Galveston

Galveston https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239961/bmid_galveston-239961.jpg 4 125 32

Cesta, z ktorej niet úniku. Mafiánsky zločinec Roy Candy má svoje dni zrátané. Nielenže mu diagnostikujú smrteľnú chorobu, ale stane sa nepohodlným pre svojho šéfa. Ten ho preto pošle na záťah, z ktorého nemá vyviaznuť živý. Roy si však ľahko spočíta, že narýchlo dohodená prácička má byť v skutočnosti jeho posledná. Paradoxne je to teda Roy, kto zo stretnutia s najatými zabijakmi vyjde so zdravou kožou. Skôr než stihne zdúchnuť z miesta činu, nájde tam vystrašené osemnásťročné dievča, ktoré má v očiach vpísané čosi, čo im obom navždy zmení život. Roy ju napriek všetkým pravidlám vezme so sebou a spoločne unikajú z New Orleansu do Galvestonu. Dievča sa volá Rocky a pôsobí ako magnet na mužov aj na problémy. Uniknúť svetu lacných motelov, zavšivavených dier a skrachovaných snov je nakoniec ťažšie, než sa zdá. Rocky navyše ukrýva tajomstvá, ktoré nedajú spávať ani človeku jednou nohou v hrobe, akým je Roy. Galveston - špičkový triler od tvorcu seriálu True detective, ktorý sa v uplynulom roku stal jednou z najväčších televíznych udalostí vo svete a jedným z najsilnejších programov v televízii. Najmä vďaka Nicovi Pizzolattovi zožal seriál obrovský úspech, bol nominovaný na Emmy v dvanástich kategóriách a autora scenára preslávil po celom svete. Nic Pizoolatto však debutoval románom Galveston, ktorý teraz vychádza v slovenskom preklade. Tento temný triler bol doteraz preložený do 16 jazykov a pripravuje sa aj jeho sfilmovanie. Kto videl seriál Tru detective, bude si vedieť predstaviť atmosféru a silu príbehu, pretože v tom sú si veľmi podobné.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Galveston , 2010

terezarath
02.04.2022 3 z 5

Galveston ve mně žádné velké nadšení nevyvolal. Příběh byl zdlouhavý, spíše než vyprávění se to podobalo otravnému popisu událostí. Nebyla v tom žádná gradace, příběhová linka byla smutně plochá a tak trochu předvídatelná. Hlavní postavy byly nesympatické, rychlé střídání nálad mi lezlo na nervy. Další mínus bych viděla v lehce chaotickém přeskakování v časových osách. Od závěru jsem čekala víc.

trudoš
20.02.2022 4 z 5

Začátek výborný a vůbec celá první polovina románu mě vysloveně nadchla. Jenže pak se nadšení začalo vytrácet, když jsem pochopil, kam zápletka směřuje. Tedy ne že by se dalo o nějaké zápletce mluvit. Galveston je prostě román ve stylu filmu Pomsta Tonyho Scotta, kdy celou dobu vyhlížíte eskalaci, jenže ta ve finále přijde ze zcela jiné strany, než dle tradic očekáváte.
Přestože po jazykové stránce nemám co vytknout, přesně tento druh románů mi jednoduše nesedí – málo se toho děje, hodně se mluví, prožíváme jednu osobnostní krizi za druhou a nakonec to nikam nevygraduje. Atmosférou podobný kousek thrilleru Krev na sněhu od Joa Nesbøho dokáže však díky většímu počtu stran v některých momentech nudit až hrůza a to především pro nulový vývoj gradace a spousta fňukání ve slovech. Tíha středního věku je u nájemného zabijáka z psychologického hlediska asi náramná věc, ale mě se tento způsob budování napětí zdá se poněkud nešťastný. A nic na tom nemění ani tarantinovská drsnost vyprávění.

knihomolka525
05.08.2021 5 z 5

Zdařilá gangsterka.Jako když se díváte na film.Nic podbízivého.Děj se odehrává v odlehlých končinách ,kde se lidi protloukají jak se dá.A jak kdo umí.Nikdo před ničím neuteče.Konec vás asi překvapí.Přečteno za jeden den.

