Ginny Napořád

Ginny Napořád https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366015/ginny-naporad-HKG-366015.jpg 4 455 138

Odzbrojující román o autistické dívce, která si se světem nerozumí, přestože se o to snaží celým svým srdcem. Ginny je třináct a bydlí v adoptivní rodině. K snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslovně a zbožňuje seznamy. Na předním místě jejího nejdůležitějšího seznamu stojí: Utéct zpátky k mámě a postarat se o panenku. Její odhodlání a strach, že se panence, kterou před čtyřmi lety nechala v kufru pod postelí, něco zlého stalo, ji pohání napřed s urputností, která je zprvu nepochopitelná a posléze fascinující. Román Benjamina Ludwiga byl v USA hodnocen jako nejslibnější debut roku.... celý text

Jurajovamaka
28.02.2021 5 z 5

Kniha je o autistickom dievčatku. Spracovanie knihy sa mi páčilo, bola písaná formou denníku, čo umožňovalo lepšie nahladnuť a pochopiť zmýšľaniu Ginny. Pri čítaní som sa párkrát pristihla ako sa usmievam a niektoré momenty ma aj dojali.
Na konci knihy mi bolo ľúto, že sa musím s Ginny rozlúčiť, až tak veľmi som si toto milé dievča obľúbila.
Určite O D P O R Ú Č A M ❤
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡

Agatha84
07.02.2021 3 z 5

Kniha s velkým, ač nevyužitým potenciálem. Příliš roztříštěné a emočně ploché. I když se autor očividně snažil, já jsem mu neuvěřila. Ani Ginny, ani její autismus, ani chování všech dospělých. Proč proboha klouže po povrchu, když může (a měl by!) čerpat z vlastního života??

Sůvička4
07.02.2021 5 z 5

Skvělý příběh, neskutečně lidský a realistický. Četla jsem jedním dechem.

klarenzi
24.01.2021 5 z 5

Moc zajímavá sonda do světa autistické dívky. Moc zajímavá sonda do světa všech zúčastněných. Biologická matka, která Ginny týrala, ale stále o ní bojuje a hlásí se k ní. Nová rodina, která chce dát dívce nový domov, ale zjišťuje, že to není vůbec jednoduché. Terapeutka, která tu odvádí neuvěřitelně skvělou práci. A samotná Ginny, kterou to logicky k biologické mámě táhne, ale zároveň chce být v souladu i s rodinou novou. Snadné to pro ní není ani náhodou. Zvlášť když u pravé mámy má malou sestru, o kterou se vždycky starala, když byla matka zfetovaná nebo si užívala v ložnici.
@knihodura

Trolice
13.01.2021 5 z 5

Konečně kniha, která mě maximálně vtáhla do děje, na kterou budu myslet ještě několik dní a kterou budu doporučovat dál. Je jiná, protože Ginny je jiná, výbordelná :-)

lentilka_007
01.01.2021 4 z 5

Kniha pro mě byla originálním pohledem do autistického světa i když s těmito lidmi pracuji.
Mrzelo mě, že se více nevyužil potenciál postavy Ricka, ale jinak chvílemi i moc napínavé čtení.

vendysantos
01.10.2020 5 z 5

Neuvěřitelný příběh neuvěřitelné dívky. Pro mě jako pro studentku speciální pedagogiky je tato kniha velkým přínosem, snažím se pochopit Ginnyino myšlení. Myslím si, že běžný člověk nemůže pochopit myšlení lidí s autismem. Je to dost náročné. Oni jsou jiní, originální, zvláštní. Jsou speciální. Ale není to důvod, aby nemohli být milováni. Každý si zaslouží být v životě šťastný a mít pocit bezpečí. Konec knihy mě velmi dojal. Při čtení této knížky si přejete, aby byla Ginny, (-Ginny), šťastná, ať už by to bylo kdekoliv.

Market116
18.09.2020 5 z 5

Zajímavý příběh...zase něco nového a originálního.
Je zvláštní, jak takhle může někdo uvažovat a přemýšlet...hlavně to, že si neuvědomuje, že může ohrozit nejen svůj život, ale i ostatních.
Ale očividně takový autisté bývají...i tak byla Ginny svým způsobem kouzelná...líbilo se mi, že se vždycky snažila říkat pravdu a dodržovala pravidla, popřípadě je uměla dobře obejít, aniž by je porušila. A nebo že musí mít zavřenou pusu, aby jí nikdo neviděl do mozku...
Její pěstouny jsem obdivovala, zvlášť Briana...bylo vidět, že jí má opravdu rád...ale Mauře jsem se nedivila, že jí nechtěla pustit k Wendy...vzhledem k tomu, co udělala kočce a umělému mimču...zároveň jsem doufala, že se jejich vztah zase zlepší.
Takže s koncem jsem byla spokojená a ráda jsem si tuto knihu přečetla. Byla celkem i poučná.

barbora3888
16.09.2020 5 z 5

Kniha je psaná z pohledu autistické dívky jménem Ginny. Ta byla jako malá svou matkou odmítnuta a nyní se nachází v milující adoptivní rodině. Vychovávat jí je někdy náročné, ale Ginny i její rodiče Napořád se snaží co to jde, aby se jim žilo dobře.

Ginny má každý den přesně rozvrhnutý a má moc ráda seznamy. Jejím každodenním bodem číslo jedna je vrátit se do domu své matky a zachránit panenku, kterou nechala pod postelí. I přes to, že jí rodiče Napořád stále vysvětlují, že vrátit se ke své matce není bezpečné a že žádná panenka v domě nebyla. Ginny ale stále trvá na svém...

