Fantóm opery

Originální příběh zpěvačky Christiny Daaé, jejího přítele z dětství a pozdějšího romanticky oddaného milence vikomta de Chagny a posléze záhadného fantóma opery, chodícího přízraku smrti, který jako „Anděl hudby“ stává se Christininým učitelem a démonickým milencem, a s nímž se v nerovném boji v podzemí pařížské Opery utkává Raoul de Chagny, aby zachránil Christinu Daaé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50845/fantom-opery-mQZ-50845.jpg 4.2535
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Le Fantôme de ľOpéra, 1910

Kniha Fantóm opery

HerrEtik

Neviděl jsem muzikál ani film, ke knížce jsem přistupoval zcela naslepo. Přesto jsem ale od knížky, která se těší tak velké popularitě čekal mnohem, mnohem víc. Styl psaní mi vůbec nesedl, po třech kapitolách jsem tedy knížku odložil s tím, že lepší už to asi nebude. Knížky čtu, abych prožíval *příběhy*. Ne aby mě autor hned na prvních několika stránkách zahltil hromadou nezajímavých postav se sáhodlouhým popisem jejich historie a vzájemných vztahů.
Asi jsem čekal mysteriózní téměř hororový příběh s dobrým spádem a napínavou atmosférou, ne nasládlou vlečící se romanci. To, co jsem hledal, jsem nakonec našel u Neviditelného od H.G. Wellse. Jedna hvězdička za kultovní status.

harena

Krásný romantický příběh, moje srdeční záležitost. Viděla jsem muzikál i film a moc jsem se těšila až si příběh prožiju znovu při čtení. Obojí má svoje kouzlo, kniha i muzikál a nezklamalo mě ani jedno. Při čtení jsem znovu slyšela překrásnou hudbu Andrew Lloyd Webbera a znovu si prožívala celý příběh nešťastné lásky, který bohužel skončí smutně. Kniha je psána velice čtivě a potěšilo mě, že i Lerouix dokázal do příběhu vložit celou náruč emocí. Miluji ten příběh, miluji i muzikál a Erika mi bylo vždycky líto.

Marekh

O knize FANTOM OPERY jsem uvažoval už nějaký čas. Tato kniha byla zařazena do skupiny Klasikomilové na Instagramu, ale nepřečetl jsem si ji v období, kdy se četla, ale to vůbec nevadí. Kniha se mi moc líbila. Romantický příběh zpěvačky CHRISTINY a jejich dvou ctitelů, z nichž jeden je fantomem Opery, kterého Christina nazývá Anděl hudby a RAOUL, VIKOMT DE CHAGNY.

Román je členěn do 27 kapitol. V románu nahlédneme do prostředí pařížské Opery. V knize se nachází také dopisy, výpovědi svědků, což je fajn. Kniha je čtivá i v současné době a dokázala mne k sobě připoutat. Nachází se v ní romantika, napětí, detektivka. Vyskytovaly se v ní části, které mi nahnaly strach, působilo to až hororově. V knize se také nacházely části, které nebyly pro mě příliš záživné (například krádež peněž ředitelům divadla), ale to byl jenom zlomek z celé knihy. Celkově hodnotím knihu pozitivně (100 %) a myslím si, že je to hodně silný a čtivý příběh. Podle románu bylo natočeno několik filmů, vznikly divadelní i televizní inscenace a muzikál.

V závěru knihy se nachází VYSVĚTLIVKY.

V minulosti jsem četl také knihu FANTOM, kterou napsala britská spisovatelka SUSAN KAY. Kniha byla výborná a na Databázi knih má vysoká hodnocení. Určitě si to kniha zaslouží. Je pravda, že autorka se nechala inspirovat knihou Fantom opery, ale to mi vůbec nevadilo. Navíc je v této knize více informací o Erikově dětství a dospívání a celkově o jeho životě. V románu se děj v pařížské Opeře nachází až později. Autorka pracovala na knize 18 měsíců. Na knihu Fantom rád vzpomínám a možná se k ní někdy vrátím.

Líbila se mi jak kniha FANTOM OPERY od Gastona Lerouxe, tak také se mi líbila kniha FANTOM od Susan Kay, která je psaná současným jazykem. Obě knihy doporučuji k přečtení. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Existují okamžiky, kdy příliš velká naivita připadá člověku tak nestvůrná, až vzbuzuje nenávist.

Abych byl dobrý, potřebuji jen, aby se do mě někdo zamiloval!

