Leviatan se probouzí

Leviatan se probouzí https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175637/bmid_leviatan-se-probouzi-hl5-175637.jpg 4 460 96

Expanze série

Vítejte v budoucnosti. Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo. Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku. Detektiv Miller hledá mezi miliardami dalších lidí jednu jedinou dívku, která má to štěstí, že její rodiče jsou dost bohatí na to, aby si to mohli dovolit. Když ho stopa zavede k Jimovi Holdenovi a Scopuli, začínají zdánlivě nesouvisející dílky skládanky zapadat do sebe. Venku v Pásu vládnou odlišná pravidla a jedna malá loď může změnit vesmír.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Leviathan Wakes , 2011

Kaik
14.09.2018 4 z 5

Dostal jsem chuť si po čase přečíst nějakou hardcore vesmírnou sci-fi. A tu jsem vpravdě dostal.
Ačkoliv hlavní zápletka je mírně ohraná, Leviatan obsahuje komplexní realisticky popsaný svět, ve kterém právě vypuká válka mezi Marsem a obydleným pásem asteroidů. Prožíváme meziplanetární plavby, průzkumy opuštěných lodí, kriminální vyšetřování i epické vesmírné bitvy - zkrátka space opera se vším co k ní patří. Formálně vše v pořádku.
Co mi však úplně nesedlo, byl styl psaní. Zpočátku jsem měl opravdu problém se začíst. Ke konci se kniha naštěstí výrazně spravila a chytla ten správný spád. Z postav mi asi nejvíce k srdci přirostla pragmatická osoba detektiva Millera a jeho virtuální Julie. Ostatní byli trochu do počtu, přičemž klaďas - astronaut Holden - mě vyloženě iritoval.
Do dalšího dílu se v nejbližší době nejspíš nepustím, a hlavně si dám na čas pohov od americké literatury. Protože, při vší úctě, říkat nadřízeným ženám "pane" mi přijde jako totální úlet.

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Příjemná space-opera. Jsem sci-fista tělem i duší a tak jsem si tuto sérii nemohl nechat ujít. Příběh mne velmi bavil a těším se na další ;)

ly237
27.06.2018 5 z 5

Super charaktery, červený trpaslík v noir detektivce s vetřelcem dohromady. Navíc cdlkem originální. Zajímavě rozjeto a když koukám, kolik to má dílů, tak jsem zvědav, jestli to vydrží.

iferdai
22.06.2018 5 z 5

Výborná kniha a skvěle vymyšlené prostředí a technologie. Žádné umělé gravitace, skoky hyperprostorem, ale jen o kousek dopředu posunuté současné technologie. Takto si nějak představuji, že se skutečně bude lidstvo posouvat kupředu.
A nad tím vším postaven příběh výborné kvality, plus záhada, která to celé umocňuje...

Mikino00
24.05.2018 4 z 5

Ke knize mě přivedl skvělý seriál. A musím konstatovat, že kvalita je srovnatelná, změny učiněné v seriálu však byly většinou k lepšímu a příběh obohatily. Každopádně velice zdařilý start knižní série.

milan1315
02.05.2018 5 z 5

Výborně napsané. Nejdřív jsem viděl pár dílů seriálu, pak jsem teprve otevřel knihu - a vzápětí bylo rozhodnuto. To, co v seriálu působí nahodile, tady do sebe zapadá.

- Co tamto, co vypadá jako díra v boku?
- To je díra v boku.

penthyn4419
23.04.2018 5 z 5

Ze začátku se mi dařilo docela těžce zabrat se do příběhu, ale pak jsem zjistil, ani nevím kdy, že už se od něj skoro nemůžu odtrhnout. Velice se mi líbilo autorovo vyobrazení možné budoucnosti lidské rasy a taky to, že autor nad věcmi opravdu přemýšlel, než je napsal nebo jim aspoň rozuměl. Docela chápu, že kdyby se snažil vše zakládat na tom, co o vesmíru zatím víme, nejspíš by knížka za moc nestála, takže autorovi ani nevytýkám tu protomolekulu, která mi přišla trochu přitažená za vlasy. A taky to přidalo do knihy jednu zajímavou myšlenku, se kterou jsem se již párkrát setkal a to konkrétně tuhle: Proč jsme ještě nenarazili na žádnou cizí civilizaci?

