Gorily v mlze

Americká badatelka (1932-1985) díky svému patnactiletému výzkumu v podmínkách vysokohorské oblasti afrického deštného lesa shrnuje výsledky svého studia ohroženého druhu goril horských.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29415/gorily-v-mlze-i4C-29415.jpg 4.438

Gorillas in the Mist (1984)

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Mladá fronta

Uroborus

Knižku som si objednal na konci 80-tych, počas ZVS, skrz nejakého časopisu a prečítal som ju až po ZVS-ke, keď som mal už kľud. Pre mňa výborná!

pajaroh
07.08.2017

Filolog z UK by s mým hodnocením asi nesouhlasil, nicméně příběh "Niramačabeli", její zápal a jistota, že dělá dobrou a smysluplnou věc, chápání přírody a potřeby přirozenosti, vysilující a nekonečný boj proti lidským elementům a egoismu mi pronikl do duše a už tam zůstal. A to prosím nikterak nemiluji opice, lidoopy apod.

Pro podobně zasažené:

hellena1523
30.01.2017

Zpočátku se čte opravdu obtížně, ale jakmile se do toho dostanete, tak vás společnost primátů pohltí! Musím říct, že Diane celkem závidím, že mohla strávit část života s primáty, kteří jsou v mnoha ohledech lidštější než lidé.
Pro ty, kteří viděli film (a líbil se) a očekávají, že kniha bude stejně skvěle vyprávěný příběh, bude nejspíš trochu zklamáním, zejména proto, že to opravdu není román, ale spíše vědecká studie s množstvím příbuzenských diagramů.

zimela
26.01.2017

Diana Fosseyová byla bezesporu ošklivý chlap a každý si tak jistě svede představit její zklamání, když před ústrky společnosti prchla do Rwandy, aby v tamní politicky nestabilní, vysokohorské džungli došla poznání, že si jí při zdejší mizerné viditelnosti s akceptovatelnou partnerkou nespletou ani ty gorily (v šedesátých letech se dík King Kongovi ještě natuty vědělo, že gorily lidské samičky unášejí); Domů už se teď ale se staženou oháňkou vrátit nešlo, tak co teda? Rozhodla se je začít studovat..
..a tak se milá Diana hrabe v trusu, stopuje, likviduje pytlácké nástrahy a vůbec tam patnáct let řádí jak vietnamský veterán zchvácený těžkým případem posttraumatického syndromu; rozumně uvažující člověk by si řekl, že čím bude Fosseyová posedlejší a na hlavu padlejší, tím budou gorily sympatičtější. Čím vám ale mají být sympatičtí infanticidní, vnitroharémově agresivní, záštiplní koprofágové s hrubě incestními sklony (dědeček s vnučkou, bráška se ségrou, tetička se synovcem...to vše na denním pořádku, stejně jako srostlé prsty, či děděná šilhavost...jestli jste ale fanoušky Habsburků, tak proč ne), mi nějak zůstalo záhadou. Nevím jak vy, ale já si po dočtení ze skoby v obýváku provaz s pneumatikou sundal.

Hodnocení? Eh..na jednu stranu obdivuji, kolik trusu autorka rozhrabala, na stranu druhou se celým tím podnikem táhne silný odér klinického šílenství.
3 rozpačité ***

majík1
06.07.2016

Film se mi líbil více

krab
31.05.2016

Úvod mě příliš nevtáhnul- ono již zmiňované popisování rostlinného zastoupení je zajímavé jen pro určité spektrum čtenářů, ale příběhy jednotlivých goril mě pohltily. Je zajímavé sledovat jejich osud, leckdy tragický, jejich chování a přesuny do jiných skupin. Obdivuji badatelku, že neměla z těchto velkých tvorů strach. Ono přece jen když se proti ní vyřítil dospělý gorilí samec a ona musela zůstat v klidu... Dojal mě příběh o zachráněných mláďatech, která nakonec skončila v zoo i o malé gorilce, kterou se alespoň na krátký čas podařilo navrátit mezi volně žijící.

Podobné lidi příroda potřebuje...

Ikkju
12.02.2016

Na Gorily v mlze jsme si se ženou udělali tématický večer, pustili si film se Sigourney Weaver a prokládali ho zajímavostmi a informacemi z knihy.

Tahle kniha ve mě též spustila zájem o populační dynamiku, téměř nekonečnou meditaci na krásu číselných řad, kterou u mě přeruší snad až moje vlastní číselná posloupnost :o

Pavlusa007
19.07.2013

Ona byla Foosseyová asi dost nesnesitelná ženská, ale pro přírodu a hlavně horské gorily toho udělala i díky této knize spoustu.

ElenaM
07.03.2013

Tento příběh se stal legendou a každý, kdo má rád zvířata a přírodu by ho měl znát... Mám ráda i film.

Loswen

Netuším, nakolik zajímavé se toto dílo bude zdát lidem, kteří nemají příliš v lásce přírodu (ale takoví lidé by tuto knihu nejspíše ani nezačali číst), ovšem mě vcelku bavila. Občas však autorka příliš zdlouhavě popisovala věci, které zde nebyly důležité (např. druhové zastoupení rostlin jednotlivých oblastí), i když jistě byly velmi důležité pro její samotný výzkum (jehož výstupem bylo asi mnohem více, než tato popularizovaná kniha). Jinak povídání o gorilách bylo velmi zajímavé, člověk zjistí, že o nich vlastně neví ze školy zhola nic (a to studuji právě biologii). Autorka působila jako velmi neústupný člověk, který si slepě stojí za svým (toto se jí asi stalo osudným, nadělala si spoustu nepřátel a nejspíše ti ji krátce po dopsání knihy zavraždili), ale na druhou stranu díky této vlastnosti vydržela dlouhodobý výzkum v nehostinném prostředí a ještě ji bavil a viděla v něm smysl svého života.