Gejša

Gejša https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2376 445

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

Květ
31.12.2017 5 z 5

Tuto knížku jsem četla už velice dávno, ale nemůžu na ni zapomenout. Skvěle vykreslené prostředí, postavy a příběh, který mě dojal k slzám. Autor popisuje vše poutavě, s citem a grácií, dovede rozjitřit emoce. Jako jeden z mála románů se mi líbil i na filmovém plátně.

Evaho73
30.12.2017 5 z 5

Kniha, ktorú osobne vnímam ako vstupenku do exotického a tájomného sveta japonských gejší, ich kultúry, zvykov, tradícií a náboženstva.
Pri čítaní som žasla, čo všetko museli vytrpieť a obetovať tieto cupkajúce japonské bábiky v drahocenných kimonách, ktorých tvár sa ukrývala za hrubým nánosom bieleho makeupu s červenými perami v tvare srdca, aby sa stali symbolom etérickej krásy a stelesnením pôvabu.
Autor túto knihu napísal krásnym jazykom, ktorý u čitateľov vzbudzuje uvoľnenú a vznešenú atmosféru, akú sa často pokúšali svojím umením navodiť aj samotné gejše.
Kniha sa pre mňa stala výnimočnou, lebo mi priblížila tento vzdialený a pre mňa neskutočný svet.

Tereziee
19.12.2017 5 z 5

Opravdu nádherná kniha. Příběh malé Čijo, ze které se později stane známá gejša Sajuri je dechberoucí. Je to knížka která vás donutí se smát, ale budete mít i na krajíčku. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila a budu si ji moct kdykoliv přečíst znovu.

petramac
18.12.2017 5 z 5

Knížka se mi moc dobře četla. Od začátku do konce. Nevím proč jsem si myslela, že je příběh pravdivý. Asi proto, že na mě tak opravdu působil :) Pravda je, že konec už byl trochu pohádkový. Ale i tak za mě palec nahoru.

Šerďa2012
10.12.2017 5 z 5

Film jsem neviděla. Nikdy jsem se o toto téma nezajímala. Knihu mi přinesla kolegyně s tím, že je to pěkné čtení. A měla pravdu. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Kolik toho malá Čijo prožít, než se stala uznávanou gejšou. Chudobu a nuznost, ztrátu rodiny. Pak příslib lepší budoucnosti a těžké rozčarování. Zlobu, přísnost, disciplínu, závist, zlomyslnost, bolest. Dlouho nenaplněné a neopětované city. Trochu moc na jeden mladý život. Dlouhá a sakra náročná a bolestná cesta k uznání. Ale dokázala to. Nebyla jednou z mnoha. Byla výjimečná. Krásná četba.

MishelleBlack
26.11.2017 5 z 5

Fascinující četba, od knížky jsem se nechtěla odtrhnout. Máme možnost nahlédnout do japonské kultura, na které mě zaráží krutost. Hlavní hrdinka je pro mě neskutečně odvážná žena. Jako malá byla odtržena od domova jen aby se dostala do spárů peněz chtivé ženské a prošla si spoustou dalších nepříjemných událostí, které jmenovat nebudu. Vždy se postavila zpět na nohy, byla ochotná spoustu obětovat. Příběh si mě naprosto získal, byl nabit emocemi a místy jsem ho opravdu prožívala.

orinka3
25.11.2017 5 z 5

U Japonců mě vždycky zaráží jejich krutost. Citlivá dívenka, která si dělá starosti o maminku i tátu, je podvodně vytržena z milujícího prostředí, aby se dostala do drápů kuplířky, nemůžu ji jinak nazvat. Ano, je to prostředí diametrálně odlišné od našeho. Ale lidé kolem hlavní hrdinky, tedy zpočátku, jsou esencí bezohlednosti, zášti a úskočnosti. Srdce nad tím usedá. Přitom jde o nedávnou minulost. Bití, podrazy, nelaskavost - a v tom se má formovat duše gejši? Kniha se čte jedním dechem. Film jsem neviděla, asi naštěstí.

