Fáma

Fáma https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426942/bmid_fama-8Av-426942.jpg 4 1139 1139

Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Rumour , 2019

Sammy.Boy
13.08.2020 5 z 5

Co dokáže způsobit jedna obyčejná FÁMA? Chvilku mi trvalo se začíst, ale nakonec jsem si celý příběh hlavní hrdinky užil se vším všudy! Moc se mi líbilo proložení vyprávění novinovými články a nahlédnutí do mysli vražedkyně. Totálně jsem se nechal zmást falešnými stopami a díky tomu jsem pak v poslední části příběhu dostal od autorky pěknou tečku přímo mezi oči! Přesně ten typ knihy, na kterou se jen tak nezapomíná! Hodně povedená prvotina! Určitě si nenechám ujít další Lesleyino dílo.

Ála41
13.08.2020 5 z 5

Kniha mě fakt bavila. Asi v polovině čtení jsem odhadla, kdo je onou dětskou vrazedkyni, to ovšem na radosti ze čtení nic neubralo. Hlavní postava, Joanna, mi byla velmi sympatická. Není to čtení se zatajenym dechem, vse plyne tak jakoby pomalu, někdy si člověk říká, proč tam jsou některé detaily vůbec zmiňované, vse má ale svůj důvod, jak se později ukáže. Za mě dobré čtení.

Luci_T
13.08.2020 4 z 5

Na léto, k vodě - ideální. Podezření jsem měla správné. Oddechovka pro každého, kdo má rád trochu napětí, ale nečeká litry krve..

andrea7191
10.08.2020 3 z 5

S touhle knihou jsem měla trochu problém. Od autorky jsem už nějakou tu knihu četla, ale styl psaní téhle knihy mi připadal jako prvotina, u které se autor teprve hledá. Zápletka mě zaujala, ale pojetí děje a styl vyprávění mě trochu zklamal a konec mě zklamal docela. BYlo to místy zbytečně zdlouhavé. Jako asi takhle, není to rozhodně k zahození, ale pro mě to bylo celkem jednoduché čtení, které mě nezaujalo.

milena8281
09.08.2020 4 z 5

Nebylo to špatné, závěr mě překvapil.

Berta099
08.08.2020 5 z 5

Zajímavé rozuzlení čtení na dva večery

Magda39
08.08.2020 3 z 5

Od knihy jsem čekala více akce. Nejedná se o špatnou knihu, ale znova bych ji číst nemusela. Přesto si autorka zasloužila můj obdiv, 1. její kniha s takovým úspěchem.

klarence
06.08.2020 3 z 5

Krapet jsem od knihy čekala více, místy zdlouhavé , ale jinak celkově oddechové čtení

barbora1919
04.08.2020 4 z 5

Už dlouho jsem neměla při čtení tak rozporuplné pocity. Chvílemi mi kniha připadala napínavá, poutavá a čtivá, jindy jsem ji zas chtěla odložit, protože mi děj přišel hrozně vleklý a táhlý.
Některé pasáže se mi zdály přitažené za vlasy, zbytečně překombinované a těžko uvěřitelné, ale o pár stránek dál už mi to zase začalo dávat trochu smysl a chtěla jsem příběhu uvěřit...A tak pořád dokola. :) Každopádně i přes mé střídající pocity ve mně kniha určitě zanechala nějakou stopu. Hlavní námět a myšlenka je originální a (alespoň podle mě) má velkou sílu. Od autorky si ještě ráda něco přečtu.

Lulu1973
03.08.2020 3 z 5

Oddychova detektivka pro zeny, svizny dej, pokud mate navic radi britskou atmosferu detektivek, je to na dovolenou idealni ctivo. Jen jsem asi tak ve 3/4 knihy odhadla, kdo je skrytou vrazedkyni:)

ctenarkaEva
03.08.2020 2 z 5

Tato kniha mě moc nenadchla, čekala jsem od ní víc. Jak už psal někdo přede mnou, ze začátku mi trochu připomínala Sedmilhářky, které se mi také úplně netrefily do vkusu. Postupně se příběh rozjel, ale pro mě to byla kniha, kterou jsem přečetla a ihned ji vypustila z hlavy a už ani pořádně nevím, o čem vlastně byla.

Petrasuvicka
03.08.2020 4 z 5

První kapitoly jsem byla trochu na rozpacích, jestli to vůbec o něčem bude. Rozhodně nejde o kdovíjak strhující či mrazivý thriller. Jen zkrátka v duchu podezíráte všechny možné postavy a závěrečné scéna přidala konečně trochu víc akci a napětí, ale velké terno neočekávejte. Fáma je taková ta kniha, o který budete vědět, že jste jí četli, ale budete si muset vzpomenout, o čem že to bylo. Není to nic, čím by se zaryla do paměti.

Hell_Rihova
02.08.2020 4 z 5

Trochu mi tato autorka připomínala styl kterým píše Shari Lapena. V této knize se řeší, co se může stát, když se z pusy vypustí fáma, která se šíří dál. Nikdo neví, kde je vlastně pravda a obyvatelé mají strach, je možné, že by známá malá vražedkyně opravdu žila mezi nimi? Na povrch začnou vyplouvat nečekaná tajemství, protože každý nějaké zná. Kniha se mi četla dobře, bylo pro mě překvapením, jak to vlastně je.

