Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7397/forrest-gump-7397.jpg 4 1367 261

Forrest Gump série

S humorem vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Forrest Gump , 1986

uska
02.01.2014 3 z 5

Ač se mi knížka líbila, film nepředčí. Trochu mě zklamalo, že byl Forrest v knížce sprostý, oproti filmu, kde byl tak nevinný..

Natique
07.12.2013 2 z 5

Jako první jsem viděla film, pak četla knihu. Vždy očekávám, že kniha bude oproti filmu nepopsatelně lepší, v tomto případě mě kniha zklamala. Očekávala jsem i větší dávku humoru. Jediné, při čem jsem se asi opravdu zasmála, bylo, když se F.G. zhulil.

Daffodila
23.11.2013 5 z 5

Tak u téhle knížky jsem se upřímně bavila od začátku až do konce. Naštěstí byla v několika směrech jiná, než film (ne že by byl film špatný, mám ho ráda). Velmi mě bavil styl psaní "idiota". Když jsem poprvé viděla napsané "zoo logická zahrada", brečela jsem smíchy.

Karcoolka2210
07.11.2013 5 z 5

V mojom pripade som najprv videla film, aj ked to bolo uz dost davno, takze som vedela o com bude kniha. No prekvapila ma, pretoze som zistila, ze v mnohom sa kniha lisi od filmu. Teda postava Forresta je rovnaka, ale situacie v ktorych sa nachadza sa lisia. Pri citani sa vam takmer nikdy nevytrati usmev z tvare. Absurdne situacie do ktorych je Forrest hodeny, vam to nedovolia. Je to fakt priam neuveritelne, a myslim, ze v tomto pripade plati, ze hlavny hrdina mal viac stastia ako rozumu. No na druhej strane bola Forrestova zaostalost vyhodou, lebo si nepripustal k telu nepochopenie jeho osoby zo strany "normalnych" ludi. Som rada, ze som po tejto knihe siahla a myslim, ze toto je jeden z mala pripadov, kedy je dobre si precitat knihu a pozriet si aj film, pretoze obe spracovania su priam neuveritelne skvele a jedinecne:)))

MrsFantasia
02.10.2013 5 z 5

Něžná kniha o jednom idiotovi, který vlastně vůbec nebyl idiot. Ano, jedna jediná věta stačí na charakteristiku tak různorodé knihy. Vlastně ani nevím, proč jsem jí dala pět hvězd. Ale možná je to tím, jak mě uchvátila, jak jsem ji slupla jako malinu.
Protože vy tomu sympatickému a dětskému hlavnímu hrdinovi prostě musíte fandit dokonce. Musíte tiše trpět, protože on trpí taky, i když si to vlastně ani neuvědomuje.
Forrest Gump jako kniha je neuvěřitelně sugestivní, nemůžete se zbavit toho filmového obličeje v nových a nových situacích.
A přestože vám občas přijde, že z těch oficírskejch sraček vlastně nikdy nevyleze, a na konci zjistíte, že polovičatý happy end vám musí stačit, tak vás ta kniha bude fascinovat. A taky si aspoň na chvilku budete přát rozumět fyzice a umět hrát šachy jako on. A možná, ale jen možná, taky zjistíte, jak to vlastně má být. Protože na konci ty peníze z upřímného pohledu hlavního hrdiny neznamenají nic, protože každý by radši měl svou Jenny...
Takže jo. Asi to není čtení pro každého a já sama občas tekla z absence pravopisu, ale knihu můžu s čistým štítem doporučit.

BooksLucyKing
01.10.2013 5 z 5

Úžasně střelený příběh. Kniha se mi líbila víc jak film. I když i film je povedený. Ale kniha je prostě kniha.

Mr. Mercedes
24.08.2013 5 z 5

Kniha je veľmi odlišná od svojho slávneho filmového spracovania. Väčšine sa viac páči film ako kniha, no mne skôr sadla kniha.

mika251
02.08.2013 5 z 5

Mala som asi obrovské šťastie, pretože som knihu čítala ešte pred tým, ako som videla film. Dostala sa ku mne úplnou náhodou, keď som bola tak 10 ročný špunt a úplne ma dostala! (A odvtedy ešte aspoň 15 krát). Osobitý postoj, pohľad na svet a na život, absurnosť situácií i drsná realita, to všetko skrz naskrz prešpikované humorom (občas na môj vkus až príliš naturalistickým) z tejto útlej knižky robia velikána, ktorý sa v mojej knižnici nikdy nestratí. Pretože ako hovorí Forest: "Verte my, byť idiotom neni žiadna sranda."
A keď som potom po rokoch videla film, bola som z neho rovnako nadšená, s vedomím, že to je proste úplne iný Forrest, milý, jemný nežný, trošku prostoduchý, ale v zásade neškodný. Film má svoje kvality a knižka rovnako.