Kniha je velmi čtivě napsaná a ocitnout se v hlavě autistického dítěte a poznat, jak přemýšlí je více než zajímavé. Sám autor si se svou manželkou autistickou dívku adoptovali a tak mohl vzniknout tento román, kde mohl přesně vystihnout osobnost dítěte s autismem.

asam
15.09.2020 5 z 5

O autistických dětech už bylo napsáno hodně knih. Většinou to byly poznatky psychologů, lékařů, kteří vidí chování z pohledu nezúčastněného pozorovatele. nebo z odborného pohledu lékaře. Diagnóza autistů je složitá. Jak má s tímto postižením člověk zvládnout žít v normálním světě? Tato knížka nás vtáhne rovnou do myšlení, do mozku postižené dívky. Celý děj vypráví Ginny . Ví co smí dělat, kdy má odpovídat, má své seznamy, které musí dodržovat když jsou položeny dvě otázky a neví na kterou odpovědět raději mlčí. Ze stránek románu vystupuje jako dívka z masa a krve, chvíli s ní cítíte, chvílemi ztrácíte trpělivost - obdivujete trpělivost pěstounů a omlouváte jejich neporozumnění.
Silný čtenářský zážitek,

Zuzvil
26.08.2020 5 z 5

Tato kniha je neskutečně okouzlující, originální a posadí každého na zadek, doslova. Kniha je psaná z pohledu autistické dívky, které je 14 let, je u svých řekněme adoptivních rodičů a stále se potřebuje vrátit ke své "rodné" mámě, víc není potřeba vědět, knížka vše objasní, vysvětlí, popíše. Příběh je fascinující a vede k hlubokému zamyšlení, jak to právě lidé s touto diagnózou mají, jak to je to náročné zvládnout "celý svět" a jak to naopak vnímáme my "zdraví". Knížku doporučuji na 100% k přečtení.

ydnac
26.08.2020 5 z 5

Úžasná kniha o autistické dívce. Není to žádná procházka růžovým sadem, ale to život někdy taky ne.... Je to příběh který hodně lidí může také žít a jen oni vědí jak je to těžké - natož když jsou teprve dítětem. GINNY už má v mém srdci místo NAPOŘÁD

icewind
23.06.2020 5 z 5

Ginny napořád na mě z knihovny průběžně vykukovala už od roku kdy kniha vyšla, ale z různých důvodů spojených zejména s pravidelnou reorganizací knihotéky jsem se k ní dostal až teď. Po přečtení musím říct, že mi konečně došlo kouzlo už tak kouzelně zpracovaného přebalu knihy včetně toho, co znamená ono napořád. Příběh místy působí neobyčejně křehce, kolikrát jsem si říkal co to holka zase vyvádíš, byť Ginny jednala pouze v souladu se svým smyslem pro správné fungování světa. A popis cesty, kterou Ginny ušla k tomu aby byla schopna dát najevo svou osobnost formou komunikace, kterou my "normální" považujeme za naprosto samozřejmou, to se tedy opravdu povedlo. Jdu si dát devět kuliček hroznového vína.

Analady
20.06.2020 4 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Bylo to jako bych se dívala na film. Poutavě a citlivě napsaný příběh autistické dívky, která si prožila v dětství mnoho zlého a nakonec našla své místo v milující rodině. Ale i přesto ještě svůj boj nevyhrála. Musí se dostat na správnou stranu rovnice. Aby nebyla (- Ginny). Ginny jsem si zamilovala i její rodiče Napořád, i přes občasné přešlapy Maury, které byly pochopitelné, obdivovala. Starat se o dítě se speciálními potřebami je náročné. Mike a Patrice byli vzorovým příkladem, jak se to dělá správně - s bezmeznou trpělivostí, pochopením a láskou.

Jessica007
09.06.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. A jsem ráda. Je hezky napsaná. Hezky popsáno myšlení Ginny a její chování z toho plynoucí. Ginny jsem fandila.

novina
29.05.2020 4 z 5

Krásně popsané myšlení autistické dívky, která byla odebrána matce závislé na drogách. Byla týraným dítětem a teď se musí poprat sama se svými pocity a myšlenkami. Moc jsem Ginny držela pěsti.

ally74
27.05.2020 5 z 5

S odstupem času je tato kniha pro mě krásně smutná. Vůbec se mi do ní nechtělo, autistická dívka..........nakonec to byla "pecka". Bylo zvláštní dostat se do hlavy autistické dívce, do jejího způsobu myšlení, k jejím problémům uvnitř ní, které nedokázala říct nahlas. Moc pěkný příběh.

Deia
23.05.2020 4 z 5

Kniha nám ponúka náhľad do života 14-ročnej autistky. Kniha je písaná formou mysleného denníka (alebo neviem ako to teda nazvať) a je naozaj napínavá. Dozvedáme sa o Ginniných návykoch, ktoré ako autistka má – napr. každé raňajky musí mať presne 9 bobúľ hrozna a tiež musí často kontrolovať aký je presný čas (presnosť je dosť dôležitá). Páči sa mi, ako je opísaný spôsob jej myslenia.
Spočiatku som sa od knihy nemohla odtrhnúť, keďže ma zaujímalo, ako sa to s Ginny a kontaktovaním Glorie vyvinie, ale potom sa dej trošku spomalil a prišlo mi, že sa aj opakoval. Napriek tomu ma čítanie veľmi bavilo, obdivovala som rodinu, ktorá bola ochotná adoptovať si takéto dieťa so špeciálnymi potrebami (aj keď neskôr ma správanie hlavne jej Navždymami trochu rozčuľovalo, aj keď bolo pochopiteľné). Som veľmi rada, že som si túto knihu kúpila a v hlave mi bude ležať ešte dlho.

petra5588
20.05.2020 4 z 5

Krásně napsané, i když bych si možná přála, aby příběh šel víc do hloubky.

dominika3155
02.05.2020 5 z 5