Gentleman v Moskvě

Gentleman v Moskvě https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/bmid_gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4 653 205

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

A Gentleman in Moscow , 2016

Weruschka
03.09.2020 5 z 5

Kniha me mile prekvapila. Dej me vtahl a nepustil az do konce a hlavni postava me bavila svym duvtipem. Urcite se k ni za par let vratim.

Blanche737
30.08.2020 5 z 5

"Pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním." Toť jedna z mnoha myšlenek knihy Gentleman v Moskvě. Sympatický hrabě Alexandr Rostov, který je odsouzen k doživotnímu vězení v hotelu Metropol v Moskvě, se s okolnostmi svého uvěznění vyrovnává neskutečně elegantně a zábavně pro čtenáře. Navzdory svému uvěznění hrabě prožívá naplněný život plný přátelství a lásky. Kniha se možná pomaleji rozbíhá, ale pak přichází zajímavé dějové linky a osudy hlavních hrdinů. Zajímavosti knize dodává stručný a výstižný výklad ruské historie příslušné doby, která je umně zakomponována do příběhu. Závěrečná zápletka je fantastická a nenechá čtenáře vydechnout, dokud knihu nedočte.

KristinTj
30.08.2020 5 z 5

Jako když rozbalujete malé dárky plné nečekaných překvapení jeden po druhém. Jako když se probudíte uvnitř skříňky se spoustou tajných šuplíčků a přihrádek. Jako když narazíte na skryté dveře a za nimi objevíte zcela neznámou část vlastního domu. Jako když cítíte, že všechno je, jak má být, a zároveň vnímáte blížící se zvrat událostí. Osud chodí po střechách, šplhá schodištích pro služebnictvo, popíjí na baru a vaří speciality v té nejlepší hotelové kuchyni. Není kam spěchat, není proč otálet. A hodiny odbíjejí dvakrát...

amigo17
29.08.2020 5 z 5

Pekná kniha. Aj smutná, aj vtipná, i myšlienka k zamysleniu sa v nej nájde, ba aj štipka dejinných udalostí sa ta vošla. Ja nebanujem. =)

aralka
13.08.2020 5 z 5

Výýýýýborný!! Jedinečný!!! velké nadšení!...jsem moc ráda, že jsem si knihu koupila a budu jí mít ve své knihovně... je to typ knihy, ke které se dá neustále vracet a hledat nádherná zamyšlení a bonmoty, kterými je kniha vyloženě našlapaná... hrabě Alexandr Rostov se stal mým oblíbencem... Rusko přibližně dvacátých až šedesátých let, nabité politickými změnami a událostmi, jeden velice zajímavý život bývalého šlechtice, vzpomínky na dětství, opravdová přátelství, které trvají celý život, důstojnost a optimismus za každé situace, bolavá duše , moudrost a důvtip....kniha je literárně na vysoké úrovni, obratně a velmi zkušeně napsaná, text doplňují i vysvětlivky pod čarou, aby čtenář pochopil širší souvislosti událostí, které v Rusku tehdy probíhaly.... jedna z top knih, které jsem kdy četla!! úžasný čtenářský zážitek!

los
05.08.2020 2 z 5

příjemná oddechovka, která si říká o zfilmování; občas dost přemoudřelé, tendenční a černobílé - ovšem s ruskou literaturou to tedy nemá společného vůbec nic

výhrady k českému překladu:
1/ kulaci opravdu nejsou ruští FARMÁŘI
2/ pokud se kniha jmenuje GENTLEMAN v Moskvě, pak by v celém jejím textu nemělo být psáno DŽENTLMEN

Alma-Nacida
03.08.2020 5 z 5

Než jsem začala číst, zdálo se mi, že kniha odehrávající se v hotelu bude při tolika stranách nudná. To jsem se teda příjemně spletla. ;)
Začátek, který čtenáře provede Rostovovou denní rutinou, plyne vtipně, ale zvolna, a jak jsem tak čekala, co se z toho vyklube, zjistila jsem najednou, že mě to úplně vtáhlo. To mám u knih moc ráda a i zde jsem si to užila. Některé věty mě dostaly, bylo jich víc, ale za všechny aspoň něco:
"A přesto i ticho může být názorem. Ticho může být výrazem výrazem protestu. Může být způsobem přežití, ale i školou poezie - s vlastním metrem, tropem a pravidly."
Miška je má oblíbená postava. :) Mám jen pocit, že tam bylo až moc dobrých, ochotných, přátelských a vůbec milých lidí. Protože totalita probouzí v lidech nejen sounáležitost a vstřícnost, že... Bohužel. Taky ten závěr, nebo spíš ta část závěru, která je o Rostovovi, je trochu víc happy end, než se mi zdá možné. Žít bez dokladů by nešlo v socialismu ani u nás, byť ve venkovském zapadákově.
Ale jinak je to krásná kniha, ráda bych dala čtyři a půl hvězdy, ale nakonec si i těch pět zaslouží.