Bakelitka
23.11.2017 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Znám ho téměř nazpaměť, ale když se mi po letech dostala do ruky kniha a já se do ní začetla, nechápala jsem, proč tak dychtivě očekávám, co bude dál. Kniha mi oproti filmu doslova otevřela obzor celého příběhu. Během dne jsem se mockrát přistihla, jak na Sajuri myslím a nemohla jsem se dočkat, až se znovu začtu. A to se mi s žádnou knížkou ještě nikdy nestalo.
Dávám nejvyšší možné hodnocení a doufám, že mě v mém snu zase někdy navštíví dívka s modrošedýma očima zahalená do pestrobarevného kimona.

NalinnMane
17.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha pro fanoušky Japonska, jeho kultury nebo samotného filmu Gejša. Sice začátek trošku pokulhával, ale jakmile se z Čijo stala Sajuri tak to byla fakt bomba až do úplného konce.
PS: Doporučuji si při čtení pustit do sluchátek soundtrack z filmu, protože pak je to úplně největší pecka a vy si připadáte jako přenesený/á do příběhu ;)

katerina.l.
14.11.2017 4 z 5

Opravdu jsem si užívala tu spoustu přirovnání - barvité a originální, jak píše annemonne. Zajímavé seznámení s - pro mě - dosud cizí kulturou. Čijo, později Sajuri, mi přirostla k srdci a přála jsem jí, aby došla ke šťastnému konci. Popis většinu knihy velmi pestrý, díky čemuž jsem si uměla představit všechny postavy i prostředí, ale bylo tam dost hluchých míst, kdy jsem se musela vracet o odstavec nebo dva zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu.

fruitbueno
14.11.2017 3 z 5

Dlouho předlouho jsem se do knihy nemohla začíst, dlouho se v ději téměř nic nedělo, asi proto. Ale když už se tak stalo, velice jsem ocenila možnost nahlédnout do úplně jiné kultury a trochu si rozšířit obzory.

amaenium
04.11.2017 5 z 5

Velmi záživná kniha, jež mi dala pocit , že jsem celou dobu stála po boku Čijo, později Sajuri, a vše jsem zažila s ní. Velmi pestré líčení nejen postav, ale i prostředí, atmosféry a dokonce někdy i vůně! Úplně jsem dokázala cítit vůni čajoven a prostředí z knihy. Můžu říci, že mě kniha velmi obohatila nejen o život japonských gejš, ale také třeba válečného a poválečného Japonska.

annemonne
25.10.2017 5 z 5

Zbožnovala jsem ty barvité a originální přirovnání. Třeba pan Sněhová přehánka a nebo "vousy mu rostly jako plevel u cesty". A dneska jsem se procházela Kyotem a došla jsem až do Gionu. A v jedný boční uličce jsem viděla opravdickou Gejšu. Byla jsem vděčná za příběh co ve mě ožíval a co té procházce dodával ještě něco na autentičnosti. Doporučuji všem co rádi životní příběhy, Japonsko a tochu jinej svět

anko57
16.10.2017 5 z 5

Úžasná kniha,úžasný děj, úžasná hlavní hrdinka...doporučuji.

Analady
24.09.2017 5 z 5

Krásný příběh, kniha psaná krásným jazykem. Po přečtení jsem zhlédla i film. Ten se ale knize zdaleka nevyrovnal. Jednoznačně doporučuji přečíst knihu.

Deny2769
14.09.2017 5 z 5

Krásná kniha....

Janadvorackova
03.09.2017 5 z 5

Film stál za prd, kniha byla podrobnější, nabitá emocemi, i když místy předvídatelná, stejně celkově lepší. Bohužel osud některých postav zůstává neodhalen, škoda.

Gabba99
31.08.2017 4 z 5

Krásný příběh z japonského prostředí, který skvěle popisuje život gejši se všemi jeho stránkami.

papaja1288
10.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha... podobná filmu ale lepší :D

Lennie3
07.08.2017 4 z 5

Příběh vás vtáhne do děje a nepouští, protože příběh malé Čijo je svým zpracováním naprosto unikátní a detailně přiblíží japonskou kulturu v dané době, a to napříč společenskými vrstvami.