zajímavá kniha, ani jsem to nečekala, že mě tak zaujme.

Pišingr
21.12.2013 4 z 5

Kniha je psána živým jazykem a čtivě. Krátké postřehy se střídají s několikastránkovými reportážemi. Szczygiel často píše kontrastním způsobem, srovnává různé postavy, různé pohledy a dobu.
Podle recenzí jsem si představovala, že to bude pohled polského novináře na slavné Čechy, plný obdivu. Zarazila mne proto první reportáž o Baťovi. Dokonce mne pobouřila, někdo nám sahá na velikána! Svým způsobem pro mě byla objevná. Baťova posedlost v reportáži připomíná svou snahou vychovat „svého“ člověka totalitní režimy.
Szczygielovým pohledem zvenčí, ze zahraničí, je to kniha osvěžující. Dívá se trochu jinak, snad objektivněji. Českého čtenáře na některých místech potěší polské vnímání Čechů. Jinde se mu připomene česká neutralita a tendence přežít.
V mnohém je to kniha ubíjející. Většina příběhů popisuje období komunismu a jeho hrůzné praktiky, které přetrvávají dosud v lidech okolo nás. Tím je kniha dosti depresívní. Osobnosti, o kterých se píše, jsou ale z celého 20. století. Příkladem může být zavírání očí Lídy Baarové před válečnými událostmi okolo ní, její zaměřenost na svou osobu a trpké stáří.
Vedle osobností všeobecně známých představuje polský novinář osudy některých méně známých, alespoň pro mě, např. spisovatele Kirchbergera nebo autora pomníku Stalina na Letné Otakara Švece.
Nejvíce mne dojal odstavec z reportáže o Jaroslavě Moserové, kdy Moserovi navštěvují svou bývalou služebnou Hildu, sudetskou Němku, v západním Německu. Ona je vítá v luxusním bytě a všichni pláčou. Jedni vyjadřují lítost nad vyhnáním Němců, druzí nad válkou.

bookcase
02.12.2013 5 z 5

Jak nás vidí Poláci - zajímavá sonda do několika období české historie.

valda
02.11.2013 4 z 5

Na téhle knížce je samozřejmě nejzajímavější, že Polák píše o Češích. Píše zábavně, takovým tím novinářským, časopiseckým stylem. Vybral si různá zajímavá témata jako je Baťa, Kafka, Stalinův pomník, Lída Baarová, Gott, Kubišová, Palach, Jan Procházka, Jaroslava Moserová. Nemyslím si, že se jedná o nějakou zajímavou studii češství, jak je všude prezentováno. Někde možná zbytečně tlačí na pilu, a snaží se z příběhu vyvozovat nějaké závěry, i když to nepíše přímo. Lépe to podle mě o Slovácích zpracoval třeba Lubomír Smatana http://www.databazeknih.cz/knihy/janosici-s-tezkou-hlavou-33196 . Ale Szczygieł píše prostě zábavně, čtivě a sem tam mají jeho texty i přesah k nějakému zamyšlení, nebo k odhalení skutečnosti, kterou si někdo jiný dosud neuvědomil. Protože většina příběhů se odehrává v létech komunismu, tak kniha taky umí navodit takovou zvláštní atmosféru normalizační doby. Takže pokud jste fanoušek Retra (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10176269182-retro/), tak vás kniha určitě bude bavit.

sluppka
21.10.2013 5 z 5

Kniha, která vážně je můj šálek čaje, ať už se jedná o téma, kterým se zaobírá nebo o styl, jakým je napsána. Perfektní. A jedno velikánské plus: schopnost autora neodsuzovat jedinou postavu našich dějin, včetně Hitlera, kterého si bere do huby úplně každý, i když pomalu neví co napáchal. Mariusz Szczygieł vám nechává volné pole utvořit si o celém příběhu svůj vlastní názor, což je pro mě - člověka, který se poddá skoro všem cizím názorům - velmi příjemná změna.

Cacolinka
08.10.2013 4 z 5

Knihy o historii vlastně moc nečtu. Tahle se ale ani jako pravá historická knížka netváří. Dějiny jsou v ní popisovány jako události z každodenního života a proto je asi čtenář vstřebává tak nějak mimochodem. Je dobře, že alespoň polský autor dokáže napsat něco kloudného o Češích. Moc se mi to líbilo. :)

alhl
28.08.2013 5 z 5

Perfektní vnější-polský pohled na různé epizody z našich dějin. Osvěžující, čtivé, vtipné. Občas sice trochu náročné na vstřebání všech faktů, takže mi chvíli trvalo, než jsem to přelouskala, ale o víc nadšená jsem pak byla.

