Fantóm opery

Fantóm opery https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50845/bmid_fantom-opery-mQZ-50845.jpg 4 633 157

Originální příběh zpěvačky Christiny Daaé, jejího přítele z dětství a pozdějšího romanticky oddaného milence vikomta de Chagny a posléze záhadného fantóma opery, chodícího přízraku smrti, který jako „Anděl hudby“ stává se Christininým učitelem a démonickým milencem, a s nímž se v nerovném boji v podzemí pařížské Opery utkává Raoul de Chagny, aby zachránil Christinu Daaé.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Le Fantôme de ľOpéra , 1910

mi-380
21.02.2022 4 z 5

Anděl hudby nebo Anděl smrti? Tak či onak, pod jeho pevnou taktovkou se rozehrává velká romantická mysteriózní detektivka, při jejíž četbě jako doprovodný imaginární jev sice neslyším hudbu, protože muzikál jsem neviděl a film už hodně dávno, zato mi namísto toho myslí víří na pozadí příběhu impresionisté, Alfons Mucha a Fantom Morrisvillu.
85 % (zatím 552 hodnotících s průměrem 83 %).

666Jitka
02.02.2022 4 z 5

Romantický detektivní příběh odehrávající se v pařížské opeře je považován za autorův romanopisecký vrchol. Ve své době měl příběh jistě své magické kouzlo hlavně v postavě tajemného fantoma a jeho činů, dnes však už může působit poněkud kýčovitě a naivně.

Avielin
25.01.2022 3 z 5

První jsem viděla film, takže jsem byla dost překvapená z toho, co na mě čekalo v knize. Stovky postav, některým na začátku věnovaných pár stran, ale poté už o ně autor ani nezakopl. No a příběh samotného Fantoma mi možná přišel uveritelnejsi ve filmu než v knize. Ve výsledku z toho mám dojem, že kniha vedle filmu působí jako prekombinovana slatanina, kdežto film příběh oklestil o balast a nechal to důležité (kromě vzhledu Fantoma tedy, protože Butler byl sexy i s půlku tváře :)).

Kontryhelka
17.01.2022 1 z 5

Děsný. Mně tato kniha ani divadelní adaptace či muzikál nikdy neuchvátila. Přijde mi to neuvěřitelně stupidní a nikdy jsem přesně nepochopila, proč je to taková populární pecka.

jozor
01.11.2021 1 z 5

Hrozná blbosť, ako keby to písal žiak prvej triedy, bolo mi trapné za autora....

SidoniaL.
13.10.2021 4 z 5

Milé, romantické, roztomile naivní... prostě příjemná oddychovka!

Mishi
01.08.2021 3 z 5

Viděla jsem film i muzikál, miluju ten hlavní hudební motiv, i když operu jinak nemusím. A teď jsem se dostala i ke knize. Rozjezd byl pomalejší, musela jsem si zvyknout na styl vyprávění, ale ke konci to nabralo spád.
Známý příběh nešťastné lásky mě ani v knižní podobě nezklamal, ale víc hvězdiček dát nemůžu.

HerrEtik
21.05.2021 1 z 5

Neviděl jsem muzikál ani film, ke knížce jsem přistupoval zcela naslepo. Přesto jsem ale od knížky, která se těší tak velké popularitě čekal mnohem, mnohem víc. Styl psaní mi vůbec nesedl, po třech kapitolách jsem tedy knížku odložil s tím, že lepší už to asi nebude. Knížky čtu, abych prožíval *příběhy*. Ne aby mě autor hned na prvních několika stránkách zahltil hromadou nezajímavých postav se sáhodlouhým popisem jejich historie a vzájemných vztahů.
Asi jsem čekal mysteriózní téměř hororový příběh s dobrým spádem a napínavou atmosférou, ne nasládlou vlečící se romanci. To, co jsem hledal, jsem nakonec našel u Neviditelného od H.G. Wellse. Jedna hvězdička za kultovní status.

harena
28.04.2021 5 z 5

Krásný romantický příběh, moje srdeční záležitost. Viděla jsem muzikál i film a moc jsem se těšila až si příběh prožiju znovu při čtení. Obojí má svoje kouzlo, kniha i muzikál a nezklamalo mě ani jedno. Při čtení jsem znovu slyšela překrásnou hudbu Andrew Lloyd Webbera a znovu si prožívala celý příběh nešťastné lásky, který bohužel skončí smutně. Kniha je psána velice čtivě a potěšilo mě, že i Lerouix dokázal do příběhu vložit celou náruč emocí. Miluji ten příběh, miluji i muzikál a Erika mi bylo vždycky líto.

