Fáma

Fáma https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426942/bmid_fama-8Av-426942.jpg 4 1139 381

Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Rumour , 2019

Daisuke
24.02.2020 2 z 5

První dvě třetiny knihy se táhnou jak smrad. Čekal jsem, kdy se konečně začne něco dít; ke konci se příběh jakž takž rozpohyboval, i když to také nebyla žádná sláva. Do té doby budete, zvlášť pokud jste chlap, trpět jako zvíře.
Nesympatická hlavní hrdinka v podstatě jenom chodí k sousedkám na kafe, bábovku a kus řeči, kdy spolu proberou všechny drby co kde zaslechly. A tím to končí. Pokud si sednete na tři hodiny někam do účtárny a budete poslouchat, co si mezi sebou kolegyňky vypráví, bude to nejspíš docela podobná zkušenost jako četba tohoto bestselleru. Jestli se vám líbily Sedmilhářky nebo nějaké ty Dívky v různých dopravních prostředcích, Fáma pro vás bude nejspíš další vhodný zářez na pažbu.

kytarka
23.02.2020 4 z 5

Knihu jsem si zakoupila kvůli tomu, že ještě než vyšla, měla celkem velkou mediální kampaň. Zkusila jsem ji. Ze začátku jsem skoro litovala, že jsem si ji koupila. Nicméně po dočtení knihy, jsem ráda, že jsem ji neodložila. Kniha je čtivá od začátku, jen mi přišlo, že se celkem nic v ní neděje. V poslední třetině se to rozjede a spisovatelka mě dokázala překvapit. Je o fámě, která se na malém městě velmi rychle šíří, což asi většina z nás zná nebo se s fámu jakkoliv setkali. Fáma se však otočí o 360 stupňů. Jo tohle se mi líbilo.

jane4229
23.02.2020 4 z 5

Tahle se mi vážně líbila, dobře psaná, nikde se to nezadrhává. Postav tam není zbytečně mnoho a jsou dobře popsané.
Je to knížka, u které hodně přemýšlíte, co, kdo, jak, proč? A brzy si tipnete, kdo to asi je.
Už od půlky jsem si říkala, že by bylo zajímavé, kdyby to dopadlo takhle nějak. Líbí se mi, že tam píše myšlenky i ta "vražedkyně".

romanka26
23.02.2020 5 z 5

Kniha se četla moc dobře. Zhruba za polovinou mne napadlo, jak to mohlo celé být a později se mé tušení potvrdilo :) Na prvotinu výborné, určitě si přečtu i další knihy autorky!

alusa4302
22.02.2020 5 z 5

Říkala jsem si jestli mě tato kniha nezklame, když si ji koupím a mohu říct že moje očekávání nebylo moc velké, ale kniha jediným slovem byla NESKUTEČNÁ!!! Strhují děj a nečekaný závěr, člověka to nutí furt číst. Za mě opravdu povedená kniha
????????????????

Pípasek
20.02.2020 5 z 5

Nelze než s komentáři souhlasit. Napětí od začátku do konce, čtivé a poučné. Bohužel i slova dokáží velmi ublížit.

Kristulda
18.02.2020 5 z 5

Tak přečteno za 3 hodiny super se to četlo, a ikdyž ze začatku asi 40 stran sem se nemohla začíst, tak ten zbytek byl famozní, prostě masakr, závěr sem fakt nečekala za mě super super super.

kneslova
17.02.2020 5 z 5

Možná to na 5 hvězdiček není, ale mě Fáma bavila. Sympatické postavy, anglické maloměsto a ta poslední stránka , super. Prima čtení.

Babouš
17.02.2020 5 z 5

Fáma je pro mě velice osobní příběh, protože drby, fámy a šuškanda, to je moje. V románu autorka ukazuje extrémní případ, kdy nevinný drb pronesený vlastně z nudy změní vztahy mezi obyvateli malého městečka. Kniha je přirovnávaná k Sedmilhářkám od Liane Moriarty, ale mně ta premisa připomněla Žert od Milana Kundery, kde taky zpočátku nevinná situace vygraduje v drama. Fáma šokuje a překvapí i ostřílené čtenáře thrillerů, ale že by mi to vzalo chuť poslechnout si nejnovější drby, to ne!

Zzofinka
15.02.2020 5 z 5

Velmi zdařilá prvotina, přečetla jsem za několik večerů a často mě odtrhla až padající víčka. Čte se lehce, postavy jsou zajímavé, zápletka dobrá, rozuzlení nečekané a závěr překvapivý. Těším se, že autorka bude se svým talentem u klávesnice pokračovat :)

Kniho_holka
15.02.2020 4 z 5

Znáte ten pocit, když se na nějakou knihu tak těšíte, až se bojíte, že budete zklamáni? Tak přesně tohle se mi stalo u Fámy. Jak já se jí nemohla dočkat.
Při čtení jsem se od knihy nemohla odtrhnout, hltala stránku za stránkou. Ještě nikdy jsem snad nečetla knihu, kde by ve mně všechny postavy vyvolávaly sympatie - hlavní hrdinka Joanne, Michael, dokonce i samotná Sally, příbuzní malého Robbieho Harrise, malý Alfie (syn hlavní hrdinky) je k zulíbání. Kniha se čte rychle, má spád, nejen díky ději, ale také díky krátkým kapitolám, které já v jiných dílech kvituji s povděkem.
Ironií ovšem je, že výše uvedené klady jsou zároveň i nedostatky knihy.
Množství postav, které se pletou jedna přes druhou, jelikož nemáme jejich lepší popis. Chápu, že to byl autorčin záměr, aby se tak náhodou neprovalila pointa, na druhou stranu jsem se ztrácela v tom, kdo je čí matka, babička, teta, kamarádka.
Dále jsem vůbec nevěděla, do jaké věkové kategorie má Sally McGowanová spadat, ale tady uznávám, že nemusí jít o chybu že strany autorky, Ale o mou matematickou (ne)schopnost.
Také si myslím, že některé situace by si zasloužili více rozepsat a ne je tak rychle utínat.
Podle mého názoru za oba dva výše uvedené nedostatky může to, že ačkoliv se to nezdá je opravdu krátká. Krátká na to, aby se do ní vešlo vše potřebné. I když jsem psala, že v jiných dílech upřednostňuji kratší kapitoly, tady bych uvítala, kdyby měly o pár stránek víc.
Stejně jako ostatní nepovažuji Fámu za trillrer, ale mně to rozhodně nevadí. Kniha mě bavila, byla čtivá, napínavá a odhalení Sally jsem nečekala. A s postavami jsem se jen nerada loučila :)