SilvieSisinka
28.07.2020 2 z 5

Nic moc,nebavilo mě to. Stačí si přečíst o čem kniha je a nic nového tam člověk nenajde.

kraateer
10.04.2020 2 z 5

Napísať strhujúci temný thriller na tak vágnu, pomalú a lenivú poviedku je to isté ako na filmovú trhlinu povedať že ide o mrazivý dychberuci hororový počin roka. Dej naozaj posúva dopredu možno šestina strán, zvyšok je trocha balast. Zo záveru som tiež odvareny nebol. Stále som čakal, že sa niečo zásadné stane a že je zle som začal tušiť, keď do konca knihy ostávalo 30 strán a už som si bol vedomý, že celé finále sa má odohrať na 10 stranách ak má mať kniha aj nejaký záver.

Dantez
06.01.2019 3 z 5

Galveston je solidně napsaný ale omšelý příběh s charaktery, které mají svůj osud předem nalinkovaný. Jeho čtení neurazí. Zároveň ale málokoho nějak překvapí, ať už stylem psaní nebo směry, kterými se román vydává. Kniha by se dala doporučit lidem, kteří chtějí okusit literaturu velikánů odnože zvané Southern Gothic, ale na vyšší kalibr (McCarthy, Faulkner, O'Connor) se ještě necítí. Ostatní Galveston asi neurazí, ale ani výrazně nenadchne.

Brooksie
27.09.2018 3 z 5

Solídny debut. Pizzolatto vie napísať napínavú scénu a jeho postavy sú vždy veľmi zaujímavé a krásne nejednoznačné (to ostatne potvrdil už v seriáli True Detective, ktorého je scenáristom). Ale dejovo je Galveston nemastný-neslaný, porovnateľný s akoukoľvek tuctovou detektívkou.

eLeR
29.08.2018 4 z 5

Stačí si prečítať obsah knihy a viete o čom presne kniha je. Nič viac, nič menej. Traja ľudia na pokraji spoločnosti so svojimi smutnými osudmi na ceste za svetlými zajtrajškami, ktoré aj tak neprídu. Rozpovedané priamočiaro a bez zbytočných odbočiek. A s koncom, aký si to zaslúžilo. A aj napriek štipke nádeje, že niekomu sa z tých sračiek vyhrabať podarí, je to depresívne a ponuré, možno trošku nezáživné a rozvláčne, ale prudko čitateľné. Teším sa na film, herecké obsadenie výborné a so správnou atmosférou to môže byť výborný film.

davas
22.04.2018 5 z 5

Celkové hodnocení knihy je slabší jako hodnocení moje ...byl to výborný příběh,který se podobal filmovému představení ...a každý kdo sleduje film,který ho baví ..tak ho chce vidět do konce ....já tu knihu sfouknul za jediný den ...za mne 5*

Serja
16.04.2018 4 z 5

Povedené knižní road movie okořeněné sem tam nějakou mrtvolou.

Bingos
30.10.2017 5 z 5

Asi jako většinu čtenářů mě nalákal jistý seriál z produkce HBO. A ač Galveston není mohutný osmihodinový opus, nýbrž dvousetstránková jednohubka na jeden, maximálně na pár večerů a je ochuzen o hutnou audiovizuální stránku, rozhodně je dílem hodným Pizzolattova umu.
Děvky, vrazi, zloději, drogově závislí, ztroskotanci a neutichající dialog přehodnocování vlastních činů, rozhodnutí, vlastního života. Postavy jsou úžasné, na tak krátkém rozsahu neskutečně hmatatelné a uvěřitelné, jejich motivace blízké a hlavně mi přijde, že hrají prim. Když se zdá, že je potřeba scenáristické kličky, nějaké klasické zápletky či vypravěčské metody, berou postavy vždy věci do svých rukou a udělají něco nečekaného, nepodloženého, zoufalého nebo hloupého, ale velice pochopitelného a lidského.
Knížka sype, i když akce je v ní poskrovnu. Máchá čtenáře v existenciálních sračkách, aniž by vyznívala přehnaně temně nebo bezvýchodně. Několikrát mě při čtení napadlo srovnání se Sin City, prostého veškeré přestylizovanosti. A platí to i o závěru. Možná je to lepší přirovnání, než stavět román vedle True Detective (s kterým však neoddiskutovatelně má zástup styčných ploch).
Každopádně i když se na (potvrzenou!) třetí sérii Temného případu těším, Nic jako literát mě začal zajímat přinejmenším stejně.

zuzi.podzim
21.09.2017 4 z 5

tady vlastne ani nevim, co si myslet, budu muset popremyslet

Michaeles
01.05.2017 4 z 5

Kniha mě zaujala dobře se četla děj rychle ubíhal, nemám skoro co vytkout, až na příliš přímočarý příběh, žádné okliky prostě od začátku hned ke konci.

