Fantóm opery

Fantóm opery https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50845/bmid_fantom-opery-mQZ-50845.jpg 4 633 157

Originální příběh zpěvačky Christiny Daaé, jejího přítele z dětství a pozdějšího romanticky oddaného milence vikomta de Chagny a posléze záhadného fantóma opery, chodícího přízraku smrti, který jako „Anděl hudby“ stává se Christininým učitelem a démonickým milencem, a s nímž se v nerovném boji v podzemí pařížské Opery utkává Raoul de Chagny, aby zachránil Christinu Daaé.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Le Fantôme de ľOpéra , 1910

Scarlett44
15.06.2016 3 z 5

Pre mňa osobne dosť veľké sklamanie.
Milujem muzikálovú adaptáciu, či už na scéne alebo filmovú (a rozhodne to nie je kvôli zvodnému Gerardovi Butlerovi, ktorý podľa mňa absolútne nevystihuje portrét údajného vraha, sadistu, desivo zohyzdeného muža a v minulosti týraného chlapca a jeho obsadenie bolo skôr zámerom potešiť ženské oko a priniesť očakávanú reakciu ženského publika na hollywoodsky otrepaný "bad-boy image") a bola som odhodlaná rovnako sa zamilovať do knihy. Moje odhodlanie však akosi minulo účinku.

Štýl písania Gastona Lerouxa dosť jasne prezrádza žurnalistu. Rozhodne to nie je to jedna z tých próz, na ktorú by človek nedokázal zabudnúť a ktorej umeleckosť by vyrážala dych (viď Edith Wharton alebo Jack London), náhle skoky v rozprávaní k nezáživným a nezaujímavým veciam zbytočne spomaľovali dej. Autor väčšmi veci "opisoval" a sucho prerozprával na desiatky strán vždy potom, čo sa udiali, než aby ste ich skutočne zažili s postavami, a na záver - každá z postáv v knihe pre mňa stratila Lerouxovým portrétovaním na čare. Neviem, či to bol jeho zámer, no z jeho písomného podania si ma nedokázal podmaniť ani Fantóm, ani Christine či Raoul. Všetci buď prehnane často nariekali miesto toho, aby niečo konali, alebo sa veľa rozprávalo v retrospektívne a málo sa toho dialo skutočne. Dokonca aj madame Giryová, ktorá má pod dozorom mladé baletky a vo filme pôsobí tajomne a nevyspytateľne, stratila na akejkoľvek mysterióznosti. Celý príbeh neoplýval temer žiadnym tajomstvom, od ktorého by vám behal mráz po chrbte, keďže všetky potenciálne záhady sú čitateľovi od samotného začiatku celkom jasné.

Fatálna chyba či zámer spisovateľa?

jan0504
27.05.2016 4 z 5

Na svoj "rok výroby" je to grandiózne dielo. V čom kniha trochu stráca v dnešnej dobe na prítažlivosti je spád a plynulosť deja. Inak nemám čo vytknúť...je tam všetko: romantika, história, fantasy...

SeverusSnape
16.05.2016 5 z 5

Úžasné zpracování,skvělá atmosféra v zákoutí pařížské opery,plné nástrah,kde Dominuje tzv.Fantom opery,který se vždy zahadně objeví a poté zmizí.Nebojí se ničeho je ochoten udělat vše,aby dospěl ke svému cílu.A samozřejmě nesmíme zapomenout na Christinu,vikomta a fantoma,tvořící milostný trojúhelník .Mrazení máte až do poslední stránky .

zuzanka2352
14.04.2016

Najprv som bola na muzikále a až tak som prečítala. V mojom prípade má o bod viac muzikál :-) Ale inač super. :-)

Peta1607
06.03.2016 4 z 5

Skvělá oddychová kniha s krásným příběhem, i když mi Christina přišla strašně naivní. Nejsem milovníkem romantických knih, ale kniha se mi přesto velmi líbila.
Doporučuji milovníkům romantických knih a opery.

JarkaK
18.02.2016 5 z 5

Krasna kniha. Pred par rokmi som videla film, ale az teraz som pochopila niektore veci z deja a bola som prekvapena.

ideal_alien
11.02.2016 3 z 5

Myslela jsem si, že kniha bude mnohem lepší. Nechápu, že u ostatních vyvolala takové pozdvižení.

mulderka
31.01.2016 3 z 5

Jako detektivka se to vážně číst nedá... Jako temně atmosférický milostný příběh - to už je něco jiného. Osobně o operu moc nestojím, takže mě četné popisné pasáže jen zdržovaly od děje, nakonec jsem se přece prokousala do poslední třetiny díla a zde nastal zlom! Zničeho nic se napětím nedalo dýchat a děj se vytočil do nečekaných obrátek!
Motiv Krásky a Zvířete patří k archetypům znějícím v kolektivním nevědomí lidstva, a proto máme příběh nešťastného Fantoma i po /kolika vlastně?/ letech stále tak rádi...

Hodnocení za nápad, atmosféru, psychologii postavy Erika a speciálně za scénu se strženou maskou: 5 hvězd
Literární zpracování, čtivost a dějovost: tak asi dvě a půl...

angelice
25.01.2016 5 z 5

Přibyla mi další srdeční záležitost. Leroux napsal něco, co osobně nedokážu pojmenovat... Kniha vás natolik vtáhne, že zapomínáte, že existuje něco i mimo ni.