Marekh
10.04.2021 5 z 5

O knize FANTOM OPERY jsem uvažoval už nějaký čas. Tato kniha byla zařazena do skupiny Klasikomilové na Instagramu, ale nepřečetl jsem si ji v období, kdy se četla, ale to vůbec nevadí. Kniha se mi moc líbila. Romantický příběh zpěvačky CHRISTINY a jejich dvou ctitelů, z nichž jeden je fantomem Opery, kterého Christina nazývá Anděl hudby a RAOUL, VIKOMT DE CHAGNY.

Román je členěn do 27 kapitol. V románu nahlédneme do prostředí pařížské Opery. V knize se nachází také dopisy, výpovědi svědků, což je fajn. Kniha je čtivá i v současné době a dokázala mne k sobě připoutat. Nachází se v ní romantika, napětí, detektivka. Vyskytovaly se v ní části, které mi nahnaly strach, působilo to až hororově. V knize se také nacházely části, které nebyly pro mě příliš záživné (například krádež peněž ředitelům divadla), ale to byl jenom zlomek z celé knihy. Celkově hodnotím knihu pozitivně (100 %) a myslím si, že je to hodně silný a čtivý příběh. Podle románu bylo natočeno několik filmů, vznikly divadelní i televizní inscenace a muzikál.

V závěru knihy se nachází VYSVĚTLIVKY.

V minulosti jsem četl také knihu FANTOM, kterou napsala britská spisovatelka SUSAN KAY. Kniha byla výborná a na Databázi knih má vysoká hodnocení. Určitě si to kniha zaslouží. Je pravda, že autorka se nechala inspirovat knihou Fantom opery, ale to mi vůbec nevadilo. Navíc je v této knize více informací o Erikově dětství a dospívání a celkově o jeho životě. V románu se děj v pařížské Opeře nachází až později. Autorka pracovala na knize 18 měsíců. Na knihu Fantom rád vzpomínám a možná se k ní někdy vrátím.

Líbila se mi jak kniha FANTOM OPERY od Gastona Lerouxe, tak také se mi líbila kniha FANTOM od Susan Kay, která je psaná současným jazykem. Obě knihy doporučuji k přečtení. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Existují okamžiky, kdy příliš velká naivita připadá člověku tak nestvůrná, až vzbuzuje nenávist.

Abych byl dobrý, potřebuji jen, aby se do mě někdo zamiloval!

Mi--LADA
07.03.2021 5 z 5

Fantastický román s úžasnou, nevšední atmosférou. Za mě dost, dost dobrý!

Pralinka1910
03.03.2021 2 z 5

Muzikálový boom jsem klidně minula, tak aspoň sahám po knižní podobě Fantoma. Příběh mne rychle vtáhl do děje, pak ale přišla pomsta ropuchou (?!) a vše se stocilo k budově pařížského divadla a jeho obsáhlým popisum. Ve své době bylo jistě toto prostředí naprostým vrcholem umění, společenskou nutností i ukázkou technického pokroku. Ovšem jak časem zachází dávná sláva divadelního operního umění, tak vyvanulo i kouzlo této knihy. Téma milostného příběhu s hororovymi rysy je stále velmi originální, ale kdybych jej četla před sto lety, určitě by zapůsobil víc.

MíšaS.
15.01.2021 3 z 5

Neviděla jsem ani muzikál, ani film, ani jinou adaptaci, ale samozřejmě jsme věděla o čem to je.
Nemůžu napsat, že bych byla zklamaná, ale i podle hodnocení jsem asi čekala něco trochu lepšího. Přeci jen mi popisy přišly někdy plné patosu a neustálého vzdychání. Také postavy mi přišly takové unylé, uvzdychané. Chápu, že to má být milostný román s prvky hororu, ale na mě tam asi bylo málo hororu a moc románu(?).
Také jsem se někdy ztrácela v popisu Opery. Vůbec jsem si jí nedokázala představit se všemi těmi chodbami. A pořád mi vrtalo hlavou, jak by to mohlo stát, když je pod ní dalších 5 pater (nebo kolik) a ještě podzemní jezero, které by muselo narušit základy. No prostě jsem se nějak nedokázala vypustit fantazii, asi takhle bych to napsala :D

sgjoli
11.01.2021 5 z 5

Vyposlechnuto jako audiokniha. A vážně nechápu, proč mi to trvalo tak dlouho, než jsem se do tohoto díla konečně pustila (v jakékoliv podobě), protože toto jsem si nesmírně užila.
Zápletka mi přišla fantastická. Na první pohled jako by šlo jen o obyčejný milostný trojúhelník, který by člověk mohl vidět kdekoliv jinde. Ale ono je to zasazeno do zajímavého, pro mne lákavého prostředí - s hlavním hrdinou, Fantomem, který mi připadal neotřelý a který dílu dodával auru tajemna, skoro až nadpřirozena. Byť je to příběh s romantickou linií, vůbec to nepůsobí lacině nebo kýčovitě - naopak! Navíc celá ta atmosféra byla úžasně napínavá a postavy obecně mi přišly také zajímavé.
V rámci audioknihy jsem asi také měla štěstí na vynikající výkony protagonistů (V. Preiss, M. Moravec, V. Jeníková, P. Haničinec, ...). Jediným drobným minusem byla hudba, resp. některé hudební pasáže, které mi k obsahu díla příliš nesedly. Ale celkově to zpracování bylo výborné. Jinak jsem totiž naprosto nadšená a budu si knihu určitě chtít přečíst ve fyzické podobě.

