Mezi zloději

Mezi zloději https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484788/bmid_mezi-zlodeji-CLy-484788.jpg 4 164 44

Fable série

Obstojí mladá dívka ve světě, kde se hraje podle mužských pravidel? Do svých sedmnácti let nepoznala Fable nic jiného než moře. Když ale její matka zemře v bouři a vlastní otec ji vysadí na nechvalně proslulém ostrově zlodějů, musí dívka začít bojovat o přežití. S vidinou toho, že toto nehostinné místo jednou opustí, se začne spoléhat sama na sebe a na jedinečné dovednosti, které jí matka předala. Dokáže se s pomocí mladého obchodníka Westa dostat zpět na otcovu loď a zajistit si své právoplatné místo po jeho boku? Pokud se jí to má podařit, bude muset odolat nejen útokům dravých konkurentů, ale také přežít nevyzpytatelné bouře, které bičují Úžiny…... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Fragment (ČR)

Fable , 2020

Marthas
25.04.2022 3 z 5

(SPOILER) 3,4/5 Hmm, byla to fakt kruťárna, co ale čekat od "kupců", že? V celé knize jsem vlastně až do konce nenašla pravé pojmenování tohoto "bohulibého" povolání.
Co mi ale fakt vadilo, je to, že si někdo nedal, ale opravdu nedal práci s korekcí. Třeba na jednom místě jsme vlastně v Cerosu a v tom samém místě se uvádí, že se musí šetřit s jídlem až do Cerosu a nepíše se tam zpět do Cerosu, aby to nevypadalo jako blbina. Jako blik blesk, kdybych knihu nepřečetla za dva dny a musela o ní víc uvažovat. Jsem si jistá, že bych možná dala ještě méně. Zároveň jsou plusem i mínusem ty časté popisy scén, krajiny, moře, měst, ponorů (jistě bylo těžké je napsat tak, aby byly správně, ale na můj vkus se tam skoro nic jinýho nedělo). Pro člověka jako jsem já, který nemá dost dobrou představivost, to pak slouží jako zpomalovačka už tak pomalého děje. Prostě záleží na vkusu.
Postavy a interakce mezi nimi mne sice bavily, to jo. Ale hloubka charakteru se na tak krátkém úseku, kde se něco dělo prostě nějak nevytvořila.
A vlastně bych dala i přednost tomu, kdyby kniha skončila jinak, než navijákem na další díl. Tak nějak prostě nevěřím, že ho vydají.
Za co tedy ty hvězdy: Za prvé moc pěkná obálka (mimochodem i slovenská se povedla, i když pro mne trochu evokuje jiný směr, takže česká vítězí v boji, víc koresponduje s tématem), za druhé anotace ( ta opravdu dělá, co má, i když ona celý příběh prostě neutáhne), vtípky, interakce X celkově je to psané jako jedno velké puzzle s dílky skládačky X poměrně solidní atmoška, i když já tuhle zrovna nemusím. A to co jsem psala výše, zase sráží laťku níž. Nechci tvrdit, že si kniha čtenáře nenajde, to by nebyla pravda. Ale jednoznačně nesedne každému, pro mne tedy wow nebyla, přesto pokud se u nás vydá další díl, přečtu ho. Ale zároveň více než doufám, že to více jak duologie nebude pro dobro čtenářů a autorky.

knihomolka_eli
14.04.2022 5 z 5

Do tejto knižky som šla s nižšími očakávaniami a milo ma prekvapila.
Matka Fable zomrela pri búrke na mori. Jej otca smrť jej matky hlboko ranila. Po tejto udalosti odvezie Fable na ostrov plný zlodejov a opustí ju. Fable sa musí naučiť postarať sama o seba. Vďaka schopnostiam, ktoré zdedila po svojej mame, sa živí hľadaním kameňov na morskom dne. Predáva ich kupcovi z lode Marigold a snaží sa našetriť dosť peňazí, aby sa dostala do Cerosu a uplatnila si svoje miesto na lodi svojho otca. Jedného dňa sa ale situácia na ostrove zvrtne a Fable ho potrebuje opustiť hneď, v snahe zachrániť svoj život. Prosí Westa, kormidelníka lode Marigold, aby ju odviezol z ostrova. Hoci si chce cestu riadne zaplatiť, ostatní členovia posádky Marigold nie sú nadšení, že by Fable mala cestovať s nimi. Fable sa podarí ujsť z ostrova, podarí sa jej ale nájsť svojho otca? A dá jej miesto po svojom boku? A čo ostatní členovia posádky Marigold?