Juki
20.08.2013 5 z 5

Skvělá kniha, která mě mile překvapila. Autor píše velice příjemně a místy vtipně. Měl by si jí přečíst každý, kdo zapomněl jaké to bylo před r. 1989.

666
17.07.2013 5 z 5

vždy mě fascinuje, když se cizinci zajímají o naši historii, osobně si myslím, že oproti Polákům nemáme být na co hrdi

hanoule
10.06.2013 4 z 5

velice zajímavá kniha, obsahuje spoustu odkazů na další zajímavé prameny k období české historie, o kterém se příliš detailů neví, i když bylo teprve nedávno

BaraO
30.04.2013 4 z 5

Kvalitně napsaná kniha, která stojí za přečtení (hlavně pro ty, kteří postrádají komunistický režim v Česku).

cepice
13.04.2013 3 z 5

Čekal jsem od této knihy něco víc, ale i tak se dala přečíst ;)

kattyV
18.02.2013 3 z 5

Byla jsem poměrně rozčarovaná. Rozhovory, které jsem s autorem četla v novinách se mi vždy zdály zajímavé, na knihu jsem se těšila, ale... Nevím, připadá mi, že to o nás Češích zase tak moc nevypovídá. Třeba kapitolka o Gottovi. Já vím, že ho mnozí mají rádi a nedají na něho dopustit, ale fronty v jeho muzeu? Nebyli tam cizinci? Je ještě vůbec otevřené? Řekla bych, že nám zase takové uctívání idolů moc není vlastní. Spíše si ze všeho děláme legraci. Takže spíše zklamání.

bosorka
22.01.2013 3 z 5

Pro mě zklamání. Něříkám, že je kniha špatná, to ani náhodou, některé příběhy (hlavně Baťa a Stalinův pomník) byly hodně zajímavé. Ale možná i proto, že jsem tyto "osudy" neznala, nebo jen letmo. Ty, o kterých jsem měla větší povědomí, už mě bavily o dost méně (Kubišová, Baarová). Nakonec na celé knize byly zajímavé příběhy, nikoli zpracování. Na autorovi je hodně znát novinářská praxe. Podobné příběhy, osudy různých zajímavých osobností jsem čítávala v tisku a neřekla bych, že by je Szczygiel napsal o tolik zajímavěji, zábavněji. Nakonec možná k mému hodnocení přispělo i přehnané očekávání.

brabofka
17.01.2013 4 z 5

Také si myslím, že slovo "výbušná" k této knize moc nesedí. Je to soubor fejetonů se zajímavými příběhy a osud lidí z naší minulosti. Uričtě je to zajímavé pojetí a podání někdy i třeba nových informací. Každý příběh mě dokázal něčím zaujmout, ať už to byla poznámka o tom jestli L. Baarová byla hloupá ženská nebo třeba příběh J. Moserové. Zajímavý pohled to je už jen proto že autor je Polák nikoli Čech a tak se vlastně na naší nedávnou minulost může podívat z jiného úhlu pohledu než kdyby to psal Čech. Škoda jen že jsou všechny příběhy tak krátké, byť působí propracovaným dojmem. Zklamalo mě, že vše autor zvládl vtěsnat na max 30 stránek textu (někdy třeba u paláce Lucerna na cca 10 řádek, to bylo zklamání asi největší). Vždyť toho času a materiálu co musel autor najít a získat. Nestálo by k zamyšlení propracovat každý příběh do samostatné knihy? Co Vy na to pane Szczygeili?
Proto jen 4 *.

wally
06.01.2013 4 z 5

Asi bych nepsal zrovna o 'výbušné' knize....uvědomělý Čech si je podobných věcí a příběhů vědom. Knížka je to pěkná, zajímavá a čtivá a je zajímavé zrekogneskovat jak na nás kouká i osoba jiné národnosti. Na druhou stranu, kdyby se koukl na podobné příběh doma, tak by jich našel taky hodně..kostlivců tam mají možná víc než my...

stanza
29.12.2012 5 z 5

Velmi zajímavý kaleidoskop pohledu na českou společnost v nedávné historii. Opět kniha o které dlouho po přečtení budu přemýšlet. Určitě stojí za přečtení.