Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7397/forrest-gump-7397.jpg 4 1367 261

Forrest Gump série

S humorem vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Forrest Gump , 1986

Cherry1824
15.06.2016 5 z 5

"Jsem idijot." Aneb perfektní začátek perfektní knížky. Zprvu jsem se obávala, protože už existující film s Tomem Hanksem je perfektní. Ale teď vidím, že jsem se obávala zbytečně. Kniha je úžasná. To, co na ni asi nejvíce obdivuji, je to, jak je odlišná s filmem. Byla jsem jediná, kdo v knize pořád čekal na scénu, kdy Forrest odhodí z noh šroubky? :-) Čím začít? Kniha je neuvěřitelně vtipná. Při čtení jsem doslova umírala smíchy. Postavy mám radši v knize než ve filmu. Ve filmu kromě Forresta nemám prakticky ráda nikoho. V knize je tomu naopak. Ale aby nebylo té chvály příliš, něco musím také vytknout a to překlad. Sice je dokonalý a opravdu si připadáte, jako byste četli deník opravdového retarda, ale bohužel je to složité na čtení. Jediné interpunkční znaménko, co Forrest zná je tečka. Žádné čárky, žádné otazníky. O pravopisných chybách ani nemluvě. Vím, že to byl účel, ale než jsem se do toho, jak se říká, dostala, tak uběhlo spoustu minut.
Na závěr. Přemýšlela jsem mezi 5 a 4 hvězdami. A to kvůli filmu, který je perfektní. Dávám ale 5, protože kniha mě očarovala a ráda si ji přečtu znovu. :-)

Djkoma
12.06.2016 4 z 5

Jiné než film. To je důležité říct, protože teprve po přečtení toho mnohem více cynického a fantazií otevřenějšího díla, je nutné zpětně docenit autory filmu. Ti přišli s jiným Forrestem, s tím, kterého budou milovat davy, takový v knize zrovna není a bohužel film nabízí i mnohem více vrstvé ostatní postavy (především Jenny)... Proto díky autorům za změna, ale současně neupírám jakékoliv autorství Groomovi: Jeho kniha je velice čtivá, upřímná, přímočará, někdy i hodně americká (myslím, že český čtenář tolik nedocenní Raquel Welch a celou její část). Vnímat Forresta Gumpa jako zrcadlo morálky americké společnosti mi ale přijde až příliš nucené, prostě tomu tak není, je to jen idiot, který komentuje svět okolo sebe a stejně jako někomu zvoní hrana, tak si on občas uvědomí, že možná idiot je jedinej normální v téhle společnosti.

Radous
30.05.2016 5 z 5

Jistě po více než deseti letech, co jsem poprvé viděl film, jsem se dostal k četbě literární předlohy. Tu jsem zdolal za dva dny, takřka jedním dechem. Byl jsem velice překvapen, jak dost je odlišná od filmové podoby, která je v podstatě jen určitým výběrem Gumpových zážitků (přičemž některé v knize vůbec nejsou). Moc zajímavé. Hlavně se jedná o vynikající překlad (stejně tak, jako byly skvělý dabing – úplně mi to rezonuje v uších). Smál jsem se až dost.

zork
24.05.2016 5 z 5

Vynikajúca kniha. Prečítal som ju v angličtine, čo mi dalo celkom zabrať, ale neľutujem. Pútavý príbeh s ktorým som sa vžil a doslova som knihu hltal. Trošku mi vadilo, že som videl viac krát film, čo mi pokazilo zážitok z knihy. Nechcem tým povedať, že film alebo kniha neboli dobre spracované, ale pri čítaní knihy som si furt predstavoval film (moja škoda). Myslím, že kto nepozná príbeh Foresta (ak sa niekto taký vôbec nájde), je úplne jedno či si pozrie film alebo prečíta knihu, keďže oba sú vynikajúco spracované. Nakoniec, vďaka tejto knihe som sa dostal k podobnej tiež vynikajúcej knihe: Storočný starček, ktorý vyskočil z okna a zmizol.

aronoele
30.04.2016 3 z 5

Je těžké hodnotit knihu, kterou autor schválně napsal tak, jako by ji napsal idiot a navíc knihu, která má tak skvělé filmové zpracování.
Je to unikátní dílo a věřím, že většinu lidí rozčiloval při čtení text plný hovorových výrazů a bez interpunkčních znamének.
Ale pro mě je to oddechový příběh plný dobrodružství, humoru, ale i silných emocí. Forrest Gump je pro mě trochu takový Jára Cimrmann a Švejk v jedné osobě - idiot, který se nachomítne ke každému maléru, ale zároveň šťastlivec a nedoceněný "génius". Dobrák se srdcem na dlani.
Jeho zážitky by nám měly být inspirací jak žít svůj život naplno. On ho měl díky všem těm svým dobrodružstvím takový, jako by většina z nás neměla ani za pět životů...

lapagerie
27.04.2016 2 z 5

Přečetla jsem jednou a nebudu se ke knížce vracet. Film se v tomto případě vyšvihl vysoko nad předlohu. Forrest mi v knížce připadal jen jako hlupák, nic víc. A nespisovnost textu mě dost rušila.

Adieles
01.04.2016 5 z 5

Kniha byla fajn, ale proto, že jsem viděla dříve film, měla jsem trochu jiné očekávání. Byla jsem sice malinko zklamaná, ale nelituji, že jsem se do knihy začetla a rozšířila tak svou knihovnu o další knihu ...