encyklopedie
14.02.2020

....tak jsem to otestoval.....Thriller? .... kvůli dvaceti stranám v závěru? ....ani náhodou....
Souhlasím s těmi, kteří napsali, že se to celkem dobře četlo ......i když někdy nudilo..... žádné napětí ..... knihu jsem jenom přečetl .....vícekrát určitě ne ..... nebudu se rozepisovat, určitě to nemá na nejlepší thriller měsíce února .....je to zase jenom marketingový tah.....

VulpesVulpes
14.02.2020 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha nebavila tolik, jako tahle. Za mě jednoznačně 100%!

Veju007
13.02.2020 3 z 5

Roznesla se nám tu jistá fáma....
že Fáma je aspirant na nejlepší thriller roku 2020....
To bych úplně netvrdila. Je to takové zajímavé socio-psychologické drama o vlivu pomluv na náš každodenní život a jaký na nás pomluvy mají/můžou mít vliv.
Je to čtenářská jednohubka na odlehčení mezi těžším čtením, já se bavila, několikrát jsem měla tip, kdo je vražedkyní a pokaždé jsem byla mimo. Skládám poklonu autorce, bravurně vás vodí za nos a já rozuzlení opravdu neodhlalila. A za závěr tleskám, tohle miluju!
Rozhodně mám v plánu další autorčiny knížky, taková další Shari Lapena.

LadyAnn
13.02.2020 1 z 5

...že já si nedám pokoj. Vždycky, když sáhnu po oddychové četbě tohoto typu, říkám si, že budu třeba mile překvapena. Ale opět nejsem. Bohužel, tento "bestseller" je klasická slátanina, kdy se dvě třetiny knihy neděje nic, aby se na konci příběh mohl naprosto nerealisticky překombinovat. Postavy a zápletku si za pár dní nevybavím. Velmi slabé.

Knižní střípky
11.02.2020 4 z 5

Pro mě byla tato kniha v prvních dvou třetinách spíše dobrým psychologickým románem než thrillerem, primárně spíše pro ženskou čtenářskou komunitu, ale nevylučuji, že by mohla zaujmout i pány. Nicméně oblast tzv.drbání, co si budeme nalhávat, je spíše ženskou záležitostí. Zde si autorka velmi dobře pohrála se skutečností, kam by se jeden takový obyčejný drb mohl dostat, co vše by mohl způsobit, jak může rozklížit a nabourat mezilidské vztahy.

Doposud poklidným městečkem začnou otřásat bujné vášně. I já propadla honu na "čarodějnici" a horlivě přemítala, která z ženských obyvatelek města by to mohla být. A byla jsem tentokráte vedle jako jedle, což mě velmi pobavilo a oceňuji, že mě autorka zmátla, za toto jsem vždy hodně ráda. Poslední třetina knihy mi nadevše vynahradila předchozí rozvláčnější děj, přečetla jsem ji na jeden zátah, od ní již odejít nešlo.

FÁMA mi dala přesně to, co jsem očekávala. Příběh z maloměstské komunity, kde není radno pouštět si pusu na špacír, kde nic není takové, jak se na první pohled jeví a zajímavou zápletku s koncem, který jsem opravdu neočekávala.

Celá recenze je v záložkách recenzí od Knižní střípky

Květ
11.02.2020 4 z 5

Nenáročné odpočinkové čtení. Do tohoto thrilleru jsem se začetla opravdu snadno, je psán lehkou, čtivou formou a v podstatě hned mě začal bavit. Zhruba kolem poloviny bych už uvítala větší akci, či napětí, děj mi začal připadat lehce omílaný a nudnější. Autorka vše vynahradila v poslední třetině, kde příběh nabere spád a nečekané obrátky a knížku nebudete rozhodně chtít odložit. Není to žádná osudová kniha, na kterou nezapomenete, ale příjemný relax s napětím.

Nolina
11.02.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

Bezkyne9
10.02.2020 3 z 5

Jedna se o vcelku vydarilou prvotinu, ale i tak jsem lehce kriticka. Hlavni postava casto jedna hloupe a jeji mysleni misty sklouzava k naivite. Falesne stopy byly trochu pruhledne a celkove mel pribeh sklon sklouzavat k prodejne prumernosti. I tak si ale kniha kupodivu drzela moji pozornost po celou dobu, zapletka byla vystavena na zajimavem tematu a celkove nemuzu rict, ze jsem se nebavila :) ... Mohu doporucit jako lehci napinavou oddychovku.

hlenicka
09.02.2020 4 z 5

Mám dočteno.. Já nevím, ten začátek byl asi tksivy, že sem se nenadala, a byla sem na straně 90.. Pak s. 190 a teď hotovo.. Kdybych neslyšela o té Fámě, že je Fáma kandidát na nej thriller roku 2020,asi si to vůbec nekoupím a nebudu číst.. Ještě že se fámy šíří tak rychle..