Knižka sa mi čítala dobre a rýchlo. Bola som zvedavá, ako to s odvážnou Fable dopadne. Jej otec od začiatku knihy nemal moje sympatie a veľmi ich nenapravil ani na záver knihy, hoci tam sa už správal trošku inak. Posádka Marigold mi ale veľmi sadla. Páčil sa mi West, jeho sestra, aj ostatní. Majú svoje problémy a prítomnosť Fable niektore ešte vyhrotí. Páčila sa mi ich súdržnosť. Dočkala som sa aj romantickej zápletky, čo ja môžem.
Najväčším plusom pre mňa bol originálny námet, originálny svet a prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. More, ostrovy, prístavné mestá, lode...je to prvá fantasy knižka s námorníckou tematikou, ktorú som čítala.
Teším sa na 2.diel, ktorý bude zrejme akčnejší hneď od začiatku a na rozuzlenie celého príbehu Fable a jej partie.

Zuzka_Zuu
31.03.2022 5 z 5

Ze začátku slabší, ale potom se děj rozjel a já se nemohla odtrhnout až do poslední chvíle. Nemůžu se dočkat druhého dílu, který se mi zatím nepodařilo dohledat, kdy se u nás přeloží, protože už je vydaný v angličtině :)

houdkic
29.03.2022 4 z 5

Na zacatku jsem prvnich par kapitol hrozne bojovalo a kniha me nebavilo. Jakmile se ale Fable dostala k posadce lodi *** behem uteku pred ***, tak me to hrozne chytlo a knihu jsem behem dvou dnu docetla.

Ve vysledku jsem teda fakt hodne nadsena! Uplne jsem se zamilovala do originalniho, neokoukanyho a neotrelyho sveta more, lodi, opustenych ostrovu a mest plnych nebezpeci. Fakt naprosto skvely svet, kterymu jsem propadla.

Moc se tesim na druhej dil, doufam, ze bude co nejdrive!

Adelína_čte
27.03.2022 3 z 5

Velká očekávání. Zahraniční bookstagrameři na Fable pomalu až pějí ódy, na goodreads se pyšní hodnocením 4,09 hvědičky a autorčina předchozí kniha Klan se i u nás setkala s veskrz pozitivními recenzemi. Možná i představy plynoucí z tohohle všeho mohou z to, že s Fable nejsem tak nadšená, jak bych si přála.
Začátek se táhl. A to dost. Celkově se mi tempo příběhu zdálo docela podivné, spousta hluchých míst, možná až výplňkových kapitol, zkrátka to moc neodsýpalo.
Na postavách by se dalo ještě trochu zapracovat, ale nevyšly z toho nejhůř. Přirozeně mě pak asi nejvíce bavila hlavní hrdinka, její vzpomínky, uvažování, přístup a postoj.
No atmosféra? Na jedničku. Šum moře, vlnobití, silný vítr, do toho zápach zločinu, krádeží, lží a alkoholu.Fable byla asi mojí první knížkou s pirátskou tematikou , no a ach, jak mě to bavilo!

Celkově bych ale Fable za must-read úplně neoznačila. Oslovila mě především atmosférou a pirátstvím, ale nějaké další přesahy, originálnosti jsem tam nenašla. Pár klišoidních scén, nerozvinutý svět, jehož pravidla a fungování jen tak sklouzávalo po povrchu… Ještě by tu bylo dost prostoru pro zlepšení, dost by zbývalo, abych Fable dala pět hvězdiček…

Sona_RR_knihy
18.03.2022 3 z 5

Navzdory tomu, že všichni mí blízcí o knize doslova básní, já jsem s ní krapet bojovala. Jak už zde bylo zmíněno, postavy mi nepřirostly tak k srdci, jak bych očekávala a jak jsem se těšila. I svět mohl byt trošilinku obsáhlejší. Na druhou stranu, rozhodně to není žádný propadák. Své ostřílené mořské vlky si tato kniha určitě najde.

