Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2376 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

canis
02.08.2017

Pěkná, zajímavá kniha.

PeťkaW.
20.07.2017 5 z 5

Kouzelná... i bez kouzel a magie v příběhu. Asi ještě nikdy jsem nečetla román psaný tak lyrickým a básnickým jazykem a myslím, že právě to dává Gejše punc výjimečnosti. Příběh jako takový je jednoduchý, ale milý a dozvíte se z něj spoustu věcí ze života těchto elegantních žen i japonské kultury jako takové. Rychle utíká, čte se skoro sám a nejedna myšlenka vás donutí k zamyšlení. Díky dlouhému časovému úseku, který děj pokrývá, si můžete celkem snadno udělat komplexní přehled a názor na jednání postav a jejich chování. Musím říct, že tu není moc co vytknout a já vlastně ani žádný mínus hledat nechci. Gejša si mě získala a plným právem si zaslouží plné hodnocení.

Lenka21
17.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha....asi bych to více nerozepisovala, doporučuji :o))

Princezna22
07.07.2017 5 z 5

Tak jsem knihu přečetla po letech znovu. A jsem s ní ještě víc nadšená než když jsme ji četla po prvé. :-) příběh je to překrásný,místy smutný ale šíleně jsem se do něj zamilovala. I filmové spravování mám ráda, ale s knihou se to nedá srovnat ta je prostě skvost!! Každý by si ji měl snad přečíst.. Je prostě dokonalá a nevidím na ni ani jedni chybu. Čtivé,dokonale. :-) rozhodně ji nečtu naposledy,ale zase se k ní vrátím a přečtu.

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Skvělý příběh. Velice citový. Chvíli je vám hrdinky líto, hned vzápětí pochopíte, že je velmi silná. Doporučuji i shlédnutí filmového zpracování.

Kerberos
30.06.2017 5 z 5

Krásný příběh a kdo nemá tu představivost co se týká prostředí doporučuji shlédnout film,krásně natočeno.

Mátová
27.06.2017 5 z 5

Velmi dobrá kniha, ať už jde o přepracovaný skutečný příběh, nebo fikci. I když se o Japonsko přímo nezajímám, náhled do života gejš pro mě byl velmi zajímavý, co mě ale opravdu zaujalo, jak dokázal popsat ženskou rivalitu a úskoky, které dokáží dělat jen ženy. Velmi dobrá práce.

85098211
25.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Strhující příběh, který čtenáře pohltí hned od první stránky a nepustí až do samotného konce. Jak jsem se ale dočetla jinde na netu, děj je silně "upravený" a ani zdaleka neodpovídá skutečnosti. I přes toto zjištění dávám knize nejvyšší hodnocení - autor je totiž výborný vypravěč :-).

gigi77
17.06.2017 5 z 5

Luxusní čtení. Tolik citu, úžasně popsané scény ... fantazie pracuje naplno.

vlkove
29.05.2017 5 z 5

Kniha nás nechá nahlédnout do světa gejš pohledem obyčejné ženy, která byla vytržena ze svého prostředí a doslova předhozena před nelehký osud.
Malá Čijo se vypořádává se svým osudem, rve se a snaží se přežít díky svému vysněnému cíli. Její osud je nelehký.
Vyprávění s odstupem času má své kouzlo. Příběh přirozeně plyne, postavy jsou vykreslené velice reálně a kniha v žádném případě nepůsobí umělým dojmem.
Příběh se mi velice líbil a knihu mohu jen doporučit.

75terka
15.05.2017 4 z 5

Úžasná knížka. I když jsem se k ní dostala až po shlédnutí filmu, který je také podle mě skvělý. Ale plným počtem přece hodnotit nemůžu. A je to kvůli už docela utahanému závěru, který mě místy docela dost nudil...

Magrata15
19.04.2017 5 z 5

Krásná, dojemná knížka. Poskytla pohled do Japonska před, za a po druhé světové válce a hlavně do zákulisí života gejš (hlavně vysvětlení, že gejša neznamená prositutka).

DoDidDone
10.04.2017 5 z 5

Gejša se četla sama a bavila mě každá stránka a nová dobrodružství Čijo nebo Sajuri, jak chcete! :) Miloval jsem přirovnání a vysvětlování zvyků a kultury. Hodně jsem k hlavní postavě přilnul a celou dobu doufal a přál jí, aby to s ní skončilo dobře, jak se mi už dlouho nestalo.

Blaufik
03.04.2017 5 z 5

Kniha je svým stylem vyprávění opravdu velice čtivá a troufám si říci, že je jednou z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Jsem velice ráda, že tento skvost můžu mít ve své knihovničce.
Pokud se toužíte na chvíli přenést do předválečného Japonska a nahlédnout za oponu umění gejš, tak knihu vřele doporučuji.

Více v mé recenzi v záložkách.

malinovka
31.03.2017 4 z 5

Knížka z TOP 100, kde si toto místo zaslouží. Zajímavá knížka o řemesle gejš a celkově o životě Čijo.

Eorin
26.03.2017 5 z 5

Nádherná, dramatická, romantická, citlivá. Pro mě dokonalá kniha, kterou mohu číst stále dokola.

Jája92
24.02.2017 5 z 5

Byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že jeden z mých nejoblíbenějších filmů má knižní předlohu. Samozřejmě jsem měla tendenci srovnávat knihu z filmem a spoustu scén, které se objevily v knize , ve filmu nebyly, ale naprosto okouzleně jsem sledovala životní pouť malé Čijo v dospělou ženu.

maryska09
20.02.2017 5 z 5

Vyborne napsana kniha z krasneho prostredi predvalecneho Japonska. Opet je mnohem lepsi kniha, nez film podle ni natoceny. Doporucuji

Vé-Vé
17.02.2017 3 z 5

Nic nudnějšího jsem snad nečetla

Petrstik
14.02.2017 5 z 5

Zdařilý příběh z tajemného a exotického světa který se odehrává v letech před II. světovou válkou, kdy je malá japonská holčička odtržena od svých chudých rodičů, aby pracovala jako gejša...