Fenomén katolická teologie

Fenomén katolická teologie https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166651/fenomen-166651.jpg 4 4 2

Tato práce vyšla poprvé roku 1994 v řadě "Que sais-je?" ("Co vím?"), jejímž cílem je populární formou seznamovat čtenáře s různými oblastmi lidského vědění. Významný francouzský teolog zde pojednává o fenoménu, který se nazývá "katolická teologie". Nejprve popisuje vznik tohoto termínu a jeho chápání v raných dobách křesťanství. Dále čtenáře seznamuje s některými významnými momenty dějin teologického myšlení, přičemž uvedená jména a data slouží pouze jako záchytné body pro důležité myšlenky. Další kapitola se snaží odpovědět na otázku po povaze teologie jakožto vědy. Jakou roli hraje v teologii víra a jakou rozum? Co je jejím cílem? Jakým způsobem se tato věda dobírá předmětu svého zkoumání, který je neuchopitelný a přesažný všemi směry? S tím souvisí otázka pramenů teologie. Poslední kapitola a Postskriptum z roku 2008 se věnují aktuálním proudům v teologii. Samotnou Torrellovu práci uvádí důkladná studie o životě a díle tohoto významného žijícího teologa.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Krystal OP

La théologie catholique , 1994

sall02
12.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci svého studia oboru "Náboženská výchova".

Kniha po představení oboru byla mnohem stravitelnější, než kdybych ji četla jen tak. Autor tedy vychází z předpokladu, že čtenář je aspoň trochu obeznámen s církevní historií či je praktikujícím katolíkem s nějakým rozhledem. Představuje nám různá odvětví oboru teologie, proč je katolická teologie, co je to feministická teologie nebo teologie osvobození. Všechna tato odvětví byla neuvěřitelně obohacující a zajímavá, v průběhu čtení jsem si dělala poznámky. Zaobírá se též vznikem tohoto oboru, jak byla teologie chápána v antice, později ve středověku a také popisuje nejnovější proudy teologie. Za mě super četba v oboru a rozhodně doporučuji.

mirektrubak
29.12.2020 4 z 5

„Víra a rozum jsou jako dvě křídla, jimiž se lidský duch pozvedá k nazírání pravdy.“
(Jan Pavel II. - encyklika Fides et ratio)

Při čtení úvodního medailonku autora jsem si uvědomil, že jsem od Jean-Pierra Torrella dříve četl jeho studii Tomáše Akvinského. Z toho jsem radost neměl, pamatoval jsem si, že to na mě tehdy bylo hodně náročné čtení. Tak jsem se i tentokrát připravoval na text na hranici mé schopnosti chápat a zpracovávat informace ... abych byl nakonec velmi příjemně překvapen! Na malém prostoru drobného spisku tentokrát otec Torrell dokázal být velmi srozumitelný a podat přehledný úvod do jednotlivých epoch teologie a proměňujících se modelů teologického myšlení – ztrácel jsem se trochu právě jen v kapitolách o středověku a scholastice; patristikou a současným teologickými trendy jsem byl naopak proveden způsobem, který jsem shledal velmi užitečným.
Důležitou součástí knížky byly i úvahy nad teologií jako vědou a jejím významem: „Hluboko v nitru víry je skryta touha pochopit a inteligence, která je nositelkou této touhy, s sebou vždy přináší i jistou kulturu, která víře klade otázky a vybízí ji k hledání odpovědí. Z těchto otázek se rodí teologická reflexe, protože každému věřícímu ukládá jeho svědomí povinnost, aby jeho vyznání víry bylo promyšleným lidským činem. Víra hodná svého jména je pravým opakem ‚sedlácké víry‘. Jednotlivého věřícího mohou samozřejmě vést k víře důvody, které jsou přesvědčivé jen pro něj; je však evidentní, že víra církve jako celku musí být mnohem promyšlenější a propracovanější. K tomu je třeba mít speciality, které nazýváme ‚teologové‘. Proto je možné teologii chápat jako zvláštní funkci v rámci církve.“

teologie katolická církev

Jean-Pierre Torrell
francouzská, 1927
2017  90%Svatý Tomáš Akvinský, osoba a dílo
2013  75%Fenomén katolická teologie
2023  %Teologická suma Tomáše Akvinského

Kniha Fenomén katolická teologie je v