Ahmose
28.02.2022 4 z 5

Fable sa mi zo začiatku nepáčila. Ani jedna postava mi totiž nebola sympatická. Až postupne som si ich ako tak obľúbil aj keď mi tam stále chýbala postava, ktorá by to nejak odľahčila. Niekto ako Jesper z Vranej šestky. Prišlo mi, že sa všetky postavy berú až moc vážne. Dejová linka je pomerne originálna, plynulá a bolo vidieť, že autorka vie čo robí a presne vie kam smeruje. Romantická linka sa v príbehu nachádza, ale je v úzadí, to pri našom slovenskom, na romantiku presýtenom knižnom trhu mimoriadne oceňujem. Po jazykovej stránke nemám čo vytknúť. Kniha obsahuje aj niekoľko hlbších myšlienok na zamyslenie. Aby som to nejak zhrnul, po trošku ťažkopádnom začiatku sa nakoniec z Fable vykľula veľmi príjemná oddychovka zasadená do námorníckeho prostredia. Celé rozuzlenie príbehu sa však nachádza v druhom diely, ktorý vydavateľstvo motýľ chystá čoskoro. Máme sa na čo tešiť.

Knihomolka97
28.02.2022 5 z 5

Kniha je pro mě velmi příjemným překvapením. Vyborný příběh s úžasnou hrdinkou v hlavní roli. Moc se mi líbilo prostředí, které bylo krásně popsané.
Moře, ostrovy, přístavní města, části odehrávající se lodi, potápění, hledání "pokladu" - to já můžu. :D

Knihu jsem přečetla rychleji, než jsem čekala, na tři razy jako nic. Byť tam nebylo tolik akce, četlo se to skoro samo a vynahrazovaly to části na moři, seznamování se s hrdiny a jejich osudy.

Fable mi sedla od úplného začátku, fandila jsem jí a obdivovala její odvahu. Sice byla docela naivní, ale to jsem dokázala přejít.

Oblíbila jsem si i Westa a další zajímavé postavy. K takovým "odpadlíkům" mě to odjakživa táhne. :D

Dočkala jsem se i romantické linky, která se vyvíjela opravdu velmi nenápadně. :)

Rozhodně se těším se na pokračování, které podle mě bude ještě lepší a akčnější. Snad se brzo dočkám, protože mám v hlavě nejednu otázku, na kterou potřebuju znát odpověď.

Za knihu děkuji @humbook @endlessbibliophile.
#humbookblogeri #jednorazovaspoluprace

Nelajza
27.02.2022 2 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu moc těšila, ale byl to takový průměr. Postavám jsem nic nevěřila a nemělo to žádnou akci. Na to jak krátké to bylo, jsem to četla přes dva týdny. Jediné co bylo fajn je prostředí.
4/10

anys_reads
27.02.2022 3 z 5

Fable je kniha, u níž jsem měla docela dost velká očekávání, která byla asi největším kamenem úrazu. Očekávala jsem trochu víc nejenom proto, že mě autorčina předchozí kniha Klan ohromila, ale i z toho důvodu, že jsem na ni slyšela mnoho dobrých ohlasů. A co si budeme – obálka a anotace toho taky neslibují málo.

První polovina knihy mě skoro vůbec neoslovila. Sice klobouk dolů autorce, která bravurně zvládla popisy potápění stejně jako námořnictví, ale kvůli jednotvárnosti děje jsem se do něj nemohla začíst. Změna přišla až na posledních sto stránách knihy, kdy příběh i postavy konečně dostaly nějaký tvar. Na konci se ve mně pomalu začala probouzet zvědavost, kterou vyvolal nejen nečekaný zvrat, ale i otázky, jimiž se Fable po celou dobu zaobírala a které začaly být podstatné právě až na samém konci a ne po dobu celého příběhu. A už jenom kvůli tomu bych ráda dala šanci druhému dílu, protože ten už by mohl být daleko zajímavější. Zatímco tenhle první díl byl pro mě bohužel jen takovým průměrem. Dojem sice vylepšil nečekaný konec, ale i tak jsem očekávala trochu něco jiného.

Za spolupráci děkuji @humbook #humbookblogeri.

Ella161
26.02.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala úplně náhodně. Líbila se mi obálka a ani jsem si nepřečetla anotaci. A udělala jsem dobře, když jsem si jí pořídila. Nic podobného jsem nečetla, takže tohle pro mě byla novinka. A ačkoliv byl rozjezd docela pomalý a nudný, tak jsem si čtení moc užila.

