Špión, který se vrátil z chladu

Špión, který se vrátil z chladu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53008/mid_spion-ktery-se-vrati-53008.jpg 4 107 25

George Smiley série

Špionážní román líčí příběh britského agenta, jenž v prostředí východoněmecké totality naráží na silného protivníka. Po dohodě s vlastní centrálou se vrací do NDR, aby tohoto nebezpečného protivníka zneškodnil. Dokonalá příprava slibuje naprosté utajení a tím i úspěch celé akce. Rozvíjí se napínavá hra tahů a protitahů, ve které lidské city ani život nemají nejmenší cenu. Hrdina má však značnou šanci na přežití do té doby, než se do soukolí špionážní mašinerie dostane dívka, kterou miluje. Inteligentní práce s komplikovanou zápletkou a unaveným, otráveným, Jamese Bonda nikterak nepřipomínajícím agentem jménem Alec Leamas. Kniha dominovala 56 týdnů na seznamu bestsellerů The New York Times. (www.pitaval.cz)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Dnes

The Spy Who Came in from the Cold , 1963

trudoš
17.06.2015 4 z 5

Příjemně útlá a svižná kniha se zápletkou, která odpovídá rozsahu. Tajný agent v touze po pomstě kývne na riskantní plán britských tajných služeb o proniknutí a destabilizaci tajné služby Východního Německa. Jako čtenář sledujete promyšlený sled rozhovorů a výslechů, které spějí k jedinému cíli - zničit celoživotního agentova nepřítele. Když jde ovšem o tajné služby, nikdy nemůžete očekávat, že vám známé skutečnosti jsou opravdu takové, za jaké je máte.
Špion, který se přišel ohřát je právem klasikou a funguje i po mnoha letech od svého vzniku. Na jednu stranu okouzlí neúprosnou a dusivou atmosférou studené války, na druhou stranu může ze stejného důvodu nudit. Záleží, co jste za povahu. John le Carré nestaví děj na akci, ale na dialozích, z nichž si postupně dáváte dohromady obraz komplikované mozaiky. Závěr románu pak už jen podtrhuje celkovou jemně bezútěšnou atmosféru celé knihy.

3DD!3
07.04.2015 4 z 5

Fajnšmekrovina ze staré školy s překvapivými zvraty a silným finálním rozuzlením. Špionáž je svinstvo. Hra ve které vyhraje jen ten kdo poruší pravidla. Skvělé vykreslení ideologií, jejich kontrastu a nedokonalostí. Moc mě bavilo Leamasovo undercover působení v knihovně - Le Carré dokáže bavit i v konfliktech s nadřízenou knihovnicí - i jeho vnitřní přizpůsobení roli. Lépe prokreslit některé postavy a bylo by to za plný počet.

kaja.marik
01.01.2015 5 z 5

Výborné čtení. Není to takový ten moderní thriller - to je jasné i z roku vydání. Připomínalo mi to Fosythovky (pečlivě promyšlený a zajímavý děj, narozdíl od Forsytha si autor tak nelibuje v detailech, které mnohým u Forsytha vadí).

Perfektní a nepříliš dlouhá kniha.

mgeisselreiter
29.07.2012 5 z 5

Výborný špionážní román z období studené války zač. 60. let 20. stol., který byl také v té době napsán, a to přímo bývalým britským agentem. Téměř nemá chybu, nic přehnané jak bývá zvykem v mnoha jiných případech (tedy je ve stylu Mission Impossible, ale ve velmi rozumných a reálných mezích). čte se velmi dobře. Moje první kniha od Carrého, přečtena v červnu 2012. 95%.
12.12.2012 jsem shlédl film z roku 1965 podle tohoto románu. Není sice špatný, ale kniha je v tomto případě mnohem lepší.

derminator
11.04.2012 2 z 5

Kniha mne hodně zklamala už dlouho se mi nepovedlo číst nezajímavou knihu jako je tato nevím ale jsou určitě lepší spisovatelé thrillerů než Carré proto této knize dávám 30%.

zfilmováno špionáž studená válka špionážní zápletka

John le Carré (p)
britská, 1931 - 2020
2012  83%Jeden musí z kola ven
1992  72%Ruská sekce
1992  75%Špión, který se vrátil z chladu
1995  71%Noční recepční
1994  82%Smileyho lidé

Kniha Špión, který se vrátil z chladu je v