Eumenida
16.01.2016 1 z 5

Přiznám se, že pro mě byl Fantom opery dost těžkým zklamáním. Tak kostrbaté, klopotné čtení jsem dlouho neabsolvovala - a vlastně jsem knihu musela odložit na později nebo na nikdy. Viděla jsem několik filmavých zpracování Fantoma Opery, a připadá mi, že filmové i divadelní adaptace rozhodně předčily knižní předlohu. Ale možná že ještě zkusím Fantoma dočíst a možná že změním názor... zatím jedna z nejslabších knižních předloh.

martiiinkajjj
14.01.2016 4 z 5

Chvílemi jsem opravdu nevěděla jestli se dokážu vůbec začíst a nakonec jsem jí dočetla a byla jsem spokojená. Za mě * * * *.

Shui-Xian
09.01.2016 3 z 5

Po tolika divadelních a filmových zpracováních je přeci jen nesnadné vnímat literární předlohu nezkresleně. Osobně si na ní cením osobitost - to, že Leroux vytvořil silný, podmanivý, mystický příběh plný touhy, napětí, zmaru... Jak poutavě vylíčil prostředí opery a podnítil zvědavost poznávat její tajemství - především vcítit se do Erika a jeho temných tužeb...
V čem podle mě kniha poněkud ztrácí na přitažlivosti, je plynulost, spádovost. Popisy jsou místy kostrbaté, chaoticky abstraktní; málo vysvětlují tam, kde by čtenář jisté navedení snesl a příliš v tom, kde by neškodilo uchovat tajemnost. Vedle toho mi vadila unylost Christine - v souvislosti s dobou a námětem to chápu, ale i tak mohla Fantomovi sekundovat lépe, živěji. Příběh pro mě nemá tak silné, romantické vyznění - závěr, kde autor nadnáší určité teorie o fantomově skutečnosti, tu linku rozmazává do ztracena... Pro teskný, neuchopitelně temný pocit z románu je to příjemné, ale pro sám význam děje a k podbarvení hlavní zápletky mi to zdařilé nepřišlo...
Přesto, pro tu jedinečnost, strhující atmosféru se k Fantomovi ještě někdy ráda vrátím.

Moymeer
04.01.2016 4 z 5

Pro knihu, filmovou i divadelní adaptaci mám trochu slabost. Vlastně ani nevím proč, možná kvůli příběhu, možná kvůli prostředí tajemné opery, možná kvůli úchvatné hlavní postavě. Každopádně stojí za přečtení, možná spoustu lidí nenadchne, ale snad ani nikoho neurazí.

zylla
27.12.2015 5 z 5

Nádherný příběh, viděla jsem jeho divadelní podobu a byla jsem nadšená, nyní lituji, že byl muzikál vlastně o tolik ochuzen.

Dreamless
26.12.2015 5 z 5

Dá sa milovať sociofóba, zatrpknutého antihrdinu, zhodeného milovníka, nepochopeného, žiarlivého, násilného, bez svedomia, ktorý žije vo svete s vlastnými pravidlami a patologickou zamilovanosťou a závislosťou na žene, ktorá žije nad ním, tam vonku - tam, kde nedosahuje jeho hudba noci, jeho temná moc?
Dá.

danielosbourne
14.11.2015 3 z 5

Ne že by se mi kniha nelíbila. To vůbec ne. Je to kvalitně napsaný román. Jediné co mi na knize trochu vadilo byly občasné úlety od reality. Leroux se snaží navodit reálný příběh, který se skutečně stal. Možná je to pravda, ale občas tomu kniha nenasvědčuje svojí fantaskností. Také bylo složité si správně představit vše co se dělo v samotných útrobách opery. Kniha má však určitě své kouzlo, které mě dostalo. A to je hlavní.

Andreanis
20.10.2015 5 z 5

Poprvé jsem se s příběhem Erika setkala v muzikálové formě. Okamžitě mě uchvátil a zatoužila jsem dozvědět se o Erikovi víc. Tato kniha mi odhalila celý jeho smutný příběh. Nejednou mě zabolelo u srdce nad jeho osudem.

radkamysli
29.09.2015 5 z 5

Miluji tuto knihu, protože tahle kniha je jediná, co zná Erika. Ví jak vypadá, jak se chová, a jak se trápí. Nemám ráda filmové verze, jako z roku 2004, kde má fantom jen "popáleninu" třetího stupně. Ne, Erik byl jistě jiný, až už v pohledu nebo v chování. V knize jasně popisuje, že Erik byl nejspíš šílenec, který se choval tak, aby všeho dosáhl, ale ve filmu, tam není fantom prvotřídní blázen, tam je jen romantickou postavou, po kterém touží všechny ženy. To film z roku 1925! Tam už nějaké to chování má, to musím uznat, ale ten konec není pravý, vypadá to, že fantom byl jen ustrašený pavouk, co raději zemře ze zbabělosti...Ne! Pravý fantom zemřel z lásky. A tečka.

Thebookman
04.08.2015 5 z 5

Každý má svůj názor, to je pochopitelné. Ale většinou jsou filmové verze o něco jiné, než původní knižní verze..

zuzana13
29.07.2015 5 z 5

Překrásná kniha. Moje oblíbená. Krásná je kniha i film, který mám moc ráda.
Doporučuji.