Géniové v rodě Habsburků

Géniové v rodě Habsburků https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157170/bmid_geniove-v-rode-habsburku-iRc-157170.jpg 4 8 2

Mocný panovnický rod Habsburků neurčoval pouze politické dění Evropy. Stranou od vládních záležitostí, všedních dnů na císařském dvoře a promyšlených sňatků se někteří Habsburkové věnovali „krásnému umění“. Bez ohledu na vlastní finanční možnosti podporovali umělce a vědce a sami se pokoušeli komponovat a malovat. Nechávali uspořádat barokní opery s okázalou výpravou a společenské hudební večery. Ale i na poli vzdělávání a přírodních věd se projevili osvícení příslušníci císařského domu jako velcí reformátoři.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Genies im Hause Habsburg , 2011

Thalin
16.04.2023 3 z 5

Asi jsem čekala něco trošičku jiného. Kniha je plná informací a zajímavých faktů, ale převážně z politického a panovnického hlediska. Myslela, že se kniha bude víc točit o schopnostech a znalostech panovníků i z jiných oblastí, až na pár zmínek o hudebních nebo pisatelských schopností. Taky se mi nečetla tak snadno, jako jiné knihy podobného rázu, které jsem o teď přečetla. Od autorky jsem četla jen jednu jinou knihu, ale ta mě bavila mnohanásobně víc.

Booky84
27.02.2023 4 z 5

Zajímavá historická kniha, která přibližuje osm osobností a jejich život, ve kterém se věnovali umění či vědě. Vévoda Rudolf IV. Zakladatel položil základní kámen vídeňské univerzity a vybudoval zázemí pro učitele a studenty. Maxmilián I. podporoval sochaře a malíře. Císař Leopold I. zase složil stovky hudebních skladeb. Dalšími v knize jsou Marie Terezie, císař Leopold II., štýrský princ arcivévoda Jan, nekorunovaný král Mallorky Ludvík Salvátor a císař Brazílie Dom Pedro. Pěkné a krátké medailonky osobností.