Frišta

Frišta https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15674/bmid_frista-9X2-15674.png 5 393 73

První román naší přední novinářky je příběhem ženy napůl Rusky napůl Tádžičky provdané do Afghánistánu, která je typickým příkladem člověka, který se pokouší ve svém soukromí spojit to, čemu říkáme západní civilizace, s východní kulturou. Není kladnou hrdinkou v tom pravém smyslu, ani její muž není zloduch, despota a padouch, ani cizinci, kteří zasáhli v dobré víře, ale s přesvědčením, že jen oni jsou nositeli pokroku, do jejich soukromí, nezpůsobili nic úmyslně. Všichni nakonec chtěli pro ty druhé to nejlepší... jen vůbec nechápali, po čem „ti druzí“ opravdu touží... celý text

Makropulos
09.01.2018 5 z 5

Frišta je příběh o životě afghánských žen, je to příběh o životě ruské míšenky provdané do Afghánistánu, o kulturním šoku, a hlubokých kulturních rozdílech, které vůbec není jednoduché překonat ani jednoduše vyřešit různými humanitárními organizacemi a zahraniční pomocí. Co na knize nejvíce oceňuji je ten lehký až dokumentaristický autorčin styl, který nijak netlačí na city, a přitom čtenáře do hloubky seznamuje s charaktery a myšlenkami jednotlivých postav, se způsobem rodinného života i s tím, že přes veškerá příkoří i násilí může stále trvat láska k partnerovi. Zaujalo mě mnoho názorů afghánských žen a vlastně i mužů např. na mnohoženství, burky, vzdělání, otevřenost celého vyprávění a samozřejmě obdivuji znalost prostředí a myšlení prostých Afghánců. Doporučuji.

micha-ella
12.09.2017 5 z 5

Skvělá knížka! Krásné, pevné, kvalitní Baťovy boty, ručně šité!

Madluska
09.09.2016 4 z 5

Po delší době kniha, od které jsem odcházela opravdu jen nerada a byla jsem napjatá, jak se všechno v tom dalekém a exotickém Afghanistánu semele. Proč mladá Ruska (dobře, ruská míšenka) odejde právě tam, jaké štěstí asi hledá a jaké štěstí asi najde. Je zde nádherně zobrazena ona mnohdy nepřekonatelná kulturní propast, drobné radosti i velké beznaděje. Autorka bezpečně zná obě popisovaná prostředí a díky tomu nám umožňuje nahlédnout nejen pod pokličku rodin, ale i do hlav jednotlivých postav. Škoda, že kniha skončila - tak moc by mě zajímalo pokračování!!
P.S. Jazyková stránka knihy je opravdu tristní - tolik překlepů a chyb už jsem v knize dlouho neviděla. Škoda toho...

AdaVinculin
13.08.2016 3 z 5

Kniha me bohuzel moc nezaujala, vubec jsem se do toho nemohla zacist. Pro me neni psana moc poutave..

efka.michalkova
21.12.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Líbí se mi styl, jakým je napsaná a jak se aktuální dění mísí se vzpomínkami hlavní postavy, takže některé skutečnosti tak nějak tušíte, ale odkryty jsou až v závěru. Baví mě scény až dojemného rozruchu a zmatku v domě, zároveň však doprovázeny tím neustálým pocitem staženého žaludku, který jsem měla po celou dobu čtení knihy. Kdy vám konečně dojde, co to ve skutečnosti ten kulturní relativismus je a jak si opravdu velmi často my bílí naivně myslíme, že spasíme celý rozvojový svět (už jen to jak těmto zemím říkáme!) a hlavně, že lidé v těchto zemích na nás čekají a naši pomoc chtějí!!! Kdy vám dojde, že otázka postavení žen v Afghánistánu je milionkrát zapeklitější, než se dá vůbec popsat a že rozhodně to nejhorší, co v té záplavě touhy pomáhat můžeme udělat, je nutit jim své názory... Co také velmi oceňuji, je vykreslení postav, kdy prakticky žádná z nich není ani černá ani bílá, a kniha se tak neutápí ve smutných stereotypech o islámském světě.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Čtivé, ale přesto ne povrchní (jak bývá bohužel zvykem u fikce typu "hoďme srdceryvný příběh do islámského prostředí"). Je znát, že autorka velice dobře zná místní prostředí a kniha z toho v nejlepším smyslu slova těží. Lidskost a místy i humor, a také city, které fungují stejně bez ohledu na režim nebo zeměpisnou polohu.

playada
25.12.2012 5 z 5

Je to napínavé, překvapivě humorné, čtivé. Největší záhadou stejně zůstává " Mad"....

planeta
10.09.2012 5 z 5

Velice zajímavý pohled do rodiny žijící úplně jiným životem, jiná kultura, přísná pravidla pro ženy i pro dívky . Doporučuji všem!!

Elzina
30.04.2012 5 z 5

Kniha je napsána nesmírně poutavě a vtipně, aniž by zlehčovala trpký úděl žen... Jediné mi na knize vadí - gramatické a pravopisné knihy, jako by kniha neprošla žádnou korekturou. To je veliká škoda, kazí to dojem z celého díla!

Median
11.01.2012 5 z 5

super vhled do zcela jiné kultury, jako byste tam žili s nimi. Opravdu jedna z nejlepších knih českého autora.

Tripedalia
30.08.2011 5 z 5

Pohled Evropanky na život v Afganistánu, na jejich zvyky a kulturu. Život rodiny, do které se Herra přivdá, je navíc ovlivněn adopcí postiženého dospívajícího chlapce a událostmi okolo 11.září. Jedinečná kniha, kterou opravdu stojí za to si přečíst..

Alma-Nacida
22.03.2011 4 z 5

Kniha je napsaná čtivě a s velkou znalostí prostředí, škoda jen toho drobného písma :-(, které nás brejlovce nutí vytáhnout silnější brýle a pořádně rozsvítit. Jinak mohu jen doporučit.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Je dobré, zvláště pro ženy, přečíst si čas od času o tom, že náš zdejší život - život v civilizované Evropě, není tak samozřejmý pro všechny na světě.