jprst
16.07.2020 5 z 5

Dost dlouho jsem četbu tohoto románu odkládal, což byla chyba, protože jsem se šidil o parádní čtenářský zážitek. Obvykle knihy k četbě nedoporučuji, pouze hodnotím, nechť si každý vybere podle svého, ale četbu této knihy prostě doporučit musím.

Pááája
16.07.2020 5 z 5

Uzasny ctenarsky zazitek. Bylo mi velikym potesenim, pane Towlesi, si vasi knihu precist a prozit nekolik hodin ve spolecnosti charismatickeho hrabete Rostova.

harena
15.07.2020 5 z 5

Okouzlující a nádherný příběh psaný krásným jazykem ovšem vyžaduje, abyste večer usedli do pohodlného křesla se sklenkou výborného vína a teprve pak začali číst a užívat si. Přátelský a charismatický hrabě Rostov prožívá téměř půlku svého života v domácím vězení v hotelu Metropol, kde místo aby zanevřel na svět, vzdoruje s elegancí a se stoickým humorem každodenním situacím. Nechybí tu troška informací z ruských dějin, trocha gastronomie, přátelé kolem hraběte Rostova jsou spolehliví a jeho dvě téměř adoptované dcery jsou úžasné. Číst knihu je zcela jistě potěšení, doporučuji všem, kterým nevadí, že se děj malinko upozaďuje, protože tady je důležitá atmosféra a jazyk. Řadím si ji k nejhezčím knihám, které jsem četla.

Clair16
14.07.2020 4 z 5

"Pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním." Rozsáhlý román nepostrádá humor, nadhled ani napětí. Přes vykreslené dobové souvislosti ho nelze pokládat za autenticky historický – mnohem víc je příběhem o tom, že bohatý vnitřní svět si silný člověk dokáže zachovat navzdory víc než nepříznivým vnějším podmínkám.

Lolila
07.07.2020 5 z 5

Jednoducho krásny príbeh. Gróf Alexander Rostov, odsúdený na doživotie v luxusnom hoteli Metropol, zmieril sa so svojím životom s nadhľadom, kľudom, humorom. Hotel je centrom deja - menia sa hostia, zamestnanci, izby, zvyky, menu v reštaurácii,.... len gróf zostáva. Roky plynú, v Rusku prebiehajú zmeny, dejiny bežia okolo hotela. Gróf, ktorý je charizmatický, elegantný, vzdelaný, empatický,... si udržiava stále pozitívnu myseľ, navyše jeho životu dajú zmysel dve deti. Veľa myšlienok je inšpiratívnych a stoja za zamyslenie.

Ivan F
05.07.2020 4 z 5

Kniha, ktorá sa tvári, že je viac, než čím v skutočnosti je. Amor sa snažil napodobniť klasikov, ale nepodarilo sa mu to. Spočiatku som kvitoval, ako má dobre naštudovanú nielen ruskú kultúru, ale postupne, ako sa míňali stránky, sa pocit premárnenej príležitosti vzniku veľkej literatúry umocňoval. V súčasnej dobe tlstopisov je kniha len plnoštíhla, ale napriek tomu je celkové vyznenie príbehu také hluché, nejde vôbec do hĺbky a ani pod kožu. A znovu tu narážam na prvoplánovosť, nechutná poplatnosť širokým masám z knihy priam prýšti. U mňa je to vždy falošné pozlátko, keď je kniha plná rádoby múdrych myšlienok, filozofovania - pôsobí to neúprimne. Kladom knihy je, že sa dobre číta a tak trochu z príbehu cítiť starosvetskosť, ale v porovnaní s autormi žijúcimi v prvej polovici dvadsiateho storočia je poznať, že kvalitná literatúra, aj keď sa tak tvári, to nie je. A ešte niečo: viacerí tu píšu, že im vadili opisy zasadacích poriadkov, príborov, jedál atď. Mne nie, práve naopak, nenásilným spôsobom som sa presvedčil, že v etike a etikete sa rozhodne nestratím, len som si niektoré zásady konfrontoval s modernou.

animovanej medv
03.07.2020 4 z 5

Ze začátku mi kniha vůbec neutíkala, ale děj se rozjel, já jsem se začala orientovat v postavách a já si knihu moc užívala. Bylo mi líto, že skončila.

