Fantastická zoologie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha o imaginárních bytostech.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15800/fantasticka-zoologie-15800.jpg 4.568
Orig. název:

El libro de los seres imaginarios (1957)

Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Encyklopedie, vzdělání
Vydáno:, Alois Hynek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Fantastická zoologie

Přidat komentář
gryffin
29. ledna

Díky této knize jsem se začal zajímat o fantastická zvířata,jak píše taťka (witiko)

witiko
24. ledna

Nádherná knížka, ve které se akademická serióznost a intelektuální khihomolství volně mísí s lehkou ironií a nespoutanou fantazií. Dnes se především zásluhou J. K. Rowlingowé strhla lavina zájmu o fantastická zvířata, ale moc bych přál dnešním dětem, aby nakonec dospěly i k téhle klasice. Můj syn naopak od ní začal, když ji náhodou našel v knihovně... To jen dokazuje, jak moc je podmanivá.

eseona
03.12.2018

Spíš takové výkřiky do tmy. Kniha není příliš obsažná a neposkytuje komplexní pohled na problematiku. Občas se v ní ale najdou zajímavé informace a příšery, o kterých člověk do té doby neslyšel.

alef
16.07.2017

"Vyschlá země a půda, jež k užitku není, vsakuje do sebe jed, jenž skapává z mokvavé rány ...
... jsi čarovným výtvorem, tak navrať se svému prachu ..."
Kdopak jsi? ... nesourodá podoba ... cosi nemožného ... falešná představa ... odpoutaná obrazotvornost ...
"... spatřili, jak se blíží ... měl lví pazoury, tělo pokryté šupinami, nohy jako spáry supa, na čele rohy divokého býka a ocas s pohlavním údem mu splýval v hadí hlavu"
... seznamte se prosím, tohle je CHUVAVA, strážce cedrového lesa z babylonského eposu o Gilgamešovi, ... anebo byste se rádi dozvěděli, jak vypadá jednorožec? ... či jiná nepozemská, fantazijní, mytologická, bájná či vybájená bytost?
... pak jste tu nejspíš správně, vítejte v "mytologické zahradě", kterou se pro nás, čtenáře, pan Borges pokusil vytvořit ...
... vysledoval, vystopoval, vyhledal pro nás snad všechny známé, méně známé, polozapomenuté i zcela zapomenuté ... myslitelné i nemyslitelné bájné bytosti ... a pěkně nám je naservíroval v uceleném přehledu ...
... no a to je přesně ten důvod, proč se mé hodnocení zastavilo na slabých třech hvězdičkách ...
... sám Borges kdesi řekl, že "sny si zaslouží naši zvláštní pozornost, neboť jsou patrně nejstarším literárním žánrem" ... a co jiného jsou všechny tyhle mytologické bytosti než naše zvláštní, vyjímečné a úžasné sny ... a tak mi přišlo, že je to prostě málo, vzít "sny" a srovnat je v ucelený přehled ... pan Borges připadl na vyjímečné téma ... ovšem jeho zpracování už mi, bohužel, tak vyjímečné nepřipadlo, ... spíš právě naopak ... dostala se mi do rukou taková skoro průměrná encyklopedie ... s úryvky "slavných" děl, pověstí, bájí, pohádek ... ze kterých lze čerpat "údaje" ... vystopovat "původ" ...
... a za mě ... je to prostě málo ... chtěla bych víc, daleko víc ... poznat, co se za těmito symboly skrývá, ... zjistit jejich význam, ... ten zřejmý ... i ten skrytý ... znát proč jsou tak neuchopitelné, nepředvídatelné, někdy nepochopitelné, nebo nepochopené, ... zkrátka, proč jsou tak tajemné, záhadné ... a tím i lákavé :-) ...
... a to je hodně těžký úkol pro autora ... tak snad ... někdy ... někdo :-)

"hrdinské činy vítězí nad časem ... a zůstávají v paměti potomků"

angloumene
21.11.2015

Kniha nabízí prostý výčet nejrůznějších fantaskních tvorů, o kterých jsou vedeny zmínky v historických pramenech. Kromě obecného úvodu a popisu tvora jsou z pramenů často vybrány trefné, zajímavé citace, takže si čtenář dokáže daného tvora snadno představit. Kromě toho je také často uveden historický kontext a chápaní daného zvířete vzhledem k době jeho vzniku. Celkově mohu doporučit všem milovníkům fantastiky, případně dalším, kteří se potřebují inspirovat.

tenax
20.07.2015

Zajímavé z hlediska autorových znalostí antické, biblické a orientální literatury, ale nesdílím všeobecné nadšení nad knihou, která není ani klasickou encyklopedií, ani originálním autorským dílem. Asi jsem barbar.

Samaret
05.03.2015

malá encyklopedie tvorů ze světa fantasy a z mýtů. přesně tohle je tady potřeba. jen mi tam některá stvoření chyběla