Vytkl bych jedinou drobnost. Nevím kdo, jestli autor nebo překladatel, ale pletli si gravitaci a tíhové zrychlení, což mě osobně dost štvalo.

Weezing
31.01.2018 5 z 5

Obvykle scifi nečtu a po této knize jsem sáhl, protože jedním ze spoluautorů je Daniel Abraham, což je jeden z mých nejoblíbenějších fantasy spisovatelů. A kniha mě rozhodně nezklamala.

Příběh je zasazen do doby, kdy lidstvo obsadilo sluneční soustavu a máme zde tři hlavní frakce: Zemi, Mars a vnější planety. Mezi těmi dlouhodobě panuje napětí a stačí málo, aby toto napětí přerostlo k otevřenému konfliktu. Tempo vyprávění je vyvážené a kniha mě bavila po celou dobu četby. V první částí pohání příběh zejména záhada co se stalo na lodi Scopuli, druhá část je potom více akční.

Máme zde dvě hlavní postavy - detektiva Miller a zástupce velitele Holdena. Obě dějové linie se dobře doplňují, zatímco Millerova je ve stylu noirové detektivky, tak Holdenova je více akční a politická. V zajímavém kontrastu jsou i jejich charaktery, kde na jedné straně je cynický a nihilistický Miller a na druhé straně optimistický a idealistický Holden. Autoři myslím si zdatně ukazují, že každý přístup (jak Holdena, tak Millera) má svoje problémy a nedá si říct, že někdo z nich by byl veskrze kladná postava.

Závěr je potom krásně emocionální a líbil se mi, až na jeden podle mého názoru logický lapsus, který nebudu blíže popisovat, protože se jedná o spoiler. Pokud bych knize něco vytknul, tak bych ocenil propracovanější charakterizaci vedlejších postav (hlavně tedy posádky Rosinanty). Na to bude ale předpokládám prostor v dalších dílech, které si rozhodně plánuji přečíst.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Prostředí budoucnosti, kde je lidstvo rozptýleno po různých koutech sluneční soustavy a kde spolu různé frakce a mocenské struktury soupeří zrovna tak, jako se tomu dnes děje na Zemi (no, má to blíž k časům studené války, ale i tak), mi velmi učarovalo svou uvěřitelností. Co se příběhu týče, ten se rozbíhá hned od první stránky a člověka nepustí, dokud není na jeho konci. Postavy jsou sympatické a dobře vykreslené. Naprostá spokojenost, určitě půjdu po dalších dílech.
EDIT: Pokud to někomu náhodou uniklo (a zároveň to někoho zajímalo), prozatím část této knihy je zpracovaná do seriálu jménem "The Expanse". Podle toho, co jsem zatím viděl, ta adaptace není špatná ;-)

Däniken
19.09.2017 4 z 5

Velmi prijemna spejska. Holden je opravdu naivni blbecek a tim padem kniha tak trochu poklesa. Nezoufejme vsak na mysli, Miller je presne ten typek co chceme a i zde si uzijeme mnoho akce a vesmiru, tak jak to mame radi.

TXapek
06.09.2017 5 z 5

Navnaděn seriálem jsem se pustil do čtení knihy a přesto, že obyčejně sci-fi nečtu, mě Leviatan náramně chytnul.
Chválím, že se kniha soustřeďuje na vyprávění příběhu a nezatěžuje čtenáře příliš složitou vědou. Příběh má svižné tempo a vyprávění z pohledu dvou postav se dobře doplňuje. Zkrátka a dobře jsem se náramně bavil a do budoucna se jistě chystám na další díly.

mr.Zdenek
04.08.2017 5 z 5

Dobré sci-fi. První jsem viděl filmové zpracování, knihu začal číst až když jsem hleděl na několikátý díl seriálu. Čtyři knihy, pokud vím, jsou přeloženy, pátá - Nemesis Games - není. Pokud máte rádi sci-fi mohu leda doporučit a to i seriálové zpracování, které končí někde ve třetím dílu.

ziriant
02.06.2017 4 z 5

Jako jedinou vadu na kráse shledávám poměrně rychle uťatý konec. Což může být ovšem pouze snaha přimět čtenáře co nejdříve sáhnout po dalším dílu. A ne že by to nefungovalo...