Líbila se mi úvaha o zasedacím pořádku u jídla, protože jsem zrovna vymýšlela kde kdo bude sedět v rámci naší svatby a celou věc jsem ještě jednou přehodnotila. Musím říct, že má hrabě v této věci pravdu - zasedací pořádek je klíč k úspěchu hostiny :)

Podobné pasáže, které vás donutí zamýšlet se nad obyčejnými věcmi, jsem si z knihy užila nejvíce.

VendulaB
30.06.2020 5 z 5

Krásná kniha, zajímavá, vtipná a především hluboce lidská. Reálie ze života v SSSR jsou zajímavé, prostředí špičkového hotelu atraktivní a osud hlavního hrdiny je krásným, inspirativním příběhem o tom, jak se nepoddat. Skvělé.

verculka
20.06.2020 5 z 5

Moc příjemná kniha.

marlowe
04.06.2020 5 z 5

"Dát přednost ZÁŽITKU před logikou" – Kap66 to vystihla perfektně. Protože tohle zážitek opravdu byl. A i když se mi zdálo, že někde za polovinou začal příběhu trochu docházet dech a míra okouzlení přestala dosahovat mezních hodnot, konec všechno vybalancoval a vrátil rafičku k zarážce 100%. A ta definitivní a skutečná tečka za vyprávěním postrčila hodnocení ještě o nějaké to procento výše. Velká spokojenost. (A ano, scény s oběma děvčaty tvoří opravdu pomyslné osmitisícové vrcholy knížky.)

Gibis
21.05.2020 5 z 5

Tak tohle bylo moc pěkné. Nevěděla jsem, co můžu od téhle knihy očekávat, co se tak dá na tolika stranách zažívat v jedné budově, ale příběh mě velmi mile překvapil. Hrabě Rostov byl opravdu gentleman každým coulem a vyvolával ve mě nostalgickou touhu po starých časech. K tomu jen lehké nastínění dějinných událostí v Sovětském svazu a zážitek byl pro mě dokonalý. Vyhledala jsem si současné fotky skutečného hotelu Metropol v Moskvě a potěšilo mě, že stále působí noblesně, elegantně a tak trochu starosvětsky. Já doporučuji!

kap66
17.05.2020 5 z 5

Ta naše potřeba zařadit všechno do škatulky… Je pochopitelná, ale nutí nás ořezávat, zaoblovat, uplácávat, aby se nám to tam pěkně napasovalo. Letmý pohled do komentářů mě před tím varoval a já si řekla, že dám přednost zážitku před logikou. Protože ZÁŽITEK je to jednoznačně. Kouzlo knížky je dané noblesou, inteligencí, tolerantností, laskavostí a adaptabilností hraběte zobrazenými pomocí obrazů, letmých doteků s lidmi, hrou s detaily. Postavy jsou spoluhráči (mezi nimiž vynikají obě dívenky), popř. nahrávači. Svět kolem jsou kulisy, z nichž ční hotel Metropol, nade všemi a nade vším ční ale on, gentleman hrabě Rostov; berte nebo nechte být. Pokud na to přistoupíte, je to - zážitek.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Príbeh kniežaťa Alexandra Rostova, elegantného, distingvovaného, diplomatického a s nadhľadom riešiaceho nečakané situácie svojho pestrého života. Žije vo svojej elegantnej izbe moskovského hotela a užíva si všetky jeho vymoženosti. Knieža má hneď na začiatku v revolučných len dve možnosti. Buď bude popravený alebo eskortovaný do domáceho väzenia svojho hotela a to do izby s výrazne nižším štandardom. Od guľky ho zachráni literárny počin, ktorý revolucionári vyhodnotia ako pro-revolučný. Tým sa rozbieha kolotoč situácií odhaľujúcich „ruskú“ dušu až po absurdné počiny obyvateľov hotela. Táto kniha je naozaj vynikajúca. Optimistického grófa si zamilujete a naozaj do poslednej chvíle nebudete tušiť ako príbeh plávajúci desaťročiami naozaj skončí. Jedno je však isté, keď poznámka jednej z postáv podotkne svojou poznámkou „že najlepšia vec, ktorá sa grófovi kedy stala bola tá, že bol odsúdený na pobyt v jednom z najluxusnejších moskovských hotelov a užíva si všetky jeho vymoženosti“.