Evar88
10.01.2021 5 z 5

FANTOM OPERY - to je ,,POJEM" pro milovníky hudby (překrásný muzikál Andrew Lloyd Webbera) a filmu (neméně skvělý film Joela Schumachera z roku 2004), ale neměl by ujít ani příznivcům literatury. První stránky Vás zřejmě příliš nenadchnou. Je to jakási změť kulis, postav a jmen, které se v knize nakonec téměř nevyskytují. Ještě, než začnete zívat a poposedávat si však uvědomíte, že Vás kniha vtahuje podobně jako Fantom opery do hlubin svého království. Dějovou linku přebírá hlavní trojice Raoul (poněkud všetečný, vlezlý a neodbytný hrdina), Erik (mysteriózní génius a šílenec v jedné osobě) a mladičká, nerozvážná Christine, která se ocitá mezi oběma muži jako zrnko mezi mlýnskými kameny. A vy nebudete vědět, na kterou stranu se postavit. (Nejsou si nakonec oba soci v jádru podobní? Zmítaní vlastním sobectvím a touhou po lásce? Odpověď nechám na každém z Vás.)... Vynikající námět s prvky dobrodružství, tajemna, romance i hororu! Zejména druhá polovina se čte jedním dechem. Knihu bych připodobnila k dílu Brama Stokera ,,Dracula"... tajemné, dokonale promyšlené, fascinující! Rozhodně by neškodila jazyková korekce textu a nové vydání pro 21. století.

Roseblood
05.01.2021 5 z 5

Neskutečně se mi líbila knižní podoba, ač znám filmovou i muzikálovou, které mám velice ráda, tak i knižní podoba mě uchvátila.

Pro mě velice čtivá a napínavá knížka, zase trochu jiná než jako ji znám z muzikálu nebo filmového zpracování.

Rozhodně doporučuji, nudit se určitě nebudete a možná se budete i trošku bát, například zrcadlová síň, to bylo tedy něco :-)

hodnocení: 5/5*

Jehumaja
11.12.2020 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Napětí, tajuplnost,... Vřele doporučuji!

MisaSutcliff
02.12.2020 5 z 5

Tahle kniha patří mezi mé naprosté favority. Fantóm opery je krásně napsaný, dobrodružný příběh o lásce a hudbě s hororově lazeným koncem. Autor podává děj jako objasnění záhady a rekonstrukci reálných událostí zmizení Christiny, takže střídá pohledy a vyprávění různých postav. A i když matně víte, co se kdy stane, kniha vás rychle vtáhne a až do konce nepustí z operního prostředí. Možná ani pak ne.
Jelikož jsem knihu četla minimálně potřetí, neměla mě čím překvapit. Jen mě trochu mrzí, že už si nepamatuji, co mě na ní ne/bavilo dříve. Tentokrát mě totiž ze začátku docela štval Raoul. Sice byly jeho úmysly vůči Christine popisovány čistě a něžně, ale zároveň byl otravně nedobytný. A na druhou stranu mi bylo líto Erika. Přestože život sám v něm podporoval jeho krutost, on by jen chtěl žít jako všichni ostatní. Ale nemůže a jeho konec je stejně tragický jako jeho život.

Haduwig
20.11.2020 4 z 5

Pozor SPOILERY

Čtivý příběh s nádechem detektivního a dobrodružného žánru a tajuplnou atmosférou, který stojí za přečtení a je bohatší než filmové verze.

Zatímco ve filmovém muzikálu je Fantom nakonec docela (sice temný, ale přece) sympaťák, tak v knize je to opravdu netvor a psychicky narušený jedinec. A ačkoliv nakonec Christinu propustí, tak po tolika vraždách pro mě zkrátka chudák není. I ostatní postavy dostaly v muzikálu tu vícd tu méně odlišnou povahu, a ti knižní působí vesměs naivněji, až to čtenáři ztěžuje snahu s nimi soucítit.

I tak je kniha pěkná a čtivá, ovšem krásné melodie přes všechnu snahu zprostředkovat nedokáže, takže se jde ještě poslouchat.

Ledward
01.11.2020 5 z 5

Jakožto velký milovník muzikálu mi připadalo, že je má povinnost tuhle knihu přečíst... a nebyla jsem zklamaná.
Některé pasáže mi až naháněly hrůzu a mohu říct, že to tajemno bylo až okouzlující.
Na závěr je napíši:
Ubohý, nešťastný Eriku!