Všechny ty postavy mi tak moc přirostly k srdci. Nechápu, jak to autorka udělala, ale všechny jsem si moc oblíbila. Nikdy bych nečekala, že mě takový příběh až tak chytne. I když byl začátek trochu zdlouhavý, stejně jsem se začetla a nemohla se od čtení odtrhnout. Napjatě jsem četla stránku za stránku. Přišlo mi, jako bych v tom příběhu byla s nimi. Jako bych byla na lodi, cítila slané moře a vítr mi cuchal vlasy. Já do toho příběhu byla totálně vtažená, což se mi už celkem dlouho nestalo. Úplně jsem zapomněla na reálný svět a byla jsem v tom jejich. A dost mě mrzelo, že jsem knihu měla tak rychle přečtenou. Vrátit se do reality a ke skutečnům problém po dočtení tak skvělé knihy, není nikdy snadné. To určitě znáte všichni.

Celý ten svět byl prostě fantastický. Jak už jsem zmínila, opravdu jsem se cítila jeho součástí. Všechny ty pravidla, tresty, zločiny… bylo to skvěle promyšlené. A postavy byly skvěle vymyšlené. Fable si prostě nešlo neoblíbit. Ta holka mi přirostla hned k srdci. Ať už svou nebojácností či dobrotou jejího srdci. Její otec měl pravdu. Ona se pro ten svět vážně nehodila. Na to byla až moc hodná a laskavá. Každopádně obdivovala jsem jí za to, jak rychle se dokázala tomu světu přizpůsobit (v rámci možností). Musela se naučit postarat o sebe a hlavně o to, jak přežít. Byla prostě úžasná a každý si jí podle mě hned zamiluje.

Red-haired
20.02.2022 5 z 5

Do příběhu Fable jsem se naprosto zamilovala. V první řadě se odehrává v úžasném prostředí, které mě snad poprvé v knize nezklamalo. Už jsem totiž pár fantasy knih odehrávajících se na moři četla, ale žádná z nich nedostála mému očekávání. Zato tato? Značka ideál! Nebezpečný život na ostrově, potápění, dobrodružství na lodi, mořské bouře – to všechno jsem si nesmírně užívala.

Hlavní hrdinka Fable mi navíc hned padla do oka. Silná, odvážná, ale lidská, přičemž si hledá své místo ve světě a nemá to vůbec jednoduché. Vše co znala, byl život na moři, dokud ji její vlastní otec nenechal na ostrově zlodějů, na kterém jsou její šance na přežití minimální.

V knize se Fable dostane mezi partičku outsiderů, které jsem si také naprosto zamilovala. Co by se dalo považovat za mínus, je romantická linka, která na mě začne až příliš pozdě, jenže ve výsledku mi to vůbec nevadilo. Navíc je tak skvělá, že stojí za to si na ni počkat.

Já knize tentokrát nemám co vytknout, a tak hodnotím 5*/5* a vřele doporučuji!

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji @humbook v rámci skupiny #humbookblogeri

katasokolov
19.02.2022 3 z 5

Příběh spíše pro mladší ročníky. Psaný jednodušším jazykem, dějově je to taktéž chudší, přesto ale částečně vyrovnané zajímavými postavami. Chvílemi mi systém cechů a kupčení s různými komoditami připomínal prostředí Ketterdamu ze Šesti vran. Romantická linka se rozvine až v samotném závěru knihy, ale musím souhlasit s některými předchozími recenzemi, že první polibek zde byl popsán vážně neotřelým způsobem. No a na konci samozřejmě přijde jakýsi zvrat, který by Vás měl nalákat na další pokračování, které si ale s největší pravděpodobností nechám ujít.
Závěrem tedy mohu konstatovat, že kniha byla celkem čtivá, prostředí odehrávajícího příběhu nebylo vymyšlené špatně a postavy se vesměs povedly, přesto ale děj vázl a za celou knihu se toho stalo žalostně málo, aby mě to nějak zvedlo ze židle a přilákalo ke sledování dalších osudů Fable a celé posádky.

BookEater
17.02.2022 5 z 5

Skvěle rozjetá série, neotřelé prostředí, svižný a zajímavý děj, neodtrhla jsem se do rána, než jsem dočetla. Česká verze ebooku je k dispozici :-)
Druhý díl je zatím dostupný v angličtině.

nela3812
16.02.2022 4 z 5

Poslední dobou mě více a více přitahují knihy, které se odehrávají na vodě nebo alespoň v její blízkosti. A tady jsem si tohoto prvku užila opravdu dost. Autorčin styl psaní mě okamžitě pohltil a já si jízdu na vlně tohoto příběhu užila od začátku do konce. Knihu jsem odkládala jen velmi těžko a vracela jsem se k ní, byť jen na pár minut. Příběh Fable mě úplně pohltil.