Mi--LADA

Fantastický román s úžasnou, nevšední atmosférou. Za mě dost, dost dobrý!

Pralinka1910

Muzikálový boom jsem klidně minula, tak aspoň sahám po knižní podobě Fantoma. Příběh mne rychle vtáhl do děje, pak ale přišla pomsta ropuchou (?!) a vše se stocilo k budově pařížského divadla a jeho obsáhlým popisum. Ve své době bylo jistě toto prostředí naprostým vrcholem umění, společenskou nutností i ukázkou technického pokroku. Ovšem jak časem zachází dávná sláva divadelního operního umění, tak vyvanulo i kouzlo této knihy. Téma milostného příběhu s hororovymi rysy je stále velmi originální, ale kdybych jej četla před sto lety, určitě by zapůsobil víc.

MíšaS.

Neviděla jsem ani muzikál, ani film, ani jinou adaptaci, ale samozřejmě jsme věděla o čem to je.
Nemůžu napsat, že bych byla zklamaná, ale i podle hodnocení jsem asi čekala něco trochu lepšího. Přeci jen mi popisy přišly někdy plné patosu a neustálého vzdychání. Také postavy mi přišly takové unylé, uvzdychané. Chápu, že to má být milostný román s prvky hororu, ale na mě tam asi bylo málo hororu a moc románu(?).
Také jsem se někdy ztrácela v popisu Opery. Vůbec jsem si jí nedokázala představit se všemi těmi chodbami. A pořád mi vrtalo hlavou, jak by to mohlo stát, když je pod ní dalších 5 pater (nebo kolik) a ještě podzemní jezero, které by muselo narušit základy. No prostě jsem se nějak nedokázala vypustit fantazii, asi takhle bych to napsala :D

sgjoli

Vyposlechnuto jako audiokniha. A vážně nechápu, proč mi to trvalo tak dlouho, než jsem se do tohoto díla konečně pustila (v jakékoliv podobě), protože toto jsem si nesmírně užila.
Zápletka mi přišla fantastická. Na první pohled jako by šlo jen o obyčejný milostný trojúhelník, který by člověk mohl vidět kdekoliv jinde. Ale ono je to zasazeno do zajímavého, pro mne lákavého prostředí - s hlavním hrdinou, Fantomem, který mi připadal neotřelý a který dílu dodával auru tajemna, skoro až nadpřirozena. Byť je to příběh s romantickou linií, vůbec to nepůsobí lacině nebo kýčovitě - naopak! Navíc celá ta atmosféra byla úžasně napínavá a postavy obecně mi přišly také zajímavé.
V rámci audioknihy jsem asi také měla štěstí na vynikající výkony protagonistů (V. Preiss, M. Moravec, V. Jeníková, P. Haničinec, ...). Jediným drobným minusem byla hudba, resp. některé hudební pasáže, které mi k obsahu díla příliš nesedly. Ale celkově to zpracování bylo výborné. Jinak jsem totiž naprosto nadšená a budu si knihu určitě chtít přečíst ve fyzické podobě.

Evar88

FANTOM OPERY - to je ,,POJEM" pro milovníky hudby (překrásný muzikál Andrew Lloyd Webbera) a filmu (neméně skvělý film Joela Schumachera z roku 2004), ale neměl by ujít ani příznivcům literatury. První stránky Vás zřejmě příliš nenadchnou. Je to jakási změť kulis, postav a jmen, které se v knize nakonec téměř nevyskytují. Ještě, než začnete zívat a poposedávat si však uvědomíte, že Vás kniha vtahuje podobně jako Fantom opery do hlubin svého království. Dějovou linku přebírá hlavní trojice Raoul (poněkud všetečný, vlezlý a neodbytný hrdina), Erik (mysteriózní génius a šílenec v jedné osobě) a mladičká, nerozvážná Christine, která se ocitá mezi oběma muži jako zrnko mezi mlýnskými kameny. A vy nebudete vědět, na kterou stranu se postavit. (Nejsou si nakonec oba soci v jádru podobní? Zmítaní vlastním sobectvím a touhou po lásce? Odpověď nechám na každém z Vás.)... Vynikající námět s prvky dobrodružství, tajemna, romance i hororu! Zejména druhá polovina se čte jedním dechem. Knihu bych připodobnila k dílu Brama Stokera ,,Dracula"... tajemné, dokonale promyšlené, fascinující! Rozhodně by neškodila jazyková korekce textu a nové vydání pro 21. století.