Schamila
26.03.2017 3 z 5

I když pěkné, ale jen za 3*, poškodila abych ty lepší, bylo napětí, současnost střídá minulost, ale jinak hodně smutný thriller

hellena1523
25.11.2016 4 z 5

Zaujal mě trailler v kině, přesto jsem to nechala víc než rok uležet...No, říkám si, jestli nejsem trubka, když jsem tak dlouho otálela!
Kniha se četla úplně sama, příběh se příjemně rozvíjel, postavy byly perfektně propracované, takže veškeré jejich motivace v celém kontextu seděly a naprosto dávaly smysl.
Příběh o lidech na okraji společnosti a všechna ta špína kolem v kontrastu s náznaky nevinnosti vytvořili atmosféru, která mě dokonale pohltila tak, že jsem se ve svém skromném, čerstvě vymalovaném pokoji cítila téměř provinile, že si žiju jako princezna.
Přestože jsem byla spokojená s postavami, stylem vyprávění i atmosférou, byl vývoj většiny událostí velmi předvídatelný. Zkrátka mi chyběl aspoň jeden "wow moment", proto nedávám plný počet hvězdiček. Knihu ale přesto vřele doporučuji, zejména pak třeba těm, kteří se v žánru teprve rozkoukávají :-)

Isserley
12.11.2016 4 z 5

Dala jsem se nachytat pěknou reklamou v kině i jménem autora (scénárista vynikajícího seriálu True Detective). A nelitovala jsem. Výborně napsaný thriller, dobře vykreslené postavy a rafinovaně vystavěný příběh. Doporučuji.

Pampalini
22.10.2016 3 z 5

Čo sa dá čakať od príbehu, ktorý je o ľuďoch na okraji spoločnosti? Hlavne priamočiarosť, špinu, márnosť a zúfalstvo bytia. Borec zahnaný do kúta a ubiedená deva, ktorých nikto nemá rád. Na knihu príliš málo. Po prečítaní nemá čo utkvieť v mysli, niet sa k čomu vracať a niet nad čím premýšľať.

Šárka_D
22.10.2016 5 z 5

Chápu, že pro fanoušky žánru mohl být Galveston až moc předvídatelný, mě ovšem tahle poměrně útlá knížečka nadchla. Hlavní hrdina je sráč a zároveň sympaťák, do kterýho bych se v reálném životě určitě zamilovala a on by mi pak vyrval srdce z těla a rozbil ho na tisíc kousků. Baví mě nostalgický motiv návratu do města, ve kterém hrdina prožil nejšťastnější dny života, vlastně hned dvakrát, vzpomínky na mámu a další ženský, který ho zásadně poznamenaly. Závěr trochu předvídatelnej, ovšem drsný happyend potěšil. Rozhodně si počkám, s čím dalším autor přijde.

puml
11.06.2016 4 z 5

Solidní žánrovka, která nijak zvlášť nepřekvapí, ale která je opravdu dobře napsaná. Má to spád a hlavní postava a jeho protihráči jsou dobře vykreslení. Svižný dialogy, slušná atmosféra a sem tam nějakej ten šťavnatější opis jak od Chandlera. Čekal jsem přímočarý "grit-noir", kterej se nebude utápět ve zbytečný příběhový složitosti, ale bude sázet na kvalitní a silnou dějovou linku a hutnou atmosféru. A moje očekávání se splnilo.

vnimat_Krasu
27.02.2016 4 z 5

Ne, skutečně si nepočtete v komplexní a rozmáchlé detektivce typu True Detective. Nýbrž v malém, nenápadném, až nečekaně dobře napsaném příběhu o zbytečných lidech. Krátká, svižná ukázka nesporného talentu, co dává na frak dějově velmi příbuzné Krvi na Sněhu od Jo Nesba. Fanoušci seriálů, co potřebují hromadu podzápletek, budou hulákat smutkem. Milovníci fajnové přímočarosti se ale pomějou. Minimálně tak jako já.