Vyhnancem na planetě Gor

Vyhnancem na planetě Gor https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32179/gor-kroniky-protizeme-vyhnancem-na-planete-gor-32179.jpg 4 29 4

Gor - Kroniky Protizemě série

Město Ko-Ro-Ba bylo na příkaz tajemných vládců planety Gor zničeno a jeho obyvatelé rozprášeni po celé planetě. Tarl Cabot přišel o vše včetně své rodiny a na něj samotného uvalili vládcové kletbu. Vydává se tedy do Sardarských hor, aby odhalil tajemství jejich totožnosti a pomstil své blízké.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , United Fans

Outlaw of Gor , 1967

Predator3313
09.12.2023 3 z 5

Podobný styl jako první kniha.
Opět v některých situacích bohužel stupidní chování hlavního hrdiny. Ale dá se to přičíst přehnanému smyslu pro čest atd.
Ve výsledku bych řekl že lepší díl než první. Ale žádné značné zlepšení a v dalších dílech to taky nečekám.
Je to taková braková oddechovka mezi náročnější četbou.

thorir
29.08.2021 4 z 5

Pokračování předchozího příběhu, protagonista je opět vržen na Gor. Stejný svět a stejný styl psaní, i když tentokrát je příběh trochu zamotanější. Autor taktéž věnuje mnohem víc prostoru popisu světa, zákonů, pravidel, společnosti, kultury. Protagonista se dostává do zvláštního města Tharna, kde na rozdíl od celého zbytku Goru, vládne žena, titulována „tatrix“. Zde ho čeká to, co čeká každého chlapa na planetě, kde jsou jinak normálně ženy otrokyně. Případný zájemce si jistě domyslí. Tentokrát mě, mnohem víc než v předchozím díle, štvalo naivní a hloupé chování hrdiny tváří v tvář vládkyním Tharny. Přesto je to stále zábavné, probleskuje antifeministický étos, úvahy o svobodě žen a mužů lze aplikovat i na dnešní svět. Kontroverze mohou pramenit opět snad jen z nečistého a neprogresivního způsobu psaní a uvažování autora, ženy jsou opět otrokyně, poddajné, sexuální, lehce ovladatelné. Chlap se hloupě baví a feministky a feministi musí skřípat zuby.

ludek.n
17.05.2021 4 z 5

Návrat na planetu Gor se Johnu Normanovi podařil mnohem lépe, než vstupní opus série o Protizemi. Alespoň mě Vyhnanec oslovil svým heroismem a neuhýbavou nátlakovou strategií mnohem více, než malinko nesoustředěný a porodními bolestmi postižený první díl. Díky tomu, že už netřeba představovat hierarchii kast a zákonitosti života na planetě Goru, může být dějová linka daleko údernější a semknutější ve svém základním poslání. Norman se ani v tomto pokračování nikde moc nezdržuje, nepodává rozsáhlé popisy zemí ani lidí, nebaví se nekonečnými dialogy nebo snad rozbory jednání svých postav. Neohrožený hrdina je jen jeden a ten jde za svým cílem, ať už je jakýkoliv. Jedna událost stíhá druhou, a byť je náhoda svině okovaná, odpustíte mu tu trošku přehánění a řetězení jednotlivých nepravděpodobností za sebe jako korále na šňůrce. Jeho dobrodružství jsou totiž zábavná, a to i přes poněkud sexistický úhel pohledu. Koneckonců tohle je fantasy a ne feministický měsíčník. Vyhnanec každopádně zůstal doširoka otevřený pro další dávku napětí, takže je na co se těšit i do budoucna.

špulo
08.05.2019 4 z 5

Objavovanie krás braku 2. Jupiiiiiiii:))

John Norman
americká, 1931