Příběh nového jména ekniha

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377090/pribeh-noveho-jmena-8iu-377090.jpg 4.6871

Geniální přítelkyně 2.

Vydáno (ekniha), Prostor

Storia del nuovo cognome. L'amica geniale - Volume secondo., 2012

Kniha Příběh nového jména

KristinaKubok
předevčírem

Vím, že v nějaký moment mi i některé postavy lezly na nervy nebo jejich chování. Někdo by mohl namítnout, že byl příběh už příliš natahován. Nebo, že daná dějová linka už mohla vyhasnout a ne ji stále oživovat. Ale opak je pravdou. Přesně tak se přece chovají lidé. stále opakují stejně chyby. Stále chtějí nedostupné partnery. Chtějí lásku. Potom zase přijde na pořad dne rozum a mezitím jsou rozpolcení, stejně jako my všichni. Nevíme často, co přesně chceme a až to máme, tak zjistíme, že jsme to vlastně nechtěli, nebo nám to škodí, ale každý se musí spálit, i když to čtenáře "bolí číst".

JaLenka

Geniální...
První díl mě nechal poměrně chladnou, ale s odstupem času jsem sáhla po druhém a nechala se strhnout...

Lily-fairy

Je to už vlastně docela nuda. Bohužel jsou všechny postavy napřesdržku, takže člověka už přestává bavit, jak si navzájem ničí životy. Dalšího dílu se docela bojím...

Zuzafischi

Nádherné! Neskutečně citlivě napsané. Pokračování přátelství dvou dívek. Autorka popisuje pocity, které má člověk problém přiznat sám sobě, že je kdy cítil, natož aby o nich mluvil nebo psal. Každá emoce je precizně popsána, jako by nějaký dokonalý vypravěč popisoval krajinu, kterou má přímo před sebou. Chvilemi mi bylo z některých osudů uzko, z té celé marnosti.

Momana

První díl neřadím do mých oblíbených knih, zaujal mě ale natolik, že jsem si ten druhý přece jen koupila. Toho určitě nelituji, naopak mě příjemně překvapil a v několika ohledech byl dokonce lepší, než ten první. Pokud po přečtení prvního dílu váháte, myslím, že neuděláte chybu, dáte-li jí šanci :)

Skjaninka

Temperament a vášeň sa znásobili, úroveň knihy si udržuje geniálne tempo. Stále je to o tom Talianskom charaktere, stále sa čitateľ vracia do úzkych uličiek a prežíva osudy všetkych postáv, ktoré sa v tejto druhej časti pekne skomplikovali.
Obe geniálne priateľky ma pekne štvali. Jedna zlá, protivná, nevie čo chce a druhá zas nevidí čo v nej je a neustále sa podceňuje. Joj, ako som bola nahnevaná. Nebyť to literárne podané na tak svelej úrovni (a o tom to je), tak knihu ani nedočítam. Ale autor/ka proste vie. Poskladať vety do takej dokonalosti, že neustále dokážu zaujať a nikdy ich nie je dosť.
Užívala som si každú stránku. Nádhera!

5/5

freejazz

v tejto knihe je niečo, čo čitateľa pomaly ťahá ku dnu. všetky tie náznaky neschopnosti samostatne existovať – pokorne prijímať príkazy, rozhodnutia samozvaného „krstného otca“, podriaďovať sa majetku a moci, klaňať sa vymysleným modlám, mať strach pre násilím, ku ktorému vzápätí sami pomáhajú...
nečudujem sa, že je v Taliansku také silné socialistické hnutie, pretože pre chudobu z predmestských zanedbaných štvrtí musia myšlienky rovnosti, spoločného blahobytu a neexistencie nedotknuteľnej nadradenej moci znieť ako rozprávky.
osudy hlavných hrdiniek sú veľmi zaujímavé a často veľmi protichodné, i keď obe smerujú k rovnakému cieľu.
fakt som zvedavý na pokračovanie, ale musím si dať pauzu, lebo je toho naozaj veľa na strávenie.
výborná literatúra!

Surikata369

Po spoustě skvěle napsaných a výstižných komentářů přede mnou, si tady jen rychle shrnu své pocity: naprosto pohlcující druhý díl, u kterého jsem už od poloviny knihy pořád převracela strany, které mi zbývají a odměřovala a loučila se s každou další přečtenou. Už se vážně těším, až se třetím dílem zase přenesu do horkých ulic drsného Neapole :)