Alvari
26.04.2017 5 z 5

Na jedné straně optimistický těžař Holden, který se s několika přáteli dostane do středu událostí, které by mohly znamenat vyhlazení sluneční soustavy. Na druhé straně cynický detektiv Miller, kterého jeden případ a jedna dívka dostane na stopu něčemu mnohem většímu a strašidelnějšímu, než se prve mohlo zdát. Na pozadí všeho pak vystává závažnější, neznámá hrozba, která se velice liší od vzájemného handrkování planet a korporací v našem solárním systému a mohla by znamenat horší věci než jen smrt. Za mě rozhodně palec nahoru a hurá na další díl.

tanuki
23.03.2017 3 z 5

Může se to stát každému z Vás. Jste někde venku, na cestě, a zaslechnete volání o pomoc. Někdo se asi dostal do problémů a najednou musíte řešit dilema. Vydat se na záchrannou misi a s největší pravděpodobností se do nějakého problému namočit taky, nebo přesvědčit sami sebe, že vlastně nic neslyšíte a že se o to postará někdo jiný. Ve vesmíru se o to ale nikdo jiný nepostará. Zvlášť, když na radaru své vesmírné lodi jasně vidíte, že jste jediní na tisíce mil daleko. Takže se k situaci postavíte čelem a průšvih na sebe samozřejmě nenechá dlouho čekat. V tomto příběhu se navíc jedná o malér mimořádných rozměrů. Posádka vesmírné lodi už pak jde od jedné krizové situace ke druhé. Vždy se z toho nějak vyseká a o akci není nouze. Je to napínavé čtení, ale vlastně se člověka až tolik nedotkne, protože zápletka je neumělá a vykonstruovaná. Zlovolní padouši usilující o nadvládu nad celým lidstvem, všemocné bezskrupulózní a technologicky vyspělé organizace, vlády držící prst na tlačítku největší války v dějinách, odbojové organizace, zvracející zombíci a záhadná mimozemská technologie. Pejsek s kočičkou vaří dort a člověku se to někdy hůř tráví. Držel jsem hrdinům (detektiv opilec ztroskotanec a kapitán lodi Mirek Dušín - větší klišé už snad vymyslet nelze) palce a fandil jim, i když byli často hůře snesitelní. Další díly už jim bude držet palce asi někdo jiný...

Vercutka
11.02.2017

Udělala jsem velkou chybu, že jsem knihu četla a zároveň koukala na seriál. Kniha mi spoustu věcí dovysvětlila, ale stejnak oproti seriálnu se mi zdála slabší, A to mě většinou kniha baví o dost víc. Nemůžu ani hodnotit hvězdičkama :D

Fox83
11.09.2016 5 z 5

Pro fandy sci-fi detektivek poutavá a rychlá četba :-). Vesele jsem přešel na další díl.

Evus
16.08.2016 5 z 5

Opravdu zajímavá sci-fi z ne tak daleké budoucnosti. Sice tradiční téma nenávisti mezi Zemí a jejími "dětmi", které si občas i myslí, že jsou něco víc, ale okořeněné válkou o nečekanou věc. Příběh je vyprávěný z pohledu dvou naprosto rozdílných osob, což mě sice ze začátku rušilo, ale zvykla jsem si a nakonec to tak možná bylo i dobře, protože to líp objasnilo chování obou hlavních postav. Už se těším, až se pustím do pokračování.

ares123
05.05.2016 4 z 5

Tak dočteno a je to fajn čtení. Zajímavé je, že se děj odehrává pouze v naší sluneční soustavě, mám radši objevitelské knihy typu star trek, ale i zde se setkáme s mimozemskou inteligencí, resp. s její molekulou, ale i ta stačí pořádně zařádit:) Knížka by mohla být klidně o 50-100 stránek kratší, ale při čtení jsem se určitě nenudil. Povinnost pro každého SF fandu. Teď jdu na druhý díl...

RamonVarga
04.05.2016 5 z 5

Parádně nabitá kniha plná zvratů. Jen mi vadilo, že při čtení jste četli mezi dvěma osobama.

vesmír space opera kosmické lodě zfilmováno – TV seriál

2013  86%Leviatan se probouzí
2014  84%Abaddonova brána
2014  88%Kalibánova válka
2017  88%Hry Nemesis
2015  82%O poklad Ciboly

Kniha Leviatan se probouzí je v