Lucie85
30.03.2016 1 z 5

Měla jsem co dělat, abych knihu dočetla, rozhodně nemám ve zvyku knihy v půli zavřít a navždy odložit, ale tady jsem to poprvé skoro udělala. To bylo prostě trapné. Pro mne utrpení ... Film je naprosto skvělý, ale tohle ....

FaithFrances
21.02.2016 3 z 5

Skoro vždy platí,že kniha je lepšia ako film.V tomto prípade je to naopak.Film je neprekonateľný.Kniha je divne napísaná...

Ivy_9
05.02.2016 3 z 5

Na rovinu: myslela jsem si, že knížka bude podobnější k filmu. Vím, že skoro vždycky (neznám všechny zpracování, kde námětem byla kniha) se filmy liší od knih, ale trošku jsem doufala ve větší podobnost. Nebyla tam. Nechci tím říct, že knížka by byla špatná. Forresta mám ráda, ale více toho filmového. Přemrštěný děj mi nevadil, byla to zábava. Ale čekala bych více toho kluka "pro hlupáka, každý hloupý" a ne "jsem přece idiot".

DominikV
20.01.2016 4 z 5

Forrest Gump je skvělá oddechovka s lehce (no dobře, s hodně) překombinovaným dějem. Forrestovo dětsví, střední škola, univerzita, válka ve Vietnamu a chov krevet jsou jedním slovem dokonalé. To ostatní už bylo jen tak trochu navíc. A ještě musím podotknout, že toto je jeden z mála případů (jestli ne jediný), kdy se mi film líbil více než knižní předloha. I přesto ale knize a jejímu autorovi vysekávám obrovskou poklonu, už jen z toho důvodu, že bez ní bychom neměli možnost vidět Toma Hankse jako nejlepšího IDIJOTA v historii kinematografie :-)

Tori.U
12.01.2016 2 z 5

Po filmu jsem toho asi čekala víc. Byla jsem připravená na přemrštěný děj, ale až takhle? Nespisovná forma sice podtrhuje charakter, ale na čtení je nesnesitelná. Forrest mě jako člověk zklamal. Líbil se mi akorát začátek a konec.

Alena_S
11.01.2016

Nevím jak ohodnotit: Film byl učesanější a smysluplnější díky okleštění neuvěřitelných Forrestových dobrodružství jen na ty "nejuvěřitelnější", i samotný Forrest tam je větší sympaťák ve srovnání s knižním "No co, jsem přece idijot". I přesto je to výborné čtení, má to vtip a spád - stojí to za to, ať už film znáte/máte rádi, nebo ne - a navíc má kniha jedno OBŘÍ plus: Je tam míň Jenny. :D

kacaba72
09.01.2016 5 z 5

film je film

bookworm007
02.01.2016 2 z 5

Jsem ráda, že jsem nejdříve viděla film. Ten je fakt výborný. Z knížky jsem mírně rozpačitá. To že byl Forrest Gump byl studentem univerzity, hráčem amerického fotbalu, účastníkem války ve Vietnamu a úspěšným podnikatelem, dejme tomu. Ale let do vesmíru a následný pobyt v divočině? Nebo ta epizoda s Rachel Welch? To už bylo trochu moc :-(

trape
02.01.2016 2 z 5

Film patří mezi mé oblíbené ale kniha pro mě byla zklamáním.

Fremr
03.12.2015 5 z 5

Příběh, který s nadsázkou líčí život jednoho člověka, který má o kolečko méně. Forrest je chlapík, který žije stylem "horská dráha" a jeho životní radosti i strasti stojí fakt za to. Výbuchy smíchu, krásné momenty a zároveň smutek a prožívání chvil, kdy se to tak nějak všechno zase pohnojilo. Kniha je neskutečně živá a realističtěji podaná než filmové zpracování. Film mám rád, ale že bych se přidal do zástupu lidí, kteří hlásají, že film předčil knihu? Tak to by mě fakt nenapadlo. Knižní Gump není totiž okleštěný, jako ten filmový, který nám ukazuje slušňáka debila, kterej zažívá podobný životní osudy, ovšem s naprosto jiným vyzněním. Kniha Gumpa líčí tak jak to bylo původně, jako člověka, který žije a veze se po tej šílenej atrakci, které si říká život. A to je mi o moc sympatičtější.

Eigis
31.10.2015 3 z 5

Příběh Forresta Gumpa je samozřejmě o nadsázce a člověk by neměl moc zkoumat reálnost příběhu. V tomhle případě to, ale autor trošku přehnal. Příběhy hlavního hrdiny jsou navíc až moc splácané. Ve filmu se krásně doplňují a tvoří krásný obraz duše jednoho výjimečného člověka. V knize to, ale moc nefunguje asi největší pěst na oko je let do vesmíru a následný pobyt u domorodců v Pacifiku. Tahle kniha je bohužel jenom další důkaz toho, že film může být lepší než kniha. Pro mě osobně vcelku zklamání.

BernardBlack
30.10.2015 3 z 5

Jedna z mála knihb(cca jich mám zatím asi pět)bkdy je film lepší než kniha...neodsuzuji ani nehaním, ale prostě mi to nesedlo a Forrestem pro mne vždycky zůstane jen Tom Hanks:)

Peťulka_
20.10.2015 3 z 5

Nějak pořád nevím co si o tom myslet. Každý z nás asi zná filmové zpracování, a protože tento film patří k mým neoblíbenějším, volba knížky byla jasná. Chtěla jsem se dozvědět jak to doopravdy bylo. No, ano dozvěděla jsem se, jak to doopravdy bylo. Vždy jsem si stála za tím, že film nikdy nemůže nahradit knížku. Teď už jsi tím nejsem tak jistá. Možná, že výjimka potvrzuje pravidlo.