Beatris
20.07.2013 5 z 5

Legendární to kniha! Je to tak absurdní a přitom tak nádherný. Plus když si ještě za Gumpa dosadíte filmového Hankse je to ještě lepší. Prostě skvělá sranda, ale vážné emoce. Jedna z nejlepších co jsem kdy četla....

lido
20.06.2013 2 z 5

Film byl tak výrazně lepší, že kniha pro mě byla těžkým zklamáním. Ale nedá se říct, že by byla vyloženě špatná.

sumcicka
09.06.2013

Budu opakovat již řečené, ale tohle je jeden z mála případů, kdy film byl jednoznačně lepší než knížka.

Hedwik
22.05.2013 3 z 5

Presne, jiz recene, clovek bude mit tendence porovnavat vzdy. Film patri k oblibencum, za to tato kniha byla pro mne malicko zklamanim.

exitus
21.04.2013 2 z 5

Neznám jiný případ, kdy by film byl o tolik lepší než kniha. Nevím, jestli je to tím, že film je úžasný, nebo tím, že kniha je špatná

Chemiczka
10.04.2013 3 z 5

Pro mne snad jediná knížka, která je horší než její filmové zpracování - což asi pro všechny tady. Přečíst jsem si jí chtěla hlavně proto, že jsem očekávala ještě vyšší kvalitu než u filmu (což je skoro nemožné), ale za co mě Bůh trestal to vážně nevím. Dějová linka s filmem má společného pramálo - a poetičnost postrádá úplně.
Vážně jsem neměla odvahu pustit se do nějakého pokračování (dočíst toto pro mne bylo lehké utrpení, srovnatelné s dokopáváním se začít učit na zkoušku).
Tohle vážně doporučit nemůžu (ačkoliv dávám tři hvězdy - což je můj standard u né moc dobrých knih).

MagdalenaHalow
09.03.2013 2 z 5

Forrest Gump je můj nejoblíbenější film. Hodně mě zajímalo, z čeho Robert Zemeckis vlastně takovou nádheru vytvořil. A tak, když jsem knihu dostala k narozeninám, jsem okamžitě začala číst. A byla jsem zhnusená. Kam se poděl ten neuvěřitelně milý a nevinný Forrest, kterého všichni známe a milujeme? Nevadí mi, že je knížka psaná nespisovně a jazykem "idijota", ale proboha proč je tam tolik sprostých slov? A jak se Forrest mohl dostat do vesmíru a ke kanibalům??? A taky ten jeho vztah k Jenny. Ve filmu je jejich vztah čistý, Forrest se k Jenny chová úplně skvěle a v knížce se najednou dozvím, že "dělali jsme to z boku a napříč a hlavou dolů a zezadu a vleže..." Byla jsem vážně zhrozená. Nakonec to u mě kniha dotáhla na 2 hvězdy, jenom kvůli těm "normálním" scénám. Takže jestli si chcete nechat ten úžasný pocit z filmového Forresta Gumpa, tohle vážně nečtěte.

sgjoli
01.01.2013 5 z 5

Myslím, že Forresta nelze nemilovat! Skvělý film s úžasným Tomam Hanksem, kniha ještě lepší! Taky jsem si musela trochu zvykat na chybějící čárky a nespisovné výrazy, ale pak jsem si to vůbec neuměla představit jinak. Geniální záležitost! Kéž bych měla víc času a mohla se k té knize vrátit víckrát! :-)

gomaki
26.09.2012 5 z 5

Film je má srdeční záležitost, kniha je mé obrovské poznání:)
Forrest není tím kým se zdá být ve filmu, je mnohem víc svérázný a "ostřílený" a i tak ho prostě musíte milovat
Nejsou to dva příběhy, jen ten filmový je sakra osekaný:) krevety, vietnam, jenny...

Sedlmajerka
16.09.2012 5 z 5

Skvělá knížka, ke které se vždy ráda vracím. Pamatuji se, že když jsem ji poprvé dočetla, donutila jsem přítele, aby se se mnou podíval na film. Byla jsem rozčarová, nebylo tam skoro nic z toho, co mě v knize zaujalo. Přesně jak píšete, jsou to dva zcela různé příběhy.

Atisa
07.09.2012 2 z 5

"Život Forresta Gumpa byl zkrátka neuvěřitelný" To nepochybně, ovšem mně jako čtenářce se i některé Forrestovy příběhy zdály nevěrohodné, prostě jsem jim neuvěřila, např. ta část s odletem do Vesmíru, následným podivným návratem a životem v džungli. Trošku jako vyprávění pro děti. Ale konec knížky byl hezký.

Graine
16.08.2012

Život je jako bonbonéra...