Zamilovala jsem si jak Fable, tak ostatní hrdiny tohoto příběhu. Někteří sice měli své mouchy, ale nakonec si, stejně jako celý příběh, získali mé srdce. Fable je rozumná, silná a bojovná hlavní hrdinka. Troufám si říct, že si jí zamiluje úplně každý, kdo se do tohoto příběhu ponoří.

Příběh nabízí také předvídatelnou romantickou linku s velmi originálním prvním polibkem. Opět si troufám říct, ze nikdo z nás, kdo jsme knihu četli, tohle nemohl předvídat. Šlo to sice trochu mimo moje chápání základních lidských potřeb, ale bylo to krásný!

Jedna se o první díl ze série a příběh se víceméně nese na pohodové vlně a nelze očekávat mnoho zvratů. I tak mě to ale nadchlo, bylo to příjemné oddechové čtení. Věřím, ze zvratů a pořádné akce se brzy dočkáme v dalších dílech. Alespoň se máme na co těšit.

Jediné co mi v příběhu nesedí je, jakto ze se Fable může potopit tak hluboko jen se zadrženým dechem a bez zdravotních následků při vynořování. Já vím, je to jistým způsobem fantasy příběh, zvláštní schopnosti a tak, ale stejně mi to nejde na rozum.

Hodnotím 4/5 a těším se na pokračování.

PS: ta obálka je dechberoucí, nemyslíte?

Spoluprace s @humbook

jitka_dankova
14.02.2022 5 z 5

První díl dvojdílné dobrodružné série o osudu děvčete ve světě námořníků. Nechybí bouře na moři, potopené vraky, poklad, prostě rádoby pirátská tématika, byť o piráty tady nejde. Příběh je především o hledání svého místa ve světě, hledání rodiny, hledání přátel i lásky. Zvratů v knize není moc, jde spíš o milé, oddechové čtení s malou špetkou romantiky. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl... už jsem si u konce říkala, jak je to podezřele všechno milé a urovnané a nutně se to přece musí nějak celé totálně pokazit, k čemuž na poslední stránce došlo. No, teď nezbývá než čekat na vydání dvojky.

nofreeusernames
12.02.2022 3 z 5

Předchozí dvě knihy mám radši, víc mě baví to vikingské prostředí, ale tohle bylo taky solidní. Navíc jeden z nejvíc awww a originálních polibků, to bylo very nájs!

anishta
09.02.2022 5 z 5

Nádhera. Miluju příběhy a lá Piráti z Karibiku, nebo jakékoliv námořní, pirátské dobrodružství a tohle pohladilo mou duši. Miluji to a potřebuju pokračování.

LenaWirus
08.02.2022 3 z 5

Nové neokoukané prostředí bylo osvěžující, v tomto žánru se konečně objevil po dlouhé době originální námět. Jedná se samozřejmě o jednoduché čtení vzhledem k YA, což ale neubírá na čtivosti. Postavy skvěle vykreslené včetně prostředí, ve kterém se pohybují. Jediné, co mi vadí, je to, že se opět bude jednat o sérii. Byla bych mnohem radši, kdyby se kniha natáhla a jednalo by se o jeden celistvý příběh. Další díly sérií v tomto žánru většinou nestojí za nic a ani je nečtu.

knižníradost
05.02.2022 5 z 5

Na Fable jsem se ohromně těšila kvůli hodně pozitivním recenzím ze zahraničí.
Jsem moc ráda, že u nás vyšla v češtině, protože v angličtině bych si na ni nejspíše netroufla, což by byla škoda.
Příběh byl originální, plynul a bylo vidět, že autorka opravdu promyslela celkovou zápletku. Hlavní hrdinové mi sedli a ačkoli já jsem typ čtenáře, který ve fantasy potřebuje romantickou linku ve velkém množství, tady mi i ta malá romantika stačila :).
Těším se na další díl :D.

@humbook #spolupráce

moře a oceány boj o přežití ostrovy rodina piráti drahokamy dobrodružné romány

Adrienne Young
americká, 1985