Anna27
31.07.2020 3 z 5

Bylo mi jasné, že když je na titulce pochvalný komentář od autorky Dívky ve vlaku, že to nebude žádný trhák. Taky že jsem knihu u 50. stránky chtěla odložit, ale nakonec jsem tomu dala šanci a jsem i ráda, že jsem dočetla. Nenazvala bych to napínavým příběhem. Napětí tam bylo, ale bylo předvídatelné a ještě popsané přehnaně, i přesto se od té půlky knihy četl příběh dobře. No jako bestseller to není, to asi žádná knížka s tímhle označením ještě nepotvrdila, že by si ho zasloužila. Nevím, kdo to hodnotí, ale věřit se tomu určitě nedá a opět se mi to potvrdilo. Úplně špatné to není, až nebudete mít, co číst, tak po ní sáhněte.

bara6739
30.07.2020

No. Připbeh hezký, jednoduchý. Žádné složité čtení. Bohužel konec byl strašně předvídatelný.

karol.cadex
28.07.2020 4 z 5

Zábavný jakoby thriller pro ženský, dost oddychovka. Ze začátku to jsou teda Sedmilhářky jako vyšité, ale postupně se příběh osamostatňuje a graduje, nakonec z toho sice vyleze trošku ptákovina, ale tak je to vlastně se všemi těmihle novodobými Večery pod lampou.
Účel ale kniha splňuje, a to odreagovat se a vypnout.

Lenka0007
27.07.2020 2 z 5

Thriller asi převážně pro ženy, zajímavý nápad, ale konec bez většího překvapení. Přečteno za dva dny, ideální volba na dovolenou.

Liss93
26.07.2020 2 z 5

No, čekala jsem víc. Knize byla všude věnována pozornost, takže jsem se na ni těšila, ale bohužel jsem zklamaná. Kniha je čtivá, což je plus, ale pak už slova chvály nenacházím. Je věnováno příliš pozornosti hlavní postavě a jejímu vztahu k dítěti. Chápu, že (skoro) každý rodič své dítě miluje, ale hlavní hrdinka je jako matka strašně úzkostlivá. A pak taky její milostný život. Když nelpí na svém dítěti, tak lpí na jeho otci, kterého si odmítla vzít, ale stejně se ráda nechá obšťastnit, když je poblíž. A od příběhu jsem též čekala víc, jako bych něco podobného už četla, proto jsem nebyla překvapená.

Anna 13
21.07.2020 5 z 5

Když se vrah stane obětí...

Poslední dobou se do nových thrillerů už nevrhám s takovým nadšením jako kdysi. Většina z nich mi přijde strašně podobná. Autoři se navzájem předhání v tom, kdo šokuje víc a je jim jedno, že tak jejich příběhy ztrácí na uvěřitelnosti. A co mě na nich odrazuje nejvíc je fakt, že je člověk přečte, ale za dva měsíce už si pomalu nevybaví, o čem to vlastně bylo. Nerada čtu knihy, které ve mně nic nezanechávají.

Fáma je dokonalá.
Autorka oplývá úžasným jazykem. Píše příjemně. Nádherně se jde do příběhu zahalit.
Má neskutečně dobře promyšlený děj. A ty postavy? Jako ty jsou dechberoucí. Jako živí. Všechny jsou tak nádherně podezřelí. Čtenář si hraje na detektiva a nepřestává si zavařovat mozek, i když ví, že ho Lesley Kara nakonec stejně přelstí.

Já jsem nadšená. Je to ten typ knihy, která je tak lahodná, že se dá zhltnout na jeden zátah. Neodtrhnete se. Ale zároveň si knihu toužíte šetřit. No, mně vystačila na dva dny.

Fámě nelze upřít podobnost se Sedmilhářkami. Ne samotným příběhem, nýbrž atmosférou. Tou komunitou útlocitných matek, která je něčím nesmírně zábavná. Kaře se síla intrik a pomluv povedla vygradovat do maxima. Ženské klevety tu byly naplno využitým námětem, který zkrátka fungoval.

Navíc má kniha určitý přesah. Nezavřete ji s tím, že tedy víte, kdo co provedl a jak to celé bylo, a nepůjdete sáhnout po další. Nebo alespoň doufám, že ne. Vybízí k zamyšlení. Nevinnost těch postav... To, jak si s nimi život hrál... Osud Sally je silným příběhem odevzdanosti, utrpení, obětavosti, lásky a vznešenosti. Silně mě zasáhl a budu si nad ním ještě přemýšlet.

Lesley Kara překvapila. Šokovala. Bavila. Lahodila mému vkusu. Potěšila.
Nasadila si svou prvotinou laťku vysoko.
Těším se nesmírně na to, co od ní ještě přijde... Co od ní můžeme asi čekat příště?

PS: Jediné, co mi je trochu líto je, že autorka nepoodhalila osud postavy Liz. Jak to s ní bylo dál? Už tak to bylo bolestné... Vědomí, že by tato postava mohla utrpení trochu zmírnit, mě naplňovalo nadějí... To si můžeme ale jen představovat.

Leniiis
20.07.2020 5 z 5

Trochu mě zmátla anotace, dle které jsem čekala trochu jinak postavený děj. Konec pro mě divnej, ale jinak čtivost za jedna.